2021 42nd Suncoast Raceweek
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: 1.Suncast Raceweek
 Division: PHRF 
   PHRF - Spinnaker A
   1.   USA IRL Aboena 2 Joe Toth USA Mumm 36 46.0
   2.   USA 15 Gimmi Shelter Lon Ethington St. Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, USA Martin 243 24 39.0
   3. 69 Quantum Sails  USA 169 Shambhala J A Booker Davis Island Yacht Club St. Petersburg, FL, USA Melges 32 32 12.0
   4.   USA 11 TackTick Jossette and Andrew Malti Cheney St Petersburg Yacht Club St. Petersburg, FL, United States Martin 243 24 39.0
   5. Doyle Sailmakers  USA 39523 Wasabi Eric Lopez US Sailing Palm Harbor, FL, USA Farr 395 39.5 42.0
 
   PHRF - Spinnaker B
   1.   40980 Back Off Tony Barrett SPSA St. Petersburg, FL, USA Soverel 33 33 84.0
   2.   93 Breezin Bayou Stephen Mitcham DIYC Saint Petersburg, FL, USA J105 34.5 72.0
   3.   USA 46453 Chip’s All In Chip Merlin DIYC Tampa, FL, USA B-32 32 57.0
   4.   USA 83198 Fire & Ice George Cussins DIYC/TSS Apollo Beach, FL, USA J 105 34.5 81.0
   5.   USA 7 Silver Surfer Harvey Ford / Tom Mistele SPYC St. Petersburg, FL, USA J 112e 36 60.0
   6.   USA 42341 Warrior Grant Dumas St. Petersburg Yacht Club Gulfport, FL, USA Tripp 38 38 57.0
   7.   USA 40688 Yard Goat James Myers DIYC Tampa, FL, USA Soverel 33 84.0
 
 
Racing Area: 3. Suncoast Raceweek - Racer/Cruiser
 Division: PHRF 
   PHRF - Racer/Cruiser
   1.   USA 8484 Liquid Time Gail Heausler Penny / Ed Ruark Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Beneteau 40 39.83 108.0
   2.   USA 038 Mi Sueño Ron Kinney / Holanda Manzano St Petersburg YC & SA St. Petersburg, FL, USA Morgan 44cc N/M 44 123.0
   3.   USA 48 Prime Plus Frank Hanna / Mark Requa Boca Ciega Yacht Club Redington Shores, FL, USA Beneteau 445 44 96.0
 
 
Racing Area: 4. Suncoast Raceweek - Cruising
 Division: PHRF 
   PHRF - Cruising A
   1.   USA 619 Emerald Mistress Alexander Rand SPSA Lakewood ranch, FL, USA Oday 34 34 204.0
   2.   5154 Meteor Brent Morris Bay Shore Gardens Parrish, FL, USA Islander 41 41 145.0
   3.   32994 Red Sky Charles Mixson Clearwater Yatch Club Brooksville, FL, USA Nightwind 35 34.75 155.0
   4.   304 Surge Charles Archer St. Pete Sailing Association Pinellas Park, FL, USA Compass 47 47 178.0
 
   PHRF - Cruising B
   1.   USA 425 After You John Gardner Tampa Sailing Squadron Brandon, FL, USA Mark II 38 222.0
   2.   USA 632 Cayennita III Antonio F. Sanpere St. Petersburg Y.C. St. Petersburg, FL, USA C&C 24 24 271.0
   3.   4951 First Wind Art Cupps DIYC Tampa, FL, USA CSY 44 211.0
   4.   USA 14 Island Hopper Carol Elwood DBC Dunedin, FL, USA Hooks Custom 34 34 224.0
   5. North Sails  USA 206 Koinonia II Garth Reynolds St. Petersburg Sailing Association St. Petersburg, FL, USA Tartan 33 33'9 210.0
 
 
Racing Area: Race week ORC
 Division: ORCGPH
   ORC Test
   1.   IRL 3600 Abeona Joseph Toth SPYC St. Petersburg, FL, USA Mumm 36 35'10 577.2(GPH)
   2.   USA 7 Silver Surfer ORC Harvey Ford ORC SPYC St. Petersburg, FL, USA J 112e 36 594.4(GPH)
   3.   42341 Warrior Grant Dumas St. Petersburg Yacht Club Gulfport, FL, USA Tripp 38 38 584.0(GPH)
   4. North Sails  usa 39523 Wasabi Eric Lopez SPYC Palm Harbor, FL, USA Farr 395 39.5 564.4(GPH)
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021