2014 EBYRA Wednesday Night Series
Final Results Race 9

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

EBYRA Wednesday Night PHRF_ToT Division 6 - Spinnaker 30/Jul/2014 07:35 PM 6.38 NM 10 Kts
EBYRA Wednesday Night PHRF_ToT Division 5 - Spinnaker 30/Jul/2014 07:40 PM 5.34 NM 10 Kts
EBYRA Wednesday Night PHRF_ToT Division 4 - Spinnaker 30/Jul/2014 07:45 PM 5.34 NM 10 Kts
EBYRA Wednesday Night PHRF_ToT Division 3 - Non-Spinnaker 30/Jul/2014 07:50 PM 2.8 NM 10 Kts



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
EBYRA Wednesday Night Racing
PHRF_ToT Division
Division 3 - Non-Spinnaker
1   USA 38684 Wuestwind C&C 37 Gregory Wuest 30/Jul/14 - 20:29:53 0:00:39:53 0:00:39:41 1 1
2   USA 296 wolf J 29 casey rappold 30/Jul/14 - 20:29:48 0:00:39:48 0:00:40:24 2 2
3   NCC 1701-B Starship Enterprise C&C 37/40+ Edd Schillay 30/Jul/14 - 20:29:46 0:00:39:46 0:00:41:25 3 3
4   USA 73 New Freedom Catalina 34 Mark Lasser 30/Jul/14 - 20:36:08 0:00:46:08 0:00:43:07 4 4
5   USA 2596 Mr. Tap Toe Rhodes 19 Gregg Manjorin 30/Jul/14 - 20:46:46 0:00:56:46 0:00:45:25 5 5
6   USA 4256 Volcano J/24 Fadi Dagher 30/Jul/14 - 20:43:32 0:00:53:32 0:00:48:40 6 6
7   USA 163 Wavelength Pearson Renegade Bobby Waltz 30/Jul/14 - 20:51:38 0:01:01:38 0:00:51:17 7 7
 
Division 4 - Spinnaker
1   USA 41879 Shearwater Contessa 33 Walter Ziobro 30/Jul/14 - 21:02:22 0:01:17:22 0:01:15:07 1 10
2   USA 274 Kinsale J 30 Michael White 30/Jul/14 - 21:03:15 0:01:18:15 0:01:16:20 2 11
3   USA 381 Excalibur J 30 Charles Hurd 30/Jul/14 - 21:03:44 0:01:18:44 0:01:16:49 3 13
4   USA 2004 Wild Child S2 9.1 Brad Stone 30/Jul/14 - 21:04:02 0:01:19:02 0:01:17:06 4 14
5   USA 1225 Rita Hunter 35.5 Arthur Sa 30/Jul/14 - 21:11:55 0:01:26:55 0:01:23:34 5 19
6   USA 122 Live Wire Pearson 33-2 James Lynch 30/Jul/14 - 21:16:11 0:01:31:11 0:01:25:37 6 23
7   USA 320 Persistence C&C 25 MkI Malcolm McCullough 30/Jul/14 - 21:33:31 0:01:48:31 0:01:32:45 7 25
8   USA 12727 Maccabee Morgan 27 Bob Berent 30/Jul/14 - 21:38:48 0:01:53:48 0:01:42:59 8 27
 
Division 5 - Spinnaker
1   USA 14 Thin Man J 92 Todd Aven 30/Jul/14 - 20:50:23 0:01:10:23 0:01:11:06 1 8
2   USA 222 Eagle X-332 Ernie Bivona 30/Jul/14 - 20:53:24 0:01:13:24 0:01:14:31 2 9
3   USA 1313 Courageous J 80 Gary Panariello 30/Jul/14 - 20:57:52 0:01:17:52 0:01:16:43 3 12
4   USA 63240 Akula J 29 Aleksandr Tichter 30/Jul/14 - 20:56:32 0:01:16:32 0:01:17:18 4 15
5   USA 285 Seaduced J 80 Landy / Soohoo 30/Jul/14 - 20:59:04 0:01:19:04 0:01:17:54 5 16
6   USA 30818 Glory Days Ericson 36 RH Steve Schwartz DNF       7  
 
Division 6 - Spinnaker
1   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 30/Jul/14 - 20:50:00 0:01:15:00 0:01:19:47 1 17
2   USA 26 Andiamo J 111 Paul Strauch 30/Jul/14 - 20:45:53 0:01:10:53 0:01:22:25 2 18
3   USA 69 Breakaway Beneteau First 36.7 Richie Palmer 30/Jul/14 - 20:53:42 0:01:18:42 0:01:23:43 3 20
4   USA 41810 Sabotage Soverel 33 Midn. Connor Sexton 30/Jul/14 - 20:55:07 0:01:20:07 0:01:24:20 4 21
5   USA 50343 Choucas Jeanneau SF 36 Frederic Cosandey 30/Jul/14 - 20:56:01 0:01:21:01 0:01:24:50 5 22
6   USA 63021 Santana Soverel 33 Midn. John Kirk 30/Jul/14 - 20:57:36 0:01:22:36 0:01:26:57 6 24
7   USA 42871 Sea Castle C&C 34+ Sam Cassell 30/Jul/14 - 21:11:15 0:01:36:15 0:01:38:43 7 26
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022