2019 Antigua Sailing Week
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow   Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Antigua Sailing Week
 Division: CSA 
   CSA - Racing
   1.   LTU 001 Ambersail2 Simonas Steponavicius AORC Vilnius, Vilnius, LTU Volvo 65 65  
   2.   CAY 0002 Arara Timothy Gollin Vineyard Haven Yacht Club Chilmark, MA, USA Black Pepper Code 2 67  
   3.   ITA 17001 Ars Una Vittorio Biscarini granlasco Roma, ITA Mylius 15E25 50ft  
   4.   Boingo alive Kurt Iseli SSORT Gstaad, Bern, SUI Grand Soleil 50 50  
   5.   ANT 227 Caribbean Alliance Insurance (Blue Peter) Tanner Jones Jolly Harbour Jolly Harbour, St. Marys, ANU J 30 30  
   6. 301   CAN 301 Challenger Chris Stanmore-Major Lunenburg Yacht Club Lunenburg, NS, GBR Volvo 60 60  
   7.   ANT 112 Cricket with Anjo Insurances Sandy Mair AYC Falmouth, ANU Beneteau first 35 35  
   8.   NL CR777 CrossRoads Peter Stuivenberg Port Owen Noordwijk aan Zee, NED BOC 50 14.95m  
   9.   SWE 450 Emily of Cowes Gary Bettesworth Little Ship Club Athens, UK Elan 45 13.6  
   10.   GBR 8654R Holding Pattern Sir Richard Matthews Royal Thames YC West Mersea, Essex, UK ST37 37  
   11.   Per GBR4860 INKA TEAM Diego Aguirre Yacht Club Peruano Lima, Lima, Per J122 40  
   12.   CAY 2011 Ivanka Scott Waterfield TBC Auckland, NI, NZL Shipman 80 23.99  
   13.   NM 2477 J-aguar Ben Jelic St. Maarten philipsburg, St. Maarten, SXM J 120 40  
   14.   USA 61164 Katara Roger Gatewood Davis Island Yacht Club st petersburg, FL, USA J 145 48  
   15.   GBR 6255N Lady Mariposa Lady Mariposa Racing Inc Royal Ocean Race Club Hamble, Hampshire, GBR Ker 46 46  
   16.   GBR 9660R Lee Overlay Partners II Lee Adrian RORC London, GBR Swan 60 62  
   17.   ANT 104 Liquid Pamala Baldwin AYC & JHYC Jolly Harbour, ANU J 122 40  
   18.   0000 Montana Markus Bocks Trans Ocean L√∂rrach, GER Swan 48 14,80  
   19.   ANT 12 NSA Challenger Elizabeth Jordan GBR Cork 1720 26  
   20.   Anu 14 NSA Spirit Jules Mitchell GBR Cork 1720 26  
   21.   ANT 1 NSA Valiant Colman Garvey Royal Cork Yacht Club Crosshaven, Cork, IRL Cork 1720 26  
   22.   NED 70 Ocean Breeze Zuidzande Holding bv Marc Leclercq Scheveningen Breda, Zuid-Brabant, NED Volvo Open 70 70  
   23.   GBR 7951R Optimus Prime Martyn Oldroyd Southampton, Hampshire, GBR FIRST 40 12.24  
   24.   GBR 123 Ortac Peter Hopps Ondeck falmouth, st pauls, ANU Beneteau First 40.7 40.7  
   25.   GBR 4669R Pata Negra Adrian Fisk Itchenor Sailing Club GBR Lombard IRC 46 46  
   26.   GBR 8668 PHAN jeremy.thorp@jervislodge.com Thorp RYS Upper Swanmore, Hampshire, UK GP42 42  
   27. North Sails  USA 61003 Porthmeor Neil Styler Annapolis McMurray, PA, USA Oyster 49 49  
   28.   GBR 8448R Rebel Sir Hugh Bailey Antigua St Paul's, St Johns, ANU Farr 45 45  
   29.   6553R Rock Oyster Oscar Jackson Royal Thames London, UK Oyster 655 65  
   30.   GBR 3234L Rocket Dog II Sailing Logic Jon Tyrrell RORC Southampton, Hampshire, GBR Beneteau First 40 12.24m  
   31.   USA 2355 Serenity John Applegate N/A Colleyville, TX, USA X-Yachts XP-55 55  
   32.   HKG 2276 SHK Scallywag SH Lee Royal Hong Kong Yacht Club Hong Kong, HK, HKG Dovell 100 100  
   33.   ANT 486 Sleeper Jonty &Vicky Layfield AYC St Phillips, Willoughby Bay, ANT J11s 35  
   34. North Sails  MLT 115 Sojana Jonny Malbon RTYC Reigate, Surrey, UK Farr 115 35  
   35.   SBH 26 Speedy Nemo Raymond Magras / Patrick Bernier St Barth Yatch Club Saint-Barth√©lemy, FRA Dufour 34 10,27  
   36.   GBR 9051R Spirit of Athena Peter Anthony falmouth, st pauls, ANU Beneteau First 40.7 40.7  
   37.   6849 Spirit of Juno Arran Chapman Antigua Falmouth, St. Pauls, ANT Farr 65 18  
   38.   123 Spirit of Venus Chris Darling Itchenor Sailing Club Falmoiuth, St Pauls, ANT Beneteau First 40.7 40  
   39. North Sails  GBR 8214L Starry Night of the Caribbean Starry Night RYS St Helier, Jersey, UK Oyster 82  
   40.   ANU 911882 TAZ Bernard Evan-Wong AYC St. John's, ANU RP 37 37  
   41.   FRA 28918 TEAM MELBOURNE philippe charret Royal Brighton Yacht Club PATTERSON LAKES, VIC, Australia A40 40  
   42.   FRA 43617 The Kid Jean-Pierre Dick CNN - Rorc Lorient, Morbihan, FRA JP54 16,45  
   43.   GBR 6000X Theia of London Mark Jagger Royal Ocean Racing Club London, GBR CNB Bordeaux 60 60  
   44.   CAN 8 Touch2Play Racing Rob Butler Collingwood Yacht Club Collingwood, Ont, CAN Reflex 38 38  
   45.   BAR 61300 Zingara/Conviction Richard Reid National YC Port Credit, ON, CAN TP52 52'  
 
   CSA - Doublehanded Spinnaker
   1.   None Buckaroo David Kinsey None Buena Vista, CO, USA Oyster 49 49  
 
   CSA - Bareboat
   1.     OOO 000 Ananda Nicholas Jordan 46S3 46  
   2.     OOO 000 Blue Tide Stuart Lawrence 5045 50  
   3.   GER 000 KH+P Barbuda Hans Steidle GER Dufour 412 41  
   4.   GER 000 KH+P Bavastro Alexander Pfeiffer GER SO509 51  
   5.   SWZ 000 KH+P Botero Jakob Oetiker SWZ Dufour 520 52  
   6.   GER 000 KH+P Curacao Herbert Munzel GER Dufour 412 41  
   7.   AUT KH+P La Bella Vita Werner Deuring AUT SO509 51  
   8.   GER 000 KH+P Lascaris Karl Putz GER SO509 51  
   9.   GER 000 KH+P Nosy Be Thomas Sparrer GER SO519 52  
   10.   GER 000 KH+P Odin II Gerd Eiermann GER SO509 51  
   11.   GER 000 KH+P Salsa Melanie Rensing GER SO509 51  
   12.   NED 000 KH+P Sea Senora Dann Van Der Klugt NED SO509 51  
   13.   GER 000 KH+P Steady as we go Martin Poulsen GER SO509 51  
   14.   GER 000 KH+P Sun Shine Hartmut Holtmann GER SO509 51  
   15.   GER 000 KH+P Windshadow Hartmut Holtmann GER SO509 51  
   16.   KHS&S Contractors Michael Cannon / Neil Harvey Storm Trysail Club Belleair, FL, USA Dufour 412 GL Liberty 41  
   17.   FRA N/A MIAW Roberto Maxera Marina du Marin Le Marin, All States, FRA Bavaria 41 Cruiser 41  
   18.     OOO 000 Moorings 1 Norman Walker 4503 45  
   19.     OOO 000 Moorings 2 Jamie Shepherd 4503 45  
   20.     OOO 000 Moorings 3 Jamie Shepherd 54.3 54  
   21.     OOO 000 Saleya Timothy Ford 50S4 50  
   22.     OOO 000 Sunny Skies Brian McCarthy 41S3 41  
   23.   OOO 000 Unortho-Docks Greg Marlo USA 41  
 
   CSA - Multhull
   1.   USA 12 Mach Schnell Kent Haeger Lake Beulah Fort Lauderdale, FL, USA GunBoat 62 62  
   2.   POL 6601 R-SIX Robert Szustkowski Poland Warsaw, POL HH66 66  
 
   Club Class
   1.   GER 0000 Acapulco Guenter Babinski Muehlenberger Segel Club Hamburg, GER C&C 57 55  
   2.   GBR 3853 L Degree of Latitude John Rutherford Royal Southern Copthorne, Wests Sussex, UK Oyster 45 45  
   3.   5301C Jigsaw Ian Galbraith Clyde Corinthian Glasgow, UK, GBR Oyster 53 53  
   4. Other  GBR 4274L Mischief David Tipton Guernsey Yacht Club Stafford, Staffordshire, GBR Jeanneau 479 47ft  
   5.   none Spirit of Neptune Phil Walters xxx Falmouth, Antigua, anu Dehler 39 SQ 39  
   6.   GBR 9118T Supertaff Neil Chapman GBC Gosport, GBR Rebel 41 Ketch 41  
 
   CSA - Non-Spinnaker
   1.   ANT 6 Biwi Magic Geoffrey Pidduck Antigua Yacht Club Falmouth, St. Pauls, ANT Modified 6 Meter Class 33'  
   2.   None Imagine Of Falmouth Jon Constantine Sussex Yacht Club St Minver, Cornwall, UK Feeling 39 39  
   3.   none INDY - Loosha sails. JamesGardner JerryBethell St. Lucia St. Lucia, UK Jeanneau 54ds 54'  
   4.   254 PIMS Pauk Jackson JHYC Jolly Harbour, St Mary's, ATG Dehler 34 33  
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019