155th NYYC Annual Cruise
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: NYYC Annual Cruise Astor Cup
 Division: IRC 
  CLASS 1 - IRC (spinnaker)
   1.   USA 53560 Bella PITA James Grundy New York Horsham , Pennsylvania, USA Maxi Dolphin 75 /Custom 75 1.476
   2.   USA 25 Blue Yankee Bob & Farley Towse New York Yacht Club Stamford, CT, USA Reichel Pugh 66 66 1.507
   3.   USA 42200 Cannonball Charles Robertson New York YC Old Saybrook, CT, USA Swan 70 1.228
   4.   USA 61300 Decision Stephen Murray New York Yacht Club New Orleans, LA, USA TP 52 52 1.385
   5.   GER 6262 Passion 4 C Stefan Lehnert New York Yacht Club Bremen, Bremen, Germany Sloop 56 1.290
   6.   USA 55155 Rima2 John Brim New York YC New York, NY, USA RP 55 55 0.000
   7.   USA 52007 Vesper Jim Swartz New York Yacht Club Park City, UT, USA TP52 52 1.383
 
  CLASS 2 - IRC (spinnaker)
   1.   USA 4243 Blazer Christopher J. Culver NYYC New York, NY, USA NYYC Swan 42 42.5 1.179
   2.   USA 4214 Daring John Hele New York YC Newport, RI, USA NYYC Swan 42 42.5 1.171
   3.   USA 4203 Stark Raving Mad VI James Madden New York Yacht Club Newport Beach, CA, USA NYYC Swan 42 42.5 1.179
   4.   USA 60937 Threebeans Christopher Rosow NYYC Fairfield, CT, USA Santa Cruz 37 37 1.140
   5.   USA 52424 WaterWitch Jay Cross New York Y.C. & Shelter Island Y.C. New York, NY, USA Bermudian Sloop 48 1.127
 
  CLASS 3 - IRC (spinnaker)
   1.   USA 12204 Christopher Dragon Andrew Weiss New York Yacht Club Mamaroneck, NY, USA J 122 40 1.094
   2.   USA 37 Fleetwing Robert Johnstone New York Newport, RI, USA J/111 36.5 1.104
   3.   USA 260 Mad Dogs & Englishmen Patrick Schoonveld New York Yacht Club Jersey City, NJ, USA J/109 35 1.017
   4.   USA 126 Picante Robert Salk NYYC Jamestown, RI, USA J/109 35 1.041
   5.   USA 51 Rush Bill Sweetser New York Yacht Club Annapolis, MD, USA J 109 35 1.039
   6.   USA 711 Seal Alfred Van Liew / David Brodsky New York YC Middletown, RI, USA Block Island 40 0.900
 
  CLASS 4 - IRC NS (non-spinnaker)
   1.   USA 71 Blue Rider Eric Kamisher NYYC Rowayton, Ct, USA J109 35 0.000
   2.   24 Brilliant David T. Guernsey, Jr. New York Yacht Club Essex, CT, USA Sabre 402 40 0.968
   3.   USA 42844 Charlie V Norman Schulman NYYC/STC/SCYC Glen Cove, NY, USA J 44 44.9 1.083
   4.   USA 25219 Choisi Peter Gebhard New York East Providence, RI, USA J 44 44.9 1.069
   5.   USA 49 Gold Digger James D. Bishop Sr. American Yacht Club Jamestown, RI, USA J 44 44.9 1.081
   6.   USA 406 Gracie Stephan Frank NYYC Darien, CT, USA M&R 69 69 0.000
   7.   USA 43932 Jazz Fish Paul Koch New York East Greenwich, RI, USA Freedom 35 35 0.938
   8.   USA 83000 Maxine William Ketcham New York YC Greenwich, CT, USA J 44 44.9 1.073
   9.   USA 444 Runaway Lawrence R. Glenn NYYC Locust Valley, NY, USA J 44 44.98 1.078
   10.   GBR 662 Toucan Sir Anthony Greener Royal Yacht Squadron London, Middlesex, UK Swan 66 66 1.237
   11.   USA 43600 Vamp Leonard Sitar New York Yacht Club Holmdel, NJ, USA J 44 44.9 0.000
 
