119th Larchmont Race Week
Preliminary Results Race 8

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Race Week Racing
One Design Division
Viper 640
1   USA 269 Great Scott! Viper 640 Peter Beardsley & Jay Rhame       1
2   USA 159 Wild Hogs Viper 640 Peter Bauer       2
3   USA 163 163 Viper 640 Cardwell Potts Ted Ferrarone       3
4   222 Ghost Panda Viper 640 David Owen       4
5   USA 121 Live Wire Viper 640 Joseph Healey       5
6   USA 252 Bada Boom Viper 640 Bob McHugh       6
7   USA 162 Basilisk Viper 640 Robert Matthews       7
8   USA 253 Sparky Viper 640 Michael Puleo       8
9 6   USA 206 Amelie Viper 640 Nicolas Buc / Peter Fernberger       9
10   175 Freebird Viper 640 Peter Krow       10
11 55   USA 155 Vellamo Viper 640 Colin Santangelo       11
12   USA 193 Grey Matter Viper 640 Peter Broszkowski       12
13   USA 122 Sizzler Viper 640 Andrew Kaplan       13
14   USA 37 37 Viper 640 Daniel Lin       14
15   USA 95 Lightning McQueen Viper 640 Marion Maneker       15
16   USA 161 Vicious Panda Viper 640 Christian Manchester DNC       25  
17   USA 177 Tomoka Viper 640 Gabe Jostrom & Patrick Mauro DNC       25  
18   USA 182 Schnickle Fritz Viper 640 Adam Trigg DNC       25  
19   170 David Dougherty Viper David Dougherty DNC       25  
20   USA 264 USA 264 Viper 640 Jonathan Nye DNC       25  
21   GBR 237 Mambo Kings Viper 640 Justin Scott DNC       25  
22   USA 82 None Viper 640 Robert Bayer DNC       25  
23   169 Flux Capacitor Viper Merrill Ulmer DNC       25  
24 26   USA 176 Jester Viper 640 Pierce Crosbie DNC       25  
 
S Boats
1   USA 20 Allegro Herreshoff S Class William Simmons       1
2   S68 Danae S boat william Riley       2
3   USA 22 Kandahar 2 Herreshoff S Class Robert Mehlich       3
4   17 Iroquois Herreshoff S Class Richard Beck       4
5   S 15 Ingwe S class pierre bardoux DNC       6  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Race Week Vanguard Nationals Racing
One Design Division
Vanguard 15
1   1838 1838 V15 Ted Ferrarone       1
2   427 Chain Fighter V15 Ty Ingram       2
3   17 Grey Goose V15 Rose Edwards       3
4   1117 - V15 Clay Bischoff       4
5   335 Anne Brown V15 Edward du Moulin       5
6   848 Trouble V15 William Logue       6
7   422 Kedge V15 Matt Kaplan       7
8   1895 Just gonna send it V15 Malcolm Lamphere       8
9   1056 1056 V15 Christine Klingler       9
10   1600 1600 V15 Weston Friedman       10
11   1940 Shark Bite V15 Graham Landy       11
12   1758 Sick Puppy V15 Robert Ramirez       12
13   8 Half Day V15 Michael O'Connor       13
14   1705 Lore V15 William Hutchings       14
15   1194 Shell V15 Harry Koeppel       15
16   592 The Gilded Lady V15 India johnstone       16
17   1777 v15 V15 Anna Robling       17
18   1085 Electric Eel V15 Ward Young       18
19   1907 1907 V15 Henry Dumke       19
20   1327 N/A V15 Cameron Friedman       20
21   1725 get HYped V15 KB Knapp       21
22   1839 NONE V15 Caleb Dorfman       22
23   431 Camel Humps v15 Walter Florio       23
24   1820 On Time V15 Nathan Allman       24
25   772 772 V15 Ned & Maggie Roseberry       25
26   1502 Winging It V15 Brian Poirier       26
27   430 0 V15 Scott Brown       27
28   13 Growth Mindset V15 James Peraire-Bueno       28
29   1165 Vanguard 15 V15 Marie Johnson       29
30   1783 NA V15 Jeremy Parker DNC       31  
 

Back to previous page
Main Menu

Mount Gay Rum    

Copyright © Interactive Creations 2000-2019