2020 Grenada Sailing Week
Final Results Race 8

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Grenada Sailing Week CSA CSA 3 30/Jan/2020 12:05 PM   12 Kts
Grenada Sailing Week CSA CSA 1 30/Jan/2020 12:35 PM   12 Kts

Grenada Sailing Week - J 24 One Design J 24 28/Jan/2020 11:10 AM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Grenada Sailing Week Racing
CSA Division
CSA 1
1   FRA 51 La Morrigane Surprise Tristan Marmousez 0.813 (Spin) 30/Jan/20 - 13:46:01 0:01:11:01 0:00:57:44 1 1
2   ANT 104 Liquid J 122 Pamela Baldwin 0.952 (Asy) 30/Jan/20 - 13:35:59 0:01:00:59 0:00:58:03 2 2
3   FRA 972 Maison Satec (Perseverare Diabolicum) Farr 40 Jean Michel Figueres 1.027 (Spin) 30/Jan/20 - 13:31:54 0:00:56:54 0:00:58:26 3 3
4   GRN 2005 Category 5 Hobie 33 Mod Richard Szyjan 0.914 (Asy) 30/Jan/20 - 13:39:03 0:01:04:03 0:00:58:33 4 4
5   CAN 8 Touch2Play Racing Reflex 38 Rob Butler 0.937 (Asy 2) 30/Jan/20 - 13:37:48 0:01:02:48 0:00:58:51 5.5 5
6   TRI 10 Dingolay LS 10 (Tartan 10) Mark Chapman 0.843 (Spin) 30/Jan/20 - 13:44:49 0:01:09:49 0:00:58:51 5.5 6
7   BAR 121 Whistler J 121 Peter Lewis 0.976 (Asy) 30/Jan/20 - 13:35:40 0:01:00:40 0:00:59:13 7 7
8   SWE 450 Emily of Cowes Elan 450 Richard Oswald 0.939 (Asy) 30/Jan/20 - 13:38:10 0:01:03:10 0:00:59:19 8 8
9   TRI 1 Wajang Beneteau First 10 Darcy Carr 0.875 (Spin) 30/Jan/20 - 13:43:04 0:01:08:04 0:00:59:33 9 9
10   GBR 7951R Optimus Prime Beneteau First 40 Dmitry Kondratyev 0.938 (Spin) 30/Jan/20 - 13:38:52 0:01:03:52 0:00:59:54 10 10
11   TRI 547 Jaguar Frers 43 Peter Morris 0.924 (Spin) 30/Jan/20 - 13:41:45 0:01:06:45 0:01:01:41 11 11
12   ANU 911882 TAZ RP 37 Bernard Evan-Wong 0.999 (Asy) 30/Jan/20 - 13:36:49 0:01:01:49 0:01:01:45 12 12
13   6849 Spirit of Juno Farr 65 Peter Anthony 1.083 (Asy) 30/Jan/20 - 13:35:53 0:01:00:53 0:01:05:56 13 16
14   GBR 1321L Escapado First 40.7 Germaine Williams DNF 0.927 (Both 2)       15  
 
CSA 3
1   AUT 24 Rasmus Swan 43 Dieter Huppenkothen 0.814 (J/P) 30/Jan/20 - 13:23:35 0:01:18:35 0:01:03:58 1 13
2   TRI 20 C-MOS Soveral 42 Norman Da Costa 0.897 (J/P) 30/Jan/20 - 13:17:13 0:01:12:13 0:01:04:47 2 14
3   ANU 112 Cricket with Anjo Insurances Beneteau First 35 Sandy Mair 0.802 (Asy) 30/Jan/20 - 13:27:07 0:01:22:07 0:01:05:51 3 15
4   TRI 96 Petit Careme Beneteau First 38 Edward Kacal 0.821 (J/P) 30/Jan/20 - 13:26:49 0:01:21:49 0:01:07:10 4 17
5   17 The Blue Peter Alfred Mylne 65 Mathew Barker 0.912 (Jib) 30/Jan/20 - 13:19:54 0:01:14:54 0:01:08:19 5 18
6   TRI 107 Joia Beneteau First Class Europe Brian Wallace 0.880 (J/P) 30/Jan/20 - 13:25:50 0:01:20:50 0:01:11:08 6 19
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Grenada Sailing Week - J 24 Racing
One Design Division
J 24
1   BAR 3915 Fadeaway J 24 Gus Reader       1
2   TRI 2343 Frigate J 24 Richard Amerling       2
3   GRN 4167 Die Hard J 24 Robbie Yearwood       3
4   BAR 202 Shakin J 24 Jeff Fisher       4
5   LCA 1132 Jabal J 24 Nick Forsberg       5
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020