2019 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary Results Race 8

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

East Course IRC IRC 05/Oct/2019 12:55 PM 4.9 NM  
East Course PHRF PHRF1 05/Oct/2019 01:00 PM 4.9 NM  
East Course One Design J 44 05/Oct/2019 01:05 PM 4.9 NM  
East Course PHRF PHRF2 05/Oct/2019 01:10 PM 4.9 NM  

South Course One Design J 109 05/Oct/2019 11:00 AM 4.2 NM  
South Course One Design J 88 05/Oct/2019 11:19 AM 4.2 NM  
South Course One Design J 105 05/Oct/2019 11:24 AM 4.2 NM  
South Course One Design J 70 05/Oct/2019 11:29 AM 4.2 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
IRC
1   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 1.315 05/Oct/19 - 13:59:42 0:01:04:42 0:01:25:05 1 1
2   USA 61880 M.A.T. 1180 YCC M.A.T. 1180 Kenneth Luczynski 1.192 05/Oct/19 - 14:07:12 0:01:12:12 0:01:26:04 2 2
 
One Design Division
J 44
1   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       1
2   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       2
3   USA 42880 Breakaway J 44 Thomas Blackwell       3
4   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar       4
5   USA TBD SUNY Maritime - Charlie V J 44 SUNY Maritime College       5
6   USA 25244 Palantir-5 J 44 June & Amanda Kendrick       6
 
PHRF Division
PHRF1
1   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 24.0 05/Oct/19 - 14:07:43 0:01:07:43 0:01:05:45 1 1
2   USA 46597 Oakcliff Farr 40 Red Farr 40 Oakcliff Sailing 0.0 05/Oct/19 - 14:06:18 0:01:06:18 0:01:06:18 2 2
3   USA39538 Redemption Farr 395 David Goldstone 30.0 05/Oct/19 - 14:09:04 0:01:09:04 0:01:06:37 3 3
4   USA 60711 Phantom XP44 Chris Schoen 12.0 05/Oct/19 - 14:07:41 0:01:07:41 0:01:06:42 4 4
5   USA 51695 Oakcliff Farr 40 Black Farr 40M Oakcliff Sailing 0.0 05/Oct/19 - 14:08:53 0:01:08:53 0:01:08:53 5 5
6   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter 30.0 05/Oct/19 - 14:12:31 0:01:12:31 0:01:10:04 6 6
7   USA 52875 Peacemaker YCC Ker 11.5 Leo Vasiliev 9.0 05/Oct/19 - 14:12:33 0:01:12:33 0:01:11:49 7 7
8   USA 52545 Antidote J 133 Ron Richman 24.0 05/Oct/19 - 14:14:16 0:01:14:16 0:01:12:18 8 8
9   USA 26 Black Diamond YCC J 111 Midn. Neeko Helbich 30.0 05/Oct/19 - 14:21:41 0:01:21:41 0:01:19:14 9 13
10   USA 60874 Xpatriate Xp44 Peter Grueterich 12.0 05/Oct/19 - 14:21:39 0:01:21:39 0:01:20:40 10 14
 
PHRF2
1   112 Reviver J/112e Scott Devine 57.0 05/Oct/19 - 14:27:12 0:01:17:12 0:01:12:33 1 9
2 155   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick and Brigette Croke 99.0 05/Oct/19 - 14:31:41 0:01:21:41 0:01:13:36 2 10
3   USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo 90.0 05/Oct/19 - 14:33:22 0:01:23:22 0:01:16:01 3 11
4   USA 100 Sanguine J 100 Landy / Soohoo 87.0 05/Oct/19 - 14:36:19 0:01:26:19 0:01:19:13 4 12
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 125 Loki J 109 David Rosow       1
2   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer       2
3 Quantum Sails  USA 360 Big Boat J 109 Bud Rogers       3
4   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       4
5 01   USA 52278 TBD J 109 Julia ODowd       5
6 Quantum Sails  USA 51888 Cleo J 109 Ray Pepi       6
7   USA 168 Incendiary J 109 Trevor Roach       7
8   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson       8
9   USA 332 Strider J 109 Daniel Corcoran       9
10   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz       10
11   USA 337 SeaWolf J 109 Ken ODonnell       11
12   USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson DSQ       14  
13   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves DSQ       14  
 
J 88
1   USA 92 Escape J 88 Elizabeth Barry       1
2   USA 33 Cloud9 J 88 John Sommi       2
3   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       3
4   USA 17 One Too Many J 88 Lawrence Cutler / Andrew Weiss       4
5   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli       5
6   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks       6
7   USA 56 Whirlwind J 88 William Purdy       7
8   CAN 84 Give'r J 88 Tim Sweet       8
9   USA 1 Andiamo J88 Paul Strauch         9
10   USA 90 Surfer Girl J 88 Keith Rehder       10
11   USA 35 USA 35 YCC J 88 Midshipman Alexander Stoyka       11
 
J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       1
2   USA 331 Gray Matter J 105 John and Marisa Koten       2
3   USA 65 Solution J 105 David Willis       3
4   USA 170 Conundrum J 105 Jeremy Henderson / Harald Edegran       4
5   USA 389 Privateer J 105 SUNY Maritime College       5
6   USA 630 Raven J 105 Jason Barron       6
7   USA 50848 Skipperdee J 105 Dwight Greenhouse       7
8   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       8
9   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer       9
10   USA 568 Honey Badger J 105 Brian Nelson DNC       15  
11   GBR 8 Mad Blue J 105 Adrian Owles DNC       15  
12   USA 19 skal J 105 Paul Zajac DNC       15  
13   PUR 95 UmaStar J 105 Julio Reguero DNC       15  
14   USA 167 Peregrina J 105 Josh Burack DNC       15  
 
J 70
1   USA 343 Truckin' J 70 Alex Meleney       1
2   USA 551 USA 551 J 70 John Gochberg       2
3   USA 497 Yogi J 70 U.S. Coast Guard Academy       3
4   USA 531 Half Mine II J 70 Gibbons Sinclair       4
5   USA 332 Eolo J 70 Manuel Cadarso       5
6   USA 98 Grins J 70 Ghislain Descamps       6
7   USA 323 Let it Rip J 70 Marshall Saffer DNC       9  
8   USA 97 Loki J 70 Mike Zupon DNC       9  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021