 
 Division: One Design 
   Swan 42
   1.   USA 4216 Arethusa Philip Lotz NYYC Newport, RI, USA NYYC Swan 42 42
 
 
 Division: PHRF 
  CLASS 5 - NYYC CR (non-spinnaker)
   1.   USA 71 Black Watch Gordon Ingate New York Yacht Club Sydney, N.S.W., AUS S&S 68 68 44.0
   2.   USA 51868 Defiance Peter Noonan NYYC Saratoga, CA, USA Swan 56 56 32.0
   3.   USA 52948 Dragon Hugh Balloch Noroton Darien, CT, USA Swan 48 48 0.0
   4.   BER 550 Palawan Joseph Hoopes NYYC New York, NY, USA Little Harbor Custom 75 0.0
   5.   USA 52173 Panacea Paul Hewitt New York YC Fort Lee, NJ, USA Beneteau First 36.7 36 0.0
   6.   14 Sumurun A. Robert Towbin New York, NY, USA Fife 94 20.0
   7.   USA 911 Taza Mas James Harrison NYYC FWBC Forth Worth, TX, USA Custom Ketch 93 83.0
   8.   USA 60464 Wings Nicholas Brown NYYC Providence, RI, USA J/46 46.0 0.0
 
  CLASS 6 - NYYC CR (non-spinnaker)
   1.   USA 40836 ALIX David Cutner NYYC Rye, NY, USA J/40 40 90.0
   2.   USA 41021 Alliance John Bonds, Jr. Mt. Pleasant, CT, USA j40 40 92.0
   3.   USA 51460 Aragorn Richard York NYYC Rowayton, CT, USA J 46 46 0.0
   4.   USA 46746 Diva Edwin Fischer Newport, RI, USA Morris 46, cruising 45'11 0.0
   5.   USA 51244 Flying Cloud 11 Gordon McNabb New York YC Middletown, RI, USA Swan 44 Mk 2 43.8 70.0
   6.   USA 5341 Freebird Philip Asche NYYC Old Greenwich, CT, USA Swan44 44 91.0
   7.   USA 43926 Satin Doll Jay Schachne New York Barrington, RI, USA Sabre 38 Mark I 37.10 0.0
   8.   USA 43848 Skagerrak Stephen Kasnet New York Manchester, MA, USA Frers 48C 48.7' 0.0
   9.   USA 37 Sugar 'N Spice II Carl Bergeron NYYC, AHYC Red Bank, NJ, USA Tartan 37cb 37.29' 164.0
 
  CLASS 7 - Classics (non-spinnaker)
   1.   NY-9 Amorita Jed Pearsall NYYC Newport, RI, USA New York 30 43 145.0
   2.   USA 18 Angelita Samuel Croll New York YC Greenwich, CT, USA 8 Metre 50.33' 127.0
   3.   USA 71 Black Watch Trevor Fetter NYYC Dallas, TX, USA S&S 68 68 0.0
   4.   USA 134 Bolero Edward Kane Concord, MA, USA S&S aux yawl 73.5 0.0
   5.   USA 312 Fortune Tom Glassie NYYC Newport, RI, USA staysail schooner 52 117.0
   6.   Q 10 Nor'easter Ted & Shelia Graves Indian Harbor Yacht Club Stamford, CT, USA Alden Q-Class 49'-11 125.0
   7.   USA D1961 Northern Light Jesse Terry New York, NY, USA Walsted 32' 0.0
   8.   91 Snowy Owl Richard Taylor Oysterville, MA, USA Concordia Yawl 39 0.0
   9.   USA 50 Sonny Joseph Dockery New York YC Newport, RI, USA S&S Custom 53 53 109.0
   10.   USA 194 Winnie of Bourne J Arvid Klein NYYC New York, NY, USA Yawl 39.83 0.0
 
 
 Division: ToT 
   Admin
   1.   1 Fleet Captain Peter Cummiskey USA  
   2.   USA 1 RC Tinker Myles USA  
   3.   1 Sailing Office Brad Dellenbaugh USA  
   4.   1 Sailing Office Daniela Burton USA  
 
