56th Annual Gasparilla Regatta
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Annual Gasparilla Regatta
 Division: One Design 
   Cruising B
   1.   USA 632 CAYENNITA III Antonio F. Sanpere St. Petersburg Y.C. St. Petersburg, FL, USA c&C 24
   2.   482 Geodesic2 Andrew Tucker TSS Tampa, Fl, USA Endeavour 37
   3.   283 Komus Rusty Shenk Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Morgan 24 24
   4.   115 Legacy (S) Dave Roberts SPSA Clearwater, FL, USA Catalina 310 31
   5.   48 Lowetide Anastasia Bryant Tampa Sailing Squadron Tampa, FL, USA Tartan 26 26
   6.   311 Stargazer Raymond Dupuis Tampa Sailing Squadron Lithia, FL, USA Cal 2-27 26.6
   7. Neil Pride Sails  101 The Force William Mann tss Valrico, FL, United States Beneteau 311 32.25
   8.   53275 Wings Mike Danielson DIYC Tampa, FL, USA C&C30 30
 
   Cruising A
   1. North Sails  h380 Alebrije James Wood Tampa Sailing Squadron Brandon, FL, USA Hunter 380 37.25
   2.   667 Bodacious (S) greg johnson TSS Brandon, Fla., USA Hunter 340 33.80
   3.   102 Galene (s) Gerard Gaudry SPSA Clearwater, FL, USA Beneteau 361 36
   4. North Sails  USA 206 Koinonia II (s) Garth Reynolds St. Petersburg Sailing Association & Boca Ciega Yacht Club St. Petersburg, FL, USA Tartan 33 33'9
   5.   651 Moonshine Sharon Grasmehr None St Petersburg, FL, USA Ericson 32-3 32.5
   6.   686 Paradiso Erik Elmgren Tampa Sailing Squadron Wimauma, FL, USA Cal 33-2 33
   7.   120 SolRebel Jon Procter Davis Island Yacht Club Palm Harbor, FL, USA Tartan 3500 35
   8.   304 Surge Charles Archer St. Pete Sailing Association Pinellas Park, FL, USA Compass 47 47
 
   Mother Load B
   1.   35 Breezin Jim Allen TSS Riverview, FL, USA Ericson 27'
   2.   USA 23 Carapace Wesley Shaw Tampa Sailing Squadron Apollo Beach, FL, USA Pearson Wanderer 30
   3.   3532 Chela-A-Bella Ronald DaSilva Tampa Sailing Squadron Apollo Beach, FL, USA Catalina 30
   4.   FL 58 Claudia Gail Elizabeth Hendricks Boca Ceiga Yacht Club St. Pete, FL, USA Nonsuch 26 26
   5.   27 Danny Boy James Alley Tampa Sailing Squadron Sun City Center, FL, USA CP-27 27
   6. 473   None Dawn Treader Steve Hodge Tampa Sailing Squadron Sun City Center, FL, USA Hunter 23 23
   7.   2175 Dragonfly Adam Farabee Tampa Sailing Squadron Brandon, FL, USA O'Day 25 25
   8.   135 Fanta Sea Robert Calvillo BCYC SAINT PETERSBURG, FL, US 28 albin 8.5 Cumulus Auxiliary sloop 28.7ft
   9. 227   Blank JOLLY MON Paul Rice N/A Louisville, CO, USA Beneteau 311 32.25
   10. 3071   SJ 824 Patchez Matthew Sheridan Tampa Sailing Squadron Riverview, FL, USA San Juan 21
   11.   30 Silver Shadow Don Filicetti TSS Sun City Center, FL, USA O’Day 27 27
   12. 9074   667 Snowbird Calvin Adams Tampa Sailing Sq. Apollo Beach, FL, USA Hunter 27 26.7
 
