2011 56th Anniversary Indian Harbor Stratford Shoal Race
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Long Course
1 IRC IRC
2 Double-Handed PHRF
3 PHRF Spinnaker 90 and Under PHRF
4 PHRF Spinnaker 91 and Above PHRF
Racing Area: Short Course to Eaton's Neck
5 PHRF Non-Spinnaker PHRF

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Long Course
   IRC 
   1.   USA 52899 Arbella James Shaughnessy Indian Harbor Yacht Club Greenwich, CT, USA Beneteau First 44.7 SD 45.00 1.111
   2.   USA 52948 Dragon Hugh Balloch Noroton Darien, CT, USA Swan 48 48 1.099
   3.   USA 51552 Magic Kenneth Laudon American Yacht Club Croton on Hudson, NY, USA Santa Cruz 52 52 1.220
   4.   USA 54919 Ripple John Towers Manhasset Bay Yacht Club Manhasset, NY, USA J 37 37.5 1.016
   5.   USA 53555 STRAY DOG Jeff/Chris Neuberth/Streit Riverside Cos Cob, CT, USA Farr 11S 36.8 1.375
 
   Double-Handed 
   1.   USA 56 alastor rufus blocksidge huntington, n.y., USA cal 35 35 144.0
   2.   USA 43968 Alibi Gardner Grant Cedar Point/ STC Westport, CT, USA J 120 40 45.0
   3.   USA 51000 Bombardino Macrae Sykes Riverside YC Old Greenwich, CT, USA Santa Cruz 52 52 -21.0
   4.   USA 50343 Choucas Frederic Cosandey Stuyvesant YC New York, NY, USA Jeanneau SF 36 36.5 90.0
   5.   USA 20233 Dursey David Ornstein Old Greenwich, CT, USA C&C 33 33 159.0
   6.   USA 60330 Golden Brown Steven Oberlechner Brooklyn, NY, USA Olson 30 30 108.0
   7.   USA 52418 Joyride Greg Imbruce Stamford YC New Canaan, CT, USA J 109 35 69.0
   8.   USA 50622 Mireille Hewitt Gaynor Pequot / STC Fairfield, CT, USA J 120 40 45.0
   9.   USA 52675 Oakcliff Racing Jeffrey MacFarlane oyster bay, ny, USA Ker 11.3 37.5 27.0
   10.   USA 3318 Silver Andrew Sherwood Rowayton Norwalk, CT, USA J24 24 174.0
   11.   USA 39534 Skye James T. Anderson Riverside YC/ STC Riverside, CT, USA Farr 395 40 27.0
   12.   USA 52559 Tenacity Samuel Fuller Norwalk Yacht Club Darien, CT, USA Beneteau First 44.7 43.75 45.0
   13.   USA 43436 Wave Dancer Benoit Ansart Old Greenwich Yacht Club Old Greenwich, CT, USA Olson 30 30 111.0
 
   PHRF Spinnaker 90 and Under 
   1.   USA 41485 Afterglow Bill Walker Cedar Point Easton, CT, United States Express 37 37 72.0
   2.   USA 148 Blue Sky John Pearson AHYC YC Red Bank, NJ, USA J/109 35 72.0
   3.   USA 60161 Flashpoint Adrian Little Cedar Point Westport, CT, USA J 100 33 87.0
   4.   USA 60309 FLYER michael orourke Black Rock fairfield, ct, USA Beneteau 34.2 87.0
   5.   USA 83293 Madison Brian Spears Black Rock Yacht Club Redding, CT, USA J 120 40 45.0
   6.   USA 60260 Milky Way Alexander Natanzon Glenn Island Upper Saddle River, NJ, USA Dufour 40E 40.5 75.0
   7.   USA 75 No Escape Barry John Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA J 120 39 45.0
   8.   USA 122 Shooting Star Steve Cain Glen Island Larchmont, NY, USA Beneteau First 36.7 36 87.0
   9.   USA 51102 Soulmate Joseph Healey Off Soundings Chestnut Ridge, NY, USA J 120 40 45.0
 
   PHRF Spinnaker 91 and Above 
   1.   USA 77496 Fin II Thomas O'Connell Old Greenwich Yacht Club Riverside, CT, USA Olson 30 30 111.0
   2.   USA 22556 Firewater Jesse & Ethan Waters Off Soundings New York, NY, USA Cook 37 108.0
   3.   USA 204 Foolish Pleasure Tom Ward Glen Island Y.C. Holmes, NY, USA Morgan 30 Kcb. 30 198.0
   4.   USA 21108 Gadzooks Geoffrey Beringer Norwalk Yacht Club Darien, CT, USA C&C38 37 126.0
   5.   USA 30521 Glim William Klein Norwalk Rowayton, CT, USA C and C 40 96.0
   6.   USA 53333 Gringo Michael McGuire Stamford YC Darien, CT, USA Pearson 37 37 117.0
   7.   USA 117 Jamala III Hamish Young Old Greenwich Yacht Club Old Greenwich, CT, USA S2 9.1 30 135.0
   8.   USA 52994 Maudelayne PHRF Frederick Heerde Larchmont Yacht Club New Rochelle, NY, USA X-34 34.0 93.0
   9.   USA 63625 Vertigo Richard B Coons Cos Cob, CT, USA Dufour 35'  
 
Racing Area: Short Course to Eaton's Neck
   PHRF Non-Spinnaker  
   1.   USA 45 Amy Beth II Dana OBrien Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA J 32 32 126.0
   2.   USA 143 Freebird Jake Kramer Indian Harbor YC New York, NY, USA Pearson 34 33'10 153.0
   3.   USA 32458 Janifferjil Jane Bergere Norwalk Yacht Club Nyc, NY , USA Sabre 34' 159.0
   4.   USA 4133 JUMPING JACK FLASH Jack Posner Hunting Yacht Club Dix Hills, New York, USA HUNTER 34 162.0
   5.   USA 131313 Kekoa Luke Wakeman OGYC Halifax, NS, Canada Tartan 38 38 120.0
   6.   USA 30 Nevermore Ken Hall Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA J 100 32.8 93.0
   7.   Q 10 Nor'easter Ted & Shelia Graves Indian Harbor Yacht Club Stamford, CT, USA Alden Q-Class 49'-11 99.0
   8.   USA 11426 Rascal Christopher Schneider Centerport,Lloyd Harbor Centerport, N.Y., USA Ericson 39 111.0
   9.   60194 Snappy Ove Haxthausen Stamford YC Stamford, CT, USA Tartan 33 33.7 177.0
   10.   23746 snowgoose william robinson stamford yacht club Stamford, CT, USA F & C Ketch 44 141.0
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022