 
Racing Area: zNYYC Annual Cruise
 Division: One Design 
   Cruise in Company
   1.   USA 0 Acadia Walter Keenan NYYC San Francisco, CA, USA Lyman Morse 86  
   2.   USA 0 Adagio Chester Kitchings New York Essex, CT, USA East Bay 43  
   3.   USA 000 Arque Lyn & Peggy Comfort NYYC Newport, USA Sabreline 42  
   4.   USA 59 ATHENA David Brown NYYC NY, NY, USA Sailboat 59'  
   5.   USA NA Callisto Angus Littlejohn NYYC New Canaan, CT, USA Littleharbor Whisperjet 47  
   6.   50291 Corsair Frederick Clark New York, NY, USA Bristol 58  
   7.   USA N/A Dawn to Dusk Thomas Moloney NYYC Middletown, RI, USA Grand Banks Aleutian 72  
   8.   USA none Enticer Stuart Woods NYYC New York, NY, USA Trumpy motor yacht 85 ft.  
   9.   USA 51172 First Light Andre Laus New York YC Osterville, MA, USA Baltic Sloop 55'  
   10.   USA 000 Gem Stephen Benjamin USA Vicem 64  
   11.   USA 000 Gunga Din Too Dayton Carr New York, NY, USA Alden 40  
   12.   USA NA Impulse Blakely Kimbrough New York Yacht Club Newport, RI, USA Grand Banks Eastbay 38 38 feet  
   13.   USA ooooo island girl charles townsend nyyc middletown, ri, USA eastbay 54  
   14.   52260 Kalevala James Tyler NYYC Pebble Beach, CA, USA Swan 60 64
   15.   USA 84351 Le Cordon Bleu Thomas G. Petersen Jr Riverside, CT, USA sail 35  
   16.   USA 0000 Lilly paul Connor nyyc Noank, ct, USA eastbay 43  
   17.   USA 4 Mars Stephen Wolfe Boston, MA, USA bristol 45  
   18.   USA N/A Mercurius Lawrence Gotch New York Yacht Club Newport, RI, USA Grand Banks Europa (Trawler) 46 ft.  
   19.   USA n/a Merganser Kevin Concagh NYYC New York, NY, USA Dyer 29'  
   20.   USA 000 Misty Robert James Ft. lauderdale, FL, USA Stephens 94  
   21.   USA 207 My Girl Donald Steiner NYYC Weston, MA, USA Beneteau First 36.7 36
   22.   USA 000 Nerissa Gerry Dubey USA Eastbay  
   23.   0 NorthLight Thomas Whidden NYYC Essex, Ct, USA Grand Banks Eastbay Powerboat 55'  
   24.   000 Olivia Lee Howard Balloch Bejing, Bejing, China Swan 56 56  
   25.   USA 000 Regulus Jeffrey Urstadt New Cannan, CT, USA Sabre 42  
   26.   USA 11 Resolute Robert Snyder NYYC Edgartown, MA, USA Sloop 52'8  
   27.   USA N/A S/Y Freesia Torrence Harder Lexington, MA, USA Sloop 76'  
   28.   - Salute William (Jay) Mills IV Shelter Island Yacht Club Greenport, NY, USA Little Harbor 36  
   29.   USA 1 SeaBear II john frawley nyyc new york, ny, USA Morris 38 37'5  
   30.   USA none Surprise David Doody Bedford, NY, USA Spaulding Dunbar Ketch 50  
   31.   484 Surprise Charles Hodge NYYC Edgartown, MA, USA Sloop 44  
   32.   USA 52984 Tiger Moth R. Bruce Berriman NYYC Newport, RI, USA Morgan 38-2 38  
   33.   USA Tiger Too Toby Ritter NYYC Mamaroneck, NY, USA Power 40  
   34.   USA 000 Time Out Richard Breeden Greenwich, CT, USA Custom 65' S&S 65'  
   35.   USA None Wanderbird david guernsey New York No. Falmouth, MA, USA Park Isle Trawler 65'  
   36.   USA 0 Water Music Carey Brian Waterford, CT, USA Eastbay 43FB - 43  
   37.   USA 000 Water Music Tom Ruberti Lyme, CT, USA Alden 52  
   38.   USA 51226 Xanadu Richard Nugent NYYC Stamford, CT, USA sloop 42.3  
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy