2019 Sperry Charleston Race Week
Final Results Race 9

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Charleston Race Week Racing
One Design Division
M32
1 24   USA 24 XS Energy M32 Ryan DeVos       1
2 16   USA 16 Convexity M32 Don Wilson       2
3   SWE 19 Team Vikings M32 Håkan Svensson       3
4 43   USA 43 REV M32 Rick DeVos       4
5 42   USA 1 gravedigger M32 James Prendergast       5
6   USA 21 Convergence M32 Jennifer Wilson       6
7 40   SUI 40 Section16 M32 Richard Davies       7
8 11   USA 11 Torrent M32 Hunter Stunzi       8
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle 1 Racing
One Design Division
VX One
1 250   USA 250 Zoo Crew VX One Stan Stanton       1
2 276   USA 276 Counterproductive VX One Christopher Alexander       2
3 162   USA 162 Oh Snap! VX One Frank Beling       3
4 25   USA 275 USA 275 VX One Greg Fisher       4
5   USA 103 Brotherly VX One KYLE COMERFORD       5
6   Tudo Bem VX One Michelle Warner       6
7 151   USA 151 Señor Exit Strategy VX One William Hundahl       7
8 230   USA 230 Cool Beans VX One Mark Marenakos       8
9 277   USA 277 Flying Jenny VX One Sandra Askew       9
10   USA 286 Cruzan Rhode VX One Timothy Pitts       10
11 197   USA 197 Second Line VX One Richard Heausler       11
12   USA 160 SendIt VX One Bill Wiggins / Ashley Maltempo       12
13 117   USA 117 Orchids of Asia VX One Josh Putnam       13
14 167   USA 167 Blue Lobster VX One Ian Maccini       14
15 205   USA 205 Magic Bus VX One Jerry Callahan       15
16 164   USA 164 Akula VX One Kevin Kendall Shawn Cina       16
17   USA 154 Little Miss Magic VX One Stanley Hassinger       17
18 North Sails  USA 216 Alternative Facts VX One Paul Murphy John Meiser       18
19   USA 175 Swamp Donk Romp VX One Jack Jorgensen       19
20 153   USA 153 Victory VX One Christian Koppernaes       20
21 240   USA 240 Blue2 VX One Bob Maccini       21
22 122   USA 122 MacX VX One Bill MacGowan / Nick Woviotis       22
23 159   USA 159 iZula VX One Kenneth Smith       23
24 148   USA 148 YAAA Buddy VX One Kelly Cole       24
25 132   USA 132 Struggle Bus VX One Heather Robertson       25
26   USA 269 Double the fun VX One Hayden Bennett DNC       31  
27 187   USA 187 VX one VX One Potter Guggenheim DNC       31  
28 200   USA 200 Rosebud VX One Scott Holmgren DNC       31  
29 287   USA 287 TBD VX One Craig Milling RET       31  
30 116   USA 116 Walter VX One David Sedgwick RET       31  
 
