2015 Vineyard Race
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: A - Cornfield Point Course
1 Class 1 PHRF-NS PHRF_ToT
1 Class 2 PHRF PHRF_ToT
Racing Area: B - Seaflower Reef Course
2 Class 3 PHRF-DH PHRF_ToT
2 Class 4 PHRF PHRF_ToT
2 Class 5 PHRF PHRF_ToT
Racing Area: C-Vineyard Course
3 Class 6 IRC- DH IRC
3 Class 7 PHRF-DH PHRF_ToT
4 Class 8 PHRF PHRF_ToT
5 Class 9 IRC IRC
5 Class 10 PHRF PHRF_ToT
6 Class 11 IRC IRC
7 Class 12 PHRF PHRF_ToT
8 Class 13 Multihull ToT
9 Class 14 IRC IRC
10 Class 15 IRC IRC

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: A - Cornfield Point Course
   Class 1 PHRF-NSToD / ToT
   1.   USA 41437 Celebration (II)-CC Sea Scout Ship 6 Sea Scouts Norwalk, CT, USA Tripp 37 37 99.0 / 1.0015
   2.   USA 131313 Kekoa Luke Wakeman Breakwater Irregulars Halifax, NS, CAN Tartan 38 38 123.0 / 0.9658
   3.   USA 60572 ORIóN Jimmie Underwood Hempstead Harbour Club Sunnyside, NY, USA Hunter Legend 35 35 150.0 / 0.9286
   4.   USA 84 Triton Mike Sullivan Fayerweather Y.C. Fairfield, CT, USA Tartan 34 MKII 34 156.0 / 0.9207
 
   Class 2 PHRFToD / ToT
   1.   USA 20829 Carry On Thomas Oryniak RYC Hillsborough, NJ, USA C&C 33 33 165.0 / 0.9091
   2.   USA 14545 Pegasus Austin Royle Breakwater Irregulars Wilton, CT, USA Tartan 41 44 111.0 / 0.9834
   3.   USA 1225 Rita Arthur Sa CIYC Basking Ridge, NJ, USA Hunter 35.5 35 141.0 / 0.9407
   4.   USA 206 Sou'Wester Erik Asgeirsson AYC Rye, NY, USA Pearson 10M 33 141.0 / 0.9407
   5.   KB 2 Tacita - CC Kerry leClue Stamford YC Stamford, CT, USA Fastnet 45 44'10 123.0 / 0.9658
   6.   USA 256 Trouble Miguel Dominguez YRALIS Closter, NJ, USA Colgate 26 26 168.0 / 0.9053
 
Racing Area: B - Seaflower Reef Course
   Class 3 PHRF-DHToD / ToT
   1.   USA 40866 Black Mallard Tracy McRoberts Seawanhaka Corinthian Glen Cove, NY, USA Cardinal 47 46.5 99.0 / 1.0015
   2.   USA 30078 Scarecrow Jim Farrell STC / Black Rock Yacht Club Fairfield, CT, USA Soverel 30 30 129.0 / 0.9573
   3. 415   USA 415 Valkyrja Shea Thorvaldsen Pearl River, NY, USA Mini 6.50 21 87.0 / 1.0204
 
   Class 4 PHRFToD / ToT
   1.   USA 87354 Concordia Johan Bengtsson Mount Sinai Yacht Club Rocky Point, NY, USA Ericson 381 38 126.0 / 0.9615
   2.   USA 60468 Gemini James Coffman Cedar Point Yacht Club Westport, CT, USA Hanse 375 37.25 105.0 / 0.9924
   3.   USA 253 Indigo Douglas Wasama Raritan Yacht Club Bayonne, NJ, USA C&C 35 MK III 34.7 123.0 / 0.9658
   4.   USA 41782 R JMS Richard Spitzenberger MSSA Port Jefferson, NY, USA C&C 35 MK III 35 129.0 / 0.9573
   5.   USA 93330 Sans Souci Wim Jessup Rowayton YC Darien, CT, USA C&C 99 SD 32.5 102.0 / 0.9969
   6.   USA 14 Thin Man Todd Aven City Island YC / STC Brooklyn, NY, USA J 92 30 111.0 / 0.9834
 
