2017 American Yacht Club Spring Series
Preliminary Results Race 8

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
IRC
1   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele 1.165 06/May/17 - 13:29:19 0:00:54:19 0:01:03:17 1 1
2   USA 45454 Lir Swan 45 John McNamara 1.181 06/May/17 - 13:29:21 0:00:54:21 0:01:04:11 2 2
3 UK Sailmakers  USA 4304 Christopher Dragon Ker 43 Andrew & Linda Weiss 1.207 06/May/17 - 13:28:28 0:00:53:28 0:01:04:32 3 3
4   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.124 06/May/17 - 13:32:57 0:00:57:57 0:01:05:08 4 4
5   USA 50069 Temptation-Oakcliff Ker 50 Arthur Santry 1.256 06/May/17 - 13:27:10 0:00:52:10 0:01:05:31 5 5
6   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 1.167 06/May/17 - 13:31:43 0:00:56:43 0:01:06:11 6 6
7   USA 62157 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh 1.163 06/May/17 - 13:32:18 0:00:57:18 0:01:06:38 7 7
8   USA 60017 SKYE Mills 41 Michael Bistany 1.119 06/May/17 - 13:40:43 0:01:05:43 0:01:13:32 8 8
9   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 custom Scott Weisman 1.307 06/May/17 - 13:31:57 0:00:56:57 0:01:14:26 9 9
10   USA 1200 High Noon Tripp 41 Kenneth Luczynski DNC 1.207       13  
11   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka DNC 1.213       13  
12   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver DNC 1.160       13  
 
One Design Division
J 44
1   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       1
2   USA 42880 Challenge IV J 44 Jeffrey W. Willis       2
3   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       3
4   USA 43600 VAMP J 44 Leonard J Sitar       4
5   USA 25244 Palantir-5 J 44 Bob & June Kendrick       5
 
PHRF Division
PHRF 1
1   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 30.0 06/May/17 - 13:44:42 0:00:59:42 0:00:56:45 1 1
2   USA 54555 Muskoka J 145C Neil Hindle -9.0 06/May/17 - 13:41:23 0:00:56:23 0:00:57:16 2 2
3   USA 51601 Desperado Custom 40 Leo Vasiliev 9.0 06/May/17 - 13:43:23 0:00:58:23 0:00:57:30 3 3
4   USA 26 Andiamo J111 Paul Strauch 36.0 06/May/17 - 13:47:23 0:01:02:23 0:00:58:51 4 4
5   USA 60449 Oakcliff's Weegie Columbia 32 Carbon Oakcliff Sailing 48.0 06/May/17 - 13:48:42 0:01:03:42 0:00:58:59 5 5
6   USA 169 Bliksem Melges 32 Thijs Hovers DNC 24.0       9  
7   USA 39538 Redemption Farr 395 David Goldstone DNC 33.0       9  
8   USA 60032 Moonshine Columbia C32 Allen Fligor DNC 51.0       9  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer       1
2   USA 125 Loki J 109 David Rosow       2
3 Quantum Sails  USA 360 Big Boat J 109 William Rogers       3
4 North Sails  USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson         4
5   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson       5
6   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       6
7 Quantum Sails  USA 51888 Cleo J 109 Ray Pepi       7
8   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves       8
9   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz DNC       10  
 
J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       1
2   USA 585 Arete J 105 Duncan Hennes / Za & Lib Jelliffe       2
3   USA 274 Trifecta J 105 Thom Hering       3
4   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       4
5   USA 64 Revelation J 105 George and Alex Wilbanks       5
6   USA 324 Young American YCC J 105 Young American Jr. Big Boat Team       6
7   USA 626 Fairhope J 105 Gareth Gaston & Michael Turon       7
8   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer       8
9 North Sails  GBR 8 Mad Blue J 105 Adrian Owles DNC       10  
 
J 70
1 Doyle Sailmakers  USA 84 Bazinga! J 70 Daniel Goldberg       1
2   USA 551 Any Colour J 70 Scott and Alex Furnary       2
3   USA 646 Althea J 70 Ernest Bourassa       3
4   USA 226 Locomotion J 70 Daan Goedkoop       4
5   USA 323 Let it Rip J 70 Marshall Saffer       5
6   USA 392 Slinky J 70 Scott Bursor       6
7   USA 188 Chinook J 70 Carrie & Ed Austin       7
8   USA 395 Semi Charmed J 70 Trevor Roach       8
9   USA 88 USA 88 J 70 Madelyn Ploch       9
10   USA 92 J Rhino J 70 White Rhino Racing Team       10
11   USA 67 Shake 'n Bake J 70 W Andrew Shea       11
12   USA 501 Button Fly J 70 Andrew and Melissa Fisher DNC       17  
13   USA 404 Victura J 70 Bill Walker DNC       17  
14   USA 97 Loki J 70 Mike Zupon DNC       17  
15   USA 324 Ebisu J 70 Glenn Sheets DNC       17  
16   USA 332 332 J 70 Manuel Cadarso DNC       17  
 
J 88
1   USA 92 Escape J 88 Elizabeth Barry       1
2   USA 1 Jazz J 88 Douglas McKeige       2
3   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       3
4   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall       4
5   USA 80 Wings J 88 Mike Bruno       5
6   USA 91 Red Sky J 88 John Pearson DNC       8  
7   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks DNC       8  
 
PHRF Division
PHRF 2
1   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 81.0 06/May/17 - 13:28:57 0:00:48:57 0:00:42:44 1 1
2   USA 52994 Maudelayne X-34 Frederick Heerde 96.0 06/May/17 - 13:30:45 0:00:50:45 0:00:43:23 2 2
3   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick Croke 99.0 06/May/17 - 13:40:01 0:01:00:01 0:00:52:26 3 3
4   USA 69329 Renegade Soverel 33 Kenneth Luczynski DNC 90.0       8  
5   USA 381 Upsetter J 80 Jason Viseltear DNC 129.0       8  
6 North Sails  USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo DNC 81.0       8  
7   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke DNC 84.0       8  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019