2022 Papa's Pilar Rumgatta
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Annual Rumgatta
 Division: One Design 
   PHRF - Cruiser
   1.   413 Breezin Jim Allen TSS Riverview, FL, USA Oday 27'
   2.   704 Bumbugo Penny Simone SPSA St Petersburg, FL, USA Ericson 32-3 32
   3.   632 Cayennita III Antonio F. Sanpere St. Petersburg Y.C. St. Petersburg, FL, USA C & C 24
   4.   248 Gasconade Lyda Brown Tampa Sailing Squadron Valrico, FL, USA Spindrift 22
   5.   USA 60743 KANGAS MARIA VERSTRAETE TSS St. Petersburg, FL, USA SO 409 40
   6. North Sails  USA 206 Koinonia II (s) D/C Garth Reynolds SPSA, BCYC St. Petersburg, FL, USA Tartan 33 33'9
   7.   115* Legacy (S) Dave Roberts SPSA Clearwater, FL, USA Catalina 310 31
   8.   48 Lowetide Anastasia Bryant Tampa Sailing Squadron Tampa, FL, USA Tartan26 26
   9.   686 Paradiso Erik Elmgren Tampa Sailing Squadron Wimauma, FL, USA Cal 33-2 33
   10.   479 Play Actor Paul Phillips Tampa Sailing Squadron Apollo Beach, FL, USA Baba 35 35
   11. 311   311 Stargazer Raymond Dupuis Tampa Sailing Squadron Lithia, FL, USA Cal 2-27 26.6
   12.   12997 Thunder William Fraser Tampa Sailing Squadron Kissimmee, FL, USA Morgan 27 27.5'
   13.   424 White Lotus Yvonne White BCYC DUNEDIN, FL, USA HUNTER CHERUBINI 27
 
   Mother Load - ( Assigned Ratings)
   1.   285 Bazinga Anthony Strazzulla Tampa Sailing Squadron Brandon, FL, USA Catalina 350 35
   2.   3532 Chela-A-Bella Ronald DaSilva Tampa Sailing Squadron Apollo Beach, FL, USA Catalina 30
   3.   FL 58 Claudia Gail Elizabeth Hendricks Boca Ceiga Yacht Club St. Pete, FL, USA Nonsuch 26 26
   4.   27 Danny Boy Jim Alley Tampa Sailing Squadron Sun City Center, Fl, USA Com-Pac 27 27
   5. 473   None Dawn Treader Steve Hodge Tampa Sailing Squadron Sun City Center, FL, USA Hunter 23 23
   6.   USA 1302 Elixir Dawn Daly Tampa Sailing Squadron APOLLO BEACH, FL, USA Dufour 34
   7.   99340 Endeavor Donald Swartz Tampa Sailing Squadron Sun City Center, FL, USA Hunter 340 33'8
   8.   135 Fantasea Robert Calvillo BCYC South Pasadena, FL, US 28 Albin Cumumlus Auxiliary Sloop 28ft 7 inches
   9.   213 fat bottom girl Dennis Huyck tss Apollo Beach Fl, FL, USA c250 25
   10.   USA 214 Flagship Michael Cronin TSS USA Catalina 350 35
   11.   USA 379 Guppie Herbert E Wittnebert TSS Apollo Beach, Fl, USA Catalina 380 38.5
   12.   H 36 Incommunicado julian blanco TSS valrico, fl, USA Hunter 36
   13.   5741 Kokomo Ernest Lineberry TSS Ruskin, USA Catalina 30
   14.   unknown Lipstick Allen Cobb Tampa Sailing Squadron Valrico, FL, USA Sloop 32
   15. 8027   719 Moon Struck Cheryl Lee N/A Saint Petersburg, FL, USA Hunter 35.5 Legend 35.7
   16.   000 N/A Mark Bertsche TSS Tampa, FL, USA 331 33.92ft
   17. North Sails  none Opal Darrell Nicholson Key Biscayne Yacht Club Nokomis, FL, USA Yankee 30 29'11
   18.   986 Penny Luffer Penny Bartenstein Tampa Sailing Squadron Apollo Beach, FL, USA O’Day 25
   19.   345 R Endeavor Oscar Rivas TSS Apollo Beach, FL, USA Endeavor 32
   20.   F24 Salty Dragon Brian Henke Tampa Sailing Squadron Riverview, FL, USA Corsair 24
   21.   40 Sea Smoke robert shaw tampa sailing squadron Riverview, FL, USA O'Day 40 40
   22.   None Tazz Wanda Bermudez SPSA Vieques, PR, USA Cal 28-2 28
   23.   101 The force William Mann Tampa Sailing Squadron Valrico, FL, USA Beneteau 311 32
 
 
 Division: PHRF 
   PHRF - Spinnaker
   1.   734 Alliance Thomas M Barry Davis Island St Petersburg, FL, USA Capri 30 30 108.0
   2.   USA 83198 Fire & Ice George Cussins DIYC/TSS Apollo Beach, FL, USA J 105 34.5 81.0
   3. 687   USA 687 Firewater Amanda Plewes DIYC Tampa, FL, USA Melges 24 24 75.0
   4.   USA 777 long shot JOHN POULSON Davis Island YC SAINT PETERSBURG, FL, USA Melges 24 24 75.0
   5.   USA 111 Mahalo Patrick Lawler TSS / DIYC Apollo Beach, FL, USA Olson 25 25 156.0
   6.   USA 154 Ragged Edge Dan Kresge TSS USA J24 24 171.0
   7.   457 Rogue Beth Owens DIYC Tampa, FL, USA Melges 24 93.0
 
   PHRF - Non Spinnaker
   1.   460 Claim Weeks DARIN O'NEAL Tampa Sailing Squadron RIVERVIEW, FL, USA Ericson 22.9 259.0
   2.   250 Shrew Gene DiNisio tss Sun City Center, Fl, USA CPR22 22 227.0
   3.   1474 SkyRocket Andre Corriveau Tampa Sailing Squadron Brandon, FL, USA ODay 19 245.0
 
   PHRF - Racer/Cruiser
   1.   Blue Honey Pie Cai Svendsen Tampa Sailing Squadron Lithia, Fl, USA Caraluna 245 24 162.0
   2.   USA 13175 MaryBs (S) Joe Benkel TSS Palmetto, FL, USA Catalina 22 22 267.0
   3.   005 Revenge Lee Burstiner DIYC and TSS Tampa, FL, USA Dufour 34 34 132.0
   4.   USA 61058 Shearwater Geoffrey Conroy Tampa YC and DIYC Tampa, FL, USA Catamaran 47 89.0
   5. 19   USA 19 Tigress Scott Peters Tampa Sailing Squadron Sun City Center, FL, USA Abbott 33 117.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy