2020 SPYC Ted Irwin Memorial Fall Bay Race
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: A-Fall Bay Race Spinnaker
 Division: PHRF 
   PHRF - Spinnaker A
   1.   IRL 3600 Abeona Joseph Toth SPYC Saint Petersburg, FL, USA Mumm 36 36 51.0
   2. 155   USA 155 Arista Jody Abrams SPYC Lakewood ranch, FL, USA Melges 32 32 27.0
   3.   USA 40037 Pendragon Mike Kayusa Davis Island Yacht Club FtMyers, FL, USA Farr 40 40 -18.0
   4. 69 Quantum Sails  USA 169 Shambhala J A Booker Davis Island Yacht Club St. Petersburg, FL, USA Melges 32 32 27.0
   5. 18   USA 180 Volpe George Haynie DIYC Tampa, FL, USA Melges 32 24 27.0
   6.   USA 42341 Warrior Grant Dumas St. Petersburg Yacht Club Gulfport, FL, USA Tripp 38 38 57.0
   7. Doyle Sailmakers  USA 39523 Wasabi Eric Lopez US Sailing Palm Harbor, FL, USA Farr 395 39.5 51.0
 
   PHRF - Spinnaker B
   1.   83170 ALPHADOG Gordon Latrobe DIYC Palm Harbor, Fl, USA Handerson SR33 33 60.0
   2.   USA 93 Breezin Bayou Stephen Mitcham Davis Island Yacht Club Saint Petersburg, FL, USA J 105 34.5 78.0
   3.   USA 46453 Chip's All In Chip Merlin SPYC Tampa, FL, USA B32 32 63.0
   4.   USA 83198 Fire & Ice George Cussins Davis Island Yacht Club Apollo Beach, FL, USA J 105 34.5 87.0
   5.   USA 15 Gimmi Shelter Lon Ethington St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA Martin 243 24 69.0
   6.   usa 11 Tack Tick Michael Siedlecki SPSA St Petersburg, FL, USA Martin243 24 69.0
   7.   USA 40688 YardGoat Jamie Myers Brent Bacon Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Soverel 33 87.0
 
 
Racing Area: Fall Bay Race -
 Division: PHRF 
   PHRF - Cruiser A
   1. North Sails  USA 206 Koinonia II Declared Chute Garth Reynolds St. Petersburg Sailing Association St. Petersburg, FL, USA Tartan 33 33'9 199.0
   2.   USA P 39 Libèlula Joyce Brown / Fritz Kloepfel SPSA St. Petersburg, FL, USA Pearson 39-2 39 176.0
   3.   304 Surge Charles Archer St. Pete Sailing Association Pinellas Park, FLORIDA, United States Compass 47 47 178.0
   4.   US 38 XTC Thomas Glew St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA Beneteau Oceanis 461 46 152.0
 
   PHRF - Cruiser B
   1.   USA 425 After You John Gardner Tampa Sailing Squadron Brandon, FL, USA Mark II 38 219.0
   2.   428 CAYENNITA III Antonio F. Sanpere US Sailing St. Petersburg, FL, USA C & C 24 277.0
   3.   4951 First Wind Declared Chute Art Cupps DIYC Tampa, FL, USA CSY 44 195.0
   4.   102 Galene Declared Chute Gerard Gaudry SPSA Clearwater, FL, USA Beneteau 361 36 205.0
   5.   115 Legacy Declared chute Dave Roberts Boca Ciega Yacht Club Clearwater, FL, USA Catalina 310 31 238.0
 
 
Racing Area: Fall Bay Race - Racer/Cruiser
 Division: PHRF 
   PHRF - Racer/Cruiser
   1.   GBR 477T Freedom of Hamble Ward Passmore US Sailing St. Petersburg, FL, USA Beneteau First 47.7 48 24.0
   2. North Sails  USA 800 KELLY Robert De Moss Davis Island YC Tierra Verde, Fl, USA Beneteau 34 34 96.0
   3.   USA 8484 Liquid Time Gail Heausler Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Beneteau 40 39.83 108.0
   4.   USA 038 Mi Sueño Ron Kinney / Holanda Manzano St Petersburg YC & SA St. Petersburg, FL, USA Morgan 44cc N/M 44 123.0
   5.   USA 48 Prime Plus Frank Hanna / Mark Requa Boca Ciega Yacht Club Redington Shores, FL, USA Beneteau 445 44 96.0
   6.   USA 60740 Sacred Cow David German Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Beneteau 473 47 81.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy