2021 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: East Course
1 ORC Fleet ORC
2 J 44 One Design
3 ORC - Doublehanded ORC
4 Coastal PHRF Division I PHRF
5 Coastal PHRF Division II PHRF
Racing Area: South Course
1 J 109 One Design
2 J 88 One Design
3 J 105 One Design
4 J 70 One Design

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: East Course
   ORC FleetGPH
   1.   USA 1201 After Midnight Paul Jeka NYYC Atlantic Highlands, NJ, USA CTM41 41 516.2(GPH)
   2.   USA 39516 Avalanche Craig Albrecht PWYC GLEN COVE, NY, USA Farr 395 39.5 559.0(GPH)
   3.   USA 60432 Cool Breeze John Cooper Lake Stockton Yacht Club Cane Hill, MO, USA Mills 43 Custom 43 532.2(GPH)
   4.   USA 45454 Gemini II James Coffman CPYC/NYYC Westport, CT, USA Swan 45 45 529.7(GPH)
   5.   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Oakcliff Sailing Oakcliff Sailing Oyster Bay, NY, USA Farr 40 40 532.7(GPH)
   6.   USA 46957 Oakcliff Farr 40 Red Oakcliff Sailing Oakcliff Oyster Bay, NY, USA Farr 40 40 531.4(GPH)
   7.   39538 Redemption David Goldstone Cedar Point danbury, ct, USA Farr 395 39.6 562.6(GPH)
   8.   USA 62157 Xcelsior Todd LaBaugh American Yacht Club Rye, NY, USA IMX-45 45 542.3(GPH)
   9.   USA 4224 Zammermoos David Fass New York Yacht Club Mamaroneck, NY, USA Swan 42 42 541.3(GPH)
 
   J 44 
   1.   USA 4405 Breakaway Thomas Blackwell American Yacht Club Fairfield, CT, USA J 44 44.9
   2.   USA 4407 Charlie V SUNY Maritime SUNY Maritime College Throggs Neck, NY, USA J 44 44.9
   3.   USA 4403 Glory Lincoln White U.S. Coast Guard Academy New London, Ct, USA J 44 44.9
   4.   USA 4402 Maxine William Ketcham AYC/NYYC Greenwich, CT, USA J 44 44.9  
   5.   USA 4401 Palantir 5 June & Amanda Kendrick Lloyd Harbor YC /Storm Try/ NYYC Huntington, NY, USA J 44 44.9  
   6.   USA 4411 Resolute Don and Rick Rave STC/Lloyd Harbor Huntington Bay, NY, USA J 44 44.9  
   7.   USA 4406 Vamp YCC Kenneth Luczynski US Merchant Marine Academy Kings Point, NY, USA J 44 44.9  
 
   ORC - DoublehandedGPH
   1.   USA 12424 Byte Robert & Libby Alexander (ORC Mixed Doublehanded) American Yacht Club Rye, NY, USA Sunfast 3300 33 608.8(GPH)
   2. 26   USA 26 Groupe 5 Vlad Shablinsky Sam Wright NEKA Westbury, NY, USA Figaro 2 32 591.2(GPH)
   3.   USA 70024 Hotspur Rich Jessop American Yacht Club Rye, NY, USA Sunfast 3200 32 630.4(GPH)
 
   Coastal PHRF Division I 
   1.   USA 52545 Antidote Ron Richman (PHRF Plus One) American Yacht Club Rye, NY, USA J 133 43 18.0
   2.   US 26 Black Diamond YCC Midshipman Thomas Chairs US Merchant Marine Academy Kings Point, NY, USA J 111 36 24.0
   3.   USA 4900 Cougar Leonard Sitar American Yacht Club Holmdel, NJ, USA J 160 53 0.0
   4.   USA 52300 Jules Thomas Dunn Belle Haven Greenwich, CT, USA Baltic 52 52.5 12.0
   5.   USA 60293 Muskoka Neil Hindle American Yacht Club Pelham Manor, NY, USA Hanse 545 53 30.0
   6.   USA 61132 Rumba Ove Haxthausen Stamford YC Stamford, CT, USA J 133 43 12.0
   7.   USA 60739 Scylla Markus Lahrkamp American Yacht Club Rye, NY, USA Dehler 46 47 24.0
   8. Doyle Sailmakers  USA 12235 Summer Grace Kevin Kelley Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA J 122 40 27.0
   9.   USA 52400 Tenebrae William Ingraham Larchmont/STC Larchmont, NY, USA J 124 40.7 42.0
 
   Coastal PHRF Division II 
   1.   SWE 83 YCC Benita Midshipman Peter Vaseliades US Merchant Marine Academy Kings Point, NY, USA Figaro 2 33 57.0
   2. 155   USA 155 Crazy Train Patrick Croke Indian Harbor Yacht Club Bedford, NY, USA Melges 24 24 90.0
   3.   USA 222 Eagle Ernie Bivona City Island Yacht Club Towaco, NJ, USA X-332 33.8 108.0
   4.   USA 61117 Ohana Ken Wisdom CPYC Wilton, CT, USA Dehler 42 42 54.0
   5.   USA 61491 Quintessence Roger Widmann Larchmont Yacht Club; NYYC New Rochelle, NY, US Saffier 33 31.5 84.0
   6.   USA 112 Reviver Scott Devine American Yacht Club Bedford Hills, NY, USA J 112e 36 51.0
   7.   USA 58 Texas Rose William Komaroff Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA J 112e 36 51.0
   8.   USA 24 Thin Man Todd Aven City Island YC / Storm Trysail Club Brooklyn, NY, USA J 99 32.6 69.0
   9.   USA 381 Upsetter Jason Viseltear Huguenot Yacht Club New York, NY, USA J 80 26.3 123.0
   10.   USA 19 Vicitan - YCC Benjamin Lilly (PHRF Plus One) NEKA, Webb Institute Glen Cove, NY, USA Figaro 2 33 54.0
   11.   USA 91 Vixen Jim Weil/ EJ Haskell OGYC Riverside, CT, USA J 92 30 108.0
 
Racing Area: South Course
   J 109 
   1.   USA 360 Big Boat Bud Rogers Breakwater Sag Harbor, NY, USA J 109 36
   2.   USA 200 Emoticon Jonathan Rechtschaffer STC Montclair, NJ, USA J 109 35  
   3.   USA 1111 Freedom Cory Eaves Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA J 109 35  
   4.   USA 261 Growth Spurt John Greifzu, Jr. Stamford YC/New York YC/Storm Trysail Club Darien, CT, USA J 109 35
   5.   USA 168 Incendiary Trevor Roach CPYC Darien, CT, USA J 109 35
   6.   USA 125 Loki David Rosow Pequot YC / NYYC Fairfield, CT, USA J 109 35
   7.   USA 267 Nordlys Robert Schwartz Manhasset Bay Yacht Club/NYYC Port Washington, NY, USA J 109 35
 
   J 88 
   1.   USA 34 Albondigas Justin Scagnelli / Tim Price Huguenot Yacht Club New Rochelle, NY, USA J 88 29
   2.   USA 25 Oh Jee !! Nicolas Delcourt Larchmont Yacht Club Rye, NY, USA J 88 29
   3.   USA 17 One Too Many Lawrence Cutler / Andrew Weiss Storm Trysail Club Mamaroneck, NY, USA J 88 29
   4.   USA 35 USA 35 YCC Powder Midshipman Connor Collins US Merchant Marine Academy Kings Point, NY, USA J 88 29  
   5.   USA 56 Whirlwind William Purdy Huguenot Yacht Club New York, NY, USA J 88 29
 
   J 105 
   1.   USA 63 63 George Ellis The WaterFront Center Oyster Bay, NY, USA J 105 34.5
   2.   USA 200 Apollo Michael Kontonotas Sea Cliff YC Sea Cliff, NY, USA J 105 34.5  
   3.   USA 585 Arete Stuart Van Winkle STC / AHYC Little Silver, NJ, USA J 105 34.5
   4.   USA 513 Ataraxis Frank Latawiec LHYC Huntington, NY, USA J 105 34.5
   5.   USA 249 LauraBea Max Kalehoff New York Athletic Club Pelham Manor, NY, USA J 105 34.5  
   6.   USA 334 loulou Paul Beaudin Harlem Yacht Club New York, NY, USA J 105 34.5  
   7.   USA 19 skal Paul Zajac Raritan YC Gladstone, NJ, USA J 105 34.5
   8.   USA 627 Tolo Richie Palmer New York Athletic Y C Pelham, NY, USA J 105 34.5  
 
   J 70 
   1.   USA 98 Grins Ghislain Descamps YRALIS Mamaroneck, NY, USA J/70 22.75
   2.   USA 531 Half Mine II Gibbons Sinclair Chapoquoit Yacht Club New York, NY, USA J 70 22.75  
   3.   USA 781 Pen Segal Jean marc Papin Vallee des fous Ridgewood, NJ, USA J 70 22.75  
 


2021 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary - Sub-Class Scratch Sheet

    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: East Course
   ORC - Doublehanded - ORC Mixed DoublehandedGPH
   1. USA 12424 Byte Robert & Libby Alexander American Yacht Club Rye, NY, USA Sunfast 3300 33 608.8(GPH)
 
   Coastal PHRF Division I - PHRF Plus One 
   1. USA 52545 Antidote Ron Richman American Yacht Club Rye, NY, USA J 133 43 18.0
   2. USA 19 Vicitan - YCC Benjamin Lilly NEKA, Webb Institute Glen Cove, NY, USA Figaro 2 33 54.0
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022