2014 Leukemia Cup Regatta
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Cruising & One Design Keel & Centerboard Boats
1 IRC IRC
2 PHRF PHRF
2 PHRF Double Handed PHRF
2 PHRF Non Spin PHRF
3 J 105 One Design
3 Viper 640 One Design
4 J 70 One Design
5 S Boats One Design
5 Etchells One Design
5 Shields One Design
5 IOD One Design
6 Ideal 18 One Design
6 K6 One Design
7 C 420 One Design
7 I 420 One Design
7 Laser One Design
7 Laser Radial One Design
7 Vanguard 15 One Design
Racing Area: Optimist
1 Optimist Gold One Design  
2 Optimist Silver One Design  
Racing Area: Optimist Green
1 Green Fleet One Design  

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Cruising & One Design Keel & Centerboard Boats
   PHRF  
   1.   USA 829 Abilyn Racing Josh Reisberg Larchmont Brooklyn, NY, USA Pogo 2 21 111.0
   2.   USA 297 Aisling Glenn Sheets Horseshoe Harbor Yacht Club Larchmont, NY, USA J 80 26 126.0
   3.   USA 40789 Lora Ann Richard Du moulin Larchmont-storm trysail Larchmont, NY, USA Express 37 37 60.0
   4.   USA 250 Melody Alan Tannous Neptune Boat Club Fair Lawn, NJ, USA J 109 35 75.0
   5.   USA 22587 Pied a Mer Walter Blum Stepping Stone Great Neck , NY, USA Ticon 30 30 183.0
   6.   USA Santa Maria Robert Bergsten Harbor Boating Club Cold Spring Harbor, NY, USA Endevour 40 171.0
   7.   USA 1131 Soulmates Adam Loory Huguenot/STC Mamaroneck, NY, USA Custom Goetz 40 40 27.0
   8. 415   USA 415 Valkyrja Shea Thorvaldsen Nyack Boat Club Pearl River, NY, USA Mini 6.50 21 87.0
 
   PHRF Double Handed 
   1.   USA 50872 EnGarde Charlie Cannam N.Shore YC Jericho, NY, USA J 105 34.5 84.0
 
   PHRF Non Spin 
   1.   USA 13677 Annandale Peter Trunfio Harlem Yacht Club New York, NY, USA Pearson 10M 33.0 168.0
   2.   USA 52746 Constance Gerard Koeppel Larchmont YC Mamaroneck, NY, USA C&C 115 37.8 72.0
   3.   USA 52463 Impulse Len DiOrio Huguenot YC New Rochelle, NY, USA Oday 39 39 144.0
   4.   1938 Quee Queg Lauretta & Gwenn Abbott New York Athletic Club Yacht Club Caldwell, NJ, USA Custom Rhodes Sloop 37.42 186.0
   5.   USA 4421 Sojourn Richard DeBenedetto Harlem Yacht Club Riverdale, NY, USA Express 35 35 128.0
 
   J 105 
   1.   USA 51245 Georgetown IV Geeorge Marks North Shore Y.C. Roslyn, NY, USA J 105 34.5
   2.   USA 389 Morning Glory Carl Olsson Larchmont YC; STC New Rochelle, NY, USA J 105 34.5  
   3.   USA 489 Sunnysideup John Maltz huguenot yc Chappaqua, NY, USA J 105 34.5
 
   Viper 640 
   1.   USA 122 122 Andrew Kaplan Larchmont YC Larchmont, NY, USA Viper 640 21
   2.   USA 206 Amelie Nicolas Buc Peter Fernberger Larchmont YC Larchmont, NY, USA Viper 640 21
   3.   USA 182 Bessie Adam Trigg LYC Larchmont, NY, USA Viper 640 21
   4.   USA 167 More Cowbell Lawrence Cutler / Steve Minninger STC Croton on Hudson, NY, USA Viper 640 21
 
