2010 Rolex Big Boat Series
Final Results Race 7
Select to view a specific Class results:
All Classes
Express 37
IRC A
IRC B
IRC C
IRC D
J 105
J 120
Melges 32
One Design 35
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
RBBS - Gold Circle
One Design
J 120
19/Sep/2010
11:00 AM
RBBS - Gold Circle
One Design
Melges 32
19/Sep/2010
12:00 PM
RBBS - Gold Circle
One Design
Express 37
19/Sep/2010
12:00 PM
RBBS - Gold Circle
One Design
J 105
19/Sep/2010
12:00 PM
RBBS - Green Circle
One Design
One Design 35
19/Sep/2010
12:00 PM
RBBS - Green Circle
IRC
IRC A
19/Sep/2010
12:05 PM
15.22 NM
RBBS - Green Circle
IRC
IRC B
19/Sep/2010
12:15 PM
15.22 NM
RBBS - Green Circle
IRC
IRC C
19/Sep/2010
12:25 PM
12.66 NM
RBBS - Green Circle
IRC
IRC D
19/Sep/2010
12:45 PM
12.66 NM
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
RBBS - Gold Circle Racing
One Design Division
Melges 32
1
ITA 23
B-lin sailing
Melges 32
Luca Lalli
1
2
USA 13131
Samba Pa Ti
Melges 32
John Kilroy, Jr.
4
3
USA 49
FULL Throttle
Melges 32
John Porter
5
4
USA 206
Ramrod
Melges 32
Rodrick Jabin
7
5
JPN 5095
SLED
Melges 32
Takashi Okura
ZFP
7
6
GBR 700
Red
Melges 32
Joe Woods
8
7
USA 169
Bliksem
Melges 32
Pieter Taselaar
ZFP
8
8
USA 211
Arethusa
Melges 32
Phil Lotz
9
9
GBR 84845
Team Barbarians
Melges 32
Stuart Simpson
10
10
USA 678
Pegasus-MotionX
Melges 32
Philippe Kahn
11
11
CZE 204
Black Mamba
Melges 32
Martin Knetig
ZFP
11
12
USA 162
Viva
Melges 32
Donald Jesberg
12
13
USA 007
Q
Melges 32
Jim Swartz
13
14
USA 142
Goombay Smash
Melges 32
William Douglass
15
15
USA 151
Dark N'Stormy
Melges 32
Edward Tillinghast
17
16
USA 158
Taboo
Melges 32
Stephen Pugh
18
17
USA 32917
Warpath
Melges 32
Steve Howe
19
18
USA 174
Leenabarca
Melges 32
Alex Jackson
ZFP
19
19
JPN 199
Bros.
Melges 32
Naofumi Kamei
20
20
USA 138
Banshee
Melges 32
Derek Campbell
21
21
JPN 203
Yasha Samurai
Melges 32
Yukihiro Ishida
ZFP
21
22
NZL 221
Tirade
Melges 32
Stefan Goldwater
23
23
USA 77
roXanne
Melges 32
Kip Meadows
ZFP
27
24
USA 136
Rougarou
Melges 32
Andy Lovell / Burton Benrud
DNF
28
25
USA 128
ARGO
Melges 32
Jason Carroll
DNF
28
26
USA 32
STAR
Melges 32
Jeff Ecklund
DNF
28
27
USA 201
Heartbreaker
Melges 32
Robert Hughes
DNF
28
J 120
1
USA 28484
Chance
J 120
Barry Lewis
1
2
USA 28904
Dayenu
J 120
Donald Payan
2
3
USA 28289
Mr. Magoo
J 120
Stephen Madeira
3
4
USA 46732
Jolly Mon
J 120
Chris Chamberlin
4
5
USA 46730
Grace Dances
J 120
Dick Swanson
5
6
USA 28442
Twist
J 120
Timo Bruck
6
7
USA 28486
Desdemona
J 120
John S. Wimer
7
8
USA 8904
Late Harvest
J 120
Jim Frisinger
8
Express 37
1
USA 18488
Golden Moon
Express 37
Kame Richards / Bill Bridge
1
2
USA 18410
Loca Motion
Express 37
Mark Chaffey
2
3
USA 18478
Expeditious
Express 37
Bartz Schneider
3
4
USA 18495
Eclipse
Express 37
Mark Dowdy
4
5
USA 18278
Stewball
Express 37
Bob Harford
5
6
USA 40780
Exy
Express 37
Chris Sears
6
7
USA 87700
Elan
Express 37
Bill Riess
7
8
USA 18257
pHat Jack
Express 37
Robert Lugliani
8
J 105
1
USA 40
Blackhawk
J 105
Scooter Simmons
1
2
USA 26
Donkey Jack
J 105
Rolf Kaiser
2
3
USA 581
Business Time
J 105
John Horsch
3
4
USA 196
Risk
J 105
Jason Woodley / Scott Whitney
4
5
USA 116
Arbitrage
J 105
Bruce J. Stone
5
6
USA 35
Good Timin'
J 105
Chris Perkins
6
7
USA 119
Mojo
J 105
Jeff Littfin / John Case
7
8
USA 414
Nantucket Sleighride
J 105
Peter Wagner
8
9
USA 375
Racer X
J 105
Phillip Laby / Richard Pipkin
9
10
USA 355
Whisper
J 105
Marc Vayn
10
11
USA 84
Advantage3
J 105
Pat & Will Benedict
11
12
USA 147
JuJu
J 105
Eric Stang
12
13
USA 152
One Trick Pony
J 105
John Gray - Cal Maritime Sailing
13
14
USA 47
Double Trouble
J 105
Shaun / Christopher Hagerman
14
15
USA 266
Wonder
J 105
Tom Kennelly
15
16
USA 149
Jabberwocky
J 105
Brent Vaughan
16
17
USA 431
Spartan
J 105
Pat Doyle
17
18
USA 434
Jam Session
J 105
Adam & Guillemette Spiegel
18
19
USA 16/435
AKULA
J 105
Steve Howell
19
20
USA 157
Walloping Swede
J 105
Theresa Brandner-Allen
20
21
USA 120
Breeze
J 105
Franci Fridell
21
22
USA 400
lulu
J 105
Don Wieneke
22
23
USA 275
Alchemy
J 105
Walter Sanford
23
24
USA 181
Wianno
J 105
Edward Walker
ZFP
25
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
RBBS - Green Circle Racing
IRC Division
IRC A
1
USA 62152
Flash
TP 52
Mick Shelns / Mark Jones
1.361
19/Sep/10 - 14:00:12
0:01:55:12
0:02:36:47
1
20
2
CAN 7552
Mayhem
TP 52
Ashley Wolfe
1.361
19/Sep/10 - 14:01:15
0:01:56:15
0:02:38:12
2.5
21
3
MEX 55555
Peligroso
Kernan 68
Lorenzo Berho
1.451
19/Sep/10 - 13:54:02
0:01:49:02
0:02:38:12
2.5
22
4
NZL 52001
Vincitore
RP 52
James Mitchell
1.379
19/Sep/10 - 14:03:23
0:01:58:23
0:02:43:15
4
23
5
MEX 952R
Patches
TP 52
Jorge Ripstein
1.364
19/Sep/10 - 14:05:04
0:02:00:04
0:02:43:46
5
24
IRC B
1
USA 60408
Soozal
King 40
Daniel Woolery
1.122
19/Sep/10 - 14:27:54
0:02:12:54
0:02:29:06
1
13
2
USA 43717
Kokopelli2
Santa Cruz 52
Lani Spund
1.265
19/Sep/10 - 14:14:07
0:01:59:07
0:02:30:40
2
14
3
USA 8995
Flyer
Reichel-Pugh 47
Rob Sjostedt
1.100
19/Sep/10 - 14:33:29
0:02:18:29
0:02:32:19
3
15
4
USA 43690
TNT
Custom Tripp 43
Brad Copper
1.159
19/Sep/10 - 14:27:27
0:02:12:27
0:02:33:30
4
16
5
USA 40046
Twisted
Farr 40
M. Tony Pohl
1.170
19/Sep/10 - 14:26:57
0:02:11:57
0:02:34:22
5
17
6
USA 16
Swiftsure II
Schumacher custom
Sy Kleinman
1.237
19/Sep/10 - 14:20:02
0:02:05:02
0:02:34:39
6
18
7
CAN 975
CIAO
A40 rc
Philippe Paturel
1.096
19/Sep/10 - 14:36:18
0:02:21:18
0:02:34:51
7
19
IRC C
1
USA 55544
Wasabi
Kernan 44
Dale Williams
1.261
19/Sep/10 - 14:05:01
0:01:40:01
0:02:06:07
1
8
2
USA 7
August Ice
J 125
Richard Ferris
1.202
19/Sep/10 - 14:10:05
0:01:45:05
0:02:06:18
2
9
3
USA 38042
Tiburon
Santa Cruz 37
Stephen Stroub
1.139
19/Sep/10 - 14:16:31
0:01:51:31
0:02:07:01
3
10
4
USA 6
Racer X
Farr 36 OD
Gary Redelberger
1.203
19/Sep/10 - 14:13:48
0:01:48:48
0:02:10:53
4
11
5
USA 5
Wicked
Farr 36
Richard Courcier
1.200
19/Sep/10 - 14:16:18
0:01:51:18
0:02:13:33
5
12
6
USA 93204
Double Trouble
J 125
Andy Costello / Peter Kreuger
RAF
1.198
19/Sep/10 - 14:11:19
0:01:46:19
0:02:07:22
7
25
IRC D
1
USA 28423
Inspired Environments
Beneteau First 40.7
Timothy Ballard
1.046
19/Sep/10 - 14:30:21
0:01:45:21
0:01:50:11
1
1
2
USA 56385
Electra
J 109
Thomas Brott
1.018
19/Sep/10 - 14:36:28
0:01:51:28
0:01:53:28
2
2
3
USA 50444
Hawkeye
IMX-38
Frank Morrow
1.031
19/Sep/10 - 14:36:05
0:01:51:05
0:01:54:31
3
3
4
USA 41001
Bodacious
Farr 40 1 Ton
John Clauser
1.029
19/Sep/10 - 14:38:05
0:01:53:05
0:01:56:21
4
4
5
USA 28908
Tupelo Honey
Elan 40
Gerard Sheridan
1.031
19/Sep/10 - 14:41:20
0:01:56:20
0:01:59:56
5
5
6
USA 38023
Ohana
Beneteau 45f5
Steve Hocking
1.053
19/Sep/10 - 14:39:35
0:01:54:35
0:02:00:39
6
6
7
USA 385
Kuai
Sabre 386
Daniel Thielman
1.020
19/Sep/10 - 14:47:55
0:02:02:55
0:02:05:22
7
7
One Design Division
One Design 35
1
USA 35018
Dark and Stormy
1D35
Jonathan Hunt
1
2
USA 35047
Sweet Sensation
1D35
Gary Fanger
2
3
USA 35017
Zsa Zsa
1D35
Stanley Glaros
3
4
JPN 3663
Ebb Tide
1D35
Masakazu Toyama
4
5
USA 35024
Alpha Puppy
1D35
Alex Farell
5
6
USA 35037
Jazzy
1D35
Bob Turnbull
6
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy