2010 Little Traverse Yacht Club Regatta - Ugotta Regatta
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: LTYC Regatta DIV I (Sat, Sun)
1 IRC Class A IRC  
2 PHRF Class B PHRF  
3 IRC Class C IRC  
Racing Area: LTYC Regatta DIV II (Sat, Sun)
4 PHRF Class D PHRF  
5 PHRF Class E PHRF  
7 PHRF Class F PHRF  
Racing Area: LTYC Regatta DIV III (Sat)
8 PHRF Class H (Jib & Main) PHRF  
Racing Area: One Design DIV I (Fri, Sat, Sun)
1 GL 70 Sub-Class One Design  
2 Farr 40 Sub-Class One Design  
Racing Area: One Design DIV II (Fri, Sat, Sun)
6 J 105 Class G One Design  

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Melges 32 Circle (Thu-Sun)
    Melges 32 US National Championship 
   1. 10   USA 128 ARGO Jason Carroll New York, NY, USA Melges 32 32
   2. 21   USA 122 Black Ice Jeff Wittenberg Columbia Yacht Club Palos Park, IL, USA Melges 32 32
   3. 14   USA 184 Bronco Michael Dominguez Barrington, RI, USA Melges 32 32
   4. 12   USA 1215 Delta Dalton DeVos MBYC Macatawa, MI, USA Melges 32 32
   5. 19   USA 49 Full Throttle John Porter Winnetka, IL, USA Melges 32 32
   6. 20   USA 201 Heartbreaker Robert Hughes Macatawa Yacht Club Ada, MI, USA Melges 32 32
   7. 15   USA 1315 Ninkasi John Taylor NYYC Hobe Sound, FL, USA Melges 32 32
   8. 27   USA 206 Ramrod Rodrick Jabin Annapolis Yacht Club Annapolis, MD, USA Melges 32 32
   9. 16   GBR 700 Red Joe Woods Royal Torbay Yacht Club Torquay, Devon, UK Melges 32 32
   10. 11   USA 77 roXanne Kip Meadows NYYC Rocky Mount, NC, USA Melges 32 32
   11. 13   USA 13131 Samba Pa Ti John Kilroy, Jr. St. Francis Yacht Club Los Angeles, CA, USA Melges 32 32
   12. 23   USA 32 STAR Jeff Ecklund Lauderdale YC Fort Lauderdale, FL, USA Melges 32 32
   13. 22   NZL 221 Tirade Stefan Goldwater Wakatere/RNZYS Herne Bay, Auckland, NZL Melges 32 32
   14. 18   USA 180 Volpe Ryan DeVos MBYC Macatawa, MI, USA Melges 32 32
   15. 17   USA 32917 Warpath Steve Howe HRYC Portland, OR, USA Melges 32 32
 
Racing Area: LTYC Regatta DIV I (Sat, Sun)
    IRC Class A 
   1.   USA 50030 Bretwalda 3 Bob Pethick Bayview Yacht Club Orchard Lake, MI, USA Rogers 46 46 1.289
   2.   USA 50045 Details Lance Smotherman Bayview Yacht Club Harrison Township, MI, USA GL 70 68 1.319
   3.   USA 323 Equation Bill Alcott Bayview Yacht Club St. Clair Shores, MI, USA Andrews 68 68 1.431
   4.   USA 52725 Imedi Mark Hauf Chicago Yacht Club Chicago, IL, USA TransPac 52 52 1.365
   5.   USA 5252 Natalie J Philip D. O'Niel III D.D.S. Bayview Yacht Club Bloomfield Hills, MI, USA TransPac 52 52 1.361
   6.   USA 28252 Sin Duda! Lindsey Duda Chicago Yacht Club Chicago, IL, USA Santa Cruz 52 52 1.210
   7.   USA 25168 Stripes Bill Martin Bayview Yacht Club Ann Arbor, MI, USA SC 70 67 1.320
   8.   USA 87666 Thirsty Tiger Bert Dottavio Chicago Yacht Club Joliet, IL, USA Santa Cruz 70 68 1.323
   9.   USA 52701 Windancer Sam Nedeau Muskegon North Muskegon, MI, USA GL 70 68 1.323
 
