2020 Ted Hood Regatta
Preliminary Results Race 8

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

THR Line 1. One Design Line 1 EYC Etchells 22 23/Aug/2020 02:10 PM 2.8 NM 8 Kts
THR Line 1. One Design Line 1 EYC J 105 23/Aug/2020 02:20 PM 2.8 NM 8 Kts

THR Line 2. ORRez Line 2 BYC ORRez Class 1 23/Aug/2020 01:54 PM 4 NM 8 Kts
THR Line 2. ORRez Line 2 BYC ORRez Class 2 23/Aug/2020 02:01 PM 4 NM 7 Kts

THR Line 3. One Design Line 3 CYC Rhodes 19 23/Aug/2020 01:00 PM 1.8 NM  



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
THR Line 1. Racing
One Design Division
Line 1 EYC J 105
1   USA 345 Brouhaha J 105 Ric Dexter Dolphin       1
2   USA 51459 Sirocco J 105 Steve Hollis Jubilee       2
3   USA 398 Blown Away J 105 Ben Chigier / Jon Samel Jubilee       3
4   USA 51178 Atalanta J 105 Marty Galligan Jubilee YC       4
5   USA 189 Cerberus J 105 Ken Dieselman Scituate       5
6   USA 485 Air Express J 105 Steven Goldberg Jubilee Yacht Club         6
 
Line 1 EYC Etchells 22
1   AUS 1472 Roulette Etchells Tomas Hornos Boston / Eastern YC       1
2   USA 1071 Magic Dragon Etchells Michael Jobin Corinthian Yacht Club       2
3   USA 988 Destiny Etchells Edmund Barker BYC       3
4   USA 575 Perezoso Etchells Mark Luckes Corintian Yacht Club       4
5 Doyle Sailmakers  USA 1221 Hera Etchells Hugh Greville Boston Yacht Club       5
6   USA 664 USA 664 Etchells Edward Wolfe BYC       6
7   USA 1061 Panache Etchells Paul McLaughlin Corinthian Yacht Club       7
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
THR Line 2. Racing
ORRez Division
Line 2 BYC ORRez Class 1 (WL 50/50 Light)
1 Doyle Sailmakers  USA 20 Allegro Malvagio J 124 Fred deNapoli Corinthian YC 0.668 23/Aug/20 - 14:41:09 0:00:47:09 0:00:31:30 1 3
2   USA 39512 Scherherazade Farr 395 Betsy McCombs Eastern 0.701 23/Aug/20 - 14:39:42 0:00:45:42 0:00:32:02 2 5
3   USA 29 Heat Wave J 111 Gary Weisberg Jubilee Yacht Club 0.695 23/Aug/20 - 14:41:27 0:00:47:27 0:00:32:59 3 8
4   USA 45 Pravda J 111 Edward Kaye Eastern Yacht Club 0.695 23/Aug/20 - 14:41:56 0:00:47:56 0:00:33:19 4 9
5   USA 1200 Africa Tripp 41 Jud Smith Eastern/Boston YC 0.802 23/Aug/20 - 14:36:21 0:00:42:21 0:00:33:58 5 10
6   USA 3817 Revolution Aerodyne 38 Eben Moulton Eastern Point Yacht Club DNC 0.000       7  
 
Line 2 BYC ORRez Class 2 (WL 50/50 Light)
1   USA 52475 Agora Beneteau First 36.7 David Powers Constitution Yacht Club 0.626 23/Aug/20 - 14:50:16 0:00:49:16 0:00:30:50 1 1
2   USA 29 Sirocco J 33 Ward Blodgett / Liz Smith Eastern/STC 0.629 23/Aug/20 - 14:50:34 0:00:49:34 0:00:31:11 2 2
3   USA 53123 Chariad Farr 37 Rick Williams Boston Yacht Club 0.623 23/Aug/20 - 14:52:02 0:00:51:02 0:00:31:48 3 4
4   US 54321 Jericho Taylor 42 Benoit Molinie Dolphin Yacht Club 0.677 23/Aug/20 - 14:49:28 0:00:48:28 0:00:32:49 4 6
5   USA 43851 Arcturus Tripp 33 George Pawle Jubilee YC 0.655 23/Aug/20 - 14:51:18 0:00:50:18 0:00:32:57 5 7
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
THR Line 3. Racing
One Design Division
Line 3 CYC Rhodes 19
1   USA 2585 Woodstock Rhodes 19 Clark Uhl CYC       1
2   USA 2435 Rallie Rhodes 19 Larry Ehrhardt Eastern YC       2
3   USA 2623 Harm's Way Rhodes 19 Mike Lane Corinthian Yacht Club       3
4   1686 Calgon Rhodes 19 Jocelyn Cook None       4
5   1217 Hijinx R19 Timmy Dittrich Corinthian Yacht Club       5
6   USA 41 It's A Gift Rhodes 19 Peter Sorlien Marblehead Yacht Club       6
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022