113th Larchmont Race Week
Final Results Race 7

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Senior One Design One Design IOD 23/Jul/2011 03:36 PM    
Senior One Design One Design Shields 23/Jul/2011 03:41 PM    
Senior One Design One Design S Boats 23/Jul/2011 03:52 PM    

Vanguard 15 One Design Vanguard 15 17/Jul/2011 02:16 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Senior One Design Racing
One Design Division
IOD
1   117 Nefarius IOD James Bishop       1
2   103 Black Arrow IOD Marion Maneker       2
3   5 Topaz IOD Jennifer Miller       3
4   118 Dark Horse IOD David Mayo       4
5   119 Makai IOD Timothy Heckscher DNC       6  
 
Shields
1   23 Rascal Shields Collamore Crocker / Dual Macintyre       1
2   231 Mermaid Shields H.L. DeVore       2
3   25 Checkmate Shields Fred Werblow       3
4   221 Cornelia Shields Mike Carr       4
5   182 Lure Shields Skip McGuire       5
6   41 Havoc Shields Sawyer/ Leonard / O'Shea       6
7   70 Coquetta Shields Roland Schulz       7
8   176 Katherine shields douglas campbell       9
9   USA 38 Talisman Shields Peter Mcwhinnie       10
10   54 Sandpiper Shields Neil Meyer       11
11   106 Lady Shields John Mawe / Doug Millar       12
12   142 INTIME Shields Phillips Johnston SCP       13
13   49 Shields 49 Shields Greg Davis DNC       14  
 
S Boats
1   67 Aeolus Herreshoff S Class Jeff Whittle       1
2   57 Eaglet Herreshoff S Class Adrian and Kirsty McKemey       2
3   68 Daine Herreshoff S Class William Riley       3
4   17 Iroquois Herreshoff S Class Richard Beck       4
5   20 Allegro Herreshoff S Class Howard/William Howard/Simmons       5
6   22 S class Herreshoff S Class Robert W. Mehlich       6
7   70 Phoenix Herreshoff S Class George Hanson       7
8   59 Dilemma Herreshoff S Class Sean Park DNC       9  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Vanguard 15 Racing
One Design Division
Vanguard 15
1   USA 1249 V 15 Danny Pletch       1
2   USA 160 V 15 Cardwell Potts       2
3   USA 1839 V 15 John & Molly Baxter       3
4   USA 1691 TBD Vanguard 15 Scott Furnary       4
5   1837 Disaster Strikes Vanguard 15 Alex Takata       5
6   USA 1065 1065 Vanguard 15 Jay Rhame       6
7   733 Keyser Soze Vanguard 15 Benjamin Gent       7
8   USA 1010 Weston Vanguard 15 Weston Friedman       8
9   USA 1600 East of Maui Vanguard 15 David Meleney       9
10   USA 772 V 15 Vanguard 15 Charlie Roseberry       10
11   USA 1084 V15 Vanguard 15 Derek Webster       11
12   USA 1018 1018 Vanguard 15 John Vrolyk       12
13   USA 1377 V 15 Tori Porter       13
14   USA 1247 V 15 Sam Blouin       14
15   USA 429 The Gilded Shrimp Wife Vanguard 15 Christopher Fleming       15
16   USA 1789 Ripper Replay V15 Carolyn Nye       16
17   USA 430 None V15 Christian Manhester       17
18   USA 420 420 Vanguard 15 Teresa Laughlin       18
19   USA 322 Abilyn Vanguard 15 Josh Reisberg       19
20   USA 308 V15 Vanguard 15 Carleton Wheeler       20
21   USA 1038 Vanguard 15 Vanguard 15 Christopher Dunne       21
22   230 none Vanguard 15 Michael Puleo       22
23   1304 #1304 Vanguard 15 Matthew Hart       23
24   USA 776 776 Chris Foley       24
25   1327 Half Day Vanguard 15 Michael O'Connor DNS       34  
26   USA 1653 TPB Speedwagon Vanguard 15 Todd Breeden DNS       34  
27   1085 Electric Eel Vanguard 15 Ward Young DNS       34  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022