2022 Star World Championship
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow   Sail Number Yacht Name Skipper/Crew Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Star World Championship
 Division: One Design 
   Star
   1. 80   CAN 1980 (Senior) Andrew Allan / James McDonald CAN  
   2. 94   USA 1994 (Master) Arthur Anosov / David Caesar SSC USA  
   3. 54   USA 1954 (Senior) LUKE BUXTON / Matthew Weingartner Sandy Bay Yacht Club USA  
   4. 90   ARG 8251 (Junior) Mariano Cambon / Fede Calegari CNO ARG  
   5. 07   BRA 2007 (Junior) Antonio Carvalho Moreira / Ubiratan Matos CNC/MB BRA  
   6. 69   USA 1969 (Senior) Danny Cayard / Jamie Buchan St. Francis Yacht Club USA  
   7. 98   CAN 1985 (Exalted Grand Master) Allan Cullen / Dave Martin Royal Vancouver Yacht Club CAN  
   8. 99   USA 1999 (Master) Eric Doyle / Payson Infelise San Diego Yacht Club USA  
   9. 60   ARG 8498 (Junior) MARTIN PEDRO FERRERO / Martin Costa CLUB NAUTICO OLIVOS ARG  
   10. 38   GER 198 (Junior) Daniel Fritz / Alberto Ambrosini CYC GER  
   11. 71   USA 1971 (Grand Master) Michael Hecky / Tod Raynor Brant Beach YC USA  
   12. 81   USA 1981 (Senior) Tomas Hornos / Mauricio Bueno Eastern Yacht Club USA  
   13. 87   USA 1956 (Senior) Luke Lawrence / Andrew Macrae Coral Reef YC / USSCMC USA  
   14. 00   USA 2000 (Master) Erik Lidecis / Greg Smith Bahia Corinthian YC USA  
   15. 93   USA 1993 (Master) Joe Londrigan / Arthur Lopes IBYC USA  
   16. 21   ITA 2021 (Master) Diego Negri / Sergio Lambertenghi Club del Mare Diano Marina a.s.d. ITA  
   17. 55   USA 7609 (Grand Master) Carlos M. Rivero y Hornos / John Grathwol Sandy Bay YC USA  
   18. 31   GER 8291 (Junior) Vincent Schrader / Marcel Vockel SVH/WYD GER  
   19. 75   USA 1975 (Grand Master) Doug Smith / Brian O'Mahony RYC/StFYC/TISC USA  
   20. 91   CRO 1991 (Senior) Tonci Stipanovic / Tudor Bilic Sailing club MORNAR CRO  
   21. 49   USA 2009 (Master) George Szabo / Guy Avellon SDYC USA  
   22. 92   USA 1992 7462 (Master) David Watt / William Siemers Corinthian Yacht Club of Seattle USA  
   23. 05   USA 7515 7515 (Master) Ross Adams / AJ Brown Racine YC USA  
   24. 08   USA 2008 8415 (Master) Aaron Smith / Nicolaus Pro Aspen Yacht club USA  
   25. 58   USA 1958 8440 (Grand Master) Jim Buckingham / Phil Toth NHYC USA  
   26. 59   USA 1959 8521 (Grand Master) Ken Woods / Jonathan Shore Sandy Bay USA  
   27. 35   SWE 8535 8535 (Grand Master) Tom Lofstedt / Fredrik Aurell Royal Swedish Yacht Club SWE  
   28. 02   USA 8522 Aegis (Senior) Joshua Powell / Mark Strube USA  
   29. 73   DEN 8532 African Queen (Grand Master) Jørgen Schoenherr / Markus Koy Køge Sejlklub DEN  
   30. 03   USA 1961 Akimbo (Master) Brian Ledbetter / Brian Terhaar Seattle Yacht Club USA  
   31. 85   USA 7985 Amante (Exalted Grand Master) Charles Beek / Chas Beek NHYC USA  
   32. 77   USA 8229 Amelia (Grand Master) Jim Revkin / Foss Miller Cottage Park Yacht Club USA  
   33. 22   USA 1922 baraka blue (Exalted Grand Master) Larry Whipple / Anders Ekstrom coral reef USA  
   34. 43   USA 8245 Bertucci (Grand Master) Andy Ivey / Reid Krakower Lake Sunapee USA  
   35. 48   CAN 8148 Big Dipper (Junior) Bradley Sheppard / Quinton Gallon Northern Elite Sailing Team CAN  
   36. 37   CAN 1941 Big Jim (Senior) Rob Cullen / James Hynes Royal Vancouver Yacht Club CAN  
   37. 83   ARG 1984 Boludo mas vale (Master) Alejandro Bugacov / Fernando Mugerle California Yacht Club USA  
   38. 97   USA 1997 Bomber (Junior) Tom Hickey / Michael Marcel Quincy Yacht Club USA  
   39. 27   USA 1927 Carolina (Grand Master) Scott Mason / Charles Nankin NHYC USA  
   40. 72   ARG 1972 Charlie Wiskey (Master) Juan Martín Locatelli / Humberto Fabio Scarpati CNO / YCA ARG  
   41. 52   CRO 1952 Croatel two (Senior) Marin Misura / Tonko Barac Y.C. Split CRO  
   42. 09   USA 8509 Danilu (Grand Master) Augie Diaz / Brad Nichol Coral Reef Yacht Club/Biscayne Bay Yacht Club USA  
   43. 39   USA 1939 Desperado (Grand Master) Richard Wilber / John Marquard Cleveland Yacht Club USA  
   44. 64   USA 1964 Don't Look Back (Master) Cynthia Olsen / Kay VanValkenburgh Cottage Park Yacht Club USA  
   45. 68   BRA 8208 Dragonfly (Master) Fabiano Vivacqua Jr / Massimo Canali Iate Clube Rio de Janeiro BRA  
   46. 32   USA 1932 Eagle (Master) Rick Brethorst / Scott Anderson Island Bay Yacht Club USA  
   47. 30   ARG 1930 ENRIQUE (Master) Daniel Della Torre / GERARDO Della Torre OLIVOS ARG  
   48. 28   SWE 1928 Fridolin (Exalted Grand Master) Ingvar Krook / Christoffer Thunberg KSSS (Royal Swedish YC) SWE  
   49. 88   USA 1988 GEM (Grand Master) Paul Cayard / Frithjof Kleen St. Francis USA  
   50. 62   USA 1962 Glider (Junior) Charles Koules / Michal Janowicz USA  
   51. 13   USA 2013 GM (Grand Master) John MacCausland / Peter Sangmeister Cooper River YC USA  
   52. 29   USA 1976 GRINCH (Grand Master) Bert Collins / Will Harding Annapolis Yacht Club USA  
   53. 70   GER 8396 High Octane (Grand Master) Lothar Geilen / Carlos Miquel Coral Reef Yacht Club GER  
   54. 15   USA 2015 Inshane Asylum (Grand Master) Shane Zwingelberg / Samuel Concalves Annapolis YC USA  
   55. 79   USA 1979 Jaws V (Master) Thomas Londrigan / TC Belco Island Bay YC USA  
   56. 67   USA 1967 Jersey Slide (Junior) William Hundahl / Jack Garrard Eastern Yacht Club USA  
