2019 international Sunfish Class Association (ISCA) Youth and Master World Championship
Final Results Race 7

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

World Championship One Design Sunfish - Youth 24/Sep/2019 12:00 PM    
World Championship One Design Sunfish - Master 24/Sep/2019 12:00 PM    



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
World Championship Racing
One Design Division
Sunfish - Youth
1 53   53 Youth Sunfish Diego Castro ASOVELA       1
2   22 Youth Sunfish Esteban Montalbetti Federación Peruana de Vela       2
3 20   20 Youth Sunfish Fernanda San Roman Federación Peruana de Vela       3
4 30   30 Youth Sunfish Miguel Perea Solis Federación Peruana de Vela       4
5 56   56 Youth Sunfish Simon Gomez Ortiz Club Nautico Acuarela       5
6 03   03 Youth Sunfish Ricardo Seguel Lacámara Cofradía Nautica del Pacifico       6
7   44 Youth Sunfish Matías Rosenberg AsoVela       7
8 55   55 Youth Sunfish Joaquin Alvarez Club de vela San Mateo       8
9   23 Youth Sunfish Fernanda Higueras Federación Peruana de Vela       9
10 01   01 Youth Sunfish Vania Tamayo Federacion Peruana de Vela       10
11   33 Youth Sunfish Bas van der Gulik CSSA       11
12   35 Youth Sunfish Bruno Brouwers CSSA       12
13   34 Youth Sunfish Darius Berenos CSSA       13
14   67 Youth Sunfish Rudo De vries Bonaire Sailing School Association       14
15   28 Youth Sunfish Gina Schreiner Bonaire Sailing School Association       15
16   62 Youth Sunfish Jeaneau Thode Bonaire Sailing School Association       16
17 50   50 Youth Sunfish Robin Kieft Bonaire Sailing School Association       17
18 19   19 Youth Sunfish Alexander Gregory Tromp Bonaire Sailing School Association       18
19   68 Youth Sunfish Rowan Beenakkers Bonaire Sailing School Association       19
20 02   02 Youth Sunfish Kaydian Dowling Bonaire Sailing School Association       20
 
Sunfish - Master
1   25 Master (Masters) Sunfish Alex Zimmermann Club de regatas Lima       1
2   32 Master (Masters) Sunfish Hans van der Gulik CSSA       2
3 16   16 Master (Masters) Sunfish Ramon -Yellow- Martis Bonaire Sailing School Association       3
4   58 Master (Masters) Sunfish Sipke Stapert Bonaire Sailing School Association       5
5   12 Master (Masters) Sunfish Jason Pigot Redmond, Oregon SCP       5
6   66 Master (Grand Master) Sunfish Ton Nuijten Bonaire Sailing School Association       6
7 40   40 Master (Masters) Sunfish Ronald Van Asselt SRCN       7
8 14   14 Master (Great Grand Master) Sunfish Poopy Marçon Club Nautique de Schoelcher       9
9 27   27 Master (Great Grand Master) Sunfish Jacob Donkersloot PRSA SCP       9
10   70 Master (Apprentice Master) Sunfish Ezra Buys Bonaire Sailing School Association       10
11   60 Master (Masters) Sunfish Kabes Soliano Bonaire Sailing School Association       11
12 15   15 Master (Grand Master) Sunfish Job Laboyrie Sunfish Club Aruba       12
13 61   61 Master (Masters) Sunfish Gerard Vos WSV Giesbeek       13
14   29 Master (Grand Master) Sunfish Alex Roose Jan Sofat       14
15 21   21 Master (Masters) Sunfish Artur Zembowicz Bourne Cove Yacht Club       15
16 17   17 Master (Grand Master) Sunfish Robbert Dieperink WV De Eerste Aanleg       16
17 37   37 Master (Grand Master) Sunfish Theo Poiesz Sunfish Club Aruba       17
18   65 Master (Apprentice Master) Sunfish Wolter Benschop Bonaire Sailing School Association       18
19   64 Master (Grand Master) Sunfish Fred Ros Bonaire Sailing School Association       19
20 49   49 Master (Masters) Sunfish Elisabeth Vos Bonaire Sailing School Association DNC       23  
21 38   38 Master (Great Grand Master) Sunfish Hijmard Klaarwater Sunfish Club Aruba DNC       23  
22 36   36 Master (Grand Master) Sunfish Arie De Klerk Sunfish Club Aruba DNF       23  
 

2019 international Sunfish Class Association (ISCA) Youth and Master World Championship
Sub-Class Scoring - Final Results Race 7

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
World Championship Racing
One Design Division
Sunfish - Master (Apprentice Master)
1   70 Master Sunfish Ezra Buys Bonaire Sailing School Association       10
2   65 Master Sunfish Wolter Benschop Bonaire Sailing School Association       18
 
 
Sunfish - Master (Grand Master)
1   66 Master Sunfish Ton Nuijten Bonaire Sailing School Association       6
2 15   15 Master Sunfish Job Laboyrie Sunfish Club Aruba       12
3   29 Master Sunfish Alex Roose Jan Sofat       14
4 17   17 Master Sunfish Robbert Dieperink WV De Eerste Aanleg       16
5 37   37 Master Sunfish Theo Poiesz Sunfish Club Aruba       17
6   64 Master Sunfish Fred Ros Bonaire Sailing School Association       19
7 36   36 Master Sunfish Arie De Klerk Sunfish Club Aruba DNF       23  
 
 
Sunfish - Master (Great Grand Master)
1 14   14 Master Sunfish Poopy Marçon Club Nautique de Schoelcher       9
2 27   27 Master Sunfish Jacob Donkersloot PRSA SCP       9
3 38   38 Master Sunfish Hijmard Klaarwater Sunfish Club Aruba DNC       23  
 
 
Sunfish - Master (Masters)
1   25 Master Sunfish Alex Zimmermann Club de regatas Lima       1
2   32 Master Sunfish Hans van der Gulik CSSA       2
3 16   16 Master Sunfish Ramon -Yellow- Martis Bonaire Sailing School Association       3
4   58 Master Sunfish Sipke Stapert Bonaire Sailing School Association       5
5   12 Master Sunfish Jason Pigot Redmond, Oregon SCP       5
6 40   40 Master Sunfish Ronald Van Asselt SRCN       7
7   60 Master Sunfish Kabes Soliano Bonaire Sailing School Association       11
8 61   61 Master Sunfish Gerard Vos WSV Giesbeek       13
9 21   21 Master Sunfish Artur Zembowicz Bourne Cove Yacht Club       15
10 49   49 Master Sunfish Elisabeth Vos Bonaire Sailing School Association DNC       23  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021