2021 Valeur-Jensen Stamford Denmark Race
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Course 1
1 Class 1 PHRF - NS PHRF_ToT
2 Class 2 PHRF - NS PHRF_ToT
3 Class 3 PHRF - NS PHRF_ToT
4 Class 4 PHRF PHRF_ToT
Racing Area: Course 2
5 Class 5 PHRF PHRF_ToT
6 Class 6 PHRF PHRF_ToT
7 Class 7 PHRF PHRF_ToT
8 Class 8 PHRF PHRF_ToT
9 Class 9 PHRF PHRF_ToT
10 Class 10 PHRF PHRF_ToT

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Course 1
   Class 1 PHRF - NSToD / ToT
   1.   USA 6160 FloIII James Goodridge Halloween YC Stamford, Ct, USA C&C 25 25 234.0 / 0.8398
   2.   141 Gypsy Moon Doug Davies Port Jefferson YC Stony Brook, NY, USA Cal 33-2 33 156.0 / 0.9339
   3.   USA 32458 Janifferjil Jane Bergere Norwalk YC NYC, NY, USA Sabre 34 34 156.0 / 0.9339
   4.   338 Miss Lee Sea John Morrow HALLOWEEN YACHT CLUB Stamford, CT, USA Catalina 270 27 213.0 / 0.8632
   5.   USA 43885 Neva Alex Henkin Halloween YC Stamford, CT, USA Beneteau First 235 23'4 210.0 / 0.8667
   6.   USA 1358 Silver Fox Jasjeet Sood OGYC / NYYC Greenwich, CT, USA J 24 24 174.0 / 0.9104
   7.   USA 114 Soup Bone IV Lyndon Helmbolt Halloween Yacht Club Stamford, Ct., USA Chrysler 27 27'4 189.0 / 0.8916
   8.   USA 60164 Timaru Carter Harris Indian Harbor Greenwich, CT, USA Jeanneau 39i 38.9 165.0 / 0.9220
   9.   USA 89 Veronica Ed Tella Breakwater Irregulars Wilton, CT, USA Islander Bahama 30 29.9 183.0 / 0.8990
 
   Class 2 PHRF - NSToD / ToT
   1.   31388 Duck William Blackman Oyster Bay Oyster Bay, NY, USA Pearson 37 37 117.0 / 0.9893
   2.   359 Fantasy Girl Wendy Walasek / Vincent Nanni Stamford Yacht Club Greenwich, CT, USA X-332 33.8 111.0 / 0.9985
   3. Other  USA 52594 Hawkeye Michael Burke Old Greenwich YC Cos Cob, CT, USA C&C 34 33'5 150.0 / 0.9420
   4.   USA 295 Liberty Leonard Shavel IHYC Greenwich, CT, USA Sabre 34 34 144.0 / 0.9503
   5. UK Sailmakers  USA 51101 On The Mark II Marc Luxemburg Norwalk YC New York, NY, USA Hunter 35.5 35'7 144.0 / 0.9503
   6.   231 Pauls Hardware PAUL ADELBERG Halloween Yacht Club STAMFORD, CT, USA Beneteau Oceanis 40 40 138.0 / 0.9587
   7.   USA 11426 Rascal Christopher Schneider Lloyd Harbor/Centerport Centerport, NY, USA Ericson 39 39 114.0 / 0.9939
   8.   USA 26 Redline Ray Gustin / David Kaplan Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA J 92 30 120.0 / 0.9848
   9. Other  USA 60141 Veronique Bert Rubin de Cervens Ketewomoke Yacht Club Huntington, NY, USA Beneteau First 345 34.5 135.0 / 0.9630
   10.   USA 60427 White Hawk Michael Trant Norwalk Harbor Norwalk, CT, USA Beneteau Oceanis 41 41 135.0 / 0.9630
 
   Class 3 PHRF - NSToD / ToT
   1.   FRA 09 Atua Geoff Massam Old Greenwich Yacht Club Greenwich, CT, USA Tofinou 12m 39.4 42.0 / 1.1168
   2.   USA 41437 Celebration (II) Sea Scout Ship 6 Sea Scouts (Youth CC) Norwalk, CT, USA Tripp 37 37 96.0 / 1.0220
   3. 155   USA 155 Crazy Train Patrick Croke Indian Harbor Yacht Club Bedford, NY, USA Melges 24 24 102.0 / 1.0125
   4.   25567 Iris Lee Backus Saugatuck Harbor Yacht Club Westport, CT, USA Sabre 426 42'6 93.0 / 1.0269
   5.   USA 619 Scapegoat James Reichel Lloyd Harbor YC West Islip, NY, USA J 105 34.5 96.0 / 1.0220
   6.   USA 8 Tonic Steve Lukens Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA Beneteau First 35 35 75.0 / 1.0569
   7.   USA 51226 Xanadu Charles and Elaine Goodrich Stamford YC Rowayton, CT, USA X-Yacht X412 42 69.0 / 1.0673
 
   Class 4 PHRFToD / ToT
   1.   USA 41830 Arion Bill Vellante Noroton New Canaan, CT, USA Tartan 31 31 165.0 / 0.9220
   2.   USA 60623 Chasseur Sandy McLane Stamford Y C Darien, CT, USA Sabre 38 38 135.0 / 0.9630
   3.   USA 21108 Gadzooks Geoffrey Beringer The Corinthians Darien, CT, USA C&C 38 37 123.0 / 0.9804
   4.   USA 43595 Loki 4 Richard Correll M.C.Y.C. Huntington, NY, USA Cal 33-2 33.00 141.0 / 0.9545
   5.   USA 138 Roo Gary Tarnoff Breakwater Irregulars Stamford, CT, USA C&C 33-2 32.58 135.0 / 0.9630
   6.   USA 165 Speedway Boogie Chris Brady Hempstead Harbour Club/STC Manhasset, NY, USA Colgate 26 26 159.0 / 0.9299
 
Racing Area: Course 2
   Class 5 PHRFToD / ToT
   1.   USA 33571 Arbitrage Brooks Ritchey Norwalk, CT, USA Hobie 33 33 108.0 / 1.0031
   2.   USA 43741 Archangel Hamilcar diCarlo Shore&CountryClub Norwalk, CT, USA J 33 33 93.0 / 1.0269
   3.   USA 51950 Duet Andrian (Andy) Lubimov Glen Island Yacht Club Scarsdale, NY, USA Sun Fast 37 37.33 114.0 / 0.9939
   4.   USA 33675 Evil Monkey David Schmidt breakwater irregulars Darien, CT, USA Soverel 33 33 90.0 / 1.0317
   5.   USA 126 Freedom Drew Fung / Pat Jakobson American Yacht Club Rye, NY, USA J/100 33 90.0 / 1.0317
   6.   USA 30521 Glim Peter Braune SCYC Halesite, NY, USA C&C 40 Mk2 TM/DK 39.37 90.0 / 1.0317
   7.   77287 Graffiti Jonathan Nye Indian Harbor YC Old Greenwich, CT, USA Olson 30 30 108.0 / 1.0031
   8. 747   USA 747 Slingshot Wes Whitmyer Jr Stamford YC Stamford, CT, USA Melges 24 24 96.0 / 1.0220
   9.   USA 175 Strange Brew Randy Bourne Riverside YC Old Greenwich, CT, USA J 105 34.5 93.0 / 1.0269
   10.   USA 91 Vixen EJ Haskell / Jim Weil OGYC Riverside, CT, USA J 92 30 114.0 / 0.9939
 
   Class 6 PHRFToD / ToT
   1.   USA 114 Cathexis Bryan & Kara Schapperle Norwalk YC Norwalk, CT, USA X382 38 78.0 / 1.0518
   2.   USA 200 Emoticon Jonathan Rechtschaffer STC Montclair, NJ, USA J 109 35 72.0 / 1.0621
   3.   USA 60695 eXhaLe Oliver Repenning Riverside YC Riverside, CT, USA XP33 32'10 84.0 / 1.0417
   4.   USA 261 Growth Spurt John Greifzu, Jr. Stamford YC/New York YC/Storm Trysail Club Darien, CT, USA J 109 35 72.0 / 1.0621
   5.   USA 83 J gro douglas grover lloyd harbor Brooklyn, NY, USA J88 29.19 84.0 / 1.0417
   6.   USA 52418 Joyride Greg Imbruce Breakwater New Canaan, CT, USA J 109 35 72.0 / 1.0621
   7.   USA 69 Sunshine Daydream Chris Fesenmeyer Shore and Country Club Norwalk, CT, USA Beneteau First 36.7 36 84.0 / 1.0417
   8.   USA 50 Unplugged Chris and Marc Malloy Stamford Yacht Club Stamford, CT, USA Custom 28 28 69.0 / 1.0673
   9.   USA 35 USA 35 YCC Powder Midshipman Connor Collins US Merchant Marine Academy Kings Point, NY, USA J 88 29 84.0 / 1.0417
   10. North Sails  USA 36 Velocity kevin marks Noroton YC darien, CT, USA J 88 29 84.0 / 1.0417
   11.   USA 315 Waterdog Glenn Marck Hempstead Harbour Club Glen Cove, NY, USA J 109 35 75.0 / 1.0569
 
   Class 7 PHRFToD / ToT
   1.   SWE 83 Benita Midshipman Peter Vaseliades US Merchant Marine Academy Kings Point, NY, USA Figaro 2 33 66.0 / 1.0726
   2.   USA 006 Big Boy Pants Steven Minninger Storm Trysail Greenwich, CT, USA Farr 280 28.5 51.0 / 1.0998
   3.   USA 60351 Blue Fire Mark Parry Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA Summit 35 35 51.0 / 1.0998
   4.   USA 61183 In Theory Peter McWhinnie STC & Larchmont YC Larchmont, NY, USA JPK 1080 35.5 54.0 / 1.0943
   5.   USA 60036 Loblolly Michael Greene Cedar Point Yacht Club New York, NY, USA Sunfast 3600 36 60.0 / 1.0833
   6.   USA 50807 M Squared William Mack Stamford Yacht Club / STC Darien, CT, USA J 120 40 48.0 / 1.1054
   7.   USA 59916 Speck William Klein Norwalk Rowayton, CT, USA J 120 40 48.0 / 1.1054
   8.   USA 30001 Spicy Gregg Clark / Jim Grover / Pete Manion Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA C&C OD 30 30 45.0 / 1.1111
   9.   USA 52559 Tenacity Samuel Fuller NYYC and Norwalk Yacht Club Darien, CT, USA Beneteau First 44.7 44.83 45.0 / 1.1111
   10.   USA 52400 Tenebrae William Ingraham Larchmont/STC Larchmont, NY, USA J 124 40.7 48.0 / 1.1054
   11.   USA 19 Vicitan Zachary Doerr NEKA, Webb Institute Glen Cove, NY, USA Figaro 2 33 63.0 / 1.0779
   12.   USA 316 Wave Rider Benoit Ansart Riverside Yacht Club/OGYC Riverside, CT, USA Farr 30 30 51.0 / 1.0998
   13.   USA 66 Williwaw - YCC Benjamin Lilly NEKA, Webb Institute Glen Cove, NY, USA Figaro 2 33 63.0 / 1.0779
 
   Class 8 PHRFToD / ToT
   1.   USA 26 Black Diamond YCC Midshipman Thomas Chairs US Merchant Marine Academy Kings Point, NY, USA J 111 36.5 30.0 / 1.1404
   2.   USA 12204 Dire Wolf-August West Constantine Baris Sagamore YC, STC, NYYC Locust Valley, NY, USA J/122 40 33.0 / 1.1344
   3.   USA 16 Fireball Bill & Jackie Baxter Riverside Yacht Club Stamford, CT, USA J 111 36.5 30.0 / 1.1404
   4.   USA 25244 Palantir 5 June & Amanda Kendrick Lloyd Harbor YC/STC/NYYC Huntington, NY, USA J 44 44.9 39.0 / 1.1226
   5.   USA 39538 Redemption David Goldstone Cedar Point Yacht Club Danbury, CT, USA Farr 395 39.6 30.0 / 1.1404
   6.   USA 39534 Skye Ty Anderson Riverside/STC/NYYC Riverside, CT, USA Farr 395 40 30.0 / 1.1404
   7.   USA 12 The Roost Pito Chickering Belle Haven Club / NYYC Cos Cob, CT, USA J 111 36.5 30.0 / 1.1404
   8.   USA 104 Wild Child Peter Hansen KDY - Royal Danish Yacht Club Stamford, CT, USA J 111 36.5 33.0 / 1.1344
 
   Class 9 PHRFToD / ToT
   1.   USA 52300 Jules Thomas Dunn Belle Haven Greenwich, CT, USA Baltic 52 52.5 24.0 / 1.1525
   2.   USA 60711 Phantom Chris Schoen Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA XP44 39 12.0 / 1.1775
   3.   USA 52488 Rhiannon Chris Nicholls / Cao Deambrosio Stamford Yacht Club Darien, CT, USA J 133 43 18.0 / 1.1649
   4.   USA 61132 Rumba Ove Haxthausen Royal Danish YC Stamford, CT, USA J 133 43 27.0 / 1.1464
   5.   USA 60874 Xpatriate Peter Grueterich RYC / NYYC Riverside, CT, USA Xp44 43.6 12.0 / 1.1775
 
   Class 10 PHRFToD / ToT
   1.   USA 1201 After Midnight Paul Jeka NYYC Atlantic Highlands, NJ, USA CTM41 41 -21.0 / 1.2524
   2.   USA 4000 Bellerophon Rick & Skip Sinclair Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Farr 40 40 3.0 / 1.1971
   3.   USA 56600 Coyote William Clemens Chris Clarke Indian Harbor YC/NYYC Greenwich, CT, USA Bolt 37 37 3.0 / 1.1971
   4.   USA 45454 Gemini II James Coffman CPYC/NYYC Westport, CT, USA Swan 45 45 -18.0 / 1.2452
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021