Viper 640
1 21   USA 221 Choppy Seas Viper 640 Thomas Loutrel       1
2 93   USA 293 Chance V Viper 640 Kevin Mccarthy       2
3 58 North Sails  USA 158 NESS Viper 640 Mark Zagol       3
4 188   USA 188 Trap Queen Viper 640 Jonathan & Sarah Colarusso       4
5 60   USA 260 Entourage Viper 640 Nick Amendola       5
6 52   USA 252 Badda Boom Viper 640 Joseph Healey       6
7 20 North Sails  USA 220 Eight Second Ride Viper 640 Steve Taylor       7
8 9   USA 109 Politically Incorrect Viper 640 Chris/Gary Annino       8
9 35   USA 235 Meow! Viper 640 Cole Constantineau DNC       14  
10 37   USA 237 Mambo Kings Viper 640 Justin Scott DNC       14  
11 88   CAN 288 Oshunmare Viper 640 Steve Chapman DNC       14  
12 34   USA 234 Rigamaroo Viper 640 Patrick Ryan DNC       14  
13 1   USA 101 Fun 101 Viper 640 Barry Stevens DNC       14  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle 2 Racing
One Design Division
J 70
1 1   USA 501 Button Fly (Corinthian) J 70 Andrew & Melissa Fisher       1
2 35   USA 335 Nitemare J 70 Amy Neill       2
3 311   USA 1311 Relative Obscurity J 70 Peter Duncan       3
4 69   USA 169 Empeiria J 70 John Heaton       4
5 25   USA 25 Rascal J 70 Henry Brauer       5
6 4   CAN 404 Redcoat (Corinthian) J 70 Tony Staples       6
7 77   USA 677 Victory J 70 Buddy Cribb       7
8 901   USA 901 Team Vineyard Vines J 70 John & Molly Baxter       8
9 38   CHI 1038 Morenita J 70 Vernon Robert       9
10 13   USA 389 Hooligan: Flat Stanley Racing J 70 Trey Sheehan       10
11 93   USA 93 Wild Card J 70 Kevin Morgan       11
12 96   USA 96 Savasana (Corinthian) J 70 Brian Keane       12
13 49   USA 14 49 J 70 Geoffrey Pierini       13
14 382   USA 382 Surrender to the Flow (Corinthian) J 70 Rob Gorman       14
15 42   USA 1042 Black River Racing J 70 Douglas Strebel       15
16 52   USA 1 52 J 70 Charlie Schroeder       16
17 71   USA 171 Rasta Racing J 70 Sean & Nicolie Hendrickson       17
18 371   USA 1371 Chaque Seconde J 70 Chet Whitley       18
19 11   BER 322 Menace J 70 Paul Wollmann       19
20 68   USA 68 uno mas J 70 David Schoene       20
21 487 North Sails  USA 487 Escape (Corinthian) J 70 Polk Wagner       21
22 72   USA 172 Planet Claire J 70 John Koten       22
23 361   CAN 361 emiLee J 70 Hadrian Corning       23
24 58   USA 358 Bombora J 70 Molly & Bryan Hayes       24
25 92   USA 392 Dire Straits J 70 James Pecori / George Smith       25
26 10   USA 210 Vortex (Corinthian) J 70 SCYC Jr. Sailors       26
27 316   USA 316 Pale Horse J 70 Jake Christy DNC       29  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle 3 Racing
One Design Division
J 88
1 15   USA 15 Spaceman Spiff J 88 Rob Ruhlman       1
2 34   USA 34 Albóndigas J 88 Justin Scagnelli       2
3 56   USA 56 Whirlwind J 88 William Purdy       3
4 88   USA 88 Exile J 88 Andy & Sarah Graff       4
5 24   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       5
6 80   USA 80 Wings J 88 Mike Bruno       6
7 29   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey       7
8 16   USA 16 Gaucho J 88 Dave Tufts       8
9 85   USA 93985 Hornet J 88 Bill Walczak       9
10 27 Quantum Sails  USA 27 Hijinks J 88 Laura Weyler DNC       11  
 
Melges 24
1 849   USA 849 Full Throttle Melges 24 Brian Porter       1
2 851   USA 851 Monsoon Melges 24 Bruce Ayres       2
3 835   USA 835 MiKEY Melges 24 Kevin Welch       3
4 858   USA 858 Lucky Dog / Gill Race Team Melges 24 Travis Weisleder       4
5 625   USA 625 Zig Zag Melges 24 Marty Jensen       5
6 747   USA 747 Slingshot Melges 24 Wes Whitmyer Jr       6
7 801   USA 801 Shaka Melges 24 KC Shannon       7
8 839   USA 839 The 300 Melges 24 Steve Boho       8
9 446   USA 446 Rapscallion (Corinthian) Melges 24 William Morang       9
10 856   USA 856 Blind Squirrel Melges 24 John Brown       10
11 805   USA 805 Decorum (Corinthian) Melges 24 Megan Ratliff       11
12 744   USA 744 RUMbunctious (Corinthian) Melges 24 Steve Pirie       12
13 775   USA 775 Jaws (Corinthian) Melges 24 Roger Counihan       13
14 121   USA 121 Collusion (Corinthian) Melges 24 Mister Trippe/Roop       14
15 717   USA 717 Bad Idea Melges 24 Scot Zimmerman       15
16 115   USA 115 Leda (Corinthian) Melges 24 Chris & Vicki Field       16
17 675   USA 675 12happythoughts Melges 24 David Brede       17
18 526   USA 526 3 and 1/2 men (Corinthian) Melges 24 Robert Wilkins       18
19 855   USA 855 Looper (Corinthian) Melges 24 Duane Yoslov       19
20 720   USA 720 Relentless Melges 24 Scott Foxman       20
21 575   USA 575 Ex - Kahn (Corinthian) Melges 24 Brent McKenzie       21
22 610   USA 610 Hermes (Corinthian) Melges 24 Tony Stanley       22
23 7   USA 7 Ripcord (Corinthian) Melges 24 Paul Bergendahl       23
24 687   USA 687 Firewater (Corinthian) Melges 24 George Haynie       24
25 155   USA 155 Crazy Train (Corinthian) Melges 24 Patrick and Brigette Croke       25
26 174   USA 174 Equal Opportunity (Corinthian) Melges 24 Evan Spalding       26
27 396   USA 396 Wombmates Racing (Corinthian) Melges 24 John Shockey       27
28 773   USA 773 Screaming Mimi (Corinthian) Melges 24 Marc Bailey       28
29 850   USA 850 Dark Energy (Corinthian) Melges 24 Laura Grondin       29
30 43   USA 43 Opportunity (Corinthian) Melges 24 Jack Derry       30
31 118   USA 118 Patriot IV (Corinthian) Melges 24 US Patriot Sailing / Steve Young       31
32 416   USA 416 Slippery (Corinthian) Melges 24 Jerry Miller DNC       38  
33 44   USA 44 BRD Melges 24 Paul Clifford DNC       38  
34 719   USA 719 Blind Luck Melges 24 Will Van Cleef DNC       38  
35 113   usa 113 Liberation (Corinthian) Melges 24 C. David Phelps DNC       38  
36 292   USA 292 AKA... (Corinthian) Melges 24 Patrick Finnick DNC       38  
37 34   USA 034 Blue Red and Grey (Corinthian) Melges 24 Bill Babel DNC       38  
 
