2019 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary Results Race 7

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

East Course IRC IRC 05/Oct/2019 11:00 AM 5.8 NM  
East Course PHRF PHRF1 05/Oct/2019 11:05 AM 5.8 NM  
East Course One Design J 44 05/Oct/2019 11:10 AM 5.8 NM  
East Course PHRF PHRF2 05/Oct/2019 11:15 AM 5.8 NM  

South Course One Design J 109 29/Sep/2019 01:25 PM 3.8 NM  
South Course One Design J 88 29/Sep/2019 01:30 PM 3.8 NM  
South Course One Design J 105 29/Sep/2019 01:35 PM 3.8 NM  
South Course One Design J 70 29/Sep/2019 01:40 PM 2.8 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
IRC
1   USA 61880 M.A.T. 1180 YCC M.A.T. 1180 Kenneth Luczynski 1.192 05/Oct/19 - 12:12:11 0:01:12:11 0:01:26:03 1 1
2   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 1.315 05/Oct/19 - 12:07:21 0:01:07:21 0:01:28:34 2 2
 
One Design Division
J 44
1   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar       1
2   USA 42880 Breakaway J 44 Thomas Blackwell       2
3   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       3
4   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       4
5   USA TBD SUNY Maritime - Charlie V J 44 SUNY Maritime College       5
6   USA 25244 Palantir-5 J 44 June & Amanda Kendrick       6
 
PHRF Division
PHRF1
1   USA39538 Redemption Farr 395 David Goldstone 30.0 05/Oct/19 - 12:21:08 0:01:16:08 0:01:13:14 1 1
2   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 24.0 05/Oct/19 - 12:21:22 0:01:16:22 0:01:14:03 2 2
3   USA 52875 Peacemaker YCC Ker 11.5 Leo Vasiliev 9.0 05/Oct/19 - 12:20:52 0:01:15:52 0:01:15:00 3 4
4   USA 60711 Phantom XP44 Chris Schoen 12.0 05/Oct/19 - 12:21:27 0:01:16:27 0:01:15:17 4 5
5   USA 51695 Oakcliff Farr 40 Black Farr 40M Oakcliff Sailing 0.0 05/Oct/19 - 12:21:07 0:01:16:07 0:01:16:07 5 6
6   USA 46597 Oakcliff Farr 40 Red Farr 40 Oakcliff Sailing 0.0 05/Oct/19 - 12:21:20 0:01:16:20 0:01:16:20 6 7
7   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter 30.0 05/Oct/19 - 12:25:07 0:01:20:07 0:01:17:13 7 8
8   USA 26 Black Diamond YCC J 111 Midn. Neeko Helbich 30.0 05/Oct/19 - 12:27:33 0:01:22:33 0:01:19:39 8 10
9   USA 52545 Antidote J 133 Ron Richman 24.0 05/Oct/19 - 12:30:11 0:01:25:11 0:01:22:52 9 12
10   USA 60874 Xpatriate Xp44 Peter Grueterich 12.0 05/Oct/19 - 12:29:23 0:01:24:23 0:01:23:13 10 13
 
PHRF2
1 155   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick and Brigette Croke 99.0 05/Oct/19 - 12:39:15 0:01:24:15 0:01:14:41 1 3
2   112 Reviver J/112e Scott Devine 57.0 05/Oct/19 - 12:38:34 0:01:23:34 0:01:18:03 2 9
3   USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo 90.0 05/Oct/19 - 12:43:27 0:01:28:27 0:01:19:45 3 11
4   USA 100 Sanguine J 100 Landy / Soohoo 87.0 05/Oct/19 - 12:48:18 0:01:33:18 0:01:24:53 4 14
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 125 Loki J 109 David Rosow       1
2   USA 168 Incendiary J 109 Trevor Roach       2
3 Quantum Sails  USA 360 Big Boat J 109 Bud Rogers       3
4   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz       4
5   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves       5
6   USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson       6
7 Quantum Sails  USA 51888 Cleo J 109 Ray Pepi       7
8   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer       8
9   USA 332 Strider J 109 Daniel Corcoran       9
10 01   USA 52278 TBD J 109 Julia ODowd       10
11   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       11
12   USA 337 SeaWolf J 109 Ken ODonnell       12
13   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson       13
 
J 88
1   USA 33 Cloud9 J 88 John Sommi       1
2   USA 17 One Too Many J 88 Lawrence Cutler / Andrew Weiss       2
3   USA 56 Whirlwind J 88 William Purdy       3
4   CAN 84 Give'r J 88 Tim Sweet       4
5   USA 1 Andiamo J88 Paul Strauch         5
6   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       6
7   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks       7
8   USA 35 USA 35 YCC J 88 Midshipman Alexander Stoyka       8
9   USA 92 Escape J 88 Elizabeth Barry DNC       12  
10   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli DNC       12  
11   USA 90 Surfer Girl J 88 Keith Rehder DNC       12  
 
J 105
1   GBR 8 Mad Blue J 105 Adrian Owles       1
2   USA 167 Peregrina J 105 Josh Burack       2
3   USA 50848 Skipperdee J 105 Dwight Greenhouse       2.5
4   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       3
5   USA 170 Conundrum J 105 Jeremy Henderson / Harald Edegran       4
6   USA 65 Solution J 105 David Willis       5
7   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer       6
8   USA 19 skal J 105 Paul Zajac       7
9   USA 630 Raven J 105 Jason Barron       8
10   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       9
11   USA 331 Gray Matter J 105 John and Marisa Koten DNF       12  
12   USA 389 Privateer J 105 SUNY Maritime College DNF       12  
13   USA 568 Honey Badger J 105 Brian Nelson DNC       15  
14   PUR 95 UmaStar J 105 Julio Reguero DNC       15  
 
J 70
1   USA 551 USA 551 J 70 John Gochberg       1
2   USA 97 Loki J 70 Mike Zupon       2
3   USA 497 Yogi J 70 U.S. Coast Guard Academy       3
4   USA 332 Eolo J 70 Manuel Cadarso       4
5   USA 531 Half Mine II J 70 Gibbons Sinclair       5
6   USA 98 Grins J 70 Ghislain Descamps       6
7   USA 323 Let it Rip J 70 Marshall Saffer DNC       9  
8   USA 343 Truckin' J 70 Alex Meleney DNC       9  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021