    PHRF Class B 
   1.   USA 61137 Drumbeat Ted Etheridge MBYC West Olive, MI, USA Soto 40 40 -24.0
   2.   USA 52144 Eagles Wings John Gottwald Columbia Glencoe, IL, USA GS44 43 12.0
   3.   USA 50001 Flash Gordon Helmut Jahn Chicago Yacht Club Chicago, IL, USA Farr 40 40' -12.0
   4.   USA 52555 Goblin Lindy Thomas CYC GGlenview, IL, USA N/M 50 50 -42.0
   5.   USA 40048 Inferno Aaron Housten Chicago, IL, USA Farr 40 OD 40 -12.0
   6.   SM 2 Majic William Hoyer MYC Coopersville, MI, USA Sydney 42 41 24.0
   7.   USA 40037 Pendragon Brian Jackman Chicago YC Barrington Hills, IL, USA Farr 40 40 -12.0
   8.   USA 40025 Solution William Francis Bayview Yacht Club Grosse Pointe Park, MI, USA Farr 40 OD 40 -12.0
   9.   USA 28380 Spirit Walker Vern McCain MYC South Bend, IN, USA B&H 41 40.5' 24.0
   10.   USA 52400 Sufficient Reason Mitchell Padnos Macatawa Bay Holland, MI, USA J 124 40.7 24.0
   11.   USA 482 Talisman Bruce Aikens Little Travers Yacht Club West Bloomfield, MI, USA Botin-Carkeek 58 58 -63.0
 
    IRC Class C 
   1.   USA 51587 Collaboration II Rick Grow / Clas Nilstoft LTYC Harbor Springs, MI, USA Beneteau First 40.7 39.3 1.074
   2.   USA 52902 Flying Jenny VI David Askew Annapolis Yacht Club Annapolis, MD, USA J 122 40 1.097
   3.   USA 51170 Flyswatter Steve Pirie / Mark Pirie CYC Charlevoix, MI, USA Beneteau 40.7 39'1 1.072
   4.   USA 38005 Painkiller 4 Alice Martin Chicago Yacht Club Chicago, ill, USA Sydney 38 38 1.109
   5.   USA 52875 PeaceMaker Kenneth Flaska Bayview Yacht Club Grosse Pointe Park, MI, USA Ker 11.5 39 1.162
   6.   USA 25580 Sagitta Larry Oswald Bayview Yacht Club Bloomfield Hills, MI, USA J 44 45.0 1.106
   7.   USA 25232 SpecialK Melia Carter Saginaw, MI, USA J 35 35.5 1.016
 
Racing Area: LTYC Regatta DIV II (Sat, Sun)
    PHRF Class D 
   1.   USA 25439 Perseverance Matthew Songer MD, MBA Marquette Yacht club Marquette, MI, USA J 120 40 48.0
   2.   USA 10 Stinger Ray Leyman LTYC Cincinnati, OH, USA Farr 30 30 51.0
   3.   USA 64986 Surface Tension Jeffrey Schaefer Racine Yacht Club Elm Grove, WI, USA NM 36 36 51.0
   4.   USA 2 Surprise David Irish Little Traverse Harbor Springs, MI, USA Farr 30 30 51.0
   5.   USA 33966 WingNuts Morley Dent Higgins Lake Boat Club Saginaw, MI, USA Kiwi 35 35 51.0
 
    PHRF Class E 
   1.   USA 40054 Bad Dog Larry Taunt Muskegon Yacht Club Grand Rapids, MI, USA J 35 35 69.0
   2.   USA 52520 Blue Dog Daniel Gourash Cleveland Yachting Club Avon Lake, OH, USA C&C 115 38 72.0
   3.   USA 32851 bozos circus bruce metcalf chicago y c burr ridge, il, USA J 35 35 69.0
   4.   USA 43828 Falcon Ed Bayer Detroit Yacht Club Grosse Pointe Park, MI, USA J 35 35 0.0
   5.   USA 26219 FOG Charlie Wurtzebach and Mike Bird CYC Chicago, IL, USA Beneteau First 36.7 36 75.0
   6.   USA 25540 Gosling Thomas Carruthers Little Traverse Yacht Club Harbor Springs, MI, USA Thomas 35 35' 72.0
   7.   USA 11508 maskwa Donald Waller Burnham Park Oak Brook, IL, USA C&C 115 37.75 72.0
   8.   USA 51992 Merenge Corp John J Dau Little Traverse Yacht Club Bally, PA, USA J 109 35.75 66.0
   9.   USA 93165 Northern Light Thomas and Linda Orlow Levering, MI, USA Beneteau First 36.7 36 75.0
   10.   USA 52293 Rally Paul Stscherban SHYC Mishawaka, IN, USA Beneteau First 36.7 36 75.0
   11.   USA 82 Split Decision Mark Norris Chicago Yacht Club Glencoe, IL, USA Beneteau First 36.7 36 75.0
   12.   USA 235 Tequila Mockingbird Chris Duhon Columbia Chicago, IL, USA Beneteau First 36.7 36 75.0
   13.   USA 32776 Touch of Grey Larry Schell Columbia Yacht Club Ogden Dunes, IN, USA J 35 35 69.0
   14.   USA 173 Valor George Miz Chicago Yacht Club Chicago, IL, USA J 109 35.75 66.0
 
    PHRF Class F 
   1.   USA 35064 Delphinus Stephen Polk Port Huron Bloomfield Hills, MI, USA Sabre 40 66.0
   2.   USA 25379 Dog Dayz Daniel VandenBossche North Star Sail Club New Baltimore, MI, USA Tartan 4100 41.25 105.0
   3.   USA 8 Eigth Note David Bowen Muskegon N Muskegon, MI, USA E 33 33 105.0
   4.   USA 615 Funtech Racing Charlie Hess Bayview Yacht Club Bloomfield Hills, MI, USA Melges 24 24 90.0
   5.   USA 40456 Indigo S. Emery Scheibert Bay City Yacht Club Sanford, MI, USA Farr 33 33 108.0
   6.   USA 25565 Just Messin' Adam Esselman Charlevoix Yacht Club Charlevoix, MI, USA J 100 33' 93.0
   7.   USA 212 Spar Wars III Bruce Hubble Boyne City Yacht Club Boyne City, MI, USA Olson 30 IB 30 0.0
   8.   USA 129 Vendetta Kelly Copeland Charlevoix Yacht Club Wynnewood, PA, USA Melges 24 24 90.0
   9.   USA 625 Zig Zag Marty Jensen Charlevoix Yacht Club Charlevoix, MI, USA Melges 24 24 90.0
 
Racing Area: LTYC Regatta DIV III (Sat)
    PHRF Class H (Jib & Main) 
   1.   USA 007 Crescendo Martin Sutter The Woodlands, TX, USA Alerion 33 33 129.0
   2.   H 42 Grit and Grace james offield Little Traverse Yacht Club Harbor Springs, MI, USA Hinckley DS 42 42 90.0
   3.   USA 320 Interlude Robert Sellers Little Traverse YC Harbor Springs, MI, USA Alerion Express 28 28 168.0
   4.   USA 164 KULA Robert Ford LTYC Vail, CO, USA Alerion Ezpress 28 28 168.0
   5.   USA 57 Mairsie Albert Polk LTYC Burt Lake, MI, USA Alerion Express 28 28 28' 3 168.0
   6.   USA 715 Natura Carter Wells LTYC Harbor Springs, Michigan, USA Catalina 28 190.0
   7.   USA 50 Seiche Michael Fitzsimons Little Traverse Y.C. Harbor Springs, MI, USA Alerion Express 28 28 168.0
 
Racing Area: One Design DIV II (Fri, Sat, Sun)
    J 105 Class G 
   1.   USA 25436 Attitude Geoff Moore LTYC Bloomfield Village, MI, USA J 105 34.5
   2.   USA 606 Banshee Kevin Farrell Little Traverse Yacht Club Saint Louis, MO, USA J 105 34.5
   3.   USA 370 Creative Destruction Carter Williams American Yacht Club St. Louis, MO, USA J 105 34.5
   4.   USA 89 Exit Strategy Jack Martin LTYC Boca Grande, FL, USA J 105 34.5
   5.   USA 52105 Green Flash William Petzold LTYC Harbor Springs, MI, USA J 105 34.5
   6.   USA 505 Here's Johnny! John Moore Columbia YC Chicago, IL, USA J 105 34.5
   7.   USA 263 Manitou Jay Vander Wall LTYC Midland, MI, USA J 105 34.5
   8.   USA 616 Wind Czar Richard Lehmann LTYC Paradise Valley, AZ, USA J 105 34.5
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020