ORC Division
ORC C (in_ToT_3H)
1   USA 2604 Rattle n Rum GP 26 Mike Beasley 1.1758 14/Apr/19 - 11:40:08 0:00:35:08 0:00:41:19 1 1
2   CAN 65 HeadFirst3 Farr 30 Peter Toombs 1.2072 14/Apr/19 - 11:39:30 0:00:34:30 0:00:41:39 2 2
3   USA 97925 Fully Involved B25 Steve Vincent 1.0930 14/Apr/19 - 11:44:23 0:00:39:23 0:00:43:03 3 3
4   USA 105 Cougar Melges 30 Ned Goss 1.2717 14/Apr/19 - 11:39:10 0:00:34:10 0:00:43:27 4 4
5   USA 356 Monkey Business Fareast 28R Jonathan Pollak 1.2194 14/Apr/19 - 11:41:14 0:00:36:14 0:00:44:11 5 5
6   USA 30007 Nyabinghi C&C 30 Peter McClennen 1.2852 14/Apr/19 - 11:39:40 0:00:34:40 0:00:44:33 6 6
7   USA 184 Fearless melges 32 John/Marc Lucas/Durlach 1.3427 14/Apr/19 - 11:39:34 0:00:34:34 0:00:46:25 7 7
8   USA 51740 Guillotine Melges 32 Naomi Van den Bergh 1.3418 14/Apr/19 - 11:40:10 0:00:35:10 0:00:47:11 8 8
9   USA 130 Bypass Henderson 30 Daniel West DNC 1.2748       10  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle 4 Racing
One Design Division
J 22
1   5 Patriot XXII J 22 US Patriot Sailing / Zack Bayhan       1
2   USA 8 Battling Bishop J 22 James OConnor       2
3   USA 23 Puff J 22 Terrence Young DNC       8  
4   CofC 1 Warrior Sailing 1 J 22 Sammy Hodges DNS       8  
5   CofC 2 Warrior Sailing 2 J 22 Jacob Raymond DNS       8  
6   CofC 3 Warrior Sailing 3 J 22 Corey Hall DNS       8  
7   CofC 4 Warrior Sailing 4 J 22 Sammy Lugo DNS       8  
 
J 24
1 60   USA 2260 Level Pelican J 24 Crisp McDonald       1
2 21   USA 3321 That'll Do Pig J 24 Cameron Rylance       2
3 23   USA 423 Grant Boat J 24 Matthew Miranda       3
4 349   USA 2349 Chicora J 24 Don Hill       4
5 46   USA 4464 Fortitude J 24 James Thurlow       5
6 59   USA 5259 Matadora J 24 Daniel Rogge RDG       5
7 8   USA 3908 TOGA J 24 Richard Carns       6
8 28   USA 828 Orange Crush J 24 Tyler Benjamin DNC       12  
9 66   USA 3266 Jo Mamma J 24 Mike Palazzo DNC       12  
10 85   USA 2785 YouRegatta J 24 Carter White DNS       12  
11 49   USA 49 Ice Cube J 24 Michael Quaid RET       12  
 