   Class 5 PHRFToD / ToT
   1.   USA 385 Clean Slate Marc Berkowitz Scarsdale, NY, USA J 105 34.5 93.0 / 1.0109
   2.   USA 10104 First Light Dana OBrien Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA Tartan 101 33 78.0 / 1.0350
   3.   USA 244 Guardian J Don Dwyer Essex Yacht Club Guilford, CT, USA J 109 35.25 72.0 / 1.0450
   4.   USA 30252 Moxy Paul Brindak Old Greenwich YC Old Greenwich, CT, USA X-Yachts xp33 32.78 81.0 / 1.0301
   5.   USA 71199 Prevail Lawrence Swack Huguenot Yacht Club Pleasant Valley, NY, USA Beneteau 42s7 42.6 93.0 / 1.0109
   6.   USA 239 Sweet Caroline Christopher Ercole Hempstead Harbour Club Woodside, NY, USA J 109 35 72.0 / 1.0450
 
Racing Area: C-Vineyard Course
   Class 6 IRC- DH 
   1.   USA 43968 Alibi Gardner Grant Pequot YC/ STC Westport, CT, USA J 120 40 1.081
   2.   USA 50343 Choucas Frederic Cosandey Storm Trysail Club New York, NY, USA Jeanneau SF 36 36.5 0.992
   3.   USA 52948 Dragon Hugh Balloch Noroton/New York Darien, CT, USA Swan 48 48 1.090
   4.   USA 60511 Eagles Dare Mike Piper Eastern YC Marblehead, MA, USA J 111 36.5 1.105
   5.   USA 52173 Finale Thomas O'Connell Riverside YC Riverside, CT, USA Beneteau First 36.7 36 1.025
   6.   USA 60036 Helios Adrian Little Cedar Point Westport, CT, USA Sunfast 3600 36 1.064
   7.   USA 50622 Mireille Hewitt Gaynor Pequot / STC Fairfield, CT, USA J 120 40 1.073
   8.   USA 52787 Next Boat Mark Ellman CCA;NYYC; STC New York, NY, USA Morris 45 45 1.089
   9.   USA 93367 Pegasus Hartmut Ludwig Keyport YC West Windsor, NJ, USA Beneteau First 36.7 36 1.006
 
   Class 7 PHRF-DHToD / ToT
   1.   USA 60628 Max Moritz Hilf NYYC New York, NY, USA Pogo 10.5 34 66.0 / 1.0552
   2.   USA 39 Pleione Edward Cesare Storm Trysail/NYYC/Norwalk YC Norwalk, CT, USA Class 40 40 -3.0 / 1.1883
   3.   USA 60449 Weegie Rich Fleischman NYYC-SYC-MSSA Setauket, NY, USA Columbia 32 32 48.0 / 1.0870
   4.   USA 61207 Wily Silver Fox Christopher Hall Noroton Darien, CT, USA J 122 40 27.0 / 1.1265
 
   Class 8 PHRFToD / ToT
   1.   USA 234 ARGO Boris Keselman RUSSAILYC Brooklyn, NY, USA Catalina 400 40 120.0 / 0.9701
   2.   USA 52906 Avanti Jeremi Jablonski Wilton, Ct, USA Hanse 43 81.0 / 1.0301
   3.   USA 52361 Frequent Flyer Alistair Duke Saugatuck Harbor YC Wilton, CT, USA Beneteau First 36.7 36 84.0 / 1.0252
   4.   USA 32510 Hiro Maru Hiroshi Nakajima STC / Stamford YC Stamford, CT, USA Swan 43 102.0 / 0.9969
   5.   AR 3 Invincible - CC Sailing Team United States Military Academy West Point Yacht Club West Point, NY, USA NAVY 44 STC I 44 87.0 / 1.0204
   6.   USA 60260 Milky Way Alexander Natanzon Huguenot YC Upper Saddle River, NJ, USA Dufour 40 40 81.0 / 1.0301
   7.   USA 8841 NEMO Jim Dow Riverside YC Old Greenwich, CT, USA C&C 40 39.39 99.0 / 1.0015
   8.   USA 323 Stratos Marcus Wunderlich Jersey City, NJ, USA J 105 34.5 93.0 / 1.0109
   9.   USA 224 That's Ridiculous Francis Nilsen MSSA Sound Beach, NY, USA Beneteau First 36.7 36 87.0 / 1.0204
   10.   USA 353 Truant Charles Murphy Pequot YC Fairfield, CT, USA J 105 34.5 84.0 / 1.0252
   11.   USA 46831 Udacha Vladimir Koulik RUSSAILYC Brooklyn, NY, USA Tripp 33 33 84.0 / 1.0252
   12.   USA 324 Young American - CC AYC Jr. Big Boat Team - Becker American YC Rye, NY, USA J 105 34.5 93.0 / 1.0109
 
   Class 9 IRC 
   1.   USA 779 Froya-YC Briggs Tobin Noroton/STC/CCA Ridgefield, CT, USA Custom 46 46 1.017
   2.   USA 125 Loki David Rosow Pequot / NYYC Southport, CT, USA J 109 35 1.018
   3.   USA 50692 Morgan of Marietta Colin Golder Raritan YC New Providence, NJ, USA Wauquiez Centurion 42 42 1.029
   4.   USA 310 Pax 3 Bob Siegel Stamford YC Bedford, NY, USA J 109 35 1.018
   5.   USA 163 Rhiannon III Cao Deambrosio / Chris Nicholls SYC New Canaan, CT, USA J 109 35 1.019
   6.   USA 369 Skoot Jim Vos Stamford/NYYC New Canaan, CT, USA J 109 35 1.023
 
   Class 10 PHRFToD / ToT
   1.   USA 25559 Eagle Steven Levy Indian Harbor YC/NYYC Greenwich, CT, USA J 120 40 45.0 / 1.0924
   2.   USA 18321 Expresso Steve Longo / Halsey Bullen Cedar Point Yacht Club Norwalk, CT, USA Express 37 37 72.0 / 1.0450
   3.   USA 53520 Heron Greg Leonard SSA Annapolis, MD, USA J 120 40 39.0 / 1.1036
   4.   USA 32880 Hussar-CC Jason Mull Nyack Boat Club Oakland, NJ, USA Frers 55 55 24.0 / 1.1324
   5.   USA 51 Riley James Fischer chelsea Montgomery, NY, USA First 51 51 63.0 / 1.0604
   6.   USA 98 SPARTA Yevgeny Osherov RUSSAILYC Newport, RI, USA X-35 35 66.0 / 1.0552
   7.   USA 28920 Sunset Child Marcus Cholerton-Brown Performance Yacht Racing USA New York, NY, USA J 120 40 42.0 / 1.0980
   8.   USA 60937 threebeans Christopher Rosow Pequot YC / NYYC Southport, CT, USA Santa Cruz 37 37 30.0 / 1.1207
   9.   USA 2112 YYZ Justin Bonar RCYC Stamford, CT, USA Jeanneau 53 53 60.0 / 1.0656
 
   Class 11 IRC 
   1.   USA 42844 Charlie V Norman Schulman NYYC/STC/SCYC Glen Cove, NY, USA J 44 44.9 1.096
   2.   GBR 5598T Kenai Chris Lewis Lakewood YC Houston, TX, USA J 44 44.9 1.096
   3.   USA 25244 Kincsem Joerg Esdorn American YC/NYYC Katonah, NY, USA J 44 44.9 1.090
   4.   USA 52238 Rágana Darius Peleda CPYC Westport, CT, USA Cape Fear 38R 38 1.074
   5.   USA 12 Red Sky John Pearson Setauket YC Setauket , NY, USA J 122 40 1.094
   6.   USA 93499 Valkyrie Drew Chapman NYYC/ Shelter Island Yacht Club New York, NY, USA Beneteau First 44.7 44 1.100
   7.   USA 43600 Vamp Leonard Sitar STC/CCA Holmdel, NJ, USA J 44 44.9 1.090
 
   Class 12 PHRFToD / ToT
   1.   USA 60140 American Girl - CC SUNY Maritime SUNY Maritime College Throggs Neck , NY, USA Summit/King 40 40 6.0 / 1.1691
   2. 118   USA 118 Bo Dream Oakcliff Sailing Oakcliff Sailing Oyster Bay, NY, USA Class 40 40 -21.0 / 1.2287
   3.   USA 46850 Leverage Arthur H. Buhr III Port Washington YC/STC Port Washington, NY, USA Schock 40 40 -6.0 / 1.1949
   4.   USA 50282 Miracle Michael Cashel NYYC Boston, MA, USA R/P 44 44.5 -3.0 / 1.1883
   5.   USA 407 Sundari Barry Gold Storm Trysail Club Mamaroneck, NY, USA Farr 400 38'7 -21.0 / 1.2287
 
   Class 13 Multihull 
   1.   USA 1 Falcor Steven Gross Atlantic Highlands Scotch Plains, NJ, USA Chris White Explorer 44 Tri 44 1.3000
   2.   USA 6001 Fault Tolerant Robert Alexander AYC Rye, NY, USA GB 60 60 1.3130
   3.   USA 60682 Infidel Daniel Galyon NYYC Binghamton, NY, USA Dragonfly 32 32 1.1400
   4.   USA 14 Redemption William (Rusty) Bodden Milford YC Milford, CT, USA Voyage 440 44 0.9220
   5.   USA 6201 Tribe Greg Gigliotti NYYC/IHYC Stamford, CT, USA Gunboat 62 62'1 1.3680
 
   Class 14 IRC 
   1.   USA 51000 Bombardino James and Macrae sykes American and Riverside Yacht Clubs New York, NY, USA Santa Cruz 52 53 1.212
   2.   USA 4304 Christopher Dragon Andrew & Linda Weiss Larchmont Yacht Club/STC Mamaroneck, NY, USA Sydney 43 43 1.196
   3.   USA 1200 HIGH NOON - CC Chris Malloy Stamford Yacht Club/NYYC Stamford, CT, USA CTM 41 41 1.205
   4.   USA 52056 King Daddy Devin McGranahan NYYC Sewickley, PA, USA Swan 56 56 1.174
   5.   USA 45454 Lir John McNamara AYC/STC/NYYC Darien, CT, USA Swan 45 45 1.175
   6.   USA 51552 Magic Kenneth Laudon AYC/STC Croton on Hudson, NY, USA Santa Cruz 52 52 1.212
   7.   USA 51695 Oakcliff Farr 40-Black Oakcliff Sailing Oakcliff Sailing Center Oyster Bay, NY, USA Farr 40 40 1.173
   8.   USA 51990 Oakcliff Farr 40-Blue Oakcliff Sailing Oakcliff Sailing Center Oyster Bay, NY, USA Farr 40 40 1.175
   9.   USA 4217 ORBIT - CC Kenneth Luczynski USMMA Kings Point, NY, USA Swan 42 42.5 1.175
   10.   USA 1131 Soulmates Adam Loory Huguenot/STC Mamaroneck, NY, USA Custom Goetz 40 40 1.142
   11.   USA 60564 Warrior Won Christopher Sheehan Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA Xp44 44 1.142
 
   Class 15 IRC 
   1.   USA 66 Donnybrook James Muldoon Annapolis Yacht Club Washington, DC, USA Andrews 80 80 1.651
   2.   USA 45045 Pterodactyl Scott Weisman New York Yacht Club/Sunningdale White Plains, NY, USA custom 45 1.308
   3.   USA 95 Spookie Steve & Heidi Benjamin Seawanhaka Corinthian & Noroton Norwalk, CT, USA Carkeek HP 40 40.0 1.270
   4.   USA 1350 Team 13FIFTY Jesse Fielding New York Yacht Club/Southern Yacht Club Jamestown, RI, USA IRC52 52 1.379
   5.   USA 50069 Temptation-Oakcliff Arthur Santry New York Oyster Bay, NY, USA Ker 50 50 1.253
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019