2020 Valeur-Jensen Stamford Denmark Race
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Course 1
1 Class 1 PHRF - NS PHRF_ToT
2 Class 2 PHRF - NS PHRF_ToT
3 Class 3 PHRF - NS PHRF_ToT
4 Class 4 PHRF PHRF_ToT
5 Class 5 PHRF PHRF_ToT
Racing Area: Course 2
6 Class 6 PHRF PHRF_ToT
7 Class 7 PHRF PHRF_ToT
8 Class 8 PHRF PHRF_ToT
9 Class 9 PHRF-Plus 1 PHRF_ToT
10 Class 10 PHRF PHRF_ToT

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Course 1
   Class 1 PHRF - NSToD / ToT
   1.   USA 14691 Alliance William Lewis Riverside Yacht Club Greenwich, CT, USA C&C 27 27 207.0 / 0.8701
   2.   6160 FloIII James Goodridge Halloween YC Stamford, Ct, USA C&C 25 25 234.0 / 0.8398
   3.   USA 338 Miss Lee Sea John Morrow HALLOWEEN YACHT CLUB Stamford, CT, USA CATALINA 270 27 213.0 / 0.8632
   4.   43885 Neva Alex Henkin Halloween YC Stamford, CT, USA Beneteau First 235 23'4 210.0 / 0.8667
 
   Class 2 PHRF - NSToD / ToT
   1.   USA 32458 Janifferjil Jane Bergere Norwalk YC NYC, NY, USA Sabre 34 34 156.0 / 0.9339
   2.   USA 295 Liberty Leonard Shavel IHYC Greenwich, CT, USA Sabre 34 34 144.0 / 0.9503
   3.   USA 40712 Miller's Crossing Christopher Miller Halloween YC Stamford, CT, USA Rodgers 26 26 177.0 / 0.9066
   4.   USA 51101 On The Mark II Marc Luxemburg Norwalk YC New York, NY, USA Hunter 35.5 35'7 144.0 / 0.9503
   5.   231 Pauls Hardware PAUL ADELBERG Halloween Yacht Club STAMFORD, CT, USA Beneteau Oceanis 40ft 138.0 / 0.9587
   6.   USA 23648 PHOENIX (C) Robert Lussi Singles Under Sail/USCGAUX Pound Ridge, NY, USA C & C 34 33.2 153.0 / 0.9380
   7.   USA 1358 Silver Fox Jasjeet Sood OGYC / NYYC Greenwich, CT, USA J 24 24 174.0 / 0.9104
   8.   USA 114 Soup Bone IV Lyndon Helmbolt Halloween Yacht Club Stamford, Ct., USA Chrysler 27 27'4 183.0 / 0.8990
   9.   USA 60164 Timaru Carter Harris Indian Harbor Greenwich, CT, USA Jeanneau 39i 38.9 165.0 / 0.9220
   10.   USA 89 Veronica Ed Tella Breakwater Irregulars Wilton, CT, USA Islander Bahama 30 29.9 183.0 / 0.8990
 
   Class 3 PHRF - NSToD / ToT
   1.   USA 33571 Arbitrage Brooks Ritchey ... Norwalk, CT, USA Hobie 33 33 105.0 / 1.0078
   2.   USA 41437 Celebration (II) Sea Scout Ship 6 Sea Scouts (Youth CC) Norwalk, CT, USA Tripp 37 37 96.0 / 1.0220
   3.   359 Fantasy Girl Wendy Walasek / Vincent Nanni Stamford Yacht Club Greenwich, CT, USA X-332 33.8 111.0 / 0.9985
   4.   USA 10104 First Light Dana OBrien Riverside YC Riverside, CT, USA Tartan 101 33 90.0 / 1.0317
   5.   USA 25567 Iris Lee Backus Saugatuck harbor Yacht Club Westport, CT, USA Sabre 426 42'6 93.0 / 1.0269
   6.   USA 61297 Rascal Rory Cumming Norwalk Yacht Club Norwalk, CT, USA Dehler 38c 38 63.0 / 1.0779
   7.   USA 11426 Rascal Christopher Schneider Lloyd Harbor/Centerport Centerport, NY, USA Ericson 39 39 114.0 / 0.9939
   8.   USA 26 Redline Ray Gustin Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA J 92 30 111.0 / 0.9985
   9.   USA 8 Tonic Steve Lukens Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA Beneteau First 35 35 75.0 / 1.0569
   10.   USA 51226 Xanadu Charles and Elaine Goodrich Stamford YC Rowayton, CT, USA X Yacht 41 42 69.0 / 1.0673
 
