2019 international Sunfish Class Association (ISCA) Youth and Master World Championship
Final Results Race 9

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

World Championship One Design Sunfish - Youth 25/Sep/2019 10:00 AM    
World Championship One Design Sunfish - Master 25/Sep/2019 10:00 AM    



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
World Championship Racing
One Design Division
Sunfish - Youth
1 56   56 Youth Sunfish Simon Gomez Ortiz Club Nautico Acuarela       1
2   34 Youth Sunfish Darius Berenos CSSA       2
3   44 Youth Sunfish Matías Rosenberg AsoVela       3
4 20   20 Youth Sunfish Fernanda San Roman Federación Peruana de Vela       4
5 53   53 Youth Sunfish Diego Castro ASOVELA       5
6   33 Youth Sunfish Bas van der Gulik CSSA       6
7 30   30 Youth Sunfish Miguel Perea Solis Federación Peruana de Vela       7
8   35 Youth Sunfish Bruno Brouwers CSSA       8
9   23 Youth Sunfish Fernanda Higueras Federación Peruana de Vela       10
10 03   03 Youth Sunfish Ricardo Seguel Lacámara Cofradía Nautica del Pacifico SCP       10
11 01   01 Youth Sunfish Vania Tamayo Federacion Peruana de Vela       11
12 50   50 Youth Sunfish Robin Kieft Bonaire Sailing School Association       12
13   28 Youth Sunfish Gina Schreiner Bonaire Sailing School Association       13
14 55   55 Youth Sunfish Joaquin Alvarez Club de vela San Mateo       14
15 19   19 Youth Sunfish Alexander Gregory Tromp Bonaire Sailing School Association       15
16 02   02 Youth Sunfish Kaydian Dowling Bonaire Sailing School Association       16
17   67 Youth Sunfish Rudo De vries Bonaire Sailing School Association       17
18   68 Youth Sunfish Rowan Beenakkers Bonaire Sailing School Association       18
19   62 Youth Sunfish Jeaneau Thode Bonaire Sailing School Association       19
20   22 Youth Sunfish Esteban Montalbetti Federación Peruana de Vela UFD       21  
 
Sunfish - Master
1   58 Master (Masters) Sunfish Sipke Stapert Bonaire Sailing School Association       1
2   32 Master (Masters) Sunfish Hans van der Gulik CSSA       2
3   66 Master (Grand Master) Sunfish Ton Nuijten Bonaire Sailing School Association       3
4   25 Master (Masters) Sunfish Alex Zimmermann Club de regatas Lima       4
5 16   16 Master (Masters) Sunfish Ramon -Yellow- Martis Bonaire Sailing School Association       5
6 40   40 Master (Masters) Sunfish Ronald Van Asselt SRCN       6
7 14   14 Master (Great Grand Master) Sunfish Poopy Marçon Club Nautique de Schoelcher       7
8 21   21 Master (Masters) Sunfish Artur Zembowicz Bourne Cove Yacht Club       8
9 61   61 Master (Masters) Sunfish Gerard Vos WSV Giesbeek       9
10   12 Master (Masters) Sunfish Jason Pigot Redmond, Oregon       10
11   60 Master (Masters) Sunfish Kabes Soliano Bonaire Sailing School Association       11
12   29 Master (Grand Master) Sunfish Alex Roose Jan Sofat       12
13 15   15 Master (Grand Master) Sunfish Job Laboyrie Sunfish Club Aruba SCP       12
14   65 Master (Apprentice Master) Sunfish Wolter Benschop Bonaire Sailing School Association       13
15   70 Master (Apprentice Master) Sunfish Ezra Buys Bonaire Sailing School Association       14
16 38   38 Master (Great Grand Master) Sunfish Hijmard Klaarwater Sunfish Club Aruba       15
17   64 Master (Grand Master) Sunfish Fred Ros Bonaire Sailing School Association       16
18 37   37 Master (Grand Master) Sunfish Theo Poiesz Sunfish Club Aruba SCP       17
19 49   49 Master (Masters) Sunfish Elisabeth Vos Bonaire Sailing School Association DNC       23  
20 36   36 Master (Grand Master) Sunfish Arie De Klerk Sunfish Club Aruba DNC       23  
21 27   27 Master (Great Grand Master) Sunfish Jacob Donkersloot PRSA DNC       23  
22 17   17 Master (Grand Master) Sunfish Robbert Dieperink WV De Eerste Aanleg DSQ       23  
 

2019 international Sunfish Class Association (ISCA) Youth and Master World Championship
Sub-Class Scoring - Final Results Race 9

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
World Championship Racing
One Design Division
Sunfish - Master (Apprentice Master)
1   65 Master Sunfish Wolter Benschop Bonaire Sailing School Association       13
2   70 Master Sunfish Ezra Buys Bonaire Sailing School Association       14
 
 
Sunfish - Master (Grand Master)
1   66 Master Sunfish Ton Nuijten Bonaire Sailing School Association       3
2   29 Master Sunfish Alex Roose Jan Sofat       12
3 15   15 Master Sunfish Job Laboyrie Sunfish Club Aruba SCP       12
4   64 Master Sunfish Fred Ros Bonaire Sailing School Association       16
5 37   37 Master Sunfish Theo Poiesz Sunfish Club Aruba SCP       17
6 36   36 Master Sunfish Arie De Klerk Sunfish Club Aruba DNC       23  
7 17   17 Master Sunfish Robbert Dieperink WV De Eerste Aanleg DSQ       23  
 
 
Sunfish - Master (Great Grand Master)
1 14   14 Master Sunfish Poopy Marçon Club Nautique de Schoelcher       7
2 38   38 Master Sunfish Hijmard Klaarwater Sunfish Club Aruba       15
3 27   27 Master Sunfish Jacob Donkersloot PRSA DNC       23  
 
 
Sunfish - Master (Masters)
1   58 Master Sunfish Sipke Stapert Bonaire Sailing School Association       1
2   32 Master Sunfish Hans van der Gulik CSSA       2
3   25 Master Sunfish Alex Zimmermann Club de regatas Lima       4
4 16   16 Master Sunfish Ramon -Yellow- Martis Bonaire Sailing School Association       5
5 40   40 Master Sunfish Ronald Van Asselt SRCN       6
6 21   21 Master Sunfish Artur Zembowicz Bourne Cove Yacht Club       8
7 61   61 Master Sunfish Gerard Vos WSV Giesbeek       9
8   12 Master Sunfish Jason Pigot Redmond, Oregon       10
9   60 Master Sunfish Kabes Soliano Bonaire Sailing School Association       11
10 49   49 Master Sunfish Elisabeth Vos Bonaire Sailing School Association DNC       23  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021