2017 Grenada Sailing Week
Final Scratch Sheet


Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Grenada Sailing Week
1 CSA - Racing (Spinnaker) CSA  
2 CSA - Racer/Cruiser 1 (Spin Optional) CSA  
3 CSA - Racer/Cruiser 2 (Spin Optional) CSA  
4 CSA - Classic (Simplified Rule) CSA  
5 Cruising (Non-Spinnaker) ToT  
5 Other ToT  

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.



    Bow   Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Grenada Sailing Week
    CSA - Racing (Spinnaker) 
   1.   GBR 8405R @teamtigress Susan Glenny RORC Bucks, GBR First 40 12.6 0.940 (Both)
   2.   LTU 1000 Ambersail Linas Ivanauskas Klaipeda Vilnius, Vilnius, LTU Volvo 60 60 1.178 (Jib)
   3.   GRN 2005 Category 5 Richard Szyjan GYC St. George's, GRN Hobie 33 Mod 32 0.912 (Asy)
   4.   TRI 247 Dingo Mark Chapman Trinidad and Tobago Sailing Association Laventille, TRI Ker 11.3 11.43 1.008 (Asy)
   5.   3346L Fruit Salid 3 Mark Drobitko no Warrandyte, Victoria, AUS First 40 40 0.933 (Spin)
   6.   2505 Gaya Fredric Sweeney St. Lucia Yacht Club Gros Islet, LCA Xtreme 25 25 0.888 (Asy)
   7.   GND La Diablesse Rene Froehlich PCYC Grenada Westerhall, St David, GRN RF33 35 0.935 (Jib)
   8.   Nickatime Jason Fletcher St. Davids, West Indies, GRN Rodger Martin Caribbean 33 33 0.956 (Asy)
   9.   FRA 972 Perseverare Diabolicum Jean Michel Figueres CN Neptune Lamentin Sainte Anne, Martinique, FRA Farr 40 OD 12.41 1.013 (Spin)
   10.   ANT 6849 Spirit of Juno Peter Anthony Antigua Falmouth, St. Pauls, ANT Farr 65 18 1.059 (Spin)
   11.   ANU 911882 TAZ Bernard Evan-Wong AYC St. John's, ANU RP 37 37 0.997 (Asy)
   12.   BAR 105 Whistler Peter Lewis Barbados Yacht Club Lodge Hill, St. Michael, BAR J 105 34.5 0.882 (Asy)
 
    CSA - Racer/Cruiser 1 (Spin Optional) 
   1.   USA 41918 Bluefin Curtis Farley SLYC Platte City, MO, USA Beneteau 456 45 0.869 (Jib)
   2.   TRI 20 C - MOS Norman Da Costa TTYA Petit Valley, Diego Martin, TRI Soverel 42 42 0.896 (2Jib)
   3.   GBR 9513 Delfini Chris Woods BMYC Brighton, Sussex, GBR Moody S38 11.58m 0.824 (J/P)
   4.   GBR 8520R Hot Stuff Girls for Sail Cowes, GBR Beneteau First 40.7 40.7 0.865 (Jib)
   5.   TRI 547 Jaguar Peter Morris T&T Sailing Association Port of Spain, Maraval, TRI Frers 43 43 0.933 (Spin)
   6.   TRI 107 JOIA Brian Walace TTSA Port of Spain, TRI Beneteau First Class Europe 36 0.901 (Asy)
   7.   GBR 9193T Piccolo Andrew Yates Petite Calivigny Yacht Club Ealing, London, UK Dufour 44 13.35 0.926 (Spin)
 
    CSA - Racer/Cruiser 2 (Spin Optional) 
   1.   GRN 4167 Die Hard Robbie Yearwood Grenada Yacht Club Westerhall, St David, GRN J 24 24 0.777 (Spin)
   2.   LCA 007 Jaystar Jerry Bethell St. Lucia St. Lucia, LCA J 30 29'10 0.789 (J/P)
   3.   GRN 2006 Julie Rule (Quay 3) Peter Champy Evans GYC St. George, GRN Elan 37 37 0.837 (Jib)
   4.   GBR 8396 Sam of Hamble Peter Hopps LCSC London, UK Sigma 38 38 0.843 (Both)
   5.   BAR 2801 Shakin Gus Reader Barbados yacht Club St. John, BAR J 24 24 0.777 (Spin)
   6.   GBR 4261 Tulaichean II Mike Bingley PCYC Woborn, St George, GRN Benateau First 38 38 0.835 (Asy)
 
    CSA - Classic (Simplified Rule) 
   1.   M3 Galatea Judd Tinius Christiansted, VI, USA Yawl classic 70 0.925
   2.   1 Savvy Danny Donelan Petite Calivigny Yacht Club St. George's, GRN Petite Martinique Sloop 43 0.868
   3.   17 The Blue Peter Mathew Barker RCYC Sheffield, UK Alfred Mylne 65 65 0.925
 
    Cruising (Non-Spinnaker) 
   1.   TRI 33 After Hours Alfred McMillan TRI Hunter 33 33 0.838
   2.   BAR Shangri La Jonathan Gittens Barbados Yacht Club Christ Church, BAR Morgan 41 out island sloop 41 0.806
 
    Other 
   1. 147   FRA 147 Campagne de France Halvard Mabire YCC Barneville-Carteret, Normandy, FRA Class 40 12.19 1.000
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017