2021 Helly Hansen NOOD Regatta St. Petersburg
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: St. Petersburg NOOD - North Sails Doublehanded NR
 Division: PHRF 
   North Sails Doublehanded Distance Race Spin
   1.   USA 11235 dopodomani Christopher Zibailo Constitution Yacht Club Saint Petersburg, FL, USA J 112E 36 60.0
   2.   USA 48 rocket Tarry Grimsdale Bill Wingrove Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA J 35 35 72.0
   3.   USA 7 Silver Surfer Harvey Ford Tom Mistele SPYC St. Petersburg, FL, USA J 112e 36 60.0
   4.   USA 4888 Woodwind James Wood SPYC St Pete, FL, USA B-40 40  
 
 
Racing Area: St. Petersburg NOOD - Rally Race NR 1
 Division: PHRF 
   Cruising World Rally Race - Racer Cruiser
   1.   USA 038 Mi Sueño Ron Kinney / Holanda Manzano St Petersburg YC & SA St. Petersburg, FL, USA Morgan 44cc N/M 44 123.0
   2.   USA 42696 No Way Jose Jose Suarezhoyos DIYC Tampa, FL, USA J 35 35 72.0
   3.   USA 48 Prime Plus Frank Hanna / Mark Requa Boca Ciega Yacht Club Redington Shores, FL, USA Beneteau 445 44 96.0
   4.   USA 53311 Ruby Christopher Chow DIYC Tampa, FL, USA Morgan 36 90.0
   5.   USA 21 Satori Bill Van Emburg DIYC USA Catalina 425 WK 42 102.0
 
 
Racing Area: St. Petersburg NOOD - Rally Race NR 2
 Division: PHRF 
   Cruising World Rally Race - Cruiser
   1.   USA 425 After You John Gardner Tampa Sailing Squadron Brandon, FL, USA Mark II 38 222.0
   2.   USA 434 Amber Looe Michael Reed SPSA St. Petersburg, FL, USA Beneteau First 235 23.33 230.0
   3.   USA 632 Cayennita III Antonio F. Sanpere St. Petersburg Y.C. St. Petersburg, FL, USA C&C 24 24 271.0
   4.   4951 First Wind Art Cupps DIYC Tampa, FL, USA CSY 44 211.0
   5.   1457 Hula Girl II Steve Shortt SPSA St. Petersburg, FL, USA Catalina 36 MK II 36 201.0
   6.   USA 14 Island Hopper Carol Elwood DBC Dunedin, FL, USA Hooks Custom 34 34 224.0
   7. North Sails  USA 206 Koinonia II Garth Reynolds St. Petersburg Sailing Association St. Petersburg, FL, USA Tartan 33 33'9 199.0
   8.   None Lyrical Charles Corbin SPYC Winter Park, FL, USA Sabre 402 40  
   9.   USA 8955 Merlin Brian Malone SPYC SAINT PETERSBURG, FL, USA Bill Lee 72 Custom 72.5 -82.0
   10.   479 Play Actor Paul Phillips TSS Valrico, FL, USA Baba 35 263.0
   11.   USA D2 Salt D Dan & Danette Gross SPYC St Petersburg, FL, USA Jeanneau Sun Od 43 177.0
   12.   304 Surge Charles Archer St. Pete Sailing Association Pinellas Park, FL, USA Compass 47 47 178.0
   13.   53275 Wings Mike Danielson DIYC Tampa, FL, USA C&C30 30 214.0
 
 
Racing Area: St. Petersburg NOOD Circle A
 Division: One Design 
   Melges 15
   1.   USA 169 Bubbles Marlene Plumley Eastport Yacht Club Annapolis, MD, USA Melges 15 15
   2.   USA 102 none Diego Carvajal CofC SA Mount Pleasant, SC, USA Melges 15 15
   3.   USA 149 Stiletto Mafiosa Taz Coffey SSA Fayetteville, GA, USA Melges 15 15
   4.   USA 132 Unknown Error James Shipley SSYC Chicago, IL, USA Melges 15 15
   5.   USA 147 USA 147 Kevin Meier na Harbor Springs, MI, USA Melges 15 15
   6.   USA 167 USA 167 Mark Gorman Sarasota Sailing Squadron Germantown, TN, USA Melges 15 15
 
