2022 Storm Trysail Club Block Island Race
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Block Island
1 Class 2 PHRF PHRF_ToT
2 Class 3 ORC-DH ORC
3 Class 5 ORC ORC
3 Class 4 PHRF PHRF_ToT
4 Class 6 ORC ORC
5 Class 7 ORC ORC
6 Class 8 PHRF PHRF_ToT
7 Class 9 ORCi ORC
8 Class 10 ORCi ORC
9 Class 11 Multi-hull ToT
10 Class 12 ORCi ORC
Racing Area: Plum Island
1 Class 1 PHRF-PI PHRF_ToT

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Block Island
    PHRF-DHToD / ToT
   1.   USA 52386 Eclipse Marc Berkowitz YRA LIS Mamaroneck, NY, USA Sabre 386 38.7 117.0 / 0.9745
 
   Class 2 PHRFToD / ToT
   1.   USA 234 Argo Boris Keselman UNITEDYC Brooklyn, NY, USA Catalina 400 40 114.0 / 0.9789
   2.   USA 230 Daydream Gregory Madzio PYC Southport, Ct, USA Beneteau First 36.7 36  
   3.   USA 51950 Duet Andrian (Andy) Lubimov Glen Island Yacht Club Scarsdale, NY, USA Sun Fast 37 37.33 114.0 / 0.9789
   4.   USA 20802 Shooting Star David Kingsbury Housatonic Boat Club Orange, CT, USA Peterson 34 33.9 111.0 / 0.9834
   5.   USA 50848 Skipperdee Dwight Greenhouse American YC Rye, NY, USA J105 35  
   6.   USA 56 Tacktile Jeffrey Wilson Pequot Yacht Club Fairfield, CT, USA Sabre 42 CB 41'9 102.0 / 0.9969
   7.   USA 1781 Towhee Paul Jennings Off Soundings Branford, CT, USA Cal 40 40 117.0 / 0.9745
 
   Class 3 ORC-DHGPH
   1.   USA 630 Ace Frederick Stelle Breakwater Sag Harbor, NY, USA J121 40'  
   2.   33070 ARKANA Scott Shawyer Collingwood Yacht Club Collingwood, Ontario, CAN Sun Fast 3300 33'2 604.8(GPH)
   3.   USA 42454 Chasseur Miles Cook NY Yacht Club Atlanta, GA, USA Little Harbor 54 54  
   4.   USA 49 Digger James Phyfe CCA Cranston, RI, USA J 44 44.9 564.5(GPH)
   5.   USA 26 Groupe 5 NEKA Sailing North East Keelboat Alliance Glen Cove, NY, USA Figaro 2 32  
   6. 34   USA 34 Kent Racing Tim Kent Storm Trysail Club Sheboygan, WI, USA Class 40 40  
   7.   52588 Pinnacle Peter Torosian Blue Water Sail Club Atkinson, NH, USA Tartan 4100 41'3  
   8. Quantum Sails  USA 73300 Relentless pat mcfadden not affiliated at this time paoli, pa, USA Show 42 41.42  
   9.   23781 Tango Richard Young The Corinthians Myrtle Beach, SC, USA F&C 44 44  
   10. 44   USA 146 Young American-146 Peter Becker Young American Sailing Academy Rye, NY, USA J 105 34.5  
 
   Class 5 ORCGPH
   1.   USA 33004 Alchemist Darren Walters NYYC, ILYC South Boston, MA, USA Sunfast 3300 33  
   2.   USA 51003 Inisharon James Murphy American Yacht Club Rye, NY, USA Lyman Morse Seguin 49 50'8 612.1(GPH)
   3.   USA 70330 Low Profile Chris Benzak NYYC | ILYC Newport, RI, USA Sunfast 3300 33 598.2(GPH)
   4.   USA 45401 Marionette Alexander von Perfall NYYC, SIYC Washington, CT, USA Ketch 42.59 646.3(GPH)
   5. Doyle Sailmakers  USA 61582 Salt Aram Rappaport Steel Point Marina Westport, CT, USA Elan S4 35'  
   6.   USA 224 Thats Ridiculous Francis Nilsen MSSA Sound Beach, NY, USA Benetea First 36.7 36  
 
   Class 4 PHRFToD / ToT
   1. UK Sailmakers  USA 60358 Atalanta Kurt Locher Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA J 42 42 69.0 / 1.0501
   2.   USA 46650 Charlotte Richard West Stamford YC / STC Darien, CT, USA J/120 40 48.0 / 1.0870
   3.   USA 83293 Madison Brian Spears Pequot YC Fairfield, CT, USA J 120 40 42.0 / 1.0980
   4.   USA 52787 Next Boat Mark Ellman NYYC; CCA; STC New York, NY, USA Morris 45 45 33.0 / 1.1149
   5.   USA 51830 Seabiscuit Nathan Owen SYC Boston, MA, USA J46 46  
   6. Doyle Sailmakers  USA 12235 Summer Grace Kevin Kelley Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA J 122 40 27.0 / 1.1265
 
   Class 6 ORCGPH
   1.   USA 43 Amadeus V Jay Turchetta None East Greenwich, RI, USA XP 38 38 583.4(GPH)
   2.   ITA 2277 Christopher Dragon Andrew & Linda Weiss Storm Trysail Club and Larchmont Yacht Club Mamaroneck, NY, USA Italia 11.98 39 593.8(GPH)
   3.   USA 40878 High Note Gary Nackman Raritan YC, Storm Trysail Club Montville, NJ, USA Baltic 51 50.92  
   4.   USA 61183 In Theory Peter McWhinnie STC & Larchmont YC Larchmont, NY, USA JPK 1080 35.5 596.1(GPH)
   5.   USA 52238 Ragana Darius Peleda CPYC Westport, CT, USA Cape Fear 38R 37.77  
   6. 32   USA 8198 Rima98 John Brim Storm Trysail Club/New York YC Palm Beach, FL, USA Italia 11.98 39 592.9(GPH)
   7.   USA 93310 The Rover S. Steven Yang NYYC New York, NY, USA Swan 44 MKII 44 586.2(GPH)
 
   Class 7 ORCGPH
   1.   USA 12204 Dire Wolf Constantine Baris STC, Sagamore YC, Locust Valley, NY, USA J/122 40 568.4(GPH)
   2.   USA 42324 Glory Lincoln White U.S. Coast Guard Academy New London, Ct, USA J 44 44.9  
   3.   USA 61220 J-Curve David Cielusniak Manhasset Bay YC, NYYC Manhasset, NY, USA J 122 40 574.4(GPH)
   4.   GBR 5598T Kenai Chris and Karen Lewis NYYC/LYC/Austin YC/STC Austin, TX, USA J 44 44  
   5.   USA 43600 Kings Point - Comet Kenneth Luczynski US Merchant Marine Academy Kings Point, NY, USA J 44 45 563.5(GPH)
   6.   USA 25244 Palantir 5 June & Amanda Kendrick Lloyd Harbor YC/STC/NYYC Huntington, NY, USA J 44 44.9 565.3(GPH)
   7.   USA 39534 Skye Ty Anderson Riverside/STC/NYYC Riverside, CT, USA Farr 395 40 568.2(GPH)
   8.   USA 008 Summer Storm Andrew Berdon NYYC, Beach Point YC, STC Hartsdale, NY, USA J/111 36  
   9.   USA 2112 YYZ Justin Bonar RCYC Stamford, CT, USA Jeanneau 53 53  
   10.   12912 Zig Zag Andrew Clark New York Yacht Club Greenwich, CT, USA J122 40  
 
   Class 8 PHRFToD / ToT
   1. Doyle Sailmakers  USA 52427 Fast Company III Philip Helmes Corinthian Yacht Club Marblehead, MA, USA J 133 43.0 12.0 / 1.1566
   2.   USA 16 Fireball Bill & Jackie Baxter Riverside Yacht Club Stamford, CT, USA J 111 36.5 24.0 / 1.1324
   3. North Sails  USA 32 Libertas John Donovan Pequot YC / NYYC Southport, CT, USA J 111 36.5 27.0 / 1.1265
   4.   USA 52488 Rhiannon Cao Deambrosio & Chris Nicholls Stamford Yacht Club Stamford, CT, USA J 133 43 18.0 / 1.1444
   5.   USA 61489 Rhumb Runner Frank Flores Essex Yacht Club Essex, CT, USA Neo 430 43  
   6.   USA 60739 Scylla Markus Lahrkamp American Yacht Club Rye, NY, USA Dehler 46 47 24.0 / 1.1324
   7.   USA 12 The Roost Pito Chickering Belle Haven Club / NYYC Cos Cob, CT, USA J 111 36.5 24.0 / 1.1324
   8.   USA 52443 Vamoose Bob Manchester Barrington Yacht Club Barrington, RI, USA J 133 43  
 