   J 70 
   1.   USA 84 Bazinga! Daniel Goldberg American Yacht Club Mamaroneck, NY, USA J 70 22.75
   2.   USA 396 Buzz David Florence Larchmont New Rochelle, NY, USA J 70 22.75
   3.   USA 324 Ebisu Reginald Imamura Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA J 70 22.75
   4.   USA 323 Let it Rip Marshall Saffer AYC Rye, NY, USA J 70 22.75
   5.   USA 97 Loki Michael Zupon Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA J 70 22.75
   6.   USA 67 Shake 'n Bake W Andrew Shea American Yacht Club Rye, NY, USA J 70 22.75
   7.   USA 392 Slinky Scott Bursor American Yacht Club New York, NY, USA J 70 22.75
   8.   USA 320 Windsong Nick Wagner American Yacht Club New York, NY, USA J 70 22.75
 
   S Boats 
   1.   USA 20 Allegro William Simmons Horse Shoe Harbor Yacht Club Larchmont, NY, USA Herreshoff S-Class 27'6
   2.   59 Dilemma Sean Park Horseshoe Harbor Yacht Club Brooklyn, NY, USA Herreshoff S Class 27'6  
 
   Etchells 
   1.   USA 427 Flame Henry Gaillard American YC Rye, NY, USA Etchells 30
 
   Shields 
   1.   USA 183 Alice Andrew Young Larchmont YC New York, NY, USA Shields 30
   2.   USA 25 CHECKMATE Fred Werblow Larchmont YC Scarsdale, NY, UAS Shields 30
   3.   USA 70 Coquetta Oliver, Roland, Alexandre Sonnis, Schulz, DeGermay Larchmont YC USA Shields  
   4.   USA 176 Katherine douglas campbell LYC white plains, NY, USA Shields 30'
   5.   USA 106 LADY JOHN MAWE LARCHMONT, NY, USA Shields 30
   6.   182 Lure Skip McGuire LYC Stamford, CT, USA Shields 30  
   7.   USA 54 Sandpiper Nicholas DuBois Larchmont New York, NY, USA Shields 30
 
   IOD 
   1.   USA 118 Dark Horse Patrick Johnson/ Edward Briganti NYYC New York, NY, USA IOD 33
   2.   USA 119 Makai Roderick Thaler American Yacht Club New York, NY, USA IOD 33
   3.   5 Topaz Jennifer Miller Mamaroneck Beach & Yacht Club New York, NY, USA IOD 33  
 
   Ideal 18 
   1.   USA 42 Atalanta Joel Kizer Larchmont YC New Rochelle, NY, USA Ideal 18 18
   2.   USA 41 Banshee Peter Krow Larchmont Larchmont, NY, USA Ideal 18 18  
   3.   USA 47 Columbia Karin Sherman Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA Ideal 18 18
   4.   USA 46 Falcon Jon Yoder & Bill Gassman Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA Ideal 18 18
   5.   USA 44 Ideal 18 Caroline Romans larchmont Cos Cob, CT, USA Ideal 18 18
 
   K6 
   1.   USA 210 Excitation Jim Wilson American YC Rye, NY, USA K6 19
 
   C 420 
   1.   USA 54063 ? ? ? USA  
   2.   USA 53965 53965 ? ? USA  
   3.   USA 6422 6422 Emma Jakobson USA  
   4.   USA 6422 6422 ?? ? USA  
   5.   USA 7510 7510 Michael Bennacerraf USA 420  
   6.   USA 5653 n/a Cate Mollerus LYC Larchmont, NY, USA Club 420 10
   7.   USA 7468 Starpedo Julia Reynolds Pequot YC Southport, CT, USA Club 420 10  
   8.   USA 7510 USA 7510 Michael Benacerraf Shelter Island Yacht Club New York, NY, USA Club 420 10
 
   I 420 
   1.   USA 64063 64063 Jack Willie Riverside/Texas USA I 420  
 
   Laser Radial 
   1.   USA 476 ? Brandon Liebnick Milford YC USA  
   2.   USA 168257 N/A Brandon Liebnick Milford Yacht Club Orange, CT, USA Laser Radial 14
 
