2018 Helly Hansen Chester Race Week
Final Results Race 9

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Bluenose Racing
One Design Division
Bluenose
1   347 Privateer Bluenose Connor Mraz       1
2   79 Long shot Bluenose Jim Beatty       2
3   22 Zephyr Bluenose karl mitchell       3
4   342 Dark’n Stormy Bluenose John Mosher       4
5   279 Dart Bluenose John Grantmyre       5
6   257 Wahoo Bluenose Henry Demone       6
7   284 Casino Royale Bluenose David Bechtel       7
8   162 Hackmatack Bluenose Nicholas Lewin       8
9   247 Scout Bluenose Michael Bowen       9
10   455 Sandpiper Bluenose Julia Carroll       10
11   154 All That JAS Bluenose Steve Stairs       11
12   B 116 Mahaska Bluenose Andreas Demone       12
13   12 Sea Biscuit Bluenose Chris Tully       13
14   253 Moneyshot Bluenose Casey Leblanc       14
15   124 Troubadour Bluenose Paul Conrod       15
16   227 Barbarian Bluenose Connor Taugher       16
17   B138 The Rest Bluenose Mike Hill       17
18   B 77 Chase Bluenose Chase Presson DNC       22  
19   B85 Rebel Bluenose Thomas Murphy DNC       22  
20   266 Shaken Knot Stirred Bluenose Malcolm Fraser DSQ       22  
21   196 Sweet Pea Bluenose Hugh Smith DSQ       22  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
One Design Racing
One Design Division
Sonar
1   CAN 629 Barbarian Sonar Rob Barbara       1
2   CAN 754 Ping Sonar Andreas Josenhans       2
3   CAN 462 Model T Sonar Lesley Taylor       3
4 Quantum Sails  CAN 571 Echo Sonar John Franklin       4
5   CAN 624 Martha Jane Sonar John Jenkins       5
6   CAN 755 Bleep Sonar Paul Rafuse       6
7   CAN 835 SOT After Sonar Greg Bailly       7
8   CAN 1 Lady Jean Sonar John Campbell       8
 
Farr 30
1   USA 65 Head First 3 Farr 30 Peter Toombs       1
2   CAN 32 Ataraxia Farr 30 Michael Carlson / André Bégin-Drolet       2
3   USA 706 One More Time Farr 30 Rob Gale       3
4   CAN 23 The Red Boat Farr 30 Chris Gilmore       4
5   CAN 66 Matador Farr 30 Gregory Blunden       5
6   CAN 47 Goose Farr 30 Ben Maloney       6
7   CAN 69 Yardsail Farr 30 Robert Apold / Roby Douglas       7
 
International One Design
1   CAN 5 Enigma IOD Steve Bush       1
2   CAN 10 Bella IOD Evan Petley-Jones       2
3   CAN 3 Squall IOD Peter Wickwire       3
4   CAN 11 Restless IOD Ted Murphy       4
5   CAN 9 Piper IOD Shawn Mulrooney       5
6   CAN 6 Coachman IOD Michael Rustom       6
7   CAN 8 La Diva IOD Stephen Bond       7
8   CAN 1 Mighty Mo IOD Richard Thompson       8
9   CAN 7 Elida IOD Jay Nadelson       9
10   CAN 20 Ghost IOD Ken Florence       10
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019