2018 Commodore's Cup
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Commodore's Cup
 Division: PHRF 
   PHRF - Racer Cruiser
   1.   4951 First Wind Art Cupps DIYC Tampa, FL, USA CSY 44 44 138.0
   2.   30707 Fruition William P. Gately Venice Yacht Club Venice, FL, USA Palmer-Johnson 43 43 105.0
   3.   41227 Intrepid Jeff Russo DIYC St. Petersburg, FL, USA J 40 40 78.0
   4.   41456 Mon Ami Don Highnote DIYC Tampa, USA Elite 364 36'4 120.0
   5.   USA 48 Prime Plus Frank Hanna Mark Requa BCYC Redington Shores, FL, USA Beneteau 445 44.8 96.0
   6.   5 Revenge Lee Burstiner DIYC / TSS Tampa, FL, USA Dufour 34 34 126.0
   7.   60740 Sacred Cow David German DIYC Tampa, FL, USA Beneteau 473 47 69.0
 
   PHRF - Cruising
   1.   USA 425 After You John Gardner St. Petersburg Yacht Club Brandon, FL, USA Mark II 38 219.0
   2.   212 Equinox Brad Ripkey DIYC USA Valiant 40 40 204.0
   3.   10863 Impulse Bob Abberger DIYC Tampa, FL, USA Bristol Yawl 234.0
   4.   10225 Long Gone Philip Waller Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Morgan Mark I 42 187.0
   5.   H42 Mistress Stephen Grote DIYC Inverness, Fl, USA Hunter 42 167.0
   6.   Serenade David Knapp DIYC Tampa, FL, USA Westwind 38 38 239.0
   7.   53275 Wings Ralph Stoddard Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA C&C30 mk1 30' 212.0
 
   PHRF - Non Spinnaker
   1.   57 Boat Larry Willis / Cary Collier Willis DIYC Tampa, USA Wavelength 24 24 180.0
   2.   283 Komus Rusty Shenk DIYC tampa, FL, USA Morgan 24 24 241.0
   3.   USA 42696 No Way Jose Jose Suarezhoyos DIYC Tampa, FL, USA J 35 35 95.0
   4.   USA 172 Sea Chelle Steven Lewis DIYC Tampa, fl, USA Hunter 29.5 29.5 223.0
   5.   USA 1730 Shimmer AJ Grzybowski DIYC St Petersburg, FL, USA J24 24 194.0
   6.   12464 Team Effort Tom Turton DIYC Tampa, FL, USA Tartan 30 30 204.0
   7.   USA 23656 Therapy Rene Ben USA J30 149.0
 
   PHRF - Spinnaker A
   1.   83170 ALPHADOG Gordon Latrobe Davis Island Yacht Club Palm Harbor, FL, USA Henderson SR 33 33 69.0
   2.   USA 264 Ariel Jody Abrams SPYC Lakewood Ranch, FL, USA J 105 34.5 78.0
   3.   USA 46453 Chip's All In Chip Merlin DIYC Tampa, FL, USA B32 32 63.0
   4.   5 Pigs with no purpose Lon Ethington SPYC St. Petersburg, FL, USA Martin 69.0
   5.   48 Rocket Tarry Grimsdale DIYC Tampa, FL, USA J 35 35 72.0
   6.   USA 52910 Shazaam! Roger Gatewood davis Island Yacht Club St. Petersburg, FL, USA J 42 42 75.0
   7.   11 Tack Tick Michael Siedlecki Spyc Spsa St. Petersburg, FL, USA Martin 243 243 57.0
   8.   USA 42341 Warrior Grant Dumas SPYC Gulfport, FL, USA Tripp 38 38 57.0
   9. North Sails  usa 39523 Wasabi Eric Lopez SPYC Palm Harbor, FL, USA Farr 395 39.5  
 
   PHRF - Spinnaker B
   1.   USA 88 88 David Ciesla DIYC Tampa, FL, USA J 70 22.75 117.0
   2.   USA 53311 Abeona Joseph Toth SPYC St Petersburg , FL, USA Morgan 36-5 36 96.0
   3. 43   USA 83272 Avenger Gary Van Tassel First Coast Sailing Association St Johns , FL, USA Carrera 290 29 102.0
   4.   USA 83198 Fire & Ice George Cussins DIYC Apollo Beach, FL, USA J 105 34.5 87.0
   5. 687   USA 687 Firewater George Haynie Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Melges 24 24 93.0
   6.   41186 Junior Frank Selph, Jr DIYC Tampa, FL, USA J 27 27 126.0
   7.   USA 40787 Meltemi Alexander Korakis DIYC Tampa, FL, USA S2 9.1 29'10 132.0
   8.   7170 Volcano Donald Rychel DIYC Tampa, FL, USA Tripp 26 26 117.0
   9.   USA 97830 Yard Goat Jamie Myers Davis Island Yacht Club Tampa, FL, USA Carrera 29 99.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2018