   57. 45   ARG 1945 Juanita (Grand Master) Alberto Zanetti / Juan Pablo Engelhard c.n.o. ARG  
   58. 24   USA 8112 Junk Yard Dog (Senior) Jim Da Silva / Toby Rodes Eastern Yacht Club USA  
   59. 56   ARG 7909 La Reina (Grand Master) Hector Longarela / Hugo Longarela Yacht Club Olivos ARG  
   60. 46   GER 8446 Lara (Master) Hubert Merkelbach / Kilian Weise BYCUe GER  
   61. 82   USA 7952 Le Mer (Senior) Paul Owens / Adam Schwarzweller Rochester Canoe Club USA  
   62. 96   USA 7996 Manipulator (Junior) Matthew Rajacich / Eric Wagner Tred Avon Yacht Club USA  
   63. 47   BAH 8317 Mapit Two (Grand Master) Keith Dodson / Myles Pritchard ABYC BAH  
   64. 23   USA 1923 Mistral (Exalted Grand Master) MASON BROWNE / Earl Kishida SBYC USA  
   65. 65   USA 1965 Muffin man (Senior) Zachary Hansman / Luke Morton USA  
   66. 95   ARG 8285 Pichon Pichoni (Senior) Erich Mones / Tomas Fioriti Club Nautico Olivos ARG  
   67. 74   USA 8464 Pied Piper (Senior) Jack Jennings / Pedro Trouche USA  
   68. 18   USA 1987 Presto (Grand Master) Dwight Escalera / Elizabeth Escalera Ida Lewis Yacht Club USA  
   69. 84   USA 8184 Puffin (Exalted Grand Master) David Branch / Anton Lytvnenko South Sound Sailing USA  
   70. 78   USA 8082 Revive (Grand Master) Richard (Dick) Parker / Bryan Parker Lorain Harbor Boat Club USA  
   71. 86   ARG 1986 SAREXPRESS (Master) FABIAN MAC GOWAN / Javier Siro ARG  
   72. 19   POL 2019 Savannah (Senior) Mateusz Kusznierewicz / Bruno Prada YCS POL  
   73. 63   USA 1963 Shifts Happen! (Master) Stephen Braverman / Ron Rezac Cottage Park Yacht Club USA  
   74. 57   USA 1957 Silver Bullet (Grand Master) Jud Smith / Remi Hutchins Eastern Yacht Club USA  
   75. 66   USA 1966 Sonya (Exalted Grand Master) John Chiarella / Rick Burgess Lake Sunapee USA  
   76. 04   USA 2004 Star (Grand Master) Scott Barnard / Craig Moss NHYC USA  
   77. 50   USA 1950 Super Spreader (Senior) Bob Lippincott / Valentin Veytsman Tred Avon Yacht Club/Coral Reef Yacht Club USA  
   78. 17   NOR 2017 Survival of the fatttest (Master) Eivind Melleby / Joshua Revkin KNS NOR  
   79. 42   USA 8440 Trillian (Master) Ian Trotter / John Rudderham Southwestern Yacht Club USA  
   80. 10   AUT 2010 Tximista (Junior) Julia Anna Graber / Edward Morey UYCWörthersee AUT  
   81. 61   GER 8361 Voodoo (Exalted Grand Master) Stefan Lehnert / Dietmar Hobbie New York Yacht Club GER  
   82. 01   USA 5050 Wolverine (Junior) Mohammed Asif / Eric Larsen Gull Lake Yacht Club USA  
   83. 06   USA 2006 Zoom Zoom (Exalted Grand Master) John Dane III / Tim Ray USA  
   84. 12   CAN 2012 zulu travel.ca (Master) Jerry Wendt / Bryan Milne RHYC CAN  
 
