2008 American Yacht Club Fall Series
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: AYC EAST Course
1 IRC Div 1 IRC
2 Swan 42 Div 2 One Design
3 IRC Div 3 IRC
4 J/44 Div 4 One Design
5 J/122 Div 5 One Design
Racing Area: AYC SOUTH Course
1 J/120 Div 1 One Design
2 J/109 Div 2 One Design
3 Beneteau First 36.7 Div 3 One Design
4 J/105 Div 4 One Design
5 PHRF Div 5 PHRF

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: AYC EAST Course
   IRC Div 1 
   1.   USA 52545 Antidote Ron Richman American Yacht Club Rye, NY, USA J/133 43 1.144
   2.   USA 52585 Bacchanal Jan Smeets Larchmont Larchmont, NY, USA J/133 43 1.140
   3.   USA 51000 Bombardino James W. Sykes American YC New York, NY, USA Santa Cruz 52 53 0.000
   4.   USA 50069 Cracker2 Hunt Lawrence / William Niedringhaus Mill Neck, NY, USA Ker 50 50 ft 1.277
   5.   USA 151 Dark N'Stormy Edward H. Tillinghast, III American Yacht Club New York, NY, USA Melges 32 31' 10 1.174
   6.   USA 40036 Diana Midn. Kitty Segert USMMA Kings Point, NY, USA Farr 40 OD 40 1.173
   7.   USA 184 Goat David Hoyt New York YC & STC Accord, MA, USA Melges 32 32 1.174
   8.   USA 51200 Hokahey George Bailey St. Francis Yacht Club Old Greenwich, CT, USA Santa Cruz 52 53 1.215
   9.   USA 51552 Magic Kenneth Laudon American(T1) Croton on Hudson, NY, USA Santa Cruz 52 52 1.215
   10.   USA 51990 Nimbus Hunt Lawrence Oyster Bay, NY, USA Farr 40 40 1.189
   11.   USA 55155 Rima2 John Brim New York Yacht Club(T1) New York, NY, USA RP 55 55 1.386
   12.   USA 52488 SirenSong Tom Carroll Larchmont/NYYC New York, NY, USA J/133 43 1.137
   13.   USA 61257 Xcelsior Todd LaBaugh AYC Rye, NY, USA IMX-45 45 1.175
 
   Swan 42 Div 2 
   1.   USA 4216 Arethusa Philip Lotz New York Yacht Club New Canaan, CT, USA NYYC Swan 42 42  
   2.   USA 4208 Bandit Andy Fisher Greenwich, CT, USA NYYC Swan 42 42  
   3.   USA 4224 Barleycorn Brendan Brownyard Seawanhaka Corinthian Bay Shore, NY, USA NYYC Swan 42 42.6  
   4.   USA 18 Better Than.. Gosia Rojek NYYC Brooklyn, NY, USA NYYC Swan 42 42  
   5.   USA 4221 Celeritas Malcolm Gefter New York Yacht Club Newport, RI, USA NYYC Swan 42 42  
   6.   USA 4206 Impetuous Paul Zabetakis STC and NYYC Jamestown, RI, USA NYYC Swan 42 42.58  
   7.   USA 4204 Mutiny Gibb Kane & Drew Shea NYYC/American Rye, NY, USA NYYC Swan 42 42.58  
   8.   USA 4217 Orbit Dod Fraser American Rye, NY, USA NYYC Swan 42 42  
   9.   USA 4210 Quintessence Roger Widmann New York YC / Larchmont YC Larchmont, NY, USA NYYC Swan 42 42'6  
   10.   USA 4215 Tsunami Preben Ostberg / Bud Dailey Annapolis / New York Y.C. Rockville, MD, USA NYYC Swan 42 42  
 
   IRC Div 3 
   1.   USA 41485 Afterglow Bill & Lucy Walker Cedar Point Easton, CT, USA Express 37 37 1.032
   2.   USA 52899 Arbella James Shaughnessy Indian Harbor YC Greenwich, CT, USA Beneteau First 44.7 44' 11 1.108
   3.   USA 39516 Avalanche Craig Albrecht Port Washington Yacht Club Sea Cliff, NY, USA Farr 395 39 1.117
   4.   USA 54321 Cabady Matt Baldwin Saugatuck Harbor Ridgefield, CT, USA Concordia 42 42 1.066
   5.   USA 39506 Coyote William / Paul Clemens / Rectenwald Indian Harbor/Stamford Riverside, CT, USA Farr 395 39.5 1.116
   6.   USA 39515 √Član Andrew Kelvas USMMA Kings Point, NY, USA Farr 395 39.4' 1.121
   7.   USA 84835 Hypnos Philip Ientile Kings Point Kings Point, NY, USA J-35 35 1.028
   8.   USA 156 Out of Reach III Louis Nees NYYC Port Washington, NY, USA X-35 35 1.056
   9.   USA 18321 Soulmates Adam Loory Huguenot/STC Mamaroneck, NY, USA Express 37 37 1.033
   10.   USA 2905 Tang Frederick S. Clark AYC/NYYC New York, NY, USA Corby 29 29  
   11.   USA 51072 Troubador Mort Weintraub New York Larchmont, NY, USA Express 37, Schumacher 37 1.035
   12.   USA 52424 WaterWitch Jay Cross Beach Point New York, NY, USA Bermudian Sloop 48 1.114
 
   J/44 Div 4 
   1.   USA 42880 Challenge IV Jeffery Willis STC/Lloyd Harbor Huntington, NY, USA J/44 44  
   2.   USA 42844 Charlie V Norman H. Schulman. M.D. sea cliiff; New York YC New York City, NY, USA J/44 44ft.  
   3.   USA 42324 Glory Jack Neades USCGA New London, CT, USA J/44 44
   4.   USA 49 (Sail 12) Gold Digger James D. Bishop American Yacht Club New York, NY, USA J/44 44  
   5.   USA 83000 Maxine William Ketcham American Yacht Club Greenwich, CT, USA J/44 44.9  
   6.   USA 35753 (Sail 11) Spirit Jerry Ellstein LloydHarbor Centerport, NY, USA J/44 44  
   7.   USA 43600 Vamp Leonard Sitar American/STC Holmdel, NJ, USA J/44 44  
 
   J/122 Div 5 
   1.   USA 52919 Catapult Marc Glimcher New York, NY, USA J/122 40  
   2.   USA 12204 Christopher Dragon Andrew Weiss New York Yacht Club Rye, NY, USA J/122 40  
   3.   USA 52835 Georgetown lll George Marks North Shore YC, Port Wash. Roslyn, NY, USA J/122 40
   4.   USA USA12 Partnership David & MaryEllen Tortorello Fayerweather Yacht Club Fairfield, CT, USA J/122 40  
   5.   USA 61220 Patriot Stephen Furnary American Rye, NY, USA J/122 40  
   6.   USA 12235 Sundari Barry Gold American Yacht Club Larchmont, NY, USA J/122 40  
   7.   USA 12241 Wings Michael Bruno American Armonk, NY, USA J/122 40  
 
Racing Area: AYC SOUTH Course
   J/120 Div 1 
   1.   USA 51601 Avra George Petrides American / New York New York, NY, USA J/120 40  
   2.   USA 50298 Blue Mingo Edward Tobin New York, NY, USA J/120 40  
   3.   USA 25559 Eagle Steven Levy Greenwich, CT, USA J/120 40  
   4.   USA 25487 Peregrine Midn. Brian Giorgio USMMA Kings Point, NY, USA J/120 40  
   5.   USA 51102 Soulmate Joseph Healey off soundings Poughquag, NY, USA J/120 40  
 
   J/109 Div 2 
   1.   USA 360 5cent Nickel Van Reesema American YC Greenwich, CT, USA J/109 35  
   2.   USA 274 Gossip Steve Kenny & Greg Ames BYC East Hampton, NY, USA J/109 35  
   3.   USA 250 Melody Alan Tannous YRY/LIS Glen Rock, NJ, USA J/109 35  
   4.   USA 267 Nordlys Bob Schwartz Knickerbocker Yacht Club Port Washington, NY, USA J/109 35  
   5.   USA 162 Relentless Al Minella Huguenot and Cedar Point Greenwich, CT, USA J/109 35  
   6.   USA 146 Storm Rick Lyall Cedar Point Yacht Club Wilton, CT, USA J/109 35  
 
