2012 Bayview One Design Regatta
Final Results Race 8

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle C Racing
One Design Division
C&C 35 Mk I
1   USA 15560 Contender C&C 35 Mk 1 Gary Graham       1
2   USA 5133 Regardless C&C 35 Mk 1 Daniel Padilla       2
3   USA 4605 Underdog C&C 35 Mk 1 Cameron Paine       3
4   CAN 5166 Traitor C&C 35 Mk 1 David Keys       4
5   USA 13106 Praeceptor C&C 35 MK 1 Ted Mayer       5
6   USA 10380 Siochail C&C 35 MK 1 Brian Geraghty DNS       7  
 
Melges 24
1   USA 811 WTF Melges 24 Alan Field       1
2   USA 740 Hoodlum Racing Melges 24 Paul Hulsey       2
3   USA 533 High Voltage Melges 24 August Hernandez       3
4   USA 820 West Marine Rigging/New England Ropes Melges 24 Bora Gulari       4
5   USA 786 Battle Rhythm Melges 24 Guy Mossman       5
6   CAN 121 Black Dog Melges 24 Dave Black       6
7   USA 708 Tramp Melges 24 Tom Ritter       7
8   GBR 618 DIVDAT Racing Melges 24 Andy Robinson       8
9   USA 510 Rustler (C) Melges 24 Fred Rozelle       9
10   USA 125 Just Add Water Melges 24 Roger Counihan       10
11   GBR 56 Das Kleine Boot Melges 24 Cate Muller       11
12   CAN 723 723 Melges 24 Uri Saks       12
13   USA 55 Gnarly Ruca Melges 24 Curtis Jazwiecki       13
14   USA 615 Funtech Racing Melges 24 Charlie Hess       14
15   USA 202 RumBlur Melges 24 Laurie Bunn       15
16   USA 397 Nuke Laloosh Melges 24 Neal Thompson       16
17   CAN 346 Vapour Trail Melges 24 Marc Steyn DNS       19  
18   USA 829 Navega Racing Melges 24 Kurt Winkelmann DNS       19  
 
Tartan 10
1   USA 366 Hot Commodity T-10 Todd Tigges       1
2   USA 5 Wildcat T-10 Steve Gregory / Nate Parsons / Pete Demming       2
3   USA 126 Britsar T-10 Ken Schram       3
4   USA 15378 Demon Rum T-10 Mike / Beth Eckstein       4
5   USA 32236 Distant Thunder T-10 Robb Finicle       5
6   USA 22391 Norebase T-10 Linda & Ralph Ralph Richards       6
7   USA 31126 TAZ T-10 Hanson Bratton       7
8   USA 303 Gotcha T-10 Dave Disbrow       8
9   USA 300 Pulsation T-10 John Schaeffer       9
10   USA 31 Double Jeopardy T-10 Sean/Kelli Murphy         10
11   USA 21827 Tar Baby T-10 Donald Lang DNS       13  
12   USA 23928 Overdraft T-10 Brian Cann DNS         13  
 
Etchells
1   USA 1398 Firing Line Etchells Bruce Burton       1
2   USA 1350 This'll be Interesting Etchells Kopp, Fisher, Ruffing       2
3   USA 1155 Really? Etchells Doug Scheibner       3
4   USA 280 Phantom Etchells Jim Best       4
5   USA 907 Volition Etchells Ed Kriese       5
6   USA 1301 Mary Ann Etchells Peter Shumaker DNS       8  
7   USA 1137 La Tormenta Etchells Shannon Bush DNS       8  
 
Star
1   USA 7008 Compulsion Star Terry Gibney Jr       1
2   USA 7216 Espirit Star Rolland Vortriede       2
3   USA 8084 8084 Star Robert Teitge       3
4   USA 8217 Tess Star Mike Phinney       4
5   USA 6730 6730 Star George Macon DNS       8  
6   USA 6854 Sleek Star Michael Szymanski DNS       8  
7   USA 8015 USA 8015 Star Donald Massey DNS       8  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle D (Dinghy Circle) Racing
One Design Division
Wayfarer
1   CAN 10888 Knights of Mayhem Wayfarer Peter E. Rahn       1
2   USA 10862 Bubbles Wayfarer Nick Seraphinoff       2
3   USA 10864 Impulse Wayfarer Lara Scheibner       3
4   USA 3573 Alt Bad Wayfarer Robert Mosher DNF       11  
5   USA 864 bgiohacyid Wayfarer Tony Krauss DNS       11  
6   USA 10861 Jamaica Blue Wayfarer Marc Bennett DNS         11  
7   CAN 3854 Shades Wayfarer Al Schonborn DNS       11  
8   CAN 397 Chich Wayfarer Sue Pilling DNS         11  
9   USA 3488 Dynamite Wayfarer alvin fick DNS       11  
10   CAN 7372 No Name Wayfarer Robert Wierdsma DNS       11  
 
Ultimate 20
1   USA 173 Dream Killer Ultimate 20 Keith Ziegler       1
2   USA 1 Flyer Ultimate 20 Chuck Holzman       2
3   USA 93 Details Ultimate 20 Lance Smotherman       3
4   USA 6 Off Constantly Ultimate 20 Ian Hollerbach         4
5   USA 3 Numb Ultimate 20 Greg Muliett / Mark Miller       5
6   USA 4 4 Ultimate 20 Robert Scoville       6
7   USA TBD Bow Plowed Ultimate 20 Peter Polgar DNS       10  
8   CAN 200 Slippery Ultimate 20 Jim Pearson DNS       10  
9   USA 16 Under The Kilt Ultimate 20 Richard Hunt DNS       10  
 

Back to previous page
Main Menu

North Sails Thomas Hardware Yacht Scoring Bells Brewery
Mount Gay Rum Armadillo Line Honors Eagle Bay Marina
Saganing Eagles Landing Wolverine Inflatables Total Foundations, LLC Acura
Contender Sailcloth    

Copyright © Interactive Creations 2000-2018