2017 American Yacht Club Spring Series
Preliminary Results Race 9

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
IRC
1   USA 45454 Lir Swan 45 John McNamara 1.181 07/May/17 - 11:53:48 0:00:53:48 0:01:03:32 1 1
2   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver 1.160 07/May/17 - 11:55:21 0:00:55:21 0:01:04:12 2 2
3   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.124 07/May/17 - 11:57:33 0:00:57:33 0:01:04:41 3 3
4   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele 1.165 07/May/17 - 11:55:33 0:00:55:33 0:01:04:43 4 4
5   USA 50069 Temptation-Oakcliff Ker 50 Arthur Santry 1.256 07/May/17 - 11:51:42 0:00:51:42 0:01:04:56 5 5
6 UK Sailmakers  USA 4304 Christopher Dragon Ker 43 Andrew & Linda Weiss 1.207 07/May/17 - 11:54:27 0:00:54:27 0:01:05:43 6 6
7   USA 60017 SKYE Mills 41 Michael Bistany 1.119 07/May/17 - 11:59:21 0:00:59:21 0:01:06:25 7 7
8   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 1.213 07/May/17 - 11:54:55 0:00:54:55 0:01:06:37 8 8
9   USA 62157 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh 1.163 07/May/17 - 11:58:28 0:00:58:28 0:01:08:00 9 9
10   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 custom Scott Weisman 1.307 07/May/17 - 11:54:45 0:00:54:45 0:01:11:33 10 10
11   USA 1200 High Noon Tripp 41 Kenneth Luczynski DNC 1.207       13  
12   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann DNC 1.167       13  
 
One Design Division
J 44
1   USA 42880 Challenge IV J 44 Jeffrey W. Willis       1
2   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       2
3   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       3
4   USA 43600 VAMP J 44 Leonard J Sitar       4
5   USA 25244 Palantir-5 J 44 Bob & June Kendrick       5
 
PHRF Division
PHRF 1
1   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 30.0 07/May/17 - 12:07:58 0:00:57:58 0:00:55:04 1 1
2   USA 60449 Oakcliff's Weegie Columbia 32 Carbon Oakcliff Sailing 48.0 07/May/17 - 12:11:00 0:01:01:00 0:00:56:22 2 2
3   USA 51601 Desperado Custom 40 Leo Vasiliev 9.0 07/May/17 - 12:07:24 0:00:57:24 0:00:56:32 3 3
4   USA 26 Andiamo J111 Paul Strauch 36.0 07/May/17 - 12:10:17 0:01:00:17 0:00:56:48 4 4
5   USA 54555 Muskoka J 145C Neil Hindle -9.0 07/May/17 - 12:08:11 0:00:58:11 0:00:59:03 5 5
6   USA 169 Bliksem Melges 32 Thijs Hovers DNC 24.0       9  
7   USA 39538 Redemption Farr 395 David Goldstone DNC 33.0       9  
8   USA 60032 Moonshine Columbia C32 Allen Fligor DNC 51.0       9  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 125 Loki J 109 David Rosow       1
2   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer       2
3   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves       3
4   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson       4
5   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       5
6 North Sails  USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson         6
7 Quantum Sails  USA 51888 Cleo J 109 Ray Pepi       7
8   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz DNC       10  
9 Quantum Sails  USA 360 Big Boat J 109 William Rogers DNS       10  
 
J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       1
2   USA 585 Arete J 105 Duncan Hennes / Za & Lib Jelliffe       2
3   USA 274 Trifecta J 105 Thom Hering       3
4   USA 324 Young American YCC J 105 Young American Jr. Big Boat Team       4
5   USA 64 Revelation J 105 George and Alex Wilbanks       5
6   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       6
7   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer       7
8   USA 626 Fairhope J 105 Gareth Gaston & Michael Turon DNF       9  
9 North Sails  GBR 8 Mad Blue J 105 Adrian Owles DNC       10  
 
J 70
1 Doyle Sailmakers  USA 84 Bazinga! J 70 Daniel Goldberg       1
2   USA 551 Any Colour J 70 Scott and Alex Furnary       2
3   USA 188 Chinook J 70 Carrie & Ed Austin       3
4   USA 226 Locomotion J 70 Daan Goedkoop       4
5   USA 395 Semi Charmed J 70 Trevor Roach       5
6   USA 88 USA 88 J 70 Madelyn Ploch       6
7   USA 392 Slinky J 70 Scott Bursor       7
8   USA 323 Let it Rip J 70 Marshall Saffer       8
9   USA 646 Althea J 70 Ernest Bourassa       9
10   USA 92 J Rhino J 70 White Rhino Racing Team       10
11   USA 67 Shake 'n Bake J 70 W Andrew Shea       11
12   USA 501 Button Fly J 70 Andrew and Melissa Fisher DNC       17  
13   USA 404 Victura J 70 Bill Walker DNC       17  
14   USA 97 Loki J 70 Mike Zupon DNC       17  
15   USA 324 Ebisu J 70 Glenn Sheets DNC       17  
16   USA 332 332 J 70 Manuel Cadarso DNC       17  
 
J 88
1   USA 1 Jazz J 88 Douglas McKeige       1
2   USA 92 Escape J 88 Elizabeth Barry       2
3   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall       3
4   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       4
5   USA 80 Wings J 88 Mike Bruno       5
6   USA 91 Red Sky J 88 John Pearson DNC       8  
7   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks DNC       8  
 
PHRF Division
PHRF 2
1   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 81.0 06/May/17 - 14:46:42 0:00:46:42 0:00:40:29 1 1
2   USA 52994 Maudelayne X-34 Frederick Heerde 96.0 06/May/17 - 14:48:19 0:00:48:19 0:00:40:57 2 2
3   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick Croke 99.0 06/May/17 - 14:59:33 0:00:59:33 0:00:51:58 3 3
4   USA 69329 Renegade Soverel 33 Kenneth Luczynski DNC 90.0       8  
5   USA 381 Upsetter J 80 Jason Viseltear DNC 129.0       8  
6 North Sails  USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo DNC 81.0       8  
7   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke DNC 84.0       8  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019