   Lightning
   1.   USA 15306 15306 Jeanne Herman Southern Yacht Club New Orleans, LA, USA Lightning 19
   2.   USA 15228 Blue Two David Baker Denver Sailing Association Littleton, CO, USA Lightning 19
   3.   USA 15595 Hard Asset Joshua Goldman Cedar Point Westport, CT, USA Lightning 19
   4.   USA 14777 I'd Rather Be Lucky Laura Jeffers Tarpon Springs, FL, USA Lightning 19
   5.   USA 15582 Nobody puts baby in a corner Jenna Probst BCC Indian Rocks Beach, FL, USA Lightning 19
   6.   USA 14752 Raging Bull John Bauman Southampton Yacht Club Boca Raton, FL, USA Lightning 19
   7.   USA 8730 Turmoil Geoff Beitner ILCA Key West, FL, USA Lightning 19
   8.   USA 14136 USA 14136 Benjamin Herman Metarie, LA, USA Lightning 19  
   9.   USA 14688 USA 14688 William T. Jones Jr YIYC Yonges Island, SC, USA Lightning 19
   10.   USA 15180 USA 15180 Pam Burke LLSC Weeki Wachee, FL, USA Lightning 19
 
   Thistle
   1.   USA 3433 Black Pearl Corinne Sackett Edgewater Yacht Club Cleveland, OH, USA Thistle 17
   2.   USA 3794 Dumpster Fire Seth Rosenthal Davis Island YC Crystal Beach, FL, USA Thistle 17
   3.   USA 3889 Lyle Rodney Glover CSYC/SPYC St Clair Shores, MI, USA Thistle 17
   4.   USA 3914 Raggin baboon Ian Hunter Jacksonville University Sailing team Niceville, FL, USA Thistle 17
   5.   USA 779 Shred Stick Kevin Bradley NCYC Saint Petersburg, FL, USA Thistle 17
   6.   USA 2662 Sunken Scum Scott Hoffmann Palm Beach Sailing Club West Palm Beach, FL, USA Thistle 17
   7.   USA 3735 USA 3735 John Hutt Csyc Troy, Mi., USA Thistle 17
 
 
Racing Area: St. Petersburg NOOD Circle B
 Division: One Design 
   A Class Foiling
   1.   USA 76 Ravi Parent Sarasota Sailing Squadron / Alamitos Bay Yacht Club Bradenton, FL, USA A Cat 18
   2. Other  USA 9 8 Train Jeff Brauch Transpacific Bokeelia, FL, USA A Cat 18
   3.   USA 3 Acat Matthew Smyth Fwyc Fort Walton Beach, FL, USA A Cat 18
   4.   USA 230 Bas Clas Bob Hodges Pontchartrain Covington, LA, USA A Cat 18
   5.   USA 349 Freccia II Daniel Segraves Alamitos Bay Yacht Club Los Angeles, CA, USA A Cat 18
   6.   ISV 15 Fx1 Chris Batchelor none key west, FL, USA A Cat 18
   7.   USA 0 Hurricane Alley Dustin Romey USACA North Bay Village, FL, USA A Cat 18
   8.   USA 294 Impi Richard Stevens LLSC Hoschton, GA, USA A Cat 18
   9.   USA 423 Linda Christopher Stocke St Petersburg Yacht Club St Petersburg, FL, USA A Cat 18
   10.   USA 426 Mahalo mf Cam Farrah Fort Walton YC/ Southern YC/ Tulane University Destin, FL, USA A Cat 18
   11.   USA 143 Real Estate INK Solutions.com Mark Herendeen Space Coast Cats Melbourne, FL, USA A Cat 18
   12.   USA 290 The Chubby Pickle Mark Skeels Lake Hopatcong Yacht Club Key West, NJ, USA A Cat 18
   13.   USA 113 Tug Life Matthew Keenan Sandy Hook Bay Catamaran Club Highlands, NJ, USA A Cat 18
 
   A Class Classic
   1.   USA 444 A Cat Greg Matthews WCSC Livingston, TX, USA A Cat 18
   2.   USA 427 Also Ran David Ingram My Backyard Yacht Club Clermont, FL, USA A Cat 18
   3.   NZL 268 Andrew Burdett Andrew Burdett WTFK YACHT CLUB Budd Lake, NJ, USA A Cat 18
   4.   USA 165 Apocalypse Bob Webbon Upper Keys Sailing Club Tavernier, FL, USA A Cat 18
   5.   USA 310 Cowbell Woody Cope Gulfport Yacht Club Tampa, FL, USA A Cat 18
   6.   USA 35 Fat Boy Emmanuel Cerf St. Petersburg Y.C. St Petersburg, FL, USA A Cat 18
   7.   USA 358 Flying Dutchman Tony Vandenoever Sarasota Sailing Squadron Sarasota, FL, USA A Cat 18
   8.   USA 231 Furious Rush Bird Gulfport Yacht Club Tarpon Springs, FL, USA A Cat 18
   9.   USA 007 Goldfinger Mike Krantz Lake Lanier Sailing Club Flowery Branch, GA, USA A Cat 18
   10.   USA 17 Hawaiian Pride Mark Batchelor CRAM Howell, MI, USA A Cat 18
   11.   USA 232 jozin2sail Bill Kast NOYC Nazareth, PA, USA A Cat 18
   12.   USA 148 LR5 Chris Bolton PRSA Lorton, VA, USA A Cat 18
   13.   USA 122 Mojito John Schiefer Gyc Miami, Fl, USA A Cat 18
   14.   POL 120 No Name Valdek Kwasniewski SSS Osprey, FL, USA A Cat 18
   15.   USA 73 none OH Rodgers Davis Island YC Thonotosassa, Fl., USA A Cat 18
   16.   USA 442 Otis Will Van Cleef OYC Johns Island, SC, USA A Cat 18
   17.   USA 321 Pied Piper / National Marine Jack Jennings Transpacific Yacht Club Niles, IL, USA A Cat 18
   18. 53   USA 112 Riverside Marina Peter Murray SAYC Stuart, FL, USA A Cat 18
   19.   USA 43 Self Inflicted Chaos Cesar Santana Catamaran Racing Association of Michigan Hudsonville, MI, USA A Cat 18
   20.   USA 192 ShackAttack Ken Marshack Upper Keys Sailing Club Key Largo, FL, USA A Cat 18
   21.   USA 99 Silver Bullet Ben Hall Bokeelia YC Bokeelia, FL, USA A Cat 18
   22.   USA 332 SteadyState Terry Back Ding's Backyard Yacht Club Oviedo, FL, USA A Cat 18
   23.   USA 303 Tainted Love Randy Smyth FWYC Fort Walton Beach, FL, USA A Cat 18
   24.   USA284 TBA Barry Stevens LLSC Mooresville, NC, USA A Cat 18
 
 
Racing Area: St. Petersburg NOOD Circle C
 Division: One Design 
   J 24
   1.   USA 3262 DazeOff Michael Beattie Florida Yacht Club Jacksonville, FL, USA J 24 24
   2.   USA 343 Irish Andrew Garrett DIYC Tampa, FL, USA J 24 24
   3.   USA 3696 Main Squeeze Eammon Delisser Cryc Miami, FL, JAM J 24 24
   4.   USA 799 Yellow Tail Katie Nelson DIYC Tampa, FL, USA J 24 24
 
   J 70
   1.   USA 423 American Flyer Steve Knoop CYC Barrington Hills, IL, USA J 70 22.75
   2.   USA 179 BSTF (Corinthian) Jody Abrams SPYC Lakewood ranch, FL, USA J 70 22.75
   3.   USA 420 E.L.E. (Corinthian) Matt Braun SPYC Saint Petersburg, FL, USA J 70 22.75
   4.   USA 87 Helly Hansen Jr Crew 2 (Corinthian) Preston Weaver SPYC Helly Hansen Team 2 Lutz, FL, USA J 70 22.75
   5.   USA 1355 TAZ Chris Schoendorf Ephraim Yacht Club Sturgeon Bay, WI, USA J 70 22.75
   6.   USA 343 Truckin' Alex Meleney Vineyard Haven YC Vineyard Haven, MA, USA J 70 22.75
 
