2018 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary Results Race 7

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
IRC
1   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver 1.161 30/Sep/18 - 11:57:22 0:00:57:22 0:01:06:36 1 1
2   USA 39 Christopher Dragon Ker40+ Andrew & Linda Weiss 1.262 30/Sep/18 - 11:53:34 0:00:53:34 0:01:07:36 2 2
3   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 1.167 30/Sep/18 - 12:00:17 0:01:00:17 0:01:10:21 3 3
4   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.180 30/Sep/18 - 12:01:52 0:01:01:52 0:01:13:00 4 4
5   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard 1.163 30/Sep/18 - 12:03:40 0:01:03:40 0:01:14:03 5 5
6   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 1.304 30/Sep/18 - 11:57:58 0:00:57:58 0:01:15:35 6 6
7   USA 45454 Ticket to ride Swan 45 Edward Whitmore 1.180 30/Sep/18 - 12:05:59 0:01:05:59 0:01:17:52 7 7
8   USA 60017 SKYE Mills 41 Michael Bistany 1.119 30/Sep/18 - 12:10:20 0:01:10:20 0:01:18:42 8 8
9   USA 61880 M.A.T. 1180 M.A.T 1180 Kenneth Luczynski 1.190 30/Sep/18 - 12:09:52 0:01:09:52 0:01:23:08 9 9
10   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka DNC 1.220       11  
 
One Design Division
J 44
1   GBR 5598T Kenai J 44 Chris Lewis         1
2   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham         2
3   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar         3
4   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave         4
5   USA 44007 Beagle J 44 Willets Meyer DNC         8  
6   USA 42880 Breakaway J 44 Thomas Blackwell DNC       8  
7   USA 42844 Charlie V J 44 SUNY Maritime Sailing Team DNF       8  
 
PHRF Division
PHRF
1   PUR 113 Soca Melges 32 TBA TBA 24.0 30/Sep/18 - 12:13:01 0:01:08:01 0:01:06:30 1 1
2   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 27.0 30/Sep/18 - 12:14:51 0:01:09:51 0:01:08:08 2 2
3   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 27.0 30/Sep/18 - 12:16:55 0:01:11:55 0:01:10:12 3 3
4   USA 52675 Oakcliff Ker 11.3 Ker 11.3 Oakcliff Sailing Center 33.0 30/Sep/18 - 12:21:38 0:01:16:38 0:01:14:33 4 4
5   USA 39538 Redemption Farr 395 David Goldstone 30.0 30/Sep/18 - 12:26:24 0:01:21:24 0:01:19:30 5 5
6   USA 60711 Phantom XP44 Chris Schoen 12.0 30/Sep/18 - 12:27:08 0:01:22:08 0:01:21:22 6 6
7   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 21.0 30/Sep/18 - 12:45:55 0:01:40:55 0:01:39:35 7 7
8   USA 169 Bliksem Melges 32 Thijs Hovers DNC 24.0       10  
9   USA 51695 Oakcliff-Black Farr 40M Oakcliff Sailing DNF -9.0       10  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 125 Loki J 109 David Rosow       1
2   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       2
3   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson         3
4   USA 360 Big Boat J 109 William Rogers         4
5 Quantum Sails  USA 51888 Cleo J 109 Ray Pepi       5
6   USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson         6
7   USA 260 Mad Dogs & Englishmen J 109 Adrian Begley       7
8   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz       8
9 Sanders Sails  USA 332 Strider J 109 Daniel Corcoran         9
10   USA 337 SeaWolf J 109 Ken ODonnell       10
11   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves         11
12   USA 162 Leading Edge J 109 Tom Sutton DNC       15  
13   USA 181 Hamburg J 109 Albrecht Goethe DNC       15  
14   USA 204 Partnership3 J 109 David Tortorello DNC       15  
 
J 88
1   USA 35 Yonder J 88 Douglas Newhouse       1
2   USA 92 Escape J 88 Elizabeth/Matthew Barry         2
3   USA 80 Wings J 88 Mike Bruno         3
4   USA 34 Alb√≥ndigas J 88 Justin Scagnelli         4
5   USA 56 Whirlwind J 88 William Purdy         5
6   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel         6
7   USA 60522 Oh Jee !! J 88 Nicolas Delcourt       7
8   USA 90 Surfer Girl J 88 Keith Rehder DNC       9  
 
J 105
1   USA 96 Good Trade J 105 Bruce Stone / Nicole Breault       1
2   USA 274 Trifecta J 105 Thom Hering         2
3   USA 170 Conundrum J 105 Harald Edegran / Jeremy Henderson         3
4   USA 64 Revelation J 105 George Wilbanks         4
5   USA 402 Raptor J 105 Jonathan Rechtschaffer         5
6   USA 585 Arete J 105 Duncan Hennes / Za & Lib Jelliffe         6
7   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff         7
8   USA 50848 Skipperdee J 105 David Greenhouse       8
9   USA 630 Gray Matter J 105 John & Marisa Koten       9
10   USA 324 Young American YCC J 105 Young American Sailing Academy         10
11   GBR 8 Mad blue J 105 Adrian Owles         11
12   USA 175 Strange Brew J 105 Randy Bourne       12
13   USA 63 Boat 63 J 105 Steve Masur       13
14   USA 389 Privateer J 105 Richard du Moulin       14
15   USA 326 Hoonigan J 105 Ben Hunt       15
16   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer         16
17   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin DNC         21  
18   USA 50872 Volante J 105 Paul Iacono Joseph Murphy DNC       21  
19   USA 50 Eclipse J 105 Damian Emery DNC       21  
20   USA 418 Echo J 105 Greth Lester OCS       21  
 
J 70
1   USA 188 Chinook J 70 Carrie & Ed Austin         1
2   USA 646 Althea J 70 Ernest Bourassa         2
3   USA 343 Truckin' J 70 Alex Meleney       3
4   USA 84 Bazinga! J 70 Daniel Goldberg         4
5   USA 67 Shake 'n Bake J 70 W Andrew Shea       5
6   USA 97 Loki J 70 Michael Zupon         6
7   USA 498 Vamos!! J 70 Connor Mraz DNC       14  
8   USA 323 Let it Rip J/70 Marshall Saffer DNC       14  
9   USA 501 Button Fly J 70 Andrew and Melissa Fisher DNF         14  
10   USA 332 Eolo J 70 Manuel Cadarso DNF         14  
11   USA 202 USA 202 J 70 Michael Gavin DNF         14  
12   USA 92 JRhino J 70 Alexis Gesualdo DNF         14  
13   USA 781 Stratos J 70 Marcus Wunderlich DNF       14  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019