2022 Little Traverse Yacht Club Regatta - Ugotta Regatta
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: 1 Ugotta Regatta (3 days)
 Division: One Design 
  J 111 (Great Lakes Championship)
   1. 17   USA 61666 Diablo (Corinthian) Steve Young / Brad Kimmel Bayview Yacht Club Grosse Pointe, MI, USA J111 36.5
   2. 18   USA USA 84 Freedom (Corinthian) James Cooper Gpsc Grosse Pointe Park, MI, USA J111 36.5  
   3. 04   USA 60611 nosurprise Scott Sellers Little Traverse YC Larkspur, CA, USA J/111 36
   4. 16 Ullman Sails  USA 43 Pterodactyl (Corinthian) Mark Symonds Bayview YC Lake Angelus, MI, USA J 111 36.5
   5. 12 Doyle Sailmakers  USA 47 Rowdy (Corinthian) Roland Rayment WHC Wilmette, IL, USA J111 36.5
   6. 07   USA 20 Shmokin Joe (Corinthian) Jeff Schaefer RYC Elm Grove, WI, USA J 111 36.5
   7. 01   USA 72 Shorthanded (Corinthian) Bob Hughes MBYC Holland, MI, USA J 111 36.5
   8. 09   USA 132 Sitella Ian Hill Hampton Yacht Club Chesapeake, VA, USA J 111 36.5
   9. 19   USA 133 Terrier George Golder Charlevoix Yacht Club East Jordan, MI, USA J 111 36.5
   10. 13   USA 25 Unplugged Tim Clayson PHYC Farmington Hills, MI, USA J 111 36.5
   11. 15   USA 90 Utah Bradley Faber MBYC Holland, MI, USA J 111 36.5
   12. 14   USA 100 Variance Carl Hanssen LTYC Ada, MI, USA J 111 36.5
   13. 02   USA 28 Warlock (Corinthian) Tom Dickson CCYC Chicago, IL, USA J 111 36.5
 
  Melges 24
   1. 160   USA 4304 Abracadabra24 Donald Thinschmidt X2 NYYC, MBYC & STC Houston, TX, USA Melges 24
   2. 830   USA 830 Straightarrow Chelsea Simms CYC/LTYC Grosse Pointe, MI, USA Melges 24 24
   3. 625   usa 625 zigzag marty jensen charlevoix yacht club charlevoix, mi, USA melges24 24  
 
  J 88
   1.   USA 88 Exile Andy Graff Chicago Corinthian YC Chicago, IL, USA J 88 29
   2.   USA 28 Legacy Scott Sorbie CSYC Clinton Township, MI, USA J 88 29  
   3.   USA 62 McQueen Justin Acker Leland Yacht Club Leland, MI, USA J 88 29  
   4.   USA 12 Misty Daniel Floberg CYC Chicago, IL, USA J 88 29  
   5. 63 North Sails  USA 05 Piranha Dave Dennison Lake City Yacht Club Rochester, MN, USA J 88 29
 
