2017 Antigua Classic Yacht Regatta
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
      Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: 1. Antigua Classics - Vintage
 Division: CSA 
   Vintage Class A
   1.   0 Eros Eros Charters LLC Manhattan Beach, CA, USA William McKeek 103 0.980 (Jib)
   2.   Mariette of 1915 Tropical Shores Ltd. Douglas, Isle Of Man, UK Nathaniel Harreshoff 130 130 1.114 (Asy)
   3.   954 Mary Rose Mary Rose Holdings Inc. Rainer Portland, OR, USA Nathaniel. G. Herreschoff 64.5 0.873 (Jib)
 
   Vintage Class B
   1.   Anne Marie Simon Allan sailvoluta@gmail.com Falmouth, Cornwall, UK Harris Bros. 21.1m 0.841 (Jib)
   2.   Latifa Kent Lowry Davenport, CA, USA William Fife III 23.7m 0.949 (Jib)
   3.   464 Mariella Carlo Falcone English Harbour, ANU Alfred Mylne 79 0.962 (Jib)
   4.   77 Peter Von Seestermuehe Christoph von Reibnitz Seestermuehe, GER Henry Gruber 59 0.874 (Jib)
   5.   17 The Blue Peter Mathew Barker RCYC Sheffield, UK Alfred Mylne 65 65 0.927 (Jib)
 
   Vintage Class C
   1.   118 Guiding Light Roy Boughton Neston, UK Berthon Boat Comp. 36'9 0.741 (Jib)
   2.   14 PCC Janley Cameron Fraser St. John's, ANU George Kettenburg 46.33 0.832 (Spin)
   3.   S 421 Samsara Audrey Measson Bolton, FRA Skagen 52 52 0.782 (Jib)
   4.   390 Seefalke II Mr Griffith O. Williams Shepton mallet, Somerset, UK H Rasmussen 41 41 0.777 (Spin)
   5.   Tilly XV Siegfried Rittler Starnberg, Bavaria, GER Willi von Hacht 12.03m 0.848 (Asy)
   6.   A 9 Vagabundo II Robert Fabre St Johns, Willoughby Bay, ANU German Frers 42 42 0.797 (Asy)
 
 
Racing Area: 2. Antigua Classics - Classics
 Division: CSA 
   Classics Class A
   1.     Adix Cherokee Bay Limited St. Peter Port, Guernsey, Holgate 64m 1.243 (Asy)
   2.   Columbia Brian D'Isernia Panama City, FL, USA W.Starling Burgess/John W. Gilbert & Sons 141 1.135 (Asy)
   3.   BER 688 Spirit Of Bermuda Bermuda Sloop Foundation Hamilton, Pembroke, BER William Langdan 94 94 1.040 (Asy)
 
   Classics Class B
   1.   Jonathan Jos van Veen Bussum, NED S&S 60 60 0.912 (Jib)
   2.   1444 Saphaedra CSD Services, LLC New York, NY, USA K. Aage Nielsen 51'1 0.825 (Asy)
 
   Classics Class C
   1.   Heron Nigel Bower & Bonnie Schmidt Camden, ME, USA John Alden 52 52 0.846 (Jib)
   2.   35 Juno Robert Soros New York, NY, USA Nat Benjamin 65 0.918 (Jib)
   3.   Metani Jim & Norie Bregman Charleston, SC, USA John Alden/Ramage 52 52 0.838 (Jib)
   4.   Russamee Michael Brown Culebra, PR, USA Leonard Hedges 49'10 0.777 (Jib)
   5.   Spirit of Oysterhaven Oliver Hart Kinsale, IRL Frederick Parker 65 65 0.895 (Jib)
 
   Classics Class D
   1.   Free Spirit Jerry Stewart Carriacou, GRN A.E. Luders 40 40 0.802 (Jib)
   2.   GER 50 Hera Claas Lehmann Hamburg, GER Henry Rassmussen 43 43 0.768 (Jib)
   3.   K 666 Musketeer of Stutton Jonathan Bryan Salisbury, Wiltshire, UK Camper and Nicholson 46 46'4 0.806 (Asy)
   4.   Paloma VI Jordi Agustí arbosse Calonge, Girona, ESP J.M. Alfonso Allende 32 32 0.755 (Spin)
   5.   Samara T Michael Higgins Lunenburg, NS, CAN Paul Gartside 39 38.5 0.809 (Asy)
   6.   Y 165 Stiletto Scot Yeates West Mersea, Essex, UK Kim Holman 32 32 0.805 (Spin)
 
 
Racing Area: 3. Antigua Classics - Traditional
 Division: CSA 
   Traditional Class
   1.   Alice Canter de Jager Falmouth, ANU Heard 35 35 0.747 (Jib)
   2.   Free in St Barths Thierry De Badereau St. Barths, FRA Alwyn Enoe 42 0.828 (Asy)
   3.   Genesis Alexis Andrews St. Paul's, ANU Alwyn Enoe 42 0.809 (Asy)
   4.   Jambalaya Peter Bennett Wickham, Hampshire, UK Jassie Compton 65 65 0.839 (Jib)
   5.   2 Sweetheart Charles C Morgan Falmouth, St. Pauls, ANU Zepharin McLaren 36 36 0.752 (Asy)
   6.   Zemi Eli Fuller Hodges Bay, ANU Alwyn Enoe 42 0.827 (Asy)
 
 
Racing Area: 4. Antigua Classics - Classic GRP
 Division: CSA 
   Classics GRP Class A
   1.   5 Frolic Don Ward Willikies, St Phillips, ANU Luders 44 44 0.812 (Jib)
   2.   H Lazy Leg Juerg Zimmermann Jolly Harbour, St Mary, ANU William Tripp 40 0.782 (Jib)
   3.   Petrana Paul Deeth English Harbor, ANU John Alden 50 50 0.818 (Jib)
 
   Classics GRP Class B
   1.   Calypso Reg Murphy Cobbs Cross, St Pauls, ANU John Alden 30 30 0.767 (Spin)
   2.   Iris J Paul Deeth English Harbour, ANU Bruce King 5.5 31 0.772 (Spin)
   3.   9 Ruffian Martin Halpern Jupiter, FL, USA Francis Kinney 36 36 0.765 (Jib)
 
 
Racing Area: 5. Antigua Classics - Spirit of Tradition
 Division: CSA 
   Spirit of Tradition Class
   1.   GBR 3802L Chloe Giselle HGH Limited Tortola, BVI Sean McMillan 65 64.5 1.040 (Asy)
   2.   F 77 Faiaoahe Remy Gerin Neuilly, FRA Ribadeau Dumas 66 66 1.003 (Jib)
   3.   W US-1 Wild Horses Donald Tofias Newport, RI, USA Joel White 76 76'4 1.137 (Asy)
 
 
Racing Area: 6. Antigua Classics - Tall Ship
 Division: CSA 
   Tall Ship Class
   1.   Chronos Sailing-Classics CV Roermond, Limburg, NED Klaus Roder 157 1.119 (Jib)
   2.   Kairos Sailing Classics. CV Roermond, NED Klaus Röder, Carpe Diem Yacht Design 109 1.064 (Jib)
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019