Flying Tiger 7.5
1 6   6 Team Zissou Racing Flying Tiger 7.5 Jon-Claude Zucconi       1
2 5   5 Team BVI Flying Tiger 7.5 Andrew Kerr       2
3 3   3 Incineroar Flying Tiger 7.5 Ben Chigier       3
4 8   8 Team Morgan Flying Tiger 7.5 Monica Morgan       4
5 2   2 Richard Parker Flying Tiger 7.5 Team Kopp       5
6 7   7 Team Poe Flying Tiger 7.5 Kerry Poe       6
7 4   4 White Blaze Flying Tiger 7.5 Team Dieter Hugel       7
8 1   1 01 Flying Tiger 7.5 Susan Wayne       8
9 10   10 Stripes Flying Tiger 7.5 Madeline Gill       9
10 9   9 Team Lewis Flying Tiger 7.5 Chad Lewis DNS       11  
 
RS21
1 7   USA 7 Team Sail22 RS21 Amy Baxter       1
2 1   USA 1 AEGIR RS21 Jack Gierhart       2
3 2   USA 2 Blackjack RS21 Mark McNamara       3
4 6   USA 6 Lawyers Guns & $ RS21 Dan Shanahan       4
5 4   USA 4 Team Selden RS21 Jonas Berg       5
6 3   USA 3 RS21 RS21 Lucas Sawin       6
7 5   USA 5 New York’s Hottest Club RS21 Brian Jerman DNC       9  
8 8   USA 8 Zim Sailing RS21 Bob Adam DNF       9  
 

2019 Sperry Charleston Race Week
Corinthian Teams - Final Results Race 9

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle 2 Racing
One Design Division
J 70
1 1   USA 501 Button Fly J 70 Andrew & Melissa Fisher       1
2 4   CAN 404 Redcoat J 70 Tony Staples       6
3 96   USA 96 Savasana J 70 Brian Keane       12
4 382   USA 382 Surrender to the Flow J 70 Rob Gorman       14
5 487 North Sails  USA 487 Escape J 70 Polk Wagner       21
6 10   USA 210 Vortex J 70 SCYC Jr. Sailors       26
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle 3 Racing
One Design Division
Melges 24
1 446   USA 446 Rapscallion Melges 24 William Morang       9
2 805   USA 805 Decorum Melges 24 Megan Ratliff       11
3 744   USA 744 RUMbunctious Melges 24 Steve Pirie       12
4 775   USA 775 Jaws Melges 24 Roger Counihan       13
5 121   USA 121 Collusion Melges 24 Mister Trippe/Roop       14
6 115   USA 115 Leda Melges 24 Chris & Vicki Field       16
7 526   USA 526 3 and 1/2 men Melges 24 Robert Wilkins       18
8 855   USA 855 Looper Melges 24 Duane Yoslov       19
9 575   USA 575 Ex - Kahn Melges 24 Brent McKenzie       21
10 610   USA 610 Hermes Melges 24 Tony Stanley       22
11 7   USA 7 Ripcord Melges 24 Paul Bergendahl       23
12 687   USA 687 Firewater Melges 24 George Haynie       24
13 155   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick and Brigette Croke       25
14 174   USA 174 Equal Opportunity Melges 24 Evan Spalding       26
15 396   USA 396 Wombmates Racing Melges 24 John Shockey       27
16 773   USA 773 Screaming Mimi Melges 24 Marc Bailey       28
17 850   USA 850 Dark Energy Melges 24 Laura Grondin       29
18 43   USA 43 Opportunity Melges 24 Jack Derry       30
19 118   USA 118 Patriot IV Melges 24 US Patriot Sailing / Steve Young       31
20 416   USA 416 Slippery Melges 24 Jerry Miller DNC       38  
21 113   usa 113 Liberation Melges 24 C. David Phelps DNC       38  
22 292   USA 292 AKA... Melges 24 Patrick Finnick DNC       38  
23 34   USA 034 Blue Red and Grey Melges 24 Bill Babel DNC       38  
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019