   Beneteau First 36.7 Div 3 
   1.   USA 69 Breakaway Richard Palmer NYAC Pelham Manor, NY, USA Beneteau First 36.7 36  
   2.   USA 142 Crossbow Roy Halvorsen New York Yacht Club Tenafly, NY, USA Beneteau First 36.7 36  
   3.   USA 93206 Mischief Robert Raczkowski Stamford, CT, USA Beneteau First 36.7 36  
   4.   USA 230 Resolute Junius Brown Saugatuck Harbor YC Ridgefield , CT, USA Beneteau First 36.7 36  
   5.   USA 4444 Surface Tension Louis Melillo Atlantic Highlands Yacht Club Middletown, NJ, USA Beneteau First 36.7 36  
   6.   USA 258 Tango Chuck & Debbie Norris Morris Yacht Club City Island, NY, USA Beneteau First 36.7 36  
   7.   USA 36786 Tenacious Julien Dougherty City Island, NY, USA Beneteau First 36.7 36  
   8.   USA 52134 Whirlwind William Purdy City Island Yacht Club New York, NY, USA Beneteau First 36.7 36  
 
   J/105 Div 4 
   1.   USA 51245 Bottle Rocket Glenn Marck Hempstead Harbour Club Glen Cove, NY, USA J/105 34  
   2.   USA 50 Eclipse Damian Emery Shoreham, NY, USA J/105 34.5  
   3.   USA 43810 Elmo Barbara Coffey New York, NY, USA J/105 34  
   4.   USA 50872 EnGarde Charlie Cannam N.Shore YC Jericho, NY, USA J/105 34.5  
   5.   USA 59 Gumption 3 Kevin Grainger American Yacht Club Rye, NY, USA J/105 34.5  
   6.   USA 461 Jato Andrew Gillis newport, city island Mamaroneck, NY, USA J/105 35  
   7.   USA 146 JoySea Nathan Boylan GIYC Stamford, CT, USA J/105 34.5  
   8.   USA 324 Kincsem Joerg Esdorn/ Duncan Hennes American Rye, NY, USA J/105 34.5  
   9.   USA 389 Morning Glory Carl Olsson STC-LYC Larchmont, NY, USA J/105 34.5  
   10.   USA 50846 or 167 Peregrina Josh Burack YRALIS New Rochelle, NY, USA J/105 34.5  
   11.   USA 630 Planet Claire John Koten Manhattan Sailing Club New York, NY, USA J/105 34.5  
   12.   USA 37 PowerPlay Bruce J. Stone / Scott DeWeese St. Francis Yacht Club San Francisco, CA, USA J/105 34.5  
   13.   USA 64 Revelation George and Alex Wilbanks Cedar Point YC Westport, CT, USA J/105 34.5  
   14.   USA 488 Shakedown Jordan Mindich Lloyd Harbor Yacht Club / HYC Huntington Bay, NY, USA J/105 34.5  
   15.   USA 50848 Skipperdee David Greenhouse AYC Rye, NY, United States J/105 35  
   16.   USA 175 Strange Brew Randy Bourne Riverside Yacht Club Old Greenwich, CT, USA J/105 35  
   17.   USA 323 Stratos Marcus Wunderlich Manhattan Sailing Club New York, NY, USA J/105 34.5  
   18.   USA 627 Tolo Norman Kilarjian New York, NY, USA J 105 34.5  
   19.   USA 353 Woody Larry Hennessy Duck Island Middlefield, CT, USA J/105 34.5  
 
   PHRF Div 5 
   1.   USA 541 Byte Robert Alexander American New Canaan, CT, USA Melges 24 24 99.0
   2.   USA 41810 Deviation Iris Vogel Huguenot Yacht Club New Rochelle, NY, USA Soverel/Tartan 33 90.0
   3.   USA 222 Eagle Ernie Bivona City Island YC Towaco, NJ, USA X-332 33.8 114.0
   4.   USA 359 Exhilaration Wendy Walasek CIYC Brooklyn, NY, USA X-Yacht 33.8 114.0
   5.   USA 77496 Fin II Thomas O'Connell OGYC Riverside, CT, USA Olson 30 30 111.0
   6.   USA 33612 Forza Tony Tertiropoulos City Island YC New York, NY, USA Frers F3 36 96.0
   7.   USA 117 Hound Dog Christian Uecker Indian Harbor Yacht Club Ridgefield, CT, USA S2 9.1 30 129.0
   8.   USA 283 Hustler John & Tony Esposito City Is YC Mohegan Lake, NY, USA J/29 29 111.0
   9.   USA 43827 Patience Richard Royce Glen Cove Yacht Club Glen Cove, NY, USA Tripp 33 33 93.0
   10.   USA 36031 Turning Point Rich Gold Cedar Point YC Stamford, CT, USA NY 36 36 108.0
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022