 


2022 Star World Championship
Preliminary - Sub-Class Scratch Sheet

    Bow   Sail Number Yacht Name Skipper/Crew Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Star World Championship
 Division: One Design  
     Star - Exalted Grand Master
   1. 98   CAN 1985 Allan Cullen / Dave Martin Royal Vancouver Yacht Club CAN  
   2. 85   USA 7985 Amante Charles Beek / Chas Beek NHYC USA  
   3. 22   USA 1922 baraka blue Larry Whipple / Anders Ekstrom coral reef USA  
   4. 28   SWE 1928 Fridolin Ingvar Krook / Christoffer Thunberg KSSS (Royal Swedish YC) SWE  
   5. 23   USA 1923 Mistral MASON BROWNE / Earl Kishida SBYC USA  
   6. 84   USA 8184 Puffin David Branch / Anton Lytvnenko South Sound Sailing USA  
   7. 66   USA 1966 Sonya John Chiarella / Rick Burgess Lake Sunapee USA  
   8. 61   GER 8361 Voodoo Stefan Lehnert / Dietmar Hobbie New York Yacht Club GER  
   9. 06   USA 2006 Zoom Zoom John Dane III / Tim Ray USA  
 
     Star - Grand Master
   1. 71   USA 1971 Michael Hecky / Tod Raynor Brant Beach YC USA  
   2. 55   USA 7609 Carlos M. Rivero y Hornos / John Grathwol Sandy Bay YC USA  
   3. 75   USA 1975 Doug Smith / Brian O'Mahony RYC/StFYC/TISC USA  
   4. 58   USA 1958 8440 Jim Buckingham / Phil Toth NHYC USA  
   5. 59   USA 1959 8521 Ken Woods / Jonathan Shore Sandy Bay USA  
   6. 35   SWE 8535 8535 Tom Lofstedt / Fredrik Aurell Royal Swedish Yacht Club SWE  
   7. 73   DEN 8532 African Queen Jørgen Schoenherr / Markus Koy Køge Sejlklub DEN  
   8. 77   USA 8229 Amelia Jim Revkin / Foss Miller Cottage Park Yacht Club USA  
   9. 43   USA 8245 Bertucci Andy Ivey / Reid Krakower Lake Sunapee USA  
   10. 27   USA 1927 Carolina Scott Mason / Charles Nankin NHYC USA  
   11. 09   USA 8509 Danilu Augie Diaz / Brad Nichol Coral Reef Yacht Club/Biscayne Bay Yacht Club USA  
   12. 39   USA 1939 Desperado Richard Wilber / John Marquard Cleveland Yacht Club USA  
   13. 88   USA 1988 GEM Paul Cayard / Frithjof Kleen St. Francis USA  
   14. 13   USA 2013 GM John MacCausland / Peter Sangmeister Cooper River YC USA  
   15. 29   USA 1976 GRINCH Bert Collins / Will Harding Annapolis Yacht Club USA  
   16. 70   GER 8396 High Octane Lothar Geilen / Carlos Miquel Coral Reef Yacht Club GER  
   17. 15   USA 2015 Inshane Asylum Shane Zwingelberg / Samuel Concalves Annapolis YC USA  
   18. 45   ARG 1945 Juanita Alberto Zanetti / Juan Pablo Engelhard c.n.o. ARG  
   19. 56   ARG 7909 La Reina Hector Longarela / Hugo Longarela Yacht Club Olivos ARG  
   20. 47   BAH 8317 Mapit Two Keith Dodson / Myles Pritchard ABYC BAH  
   21. 18   USA 1987 Presto Dwight Escalera / Elizabeth Escalera Ida Lewis Yacht Club USA  
   22. 78   USA 8082 Revive Richard (Dick) Parker / Bryan Parker Lorain Harbor Boat Club USA  
   23. 57   USA 1957 Silver Bullet Jud Smith / Remi Hutchins Eastern Yacht Club USA  
   24. 04   USA 2004 Star Scott Barnard / Craig Moss NHYC USA  
 
     Star - Junior
   1. 90   ARG 8251 Mariano Cambon / Fede Calegari CNO ARG  
   2. 07   BRA 2007 Antonio Carvalho Moreira / Ubiratan Matos CNC/MB BRA  
   3. 60   ARG 8498 MARTIN PEDRO FERRERO / Martin Costa CLUB NAUTICO OLIVOS ARG  
   4. 38   GER 198 Daniel Fritz / Alberto Ambrosini CYC GER  
   5. 31   GER 8291 Vincent Schrader / Marcel Vockel SVH/WYD GER  
   6. 48   CAN 8148 Big Dipper Bradley Sheppard / Quinton Gallon Northern Elite Sailing Team CAN  
   7. 97   USA 1997 Bomber Tom Hickey / Michael Marcel Quincy Yacht Club USA  
   8. 62   USA 1962 Glider Charles Koules / Michal Janowicz USA  
   9. 67   USA 1967 Jersey Slide William Hundahl / Jack Garrard Eastern Yacht Club USA  
   10. 96   USA 7996 Manipulator Matthew Rajacich / Eric Wagner Tred Avon Yacht Club USA  
   11. 10   AUT 2010 Tximista Julia Anna Graber / Edward Morey UYCWörthersee AUT  
   12. 01   USA 5050 Wolverine Mohammed Asif / Eric Larsen Gull Lake Yacht Club USA  
 