   Vanguard 15 
   1.   USA 1327 Half Day Michael O'Connor Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA Vanguard 15 15
   2.   USA 574 Korean War Bride Graham Gardner Larchmont Yacht Club New York, NY, USA Vanguard 15 15
 
Racing Area: Optimist
    Optimist Gold 
   1.   USA 12804 12804 Leighton Farrel Larchmont Larchmont, NY, USA Optimist 8
   2.   USA 20966 20966 katherine mcnamara american yacht club darien, ct, USA Optimist 8
   3.   USA 17071 Barracuda II Connor Mraz Chester YC Brooklyn, NY, USA Optimist
   4.   USA 7608 blue and gold nate Spierings american yacht club rye, ny, USA optimist 8
   5.   USA 17146 Blue Sea Jaume Pujadas Larchmont Yacht Club Mamaroneck, NY, USA Optimist 8
   6.   USA 9252 Blue Wave Quinlan Daly Darien Junior Sailing Team Darien, CT, USA Optimist 8
   7.   USA 6585 Bullet Paige Berta Belle Haven New Canaan, CT, USA Optimist 8
   8.   USA 16379 Dash Declan Quirke American YC Rye, NY, USA Optimist 8  
   9.   USA 7307 island girl sydney gigliotti Stamford, CT, USA Optimist 8
   10.   USA 557 Legacy Sean Huffert Darien Junior Sailing Darien, CT, USA Optimist 8
   11.   USA 16735 Loon II Jack Crager BRYC Fairfield , CT, USA Optimist 8
   12.   USA 20449 Megalodon William Clark Riverside Riverside, CT, USA Optimist 8
   13.   USA 12768 n/a Callie Roseberry Larchmont YC New Rochelle, NY, USA Optimist 8  
   14.   USA 15780 No Name Elizabeth Crager BRYC Fairfield , CT, USA Optimist 8
   15.   USA 9096 none Chase Jackson american yacht club Rye, NY, USA Optimist 8
   16.   USA 20220 None Jack Childs LISOT Riverside, CT, USA Optimist 8
   17.   USA 18165 Opti Anna Seymour Noroton Darien, CT, USA Optimist 8
   18.   USA 16195 Opti Graham Ornstein RYC/LISOT Old Greenwich, CT, USA Optimist 8
   19.   USA 19630 Optimist Carmen Cowles Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA Optimist 8
   20.   USA 9993 Optimist Margaux Cowles Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA Optimist 8
   21.   USA 11475 Runaway Sophie Brett American Yacht Club Rye, NY, USA Optimist 8
   22.   USA 595 Sidetrack Wyatt Bischoff LYC Larchmont, NY, USA Optimist 8
   23.   USA 3520 Streamline Finn Johnston Black Rock Yacht Club Fairfield, CT, USA Optimist 8
   24.   USA 12436 Surfer Morgan Campbell Larchmont Yacht Club Larchmot, NY, USA Optimist 8
   25.   USA 18166 Team Max Max Ankler Riverside YC Old Greenwich, CT, USA Optimist 8  
   26.   USA 16967 Titan Max Shapiro Beach Point YC Larchmont, NY, USA Optimist 8  
   27.   USA 17084 Torpedo Ian Lent Black Rock Easton, CT, USA Optimist 8
   28.   USA 17409 USA 17409 Leyton Borcherding Belle Haven Yacht Club / LISOT Greenwich, CT, USA Optimist 8
   29.   USA 14838 USA14838 Oliver Hurwitz Groton Long Point YC New York, NY, USA Optimist 9
   30.   USA 17335 USA17335 Ava Hurwitz Groton Long Point YC New York, NY, USA Optimist 9
   31.   USA 19791 Wind Jacueline Quirke American YC Rye, NY, USA Optimist 9  
 
    Optimist Silver 
   1.   USA 16080 16080 Ori Divon stamford yacht club stamford, CT, USA Optimist 8
   2.   USA 16356 16356 John Eastman Seawanhaka Locust valley, NY, USA Optimist 8
   3.   USA 9112 Auktima Adrien Blanc Larchmont YC USA Optimist 8  
   4.   USA 14407 Baby Jay Sydney Crouch DJST Darien, CT, USA Optimist 8
   5.   USA 14135 Blizzie 2 Eliza Crocker Larchmont Yacht Club New Rochelle, NY, USA Optimist 8
   6.   USA 12846 Blue Dolphin Jill Roberts Noroton YC Wilton, ct, USA Optimist 9
   7.   USA 7984 Blue Wave Lee Melton DJST Darien, CT, USA Optimist 7.5 ft
   8.   USA 18425 Buzz Aidan Iaconis Riverside Riverside, CT, USA Optimist 8
   9.   USA 10649 DJST15 Alex Barlow DJST Darien, CT, USA Optimist 8
   10.   USA 6102 Hashtag This Cole Nightingale Cedar Point/Roton Point Rowayton, CT, USA Optimist 8
   11.   USA 5259 Karina Karina Zaleski Stamford YC Stamford, CT, USA Optimist 8
   12.   USA 17412 n/a Charlie Roseberry Larchmont YC/LISOT New Rochelle, NY, USA Optimist 8  
   13.   USA 21044 No Name Harrison Stevens Norton YC Darien, CT, USA Optimist 5
   14.   USA 9267 Octopus Audrey Fung American Yacht Club Rye, NY, USA Optimist 8
   15.   USA 12461 Opti Merritt Seymour Noroton Darien, CT, USA Optimist 8
   16.   USA 19939 Opti Lily Ornstein RYC/LISOT Old Greenwich, CT, USA Optimist 8
   17.   USA 19631 Optimist Emma Cowles Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA Optimist 8
   18.   USA 16121 Optimist Benjamin Sheppard Riverside YC Riverside, CT, USA Optimist 8
   19.   USA 2281 Patrick Patrick Zaleski Stamford YC Stamford, CT, USA Optimist 7'
   20.   US 12857 red flame thrower Morgan Gochberg LYC New York, NY, USA Optimist 8'
   21.   usa 18514 Riptide Jedidiah Bechtel Chester Yacht Club/LISOT greenwich, CT, USA Optimist 9'
   22.   USA 20276 Riptide Lyles Bechtel Chester Yacht Club/LISOT greenwich, CT, USA Optimist 9
   23.   USA 20670 Rocket Philip Hovers AYC Rye, NY, USA Optimist 8
   24.   USA 14276 Southbeach Hannah Nightingale Cedar Point/Roton Point Rowayton, CT, USA Optimist 8
   25.   USA 11199 Steakhouse Angus Manion Riverside YC Cos Cob, CT, USA Optimist 8  
   26.   USA 7188 Tempest James Owen LYC New York, NY, USA Optimist 5
   27.   USA 13050 USA 13050 Jason Loeb LISOT/Stamford Yacht Club Stamford, CT, USA Optimist 8
   28.   USA 17077 USA 17077 Nicholas Straub American Yacht Club Rye, New York, USA Optimist 8
   29.   USA 16124 USA16124 William Priebe LISOT Smithtown, NY, USA Optimist 8
   30.   USA 18303 USA18303 Zane Rogers Texas Corinthian Yacht Club Kemah, TX, USA Optimist 8
   31.   USA 17686 Zip Alec Iaconis Riverside Y.C. Riverside, CT, USA Optimist 8
 
Racing Area: Optimist Green
    Green Fleet 
   1.   USA 16953 16953 Freddie Parkin Riverside CT Riverside, CT, USA Optimist 9
   2.   USA 13205 Predator William Rupp AYC Rye, NY, USA Opti 6
   3.   USA 11430 Sea cheeta Curran Odonnell American Yacht Club Rye, NY, USA Optimist 8
   4.   USA 10030 Thunder Grant Halpern American Yacht Club Eastchester, NY, USA Optimist 8
   5.   USA 13394 Wing nut Thom Kruijtzer AYC Rye, NY, USA Optimist 8'
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020