2021 Captain Island Race
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Captain Island Race
1 PHRF - Non-Spinnaker PHRF_ToT  
2 PHRF - Spinnaker - Commodore Steele Trophy PHRF_ToT  
3 PHRF - Spinnaker - Commodore Morrison Trophy PHRF_ToT  
4 PHRF - Spinnaker - Commodore Douglas Trophy PHRF_ToT  

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Captain Island Race
    PHRF - Non-SpinnakerToD / ToT
   1.   USA 3299 Galatea Stuart Markowitz City Island Yacht Club Croton on Hudson, NY, USA C&C 35 Mk 1 34.6  
   2.   USA 52463 Impulse Len Di Iorio Huguenot Yacht Club New Rochelle, NY, USA O'Day 39 39  
   3.   USA 296 Muxie Duxer TP Enders Harlem Yacht Club Scarsdale, NY, USA Ericson 32-2 31.6  
 
    PHRF - Spinnaker - Commodore Steele TrophyToD / ToT
   1.   USA 507 Bayamo william cronin College Point Yacht club Whitestone, NY, USA J 30 30  
   2.   USA 32410 Bounce Blaine Davis MICA Ridgewood, NY, USA J 30 30  
   3.   USA 274 Kinsale Michael White College Point New York, NY, USA J 30 30  
   4.   USA 165 Speedway Boogie Chris Brady Hempstead Harbour Club/STC Manhasset, NY, USA Colgate 26 26  
   5.   USA 13945 Starlight Edward Spallina Morris Yacht & Beach Club New Fairfield, CT, USA C&C 27 28  
 
    PHRF - Spinnaker - Commodore Morrison TrophyToD / ToT
   1.   30684 Chaika Richard Coar City Island Yacht Club Bronx, NY, USA Taylor 34 34  
   2.   USA 222 Eagle Ernie Bivona City Island Yacht Club Towaco, NJ, USA X-332 33.8  
   3.   USA 48 Sirius Charles A. Taus Huguenot Yacht Club Putnam Valley, NY, USA J 33 33.5  
   4.   USA 381 Upsetter Jason Viseltear Huguenot Yacht Club New York, NY, USA J 80 26.3  
   5.   USA 296 Wolf Silviu Rusu Stepping Stone Great Neck,, NY, USA J 29 29  
 
    PHRF - Spinnaker - Commodore Douglas TrophyToD / ToT
   1.   SWE 83 Benita Midshipman Peter Vaseliades US Merchant Marine Academy Kings Point, NY, USA Figaro 2 33  
   2.   USA 26 Black Diamond YCC Midshipman Thomas Chairs US Merchant Marine Academy Kings Point, NY, USA J 111 36.5  
   3.   USA 35 USA 35 YCC Powder Kenneth Luczynski US Merchant Marine Academy Kings Point, NY, USA J 88 29  
   4.   USA 19 Vicitan Zachary Doerr NEKA, Webb Institute Glen Cove, NY, USA Figaro 2 33  
   5.   USA 66 Williwaw - YCC Benjamin Lilly NEKA, Webb Institute Glen Cove, NY, USA Figaro 2 33  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022