2019 Grenada Sailing Week
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow   Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Grenada Sailing Week
 Division: CSA 
   Spinnaker
   1.   GRN 2005 Category 5 Richard Szyjan GYC St. George, St George's, GRN Hobie 33 Mod 32  
   2.   101 Colombre XL Mourruau Charles-Louis Lorient, France Luxembourg, LUX Class 40 40  
   3.   FRA 35960 Credit Mutuel - SGS Claude Granel Club Nautique Neptune (CNN) Schoelcher, Martinique, FRA Sunfast 3200 9.78  
   4.   NED 44 Dogsmile Jonathan Totten GYC Black River Falls, WI, USA J 105 34.5  
   5.   2505 Gaya Barbara Pyle St Lucia yacht club Gros islet, St lucia, LCA Xtreme 25 25  
   6.   SUI 4777 Kali Benedikt Clauberg Swiss Ocean Racing Clauberg Basel, Schweiz Beneteau First 47.7 14.5m  
   7. 1   FRA 51 La Morrigane Jean-Fran├žois TERRIEN CN le Marin Trois Ilets, Martinique, Fr Surprise 7.65  
   8.   ANT 104 Liquid Pamala Baldwin AYC & JHYC Jolly Harbour, ANU J 122 40  
   9.   GRN 2007 Nickatime Jason Fletcher Grenada Yacht Club Corinth, St. David's, GRN Caribbean 33 10.06  
   10.   GBR1376R Optimus Prime Yuri Fadeev RORC, RMYC, Kabestan Brighton, East Sussex, USA Beneteau First 40 13.26  
   11.   FRA 972 Perseverare Diabolicum Jean Michel FIGUERES CN Neptune Sainte Anne, Martinique, FRA Farr 40 12.41  
   12.   ANT 6849 Spirit of Juno Peter Anthony Antigua Falmouth, St. Pauls, ANT Farr 65 18  
   13.   ANU 911882 TAZ Bernard Evan-Wong AYC St. John's, ANU RP 37 37  
   14.   CAN 8 Touch2Play Racing Rob Butler Collingwood Yacht Club Collingwood, Ont, CAN Reflex 38 38  
 
   Racer/Cruiser
   1.   USA 41918 Bluefin Curtis Farley SLYC Platte City, MO, USA Beneteau 456 45  
   2.   TRI 20 C-MOS Norman Da Costa TTYA Diego Martin, TRI SLOOP 42  
   3.   000 Defiance Dale Smirl Chicago Yacht Club Oat Park, Il, USA Sunsail 41 40  
   4.   GBR 4860R El Ocaso / Caribbean Yacht Racing Ltd. Bob Hillier Lake Geneva Yacht Club Road Town, Tortola, BVI J 122 40  
   5.   Swe450 EmilyofCowes Richard Oswald RORC Winchester, Hants, UK Elan 450 13.6  
   6.   GBR 1321L Escapado Germaine Williams RORC London, London, GBR First 40.7 11.93  
   7.   TRI 547 Jaguar Peter Morris T&T Sailing Association Port of Spain, Maraval, TRI Frers 43 43  
   8.   TRI 107 JOIA Brian Walace TTSA Port of Spain, TRI Beneteau First Class Europe 36  
   9.   GRN 2006 Julie Rule Peter Evans Grenada Yacht Club St George, GND Elan 37 37  
   10.   Nanuk Patrick Festing-Smith Oakville Oakville, Ont, CAN Jeanneau 57 57  
   11.   Shangri La Jonathan Gittens Barbados Yacht Club Christ Church, BAR Morgan 41 Outisland Sloop 41  
 
   Classics
   1.   GRN 1 Free In St Barths Danny Donelan Grenada Yacht Club St George's, GRN Carriacou Sloop 43  
   2.   Free Spirit Jerry Stewart Carriacou, GRN Luders 27 27  
   3.   GDN M3 Galatea Judd Tinius Woburn, St Georges, GND Classic Yawl 70  
   4.   Gaucho Ben Jefferies IPYC Corinth, St Davids, GND Manuel Campos 50 50  
   5. Other  551 Mah Jong Alex Goldhill None Vineyard Haven, MA, USA Yawl 52  
   6.   GND 1 Savvy Danny Donelan Petite Calivigny Yacht Club St. Georges, GRN Petite Martinique 43  
   7.   GBR 9118T Supertaff Neil Chapman GBC Gosport, GBR Rebel 41 Ketch 41  
   8.   17 The Blue Peter Mathew Barker RCYC Sheffield, UK Alfred Mylne 65 65  
 
 
 Division: One Design 
   J 24
   1.   LCA Attitude Fredric Sweeney St Lucia Yacht Club St Lucia, SLU, LCA J 24 24
   2.   GRN 4167 Die Hard Robbie Yearwood GYC St George's, St George, GRN J 24 24
   3.   BAR 3915 Fadeaway Gus Reader Barbados Yacht Club St. John, BAR J 24 24
   4.   TRI 2343 Frigate Richard Amerling SGU Yacht Club New York, NY, USA J 24 24
   5.   TRI 3145 Hawkeye Stephen Bushe TTSA Pax Vale, Santa Cruz, TRI J 24 24
   6.   LCA 1132 Jabal Nick Forsberg St Lucia Yacht Club Gros Islet, LCA J 24 24
   7.   BAR 2801 Shakin' OBTW James Benoit Grenada Yacht Club St George's, GND J 24 24  
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019