2021 Classic Yacht Regatta
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Classic Yacht Regatta
1 Division 4 (Shields) One Design
2 Division 3 CRF MkII
3 Division 2 CRF MkII
4 Division 1 CRF MkII
Racing Area: Classic Yacht Regatta - Short Course
5 Division 5 - Classics (Short Course) CRF MkII
5 Division 6 - Catboats One Design

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Classic Yacht Regatta
   Division 4 (Shields) 
   1. 207   USA 207 Circe Tom McManus Indian Harbor YC Fairfield, CT, USA Shields 30
   2.   70 Coquetta Roland Schulz Larchmont YC Port Chester, NY, USA Shields 30
   3.   142 Intime Michael Kohler LYC Mamaroneck, NY, USA Shields 30
   4.   176 Katherine Gregg Takata / Doug Campbell / Andrew Wertheim Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA Shields 30
   5.   182 Lure Skip McGuire Larchmont YC Stamford, CT, USA Shields 30'2"
   6.   USA 231 Mermaid Owen Turnbull Larchmont Yacht Club New York, NY, USA Shields 30
   7.   USA 205 Nemesis Jonathan Krumeich Indian Harbor Yacht Club Stamford, CT, USA Shields 30
   8.   23 Rascal Kurt Weisenfluh/Crocker Larchmont YC Larchmont, NY, USA Shields 30
   9.   5 Swamp Fox James Lawless Larchmont YC Larchmont, NY, USA Shields 30'2"
 
   Division 3CRF / Sec/Nm
   1. UK Sailmakers  USA 20 Allegro William Simmons Horseshoe Harbor Yacht Club Larchmont, NY, USA Herreshoff S Class 27'6 15.7 / 240
   2.   can 6 Ibis Elith Larsen NYAC Yacht Club Pelham, NY, USA IOD 33 17.3 / 213
   3.   17 Prudence Chip Angell Story Book Farm Califon, NJ, USA Herreshoff Nereia 36 20.8 / 167
 
   Division 2CRF / Sec/Nm
   1.   7 Corsair Andrew Pearson Saugatuck Harbor Yacht Club Norwalk, CT, USA M 41 41 24.9 / 127
   2.   93 Phantom Joshua Dennerlein NYYC Westfield, NJ, USA Concordia Yawl 41 18.3 / 199
   3.   71 Polaris Leif Arntzen Hempstead Harbor Club New York, NY, USA Concordia 41 41’ 18.0 / 203
   4.   8 Spirit Lars Forsberg IHYC, NYYC Greenwich, CT, USA Schooner 47 17.2 / 216
   5.   B 40 Vantage Edward Volkwein IHYC Stamford, CT, USA Hinckley Bermuda 40 40 24.1 / 134
 
   Division 1CRF / Sec/Nm
   1.   71 Black Watch John Melvin IHYC Riverside, CT, USA Custom Yawl 68 39.9 / 36
   2.   USA 60295 Isobel David Greenstein Bridgeport Stamford, CT, USA Brooklin 75 75 63.6 / -35
   3.   J 5 Ranger Ed Handasyde Dick (Skipper) IHYC Greenwich, CT, USA J Class 136 70.6 / -49
 
Racing Area: Classic Yacht Regatta - Short Course
   Division 5 - Classics (Short Course)CRF / Sec/Nm
   1.   4306 Bagheera George Yankowich Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Hinckley Pilot 35 35.75 17.7 / 207
   2.   101 Bull's Eye Len Merullo Saugatuck Harbor Ridgefield, CT, USA custom yawl 41'8 23.0 / 144
 
   Division 6 - Catboats 
   1.   None Cricket Scott Jones Darien Boat Club, Catboat Association Darien, CT, USA Catboat 18
   2.   (none) Lovinde Frank Kemp Noroton Yacht Club Darien, CT, USA Marshall 18 18
   3.   USA BH 99 Malo Mark Dam Darien Boat Club Darien, CT, USA Cat Boat 18
   4.   O OWL Roger Klein Catboat Association Rowayton, CT, USA Marshall Catboat 18
   5.   AC 139 Sally E John Reffner Halloween Yacht Club North Wales, PA, USA Atlantic City 24 24
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021