2020 Ted Hood Regatta
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: THR Line 1.
 Division: One Design 
   Line 1 EYC J 105
   1.   USA 485 Air Express Steven Goldberg Jubilee Yacht Club Beverly, MA, USA J 105 34.5  
   2.   USA 51178 Atalanta Marty Galligan Jubilee YC Carlisle, MA, USA J 105 34.5
   3.   USA 398 Blown Away Ben Chigier / Jon Samel Jubilee USA J 105 34.5
   4.   USA 345 Brouhaha Ric Dexter Dolphin Swampscott, MA, USA J 105 34.5
   5.   USA 189 Cerberus Ken Dieselman Scituate Scituate, MA, USA J 105 34.5
   6.   USA 51459 Sirocco Steve Hollis Jubilee Beverly, MA, USA J 105 34.5
 
   Line 1 EYC Etchells 22
   1.   USA 988 Destiny Edmund Barker BYC Marblehead, MA, USA Etchells 31
   2. Doyle Sailmakers  USA 1221 Hera Hugh Greville Boston Yacht Club MARBLEHEAD, MA, USA Etchells 30
   3.   USA 1071 Magic Dragon Michael Jobin Corinthian Yacht Club Boston, MA, USA Etchells 30
   4.   USA 1061 Panache Paul McLaughlin Corinthian Yacht Club Marblehead, MA, USA Etchells 30
   5.   USA 575 Perezoso Mark Luckes Corintian Yacht Club Marblehead, MA, USA Etchells 30
   6.   AUS 1472 Roulette Tomas Hornos Boston / Eastern YC Marblehead, MA, USA Etchells 30
   7.   USA 664 USA 664 Edward Wolfe BYC Swampscott, MA, USA Etchells 30
 
 
Racing Area: THR Line 2.
 Division: ORRez 
  Line 2 BYC ORRez Class 1
   1.   USA 1200 Africa Jud Smith Eastern/Boston YC Gloucester, MA, USA Tripp 41 41 514.4(GPH)
   2. Doyle Sailmakers  USA 20 Allegro Malvagio Fred deNapoli Corinthian YC Salem, MA, USA J 124 40.7 574.0(GPH)
   3.   USA 29 Heat Wave Gary Weisberg Jubilee Yacht Club Marblehead, MA, USA J 111 36.5 573.1(GPH)
   4.   USA 45 Pravda Edward Kaye Eastern Yacht Club Marblehead, MA, USA J 111 36.5 573.1(GPH)
   5.   USA 3817 Revolution Eben Moulton Eastern Point Yacht Club Cambridge, MA, USA Aerodyne 38 37.66 562.3(GPH)
   6.   USA 39512 Scherherazade Betsy McCombs Eastern Boston, MA, USA Farr 395 39.22 566.6(GPH)
 
  Line 2 BYC ORRez Class 2
   1.   USA 52475 Agora David Powers Constitution Yacht Club Boston, MA, USA Beneteau First 36.7 36 626.1(GPH)
   2.   USA 43851 Arcturus George Pawle Jubilee YC Wenham, MA, USA Tripp 33 33 607.1(GPH)
   3.   USA 53123 Chariad Rick Williams Boston Yacht Club Malden, MA, USA Farr 37 37.5 638.7(GPH)
   4.   US 54321 Jericho Benoit Molinie Dolphin Yacht Club Marblehead, MA, USA Taylor 42 42 590.2(GPH)
   5.   USA 29 Sirocco Ward Blodgett / Liz Smith Eastern/STC Swampscott, MA, USA J 33 33 625.8(GPH)
 
 
 Division: PHRF 
  Line 2 BYC PHRF - Spinnaker
   1.   USA 000 Puff Alix Israel Eastern Yacht Club Marblehead, MA, USA Saffier 33 31'6 102.0
   2.   27 Riptide Remington Hutchins Eastern Yacht Club Marblehead, MA, USA Nelson Marek 30 87.0
   3.   USA 12 Sea Bliss Rob Gorman EYC’ Marblehead, Ma, USA Farr 280 28 57.0
   4.   50484 Urgent John Alexander marblehead Gloucester, MA, USA C&C SR33 33 72.0
 
 
Racing Area: THR Line 3.
 Division: One Design 
   Line 3 CYC Rhodes 19
   1.   1686 Calgon Jocelyn Cook None Marblehead, MA, USA Rhodes 19 19
   2.   USA 2623 Harm's Way Mike Lane Corinthian Yacht Club Middleton, MA, USA Rhodes 19 19
   3.   1217 Hijinx Timmy Dittrich Corinthian Yacht Club Swampscott, MA, USA R19 19
   4.   USA 41 It's A Gift Peter Sorlien Marblehead Yacht Club Alton, NH, USA Rhodes 19 19
   5.   USA 2435 Rallie Larry Ehrhardt Eastern YC Marblehead, MA, USA Rhodes 19 19
   6.   USA 2585 Woodstock Clark Uhl CYC Marblehead, MA, USA Rhodes 19 19
 
 
Racing Area: THR Offshore.
 Division: ORRez 
   ORRez Ocean Race Double Handed
   1.   20283 Atalanta Richard Sides Eastern YC Marblehead, MA, USA Sabre 28 ketch 28 750.7(GPH)
   2.   USA 50801 Dream Catcher Robert Bova New England Shorthanded Offshore Racing Club Danvers, MA, USA Show 34 34 699.2(GPH)
   3.   USA 289 Hafa Adai Eliot Shanabrook Marblehead Yacht Club Marblehead, MA, USA J 109 35 617.0(GPH)
   4.   USA 40657 Hall pass John Thompson Eastern Marblehead, MA, USA Frers36 36 635.2(GPH)
   5.   USA 52816 RockIt 2.0 Lance Ryley Constitution Yacht Club Boston, MA, USA Columbia 30-2 Sport 32 609.6(GPH)
   6.   USA 40079 Saraband Elke Backman Eastern Yacht Club Marblehead, MA, USA Frers 36 36 634.5(GPH)
   7.   USA 60081 WildThing Dan Boyd Cottage Park YC Weston, MA, USA X-Yachts X4.3 41 593.0(GPH)
   8.   42899 Yankee Girl Thomas Vander Salm Corinthian Salem, MA, USA Morris Justine 36 35.45 702.9(GPH)
 
 
 Division: PHRF 
   PHRF Ocean Race Fully Crewed
   1. Doyle Sailmakers  USA 13249 Blue Pigeon John Doub EYC Marblehead, MA, USA Swan 38 38 129.0
   2.   USA 52056 Tramontana Todd Barbera Storm Trysail / Eastern Marblehead, MA, USA Swan 56 56 -6.0
   3.   USA 24 Valiant (spin) Gary Gregory Boston YC, Eastern YC, NY YC Marblehead, MA, USA 12 Metre 64.25 9.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021