   Class 9 ORCiGPH
   1.   USA 61121 Eagle Steven Levy Indian Harbor YC/NYYC Greenwich, CT, USA J 121 40  
   2.   USA 4235 Entropy Patricia Young New York Yacht Club Jamestown, RI, USA Club Swan 42 42'6 534.2(GPH)
   3.   8388 Final Final Jon Desmond Nyyc Cohasset, Ma, USA Mills 41 41  
   4.   USA 4210 Lagertha Kurt Kalberer ll New York Yacht Club New York, NY, USA Club Swan 42 42  
   5.   USA 60342 Matador Dale and Michael McIvor Pequot Yacht Club & NYYC Fairfield, CT, USA J 133 built in France 43  
   6.   USA 52875 Peacemaker NEKA Sailing North East Keelboat Alliance Glen Cove, NY, USA Ker 11.5  
   7.   USA 60711 Phantom Chris Schoen Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA XP44 39 540.3(GPH)
   8.   USA68750 Wings United States Coast Guard Academy U.S. Coast Guard Sailing New London, CT, USA J121 40 555.9(GPH)
   9.   USA 62157 Xcelsior Ken Meszkat American Yacht Club Rye, NY, USA IMX 45 45.11 542.9(GPH)
   10.   USA 4224 Zammermoos David Fass New York Yacht Club / BPYC Mamaroneck, NY, USA Swan 42 42 535.4(GPH)
 
   Class 10 ORCiGPH
   1.   USA 4900 Cougar Leonard Sitar STC/AYC/NYYC Holmdel, NJ, USA J 160 53  
   2.   USA 51601 Desperado NEKA Sailing North East Keelboat Alliance Glen Cove, NY, USA CTM 40 40  
   3.   USA 45454 Gemini II James Coffman CPYC/NYYC Westport, CT, USA Swan 45 45  
   4.   USA 52300 Jules Thomas Dunn Belle Haven Greenwich, CT, USA Baltic 52 52.5  
   5.   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue - Team Luna Oakcliff Sailing Oakcliff Sailing / Lincoln School Oyster Bay, NY, USA Farr 40 40 529.0(GPH)
   6.   40625 Oakcliff Farr 40 Gray Oakcliff Sailing Oakcliff Sailing OYSTER BAY, NY, USA Farr 40 Mod 40  
   7.   USA 46957 Oakcliff Farr 40 Red Oakcliff Sailing Oakcliff Sailing Oyster Bay, NY, USA Farr 40 40 528.8(GPH)
   8.   USA 61630 Spectre 4 Brian Prinz Branford East haven, CT, USA J 145 48  
 
   Class 12 ORCiGPH
   1.   USA 97999 Arctos Charles Bayer Bayview Yacht Club / Storm Trysail Club / CCA Grosse Pointe Farms, MI, USA Andrews 70 68 439.0(GPH)
   2.   USA 50085 Aurora Gus Carlson New York YC / STC Bedford, NY, USA Reichel Pugh 66 66  
   3.   USA 2650 Hound Dan Litchfield NYYC Newport, RI, USA Aage Nielsen Sloop 59  
   4.   USA 28686 OC86 Oakcliff Sailing Oakcliff / REDKIK Oyster Bay, NY, USA RP 86 86  
   5.   USA 45045 Pterodactyl Scott Weisman New York Yacht Club/Brae Burn White Plains, NY, USA R/P 45 45  
   6.   USA 50069 Temptation - Oakcliff Arthur Santry New York Yacht Club/Oakcliff Sailing Oyster Bay, NY, USA Ker 50 50  
   7.   USA 60564 Warrior Won Chris Sheehan LYC/STC Larchmont, NY, USA Pac52 52 427.2(GPH)
   8.   USA 4511 Wizard Fred Detweiler/ Bruce Aikens Bayview Yacht Club, NYYC, LYC, STC Grosse Pointe Park, MI, USA RP 69 69  
 
Racing Area: Plum Island
   Class 1 PHRF-PIToD / ToT
   1.   USA 42679 Amethyst Kelly Shackelford Saugatuck Harbor YC New Canaan, CT, USA Hinckley B-40 40.75 174.0 / 0.8978
   2.   USA 21108 Gadzooks Geoffrey Beringer The Corinthians Darien, CT, USA C&C 38 37 123.0 / 0.9658
   3.   USA 73030 Scout Matt Stainback Harlem Yacht Club Bronx, NY, USA Beneteau First 305 30 174.0 / 0.8978
 

Back to previous page
Main Menu

The Real McCoy Rum McMichaels Regatta CraftMixers Sea-Tactics

Copyright © Interactive Creations 2000-2022