  J 70
   1.   USA 9 Afterberner Brian Williams Crescent Sail Yacht Club Farmington Hills, MI, USA J 70 22.75  
   2. 60   USA 600 Airplane! John Evans Mola Yacht Club Fort Lauderdale, FL, USA J 70 22.75  
   3. 08 North Sails  USA 326 Aquaholiks (Corinthian) Martin Johnsson SSYC Libertyville, IL, USA J 70 7m
   4. 11   USA 379 Brumby (Corinthian) Merritt Keffer LTYC/EYC Towson, MD, USA J 70 22.75
   5. 01   USA 682 Denali 0.5 (Corinthian) William McKinley LTYC Harbor Springs, MI, USA J 70 22.75
   6. 06   USA 487 Escape (Corinthian) Polk Wagner Little Traverse YC Harbor Springs, MI, USA J 70 22.75
   7. 13   USA 313 FM (Corinthian) Tod Sackett EWYC Mentor, OH, USA J 70 22.75
   8. 05   USA 1027 GOAT YARD RACING GOAT YARD RACING Waikiki Y.C. GOAT YARD, MI, USA J 70 22.75
   9. 07   USA 502 Haddock (Corinthian) Sam Sansome CCYC Chicago, IL, USA J 70 22.75  
   10. 02   USA 456 Junior (Corinthian) Tim Finkle Youngstown YC Youngstown, NY, USA J 70 22.75  
   11.   USA 684 Level 5 Al Minella Rob Tanner SPYC/HYC St Petersburg, FL, USA J 70 22.75
   12. 03   USA 1143 Measure Twice (Corinthian) Michael Duff Little Traverse Yacht Club Kansas City, MO, USA J 70 22.75
   13. 21   USA 1029 Miss Killer Don Glover CSYC Birmingham, MI, USA J 70 22.75
   14. 10   USA 1031 Narwhal Matthew Romano LTYC Ann Arbor, MI, USA J 70 22.75
   15. 17   USA 230 Rip Rullah (Corinthian) Bob Willis Columbia YC Chicago, IL, USA J 70 22.75
   16. 04   USA 1030 Sabotage (Corinthian) Michael Sabinash SSYC -Milwaukee Milwaukee, WI, USA J 70 22.75
   17. 09   USA 224 The GERB (Corinthian) LTS Race Team LTYC Harbor Springs, MI, USA J/70 7 meters
   18. 12   USA 548 Tres Burritos (Corinthian) Merritt Sellers Little Traverse YC Larkspur, CA, USA J/70 22.75
 
 
 Division: ORCGPH
  GL 52
   1. 19   USA 88528 Heartbreaker Robert Hughes Macatawa Bay Ada, Michigan, United States TP 52 52 432.7(GPH)
   2.   USA 5294 Mockingbird Chris Duhon ColYC Key Largo, FL, USA TP 52 52 433.1(GPH)
   3.   USA 5252 Natalie J Philip and Sharon O'Niel III Bayview Y.C. / Storm Trysail Club Bloomfield Hills, MI, USA PAC52 52 430.9(GPH)
   4. 08   ITA 1271 usual suspects eric wynsma Little Traverse Yacht Club Harbor Springs, MI, USA TransPac 52 52 444.0(GPH)
   5.   USA 52015 Windquest Doug DeVos MBYC Macatawa, MI, USA TP52 52 433.1(GPH)
 
 
Racing Area: Ugotta Regatta (2 days)
 Division: One Design 
  Alerion 28
   1.   USA 117 Absolut Glory Clas Nilstoft LTYC Harbor Springs, MI, USA Alerion 28 28
   2.   USA 208 Alerion 208 Tina Ludington LTYC Sanford, MI, USA Alerion 28 28
   3.   USA 271 Blessed Chal Curtis LTYC Petoskey, MI, USA Alerion 28 28
   4.   396 Blues Power Geoffrey Keenan LTYC Harbor Springs, MI, USA Alerion 28 28
   5.   USA 320 Interlude Tom Austin LTYC Harbor Springs, MI, USA Alerion 28 28
   6.   AE28 32 Moonbeam John Carruthers Little Traverse Yacht Club Harbor Springs, MI, USA Alerion 28 28
   7.   USA 57 Rock Steady Sandy Burley LTYC Harbor Springs, MI, USA Alerion 28 28
   8.   USA 150 Team Pine Pointe Stephen Kircher Little Traverse Yacht Club Walloon Lake, MI, USA Alerion 28 28
 
 
 Division: ORCGPH
  ORC A
   1.   USA 2001 Damn Yankee Theodore Johnson Buffalo Yacht Club Buffalo, NY, USA Farr 60 60 451.2(GPH)
   2.   USA 52701 Dynamis Brien Baker Detroit Yacht Club Saint Clair Shores, MI, USA SC 70 70 455.0(GPH)
   3.   USA 70 Evolution Chris Saxton Bayview Yacht Club Plymouth, MI, USA Santa Cruz 70 70 451.9(GPH)
   4.   USA 323 Ohana Tor Hough Bayview Yacht Club Lake Orion, MI, USA SC 70 68 454.9(GPH)
   5.   USA 25168 Stripes Bill Martin Bayview Yacht Club Ann Arbor, MI, USA SC 70 68 455.7(GPH)
 