   Melges 24
   1. 687   USA 687 Firewater George Haynie DIYC Tampa, FL, USA Melges 24 24
   2. 587   USA 587 Obsession Gary Schwarting Gulf Coast Sailing Club Naples, FL, USA Melges 24 24
   3. 457   USA 457 Rogue Bob Kroetsch DIYC Tampa, FL, USA Melges 24 24
   4. 346 North Sails  USA 346 Still Shakin' Kevin Estes Derby City Sailing Club Louisville, KY, USA Melges 24 24
   5. 552   USA 552 Usain Boat Mike Spurgeon Lake Stockton Yacht Club Stockton, MO, USA Melges 24 24
 
 
Racing Area: St. Petersburg NOOD Circle D
 Division: PHRF 
   PHRF 1
   1.   IRL 3600 Abeona Joseph Toth SPYC St. Petersburg, FL, USA Mumm 36 36 51.0
   2.   USA 46453 Chip’s All In Chip Merlin SPYC Tampa, FL, USA B-32 32 63.0
   3.   USA 121 Double Down Team Sail Last SLYC / Hellerup Sejlklub DK Ft. Lauderdale, FL, USA Henderson 30 30 45.0
   4. 25   USA 25 Fortissimo 2 Richard Nugent NYYC St. Petersburg, FL, USA IC 37 37 -9.0
   5.   USA 15 Gimmi Shelter Lon Ethington St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA Martin 243 24 69.0
   6. 69 Quantum Sails  USA 169 Shambhala J A Booker Davis Island Yacht Club St. Petersburg, FL, USA Melges 32 32 27.0
   7.   USA 11 TackTick Michael Siedlecki St Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA Martin 243 24 69.0
   8.   USA 42341 Warrior Grant Dumas St. Petersburg Yacht Club Gulfport, FL, USA Tripp 38 38 57.0
   9. Doyle Sailmakers  USA 39523 Wasabi Eric Lopez US Sailing Palm Harbor, FL, USA Farr 395 39.5 51.0
 
   PHRF 2
   1.   USA 40980 Back Off Tony Barrett SPSA St. Petersburg, FL, USA Soverel 33 33 87.0
   2.   USA 93 Breezin Bayou Stephen Mitcham DIYC Saint Petersburg, FL, USA J 105 34.5 78.0
   3.   USA 40429 Family Circus Robert Wetmore Davis Island Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 29 29 111.0
   4.   USA 83198 Fire & Ice George Cussins DIYC/TSS Apollo Beach, FL, USA J 105 34.5 87.0
   5.   USA 21 Satori Bill Van Emburg DIYC Lutz, FL, USA Catalina 425 WK 43.5 111.0
 
   PHRF 3
   1.   IRL 844 600 Dawn Hart SPSC Tampa, FL, USA Sonar 23 177.0
   2.   USA 715 Fawkes Kevin Holmberg Davis Islands Yacht Club Tampa, FL, USA Sonar 23 177.0
   3. North Sails  USA 228 High n Tight Steve Wickert Titletown USA Green Bay, WI, USA S2 7.9 26 168.0
   4.   USA1550 HolyMoly! Herb Maguire Tampa Sailing Squadron Apollo Beach, FL, USA J 22 22 180.0
   5.   USA 544 Scratch Paul Latour Percy Priest & HIYC Old Hickory, TN, USA S2 7.9 26 168.0
   6.   USA 470 Sonar Uwe Vieille St. Petersburg Sailing Club St Petersburg, FL, USA Sonar 23 177.0
 
 


2021 Helly Hansen NOOD Regatta St. Petersburg
Corinthian Teams - Preliminary Scratch Sheet

    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: St. Petersburg NOOD Circle C
 Division: One Design
     J 70
   1.   USA 179 BSTF Jody Abrams SPYC Lakewood ranch, FL, USA J 70 22.75
   2.   USA 420 E.L.E. Matt Braun SPYC Saint Petersburg, FL, USA J 70 22.75
   3.   USA 87 Helly Hansen Jr Crew 2 Preston Weaver SPYC Helly Hansen Team 2 Lutz, FL, USA J 70 22.75
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
Sunsail Regatta Craft Mixers Anchor Brewing Torqeedo

Copyright © Interactive Creations 2000-2021