   Class 4 PHRFToD / ToT
   1.   USA 2114 3 Amigos Matias Healy OGYC / RYC Greenwich, CT, USA J 24 24 174.0 / 0.9104
   2.   USA 60623 Chasseur Sandy McLane Stamford Y C Darien, CT, USA Sabre 38 38 135.0 / 0.9630
   3.   43595 Loki 4 Richard Correll M.C.Y.C Huntington, N.Y., USA Cal 33-2 33.00 141.0 / 0.9545
   4.   USA 164 Lucida Ines Purcell none Norwalk, CT, USA J 27 27.5 132.0 / 0.9673
   5. Doyle Sailmakers  USA 42832 Marie Paul Eliea Ketewomoke YC South Huntington, NY, USA Tartan 372 37 138.0 / 0.9587
   6.   USA 135 Navis Bona Christopher Hynes Stamford YC/Breakwater Irr/HYC Stamford, CT, USA J 27 27 126.0 / 0.9760
   7.   USA 138 Roo Gary Tarnoff Breakwater Irregulars Stamford, CT, USA C&C 33-2 32.58 135.0 / 0.9630
   8.   USA 165 Speedway Boogie Chris Brady Hempstead Harbour Club/STC Manhasset, NY, USA Colgate 26 26 159.0 / 0.9299
   9. Other  USA 60141 Veronique Bert Rubin de Cervens Ketewomoke Yacht Club East Islip, NY, USA Beneteau First 345 34.5 126.0 / 0.9760
 
   Class 5 PHRFToD / ToT
   1.   USA 92 Easy Red John Cutting Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA J 92 30 114.0 / 0.9939
   2.   USA 60468 Gemini James Coffman CPYC/NYYC Westport, CT, USA Hanse 375 37.25 114.0 / 0.9939
   3.   USA 63136 Shining Star Steve Hayes Old Greenwich YC Cos Cob, CT, USA Farr 33 33 105.0 / 1.0078
   4.   USA 41426 Southern Cross Brian Higgins CPYC Norwalk, CT, USA Frers 33 33 114.0 / 0.9939
   5.   USA 91 Vixen Jim Weil/ EJ Haskell OGYC Riverside, CT, USA J 92 30' 114.0 / 0.9939
   6.   USA 40458 Voidoid V David Blagden Shore & Country Club Norwalk, CT, USA CTM 33 32.9 108.0 / 1.0031
 
Racing Area: Course 2
   Class 6 PHRFToD / ToT
   1.   USA 114 Cathexis Bryan & Kara Schapperle Norwalk YC Norwalk, CT, USA X382 38 81.0 / 1.0467
   2.   USA 155 Crazy Train Patrick Croke Indian Harbor Yacht Club Bedford, NY, USA Melges 24 24 99.0 / 1.0172
   3.   USA 33675 Evil Monkey David Schmidt breakwater irregulars Darien, CT, USA Soverel 33 33 90.0 / 1.0317
   4.   USA 110 FiveEast Frank Sess LHYC Northport, NY, USA Beneteau First 36.7 36 84.0 / 1.0417
   5.   USA 52361 Frequent Flyer Alistair Duke SHYC Wilton, CT, USA Beneteau First 36.7 36 81.0 / 1.0467
   6.   USA 30521 Glim William Klein Norwalk Rowayton, CT, USA C&C 40 40 93.0 / 1.0269
   7.   USA 83 J gro douglas grover city island Brooklyn, NY, USA J88 29.19 84.0 / 1.0417
   8.   USA 619 Scapegoat James Reichel Lloyd Harbor YC West Islip, NY, USA J 105 34.5 84.0 / 1.0417
   9.   USA 226 Shooting Star Robert Betensky Sagamore YC Old Westbury, NY, USA J105 34.5 93.0 / 1.0269
   10.   USA 747 Slingshot Wes Whitmyer Jr Stamford YC Stamford, CT, USA Melges 24 24 99.0 / 1.0172
   11.   USA 175 Strange Brew Randy Bourne Riverside YC Old Greenwich, CT, USA J 105 34.5 93.0 / 1.0269
   12.   USA 69 Sunshine Daydream Chris Fesenmeyer Shore and Country Club Norwalk, CT, USA Beneteau First 36.7 36 84.0 / 1.0417
   13.   USA 90 Surfer Girl Keith Rehder YRALIS Kew Gardens, NY, USA J 88 29 84.0 / 1.0417
 
   Class 7 PHRFToD / ToT
   1.   USA 200 Emoticon Jonathan Rechtschaffer STC Montclair, NJ, USA J 109 35 72.0 / 1.0621
   2.   USA 261 Growth Spurt John Greifzu, Jr. Stamford YC/New York YC/STC Darien, CT, USA J 109 35 72.0 / 1.0621
   3.   USA 52418 Joyride Greg Imbruce Stamford YC New Canaan, CT, USA J 109 35 72.0 / 1.0621
   4.   USA 60036 Loblolly Michael Greene CPYC New York, NY, USA Sunfast 3600 36 60.0 / 1.0833
   5.   USA 163 Rhiannon III Chris Nicholls / Cao Deambrosio Stamford Yacht Club Darien, CT, USA J 109 35 72.0 / 1.0621
   6.   USA 2609 Smokeshow Paul Sevigny NYC, NYYC Darien, CT, USA GP 26 26 78.0 / 1.0518
   7.   USA 332 Strider Daniel Corcoran Lloyd Harbor YC Huntington, NY, USA J 109 35 69.0 / 1.0673
   8.   51 UNPLUGGED Chris and Marc Malloy Stamford Yacht Club Stamford, CT, USA Custom 28 28 69.0 / 1.0673
 
   Class 8 PHRFToD / ToT
   1.   USA 39516 Avalanche Craig Albrecht Port Washington Yacht Club Glen Cove, NY, USA Farr 395 39.5 24.0 / 1.1525
   2.   USA 16 Fireball Bill & Jackie Baxter Riverside Yacht Club Stamford, CT, USA J 111 36.5 30.0 / 1.1404
   3.   USA 52300 Jules Thomas Dunn Belle Haven Greenwich, CT, USA Baltic 52 52.5 24.0 / 1.1525
   4.   USA 50807 M Squared William Mack Stamford Yacht Club / STC Darien, CT, USA J/120 40 48.0 / 1.1054
   5.   39538 Redemption david goldstone cpyc danbury, ct, USA Farr 395 39.6 30.0 / 1.1404
   6.   USA 30001 Spicy Gregg Clark Jim Grover Pete Manion Riverside Yacht Club RIVERSIDE, CT, USA C&C OD 30 30 45.0 / 1.1111
   7.   USA 52559 Tenacity Samuel Fuller NYYC and Norwalk Yacht Club Darien, CT, USA Beneteau First 44.7 44.83 45.0 / 1.1111
   8.   USA 12 The Roost Pito Chickering Belle Haven Club / NYYC Cos Cob, CT, USA J 111 36.5 30.0 / 1.1404
   9.   USA 104 Wild Child Peter Hansen Royal Danish YC Stamford, CT, USA J 111 36.5 33.0 / 1.1344
 
   Class 9 PHRF-Plus 1ToD / ToT
   1.   USA 26 Group 5 Vadim Shablinsky NEKA Bayville, NY, USA Figaro 2 34 45.0 / 1.1111
   2.   USA 326 HOONIGAN Wes Pelland NEKA Glen Cove, NY, USA J105 34.5 90.0 / 1.0317
   3.   USA 61132 Rumba Ove Haxthausen Royal Danish YC Stamford, CT, USA J 133 43 27.0 / 1.1464
   4.   USA 39534 Skye Ty Anderson Riverside/STC/NYYC Riverside, CT, USA Farr 395 40 30.0 / 1.1404
   5.   19 Vicitan Ben Lilly NEKA, Webb Institute Glen Cove, NY, United States Figaro 2 33 66.0 / 1.0726
   6.   66 Williwaw Ben Hunt NEKA Burlington, VT, USA Figaro 2 34 66.0 / 1.0726
 
   Class 10 PHRFToD / ToT
   1.   USA 1201 After Midnight Paul Jeka NYYC Atlantic Highlands, NJ, USA CTM41 41 -21.0 / 1.2524
   2.   USA 4000 Bellerophon Rick & Skip Sinclair Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Farr 40 OD 40 3.0 / 1.1971
   3.   USA 39 Christopher Dragon XI Andrew & Linda Weiss Larchmont / STC Mamaroneck, NY, USA Ker 40+ 41 -45.0 / 1.3131
   4.   USA 56600 Coyote William Clemens Indian Harbor YC/NYYC Greenwich, CT, USA Bolt 37 37 3.0 / 1.1971
   5.   USA 51552 Magic John & Erica Corwin American Yacht Club Croton on Hudson, NY, USA Santa Cruz 52 53 -21.0 / 1.2524
   6.   USA 60711 Phantom Chris Schoen Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA XP44 44 9.0 / 1.1840
   7.   NZL 8008 Rikki Bruce Chafee Sakonnet Yacht Club Boston, MA, USA R/P 42 42' -30.0 / 1.2745
   8.   USA 60874 Xpatriate Peter Grueterich Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA Xp44 44 12.0 / 1.1775
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020