  ORC B
   1.   USA 52774 Amante2 Greg Velez Bay City Yacht Club Saginaw, MI, USA Farr 49 49.74 495.3(GPH)
   2.   USA 40113 Irregardless Paul Siegel LTYC Cincinnati, OH, USA Farr 40 40 527.4(GPH)
   3. Evolutions Sails  USA 94622 LOKI Robert Christoph Pequot Y.C., NYYC, Chicago Y.C. Bridgeport, CT, USA Carkeek 46 46.25 469.9(GPH)
   4.   USA 61211 Mas Tiempo Bill Hoyer Muskegon Yacht Club Hamilton, MI, USA GP42 42 515.0(GPH)
   5.   USA 406 Oakcliff Farr 400 Green Joe Seiffert Oakcliff Sailing Oyster Bay, NY, USA Farr 400M 40 500.4(GPH)
   6.   USA 28252 Sin Duda! Lindsey Duda CYC Dallas, TX, USA Santa Cruz 52 52 501.9(GPH)
   7.   USA 46892 Skye Jeff & Jane Hoswell Columbia Yacht Club La Grange, IL, USA Nelson Marek 46 46 512.0(GPH)
   8.   USA 4215 Sufficient Reason Mitchell Padnos Macatawa Bay yacht Club Holland, MI, USA Club Swan 42 42.6 532.2(GPH)
   9.   USA 61529 Trompe Le Monde Mark Teborek Chicago Yacht Club Out of Town, USA Farr 11s 36.8 492.6(GPH)
 
  ORC C
   1.   USA 52169 Bella Luna Gabrielle Stephens Huron yacht Club Davison, MI, USA Beneteau First 36.7 36 622.1(GPH)
   2.   USA 52901 Blitzkrieg Matthew Schaedler North Cape Yacht Club Toledo, OH, USA J 122 40.00 577.2(GPH)
   3. UK Sailmakers  USA 25443 DAKOTA Steven Sickler Chicago Yacht Club Chicago, IL, USA Beneteau First 47.7 47' 570.3(GPH)
   4.   USA 235 Eclipse Peter Nielsen Columbia Yacht Club Chicago, IL, USA Beneteau First 36.7 36 620.2(GPH)
   5.   USA 35053 Entourage II Michael Dannecker Chicago Yacht Club/Storm Trysail Club Chicago, IL, USA 1D35T 35 557.9(GPH)
   6.   53581 Evvai Matthew Songer Marquette Yacht club Marquette, Mi, USA J122 40 571.4(GPH)
   7.   USA 247 Painkiller 5 Alice Martin Chicago Yacht Club Chicago, IL, USA Beneteau First 36.7 36 623.2(GPH)
 
 
 Division: PHRF_ToTToD / ToT
  PHRF A
   1.   USA 2 Eagle One Tim LaRiviere Suzanne THomas Bayview yacht club Grosse pointe, MI, USA Sydney 41 41 24.0 / 1.1324
   2.   USA 51170 Flyswatter Steve Pirie Charlevoix Yacht Club Charlevoix, MI, USA Beneteau 40.7 39 54.0 / 1.0762
   3.   USA 42940 Outer Limits David Connolly Boyne City YC/Charlevoix YC Boyne City, MI, United States Tripp 40 40 37.0 / 1.1073
   4.   USA 32 Redline Michael Graham Little Traverse Yacht Club Cincinnati, OH, USA FT 10 32'8 51.0 / 1.0815
   5.   USA 51457 Warrior Sailing B407 Warrior Sailing Warrior Sailing Charlevoix, MI, USA Beneteau First 40.7 40 54.0 / 1.0762
 
  PHRF B
   1.   USA 56810 Archimedes III Joe Hummel Chicago Corinthian YC Wilmette, IL, USA C&C 115 37.75 69.0 / 1.0501
   2.   USA 40054 Bad Dog Larry Taunt Muskegon Yacht Club Grand Rapids, MI, USA J 35 35 69.0 / 1.0501
   3.   USA 265 Daybreak Christopher Chatain Chicago Yacht Club Winnetka, IL, USA J 109 35.25 72.0 / 1.0450
   4.   USA 40935 FireFly Sheri Dufresne Bay City Yacht Club Bay City, MI, USA J 35 35 69.0 / 1.0501
   5.   USA 359 Goat Rodeo Robert Evans Storm Trysail Club Ann Arbor, MI, USA J 109 10.76 72.0 / 1.0450
   6.   USA 25540 Gosling Dunne Saal Little Traverse Yacht Club Charleston, SC, USA Thomas 35 35 69.0 / 1.0501
   7.   29 Hokey Smoke Richard Stearns Chicago YC Williams Bay, WI, USA J 105 34.5 87.0 / 1.0204
   8.   USA 11508 Maskwa Donald Waller Burnham Park Yacht Club Oak Brook, IL, USA C&C 115 37.75 69.0 / 1.0501
   9.   99 Rambler Sam Rosenbaum Wayzata Yacht Club Wayzata, MN, USA J/99 33 72.0 / 1.0450
   10. North Sails  USA 7 Spar Wars VI Bruce Hubble Boyne City Yacht Club Boyne City, MI, USA Tripp 26 26 111.0 / 0.9834
   11.   USA 77 Zone Gary Stewart Little Traverse Yacht Club Harbor Springs, MI, USA J 32 SD 32.40 129.0 / 0.9573
 
 


2022 Little Traverse Yacht Club Regatta - Ugotta Regatta
Corinthian Teams - Preliminary Scratch Sheet

    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: 1 Ugotta Regatta (3 days)
 Division: One Design
   J 111 (Great Lakes Championship)
   1. 17   USA 61666 Diablo Steve Young / Brad Kimmel Bayview Yacht Club Grosse Pointe, MI, USA J111 36.5
   2. 18   USA USA 84 Freedom James Cooper Gpsc Grosse Pointe Park, MI, USA J111 36.5  
   3. 16 Ullman Sails  USA 43 Pterodactyl Mark Symonds Bayview YC Lake Angelus, MI, USA J 111 36.5
   4. 12 Doyle Sailmakers  USA 47 Rowdy Roland Rayment WHC Wilmette, IL, USA J111 36.5
   5. 07   USA 20 Shmokin Joe Jeff Schaefer RYC Elm Grove, WI, USA J 111 36.5
   6. 01   USA 72 Shorthanded Bob Hughes MBYC Holland, MI, USA J 111 36.5
   7. 02   USA 28 Warlock Tom Dickson CCYC Chicago, IL, USA J 111 36.5
 
   J 70
   1. 08 North Sails  USA 326 Aquaholiks Martin Johnsson SSYC Libertyville, IL, USA J 70 7m
   2. 11   USA 379 Brumby Merritt Keffer LTYC/EYC Towson, MD, USA J 70 22.75
   3. 01   USA 682 Denali 0.5 William McKinley LTYC Harbor Springs, MI, USA J 70 22.75
   4. 06   USA 487 Escape Polk Wagner Little Traverse YC Harbor Springs, MI, USA J 70 22.75
   5. 13   USA 313 FM Tod Sackett EWYC Mentor, OH, USA J 70 22.75
   6. 07   USA 502 Haddock Sam Sansome CCYC Chicago, IL, USA J 70 22.75  
   7. 02   USA 456 Junior Tim Finkle Youngstown YC Youngstown, NY, USA J 70 22.75  
   8. 03   USA 1143 Measure Twice Michael Duff Little Traverse Yacht Club Kansas City, MO, USA J 70 22.75
   9. 17   USA 230 Rip Rullah Bob Willis Columbia YC Chicago, IL, USA J 70 22.75
   10. 04   USA 1030 Sabotage Michael Sabinash SSYC -Milwaukee Milwaukee, WI, USA J 70 22.75
   11. 09   USA 224 The GERB LTS Race Team LTYC Harbor Springs, MI, USA J/70 7 meters
   12. 12   USA 548 Tres Burritos Merritt Sellers Little Traverse YC Larkspur, CA, USA J/70 22.75
 
 

Back to previous page
Main Menu

Barton and Gray
Petoskey Area Visitors Bureau First Community Bank Gurney's Bottle Shop
Boyne Resorts
Quantum Sails

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022