   Mother Lode A
   1. Other  116 Blue Bayou Bob Thackery Tampa Sailing Squadron Wimauma, FL, USA Corsair F31 31
   2.   99340 Endeavor Donald Swartz Tampa Sailing Squadron Sun City Center, FL, USA Hunter 340 33'8
   3.   379 Halyanna Herbert E Wittnebert TSS Apollo Beach, Fl, USA Catalina 380 38.5
   4.   H 36 Incommunicado julian blanco TSS valrico, fl, USA Hunter 36
   5.   N/A None JollyMon! Bob Spana DIYC & Bay Sailors Tierra Verde, FL, USA Catalina 42 42
   6.   USA 45 Kailani Michael Rossie none Palmetto, FL, USA Catalina 425 43'6
   7.   37 Polako Scott Schenking Tampa Sailing Squadron Lithia, FL, USA Island Packet 370
   8.   F24 Salty Dragon Brian Henke Tampa Sailing Squadron Riverview, FL, USA Corsair 24
   9.   1701-E Starship Enterprise Marc Holtzberg TSS / Sea Scout Ship 185 Tampa, FL, USA C&C 37/40+ 39.5
   10.   2086 Still Sofa King Robi Robinson DIYC Tampa, FL, USA Morgan 44 44
   11.   USA 69 Wildfire Len Berkstresser Tampa Sailing Squadron Apollo Beach, FL, USA Irwin 38 40'2
 
 
 Division: PHRF 
   PHRF - Long Course Spinnaker
   1.   68 Flying Tiger Ron Spaqinhour Tampa Sailing Squadron Apollo Beach, FL, US Sloop 32.7 48.0
   2.   1 Honey Pie Richard Svendsen Tampa Sailing Squadron Lithia, FL, USA Caraluna 245 24 171.0
   3.   USA 111 Mahalo Pat Lawler Tampa Sailing Squadron / DIYC Apollo Beach, FL, USA Olson 25 25 156.0
   4.   USA 13175 MaryBs (S) Joe Benkel TSS Palmetto, FL, USA Catalina 22 22 267.0
   5. 69 Quantum Sails  USA 169 Shambhala J A Booker Davis Island Yacht Club St. Petersburg, FL, USA Melges 32 32 12.0
   6.   250 Shrew Gene DiNisio tss Sun City Center, Fl, USA CPR22 22 204.0
 
   PHRF - Spinnaker
   1. 687   USA 687 Firewater Amanda Plewes DIYC Tampa, FL, USA Melges 24 24 93.0
   2.   USA 1550 HolyMoly! Herb Maguire Tampa Sailing Squadron Apollo Beach, FL, USA J 22 22 180.0
   3.   USA 59 Jabberwocky Jeremiah Laureano Tampa Sailing Squadron Apollo Beach, FL, USA J 22 22 180.0
   4. 54   USA 154 Ragged Edge Dan Kresge Tampa Sailing Squadron Apollo Beach, FL, USA J 24 24 171.0
 
   PHRF - Cruiser/Racer
   1.   005 Revenge Lee Burstiner DIYC and TSS Tampa, FL, USA Dufour 34 34 132.0
   2.   132 Slippery When Wet Edwin Plotts Tampa Sailing Squadron Apollo Beach, FL, USA San Juan 28 28 177.0
   3.   USA 19 Tigress Scott Peters Tampa Sailing Squadron Riverview, FL, USA Abbott 33 117.0
   4.   USA 43620 Wing It Mike & Lesa Doyle Tampa Sailing Squadron Tampa, FL, USA Irwin 39 Citation CB 39 126.0
 
   PHRF - Doublehanded
   1.   USA H100 Another Road Timothy Ruman DIYC Plant City, FL, USA Heritage West Indies 36 175.0
   2.   365 Lagniappe Ed Boudreaux Tampa Sailing Squadron Riverview, FL, USA Catalina 35 192.0
   3.   742 Vitamin D Nicholas Lavelle TSS tampa, FL, USA Hunter Legend 35.5 35.58 177.0
   4.   0424 WHYTE LOTUS 2B Yvonne aka Y-von White Boca Ciega Yacht Club Dunedin, FL, USA Hunter Cherubini 27 260.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022