     Star - Master
   1. 94   USA 1994 Arthur Anosov / David Caesar SSC USA  
   2. 99   USA 1999 Eric Doyle / Payson Infelise San Diego Yacht Club USA  
   3. 00   USA 2000 Erik Lidecis / Greg Smith Bahia Corinthian YC USA  
   4. 93   USA 1993 Joe Londrigan / Arthur Lopes IBYC USA  
   5. 21   ITA 2021 Diego Negri / Sergio Lambertenghi Club del Mare Diano Marina a.s.d. ITA  
   6. 49   USA 2009 George Szabo / Guy Avellon SDYC USA  
   7. 92   USA 1992 7462 David Watt / William Siemers Corinthian Yacht Club of Seattle USA  
   8. 05   USA 7515 7515 Ross Adams / AJ Brown Racine YC USA  
   9. 08   USA 2008 8415 Aaron Smith / Nicolaus Pro Aspen Yacht club USA  
   10. 03   USA 1961 Akimbo Brian Ledbetter / Brian Terhaar Seattle Yacht Club USA  
   11. 83   ARG 1984 Boludo mas vale Alejandro Bugacov / Fernando Mugerle California Yacht Club USA  
   12. 72   ARG 1972 Charlie Wiskey Juan Martín Locatelli / Humberto Fabio Scarpati CNO / YCA ARG  
   13. 64   USA 1964 Don't Look Back Cynthia Olsen / Kay VanValkenburgh Cottage Park Yacht Club USA  
   14. 68   BRA 8208 Dragonfly Fabiano Vivacqua Jr / Massimo Canali Iate Clube Rio de Janeiro BRA  
   15. 32   USA 1932 Eagle Rick Brethorst / Scott Anderson Island Bay Yacht Club USA  
   16. 30   ARG 1930 ENRIQUE Daniel Della Torre / GERARDO Della Torre OLIVOS ARG  
   17. 79   USA 1979 Jaws V Thomas Londrigan / TC Belco Island Bay YC USA  
   18. 46   GER 8446 Lara Hubert Merkelbach / Kilian Weise BYCUe GER  
   19. 86   ARG 1986 SAREXPRESS FABIAN MAC GOWAN / Javier Siro ARG  
   20. 63   USA 1963 Shifts Happen! Stephen Braverman / Ron Rezac Cottage Park Yacht Club USA  
   21. 17   NOR 2017 Survival of the fatttest Eivind Melleby / Joshua Revkin KNS NOR  
   22. 42   USA 8440 Trillian Ian Trotter / John Rudderham Southwestern Yacht Club USA  
   23. 12   CAN 2012 zulu travel.ca Jerry Wendt / Bryan Milne RHYC CAN  
 
     Star - Senior
   1. 80   CAN 1980 Andrew Allan / James McDonald CAN  
   2. 54   USA 1954 LUKE BUXTON / Matthew Weingartner Sandy Bay Yacht Club USA  
   3. 69   USA 1969 Danny Cayard / Jamie Buchan St. Francis Yacht Club USA  
   4. 81   USA 1981 Tomas Hornos / Mauricio Bueno Eastern Yacht Club USA  
   5. 87   USA 1956 Luke Lawrence / Andrew Macrae Coral Reef YC / USSCMC USA  
   6. 91   CRO 1991 Tonci Stipanovic / Tudor Bilic Sailing club MORNAR CRO  
   7. 02   USA 8522 Aegis Joshua Powell / Mark Strube USA  
   8. 37   CAN 1941 Big Jim Rob Cullen / James Hynes Royal Vancouver Yacht Club CAN  
   9. 52   CRO 1952 Croatel two Marin Misura / Tonko Barac Y.C. Split CRO  
   10. 24   USA 8112 Junk Yard Dog Jim Da Silva / Toby Rodes Eastern Yacht Club USA  
   11. 82   USA 7952 Le Mer Paul Owens / Adam Schwarzweller Rochester Canoe Club USA  
   12. 65   USA 1965 Muffin man Zachary Hansman / Luke Morton USA  
   13. 95   ARG 8285 Pichon Pichoni Erich Mones / Tomas Fioriti Club Nautico Olivos ARG  
   14. 74   USA 8464 Pied Piper Jack Jennings / Pedro Trouche USA  
   15. 19   POL 2019 Savannah Mateusz Kusznierewicz / Bruno Prada YCS POL  
   16. 50   USA 1950 Super Spreader Bob Lippincott / Valentin Veytsman Tred Avon Yacht Club/Coral Reef Yacht Club USA  
 
 

Back to previous page
Main Menu

Barcardi
Mustang Survival Rolex The Moorings Wagoneer
North Sails Quantum Sails Regatta Craft Mixers SLAM
Doyle Sails Harken Derm Airmar
La Crema Map Strategic Wealth Advisors New England Ropes Cisco Brewers
Shubie's Marketplace Steuben   

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy