2015 WYC/AIS Bayfield Race Week
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Buoy Fleet
 Division: PHRF 
   LMPHRF Buoy Fleet
   1.   USA 41995 Angisina Andy Spence-Parsons WYC Maple Grove, MN, USA Soverel 39 39 78.0
   2.   CAN 73289 Bobsled Bob Vander Ploeg Thunder Bay YC Thunder Bay, Ont, CAN J 35 35' 69.0
   3.   USA 59 Chase Charlie Schroeder WYC Medina, MN, USA J 109 35.25 66.0
   4.   USA 42250 Chewbacca Peterson Nimmer WYC Bayfield, WI, USA N/M Int'l 50 50 3.0
   5.   USA 36028 No Trespassing Dick Kalow Apostle Islands Station-WYC Bayfield, WI, USA SunFast 3600 36' 54.0
   6.   USA 40205 Papa Gaucho II Keith Stauber DYC Duluth, MN, USA J 35 35 69.0
   7.   CAN 74094 Pennycress Team Pennycress Thunder Bay Yacht Club Thunder Bay, Ont, CAN C&C 37 37 108.0
   8.   USA 32676 Quintessence III David Crum WYC/RORC Wayzata, MN, USA Frers 46 46 39.0
   9.   USA 9 Underdog Jerry Dunn WYC USA 93.0
   10.   USA 269 ZigZag Jim Vaudreuil WYC Altoona, WI, USA J 109 35 66.0
 
 
Racing Area: Mid Distance - Fleet A
 Division: PHRF 
   LMPHRF Mid Distance - Fleet A
   1.   USA 18550 Arbitrage Mike Moyle DYC Duluth, Minn, USA X 1-Ton 40 63.0
   2.   USA 52 Hobbes Tim and Sally Buck Duluth Yacht Club Duluth , MN, USA FT 10M 33 51.0
   3.   USA 77899 Red Hawk Ralph Hodek Onigaming Yacht Club Chassell, MI, USA Santa Cruz 40 40 51.0
   4.   USA 32718 Screaming Steve Schick BIYC &DYC South Range, WI, USA Olson 40 40' 51.0
   5.   41445 Voyager Mike Spence WYC Golden Valley, MN, USA C&C 44 44 66.0
   6.   USA 31076 Wylie Coyote Mark Gross Wayzata Yacht Club, Apostle Island Station/ AIYC Chaska, MN, USA Wylie 40 40 60.0
 
 
Racing Area: Mid Distance - Fleet B
 Division: PHRF 
   LMPHRF Mid Distance - Fleet B
   1.   USA 219 Kestrel Pia Castelline Wayzata West St Paul, MN, USA Beneteau First 36.7 36 75.0
   2.   USA 40410 Radio Flyer Edward Alspach DYC Duluth, Minnesota, USA J36 36 87.0
   3.   USA 40512 Texana dallas johnson Wayzata Yacht Club Wayzata, MN, USA Schock 35 35 72.0
   4.   USA 25547 Undaunted Michael Smith Wayzata Eau Claire, WI, USA Bene 36.7 36 72.0
 
 
Racing Area: Mid Distance - Fleet C
 Division: PHRF 
   LMPHRF Mid Distance - Fleet C
   1.   USA 52742 Allegro Brian Bullock Wayzata Yacht Club St Paul, MN, USA Tartan 4100 41.25 102.0
   2.   USA 040 Cadence Jim Hertel Onigaming Yacht Club Houghton, MI, USA S2 9.1 29.5 132.0
   3.   USA 52589 Celebration Pete Shelquist AIYC Minnetonka, MN, USA C&C 37 37 114.0
   4.   USA 16810 Chellean Rick Anderson Apostle Island Yacht Club Shorewood, Mn, USA C&C 39 39 108.0
   5.   USA USA612 Fly2 Erik Wilson Cormorant Sailing Club Fargo, ND, USA J70 23 117.0
   6.   42 fREEDOM TED MAZUREK PORT SUPERIOR MARINA MINNEAPOLIS, MN, USA CATALINA 42 132.0
   7.   ???? Giddyup Tom Verburgt WYC Excelsior, MN, USA Jeaneau 409 40.5 105.0
   8.   36216 Just Is Ron Pool Pikes Creek Keel Club Blomkest, MN, USA Sabre 362 36 123.0
   9.   USA 32112 LOKI Krister Mattson Duluth Yacht Club Duluth, MN, USA Beneteau First 38 38 114.0
   10.   USA 16815 Red Herring Eric Thomas Duluth Yacht Club Duluth, MN, USA C&C 38 MKII 38 117.0
   11.   130 Strawman Rob Finnigan DYC Duluth, MN, USA Melges 32 32 111.0
 
 
Racing Area: Mid Distance - Fleet D
 Division: PHRF 
   LMPHRF Mid Distance - Fleet D
   1.   00001 assassin Jason Worsfold duluth yacht club Superior, Wisconsin, USA custom 24 168.0
   2.   USA 16232 Copasetic Art Johnston Barkers Island Yacht Club Duluth, MN, USA Pearson 30 30 180.0
   3.   USA 385 Galatea David Herring Duluth Yacht Club Minneapolis, MN, USA Islander 36 36 141.0
   4.   USA 149 Goombay Smash Gregg Henning Racine Yacht Club Antioch, IL, USA Ultimate 20 20 159.0
   5.   USA 26006 Hairy Bear Ken Tennant St Croix Sailing Club Hudson, Wi, USA c&c 29 mk 1 29 174.0
   6.   539 Key of Sea Lawrence Mariette DYC Little Falls, MN, USA Ericson 32T 32' 168.0
   7.   417 No Chaser Kevin Eide Excelsior, MN, USA S2 7.9 26 feet 162.0
   8.   USA 61418 SS George Bailey Doug Milroy Wayzata Yacht Club Edina, MN, USA Sabre 34 MK II 34 153.0
   9.   Usa 53 Windwalker Terry Anderson Duluth yacht club Duluth, Mn, USA S2 7.9 inboard 26.5 ft 165.0
   10. 30   USA 227 You Sassy B! Stephen Rose Emily Fox Columbia Sailing Club Columbia, SC, USA Ultimate 20 20 159.0
 
 
Racing Area: Mid Distance - Jib and Main
 Division: PHRF 
   LMPHRF Mid Distance - Jib and Main
   1.   USA USA Andiamo Tom Embertson USA Islander 36 144.0
   2.   4 Impromptu Tony Signorelli WYC Saint Paul, MN, USA Irwin 30 180.0
   3.   USA 047 Mon Amie Mike Lamb Wayzata Yacht Club Long Lake, MN, USA Tartan 35 126.0
   4.   USA none Northstar Mke Ferraro USA Jeanneau 439 93.0
   5.   USA 50447 Perfect Lady James Tack PCKC Bloomington, MN, USA Tartan 34-II 34 135.0
   6.   USA 35 Simba Lee Ganz Apostle Island Yacht Club Golden Valley, MN, USA Tartan 40 40 117.0
   7.   USA 21 Uncle Bob's Waffle House Joshua Bone Wayzata Yacht Club Minneapolis, MN, USA Jeanneau 379 37 126.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Mount Gay Rum    

Copyright © Interactive Creations 2000-2019