2019 Antigua Classic Yacht Regatta
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Antigua Classics - Common Course
 Division: CSA 
   1. Vintage Schooner
   1.   Charm III Richard West (Captain/Owner) The Valley, Anguilla, BVI Staysail schooner 15.28m 0.792 (Jib)
   2.   Eros Cameron Riddell Manhattan Beach, CA, USA Staysail Schooner 115 0.978
   3.   954 Mary Rose Gerald Rainer OW, Obwalden, SUI Nathaniel. G. Herreschoff 63 0.886
 
   2. Classics Schooner
   1.   CAN 123 Avenger Tom Gallant hailfax, ns, can Tancook Schooner Gaff Rigged 47 0.752
   2.   3 Columbia Brian D'Isernia Panama City, FL, USA W.Starling Burgess/John W. Gilbert & Sons 141 1.117
   3.   Ocean Star Ocean Education LTD. Sea|mester Road Town, BVI Murry Peterson and Associates 77 0.920
   4.   Severine Gonzalo Botin R.O.R.C Santander, Cantabria, ESP Alden 54 (2 masted gaff schooner) 16.35m 0.855 (Spin)
 
   3. Vintage Other Sail Plan
   1.   449 Eilean Stefano Valente Club Nautico Versilia Massarosa, ITA Bermudian Ketch 22.3 0.954
   2.   464 Mariella Carlo Falcone English Harbour, ANT Alfred Mylne 79 0.966
   3.   77 Peter Von Seestermuehe Christoph von Reibnitz Seestermuehe, GER Henry Gruber 59 0.864
   4.   390 Seefalke II Mr Griffith O. Williams Shepton mallet, Somerset, UK H Rasmussen 41 0.792
   5.   17 The Blue Peter Mathew Barker Alfred Mylne 65 65 0.924 (Jib)
 
   4. Classics Other Sail Plan
   1. North Sails  USA 58 Arrluuk Steve Frary New York Yacht Club Jamestown, RI, USA Herreshoff Bounty Ketch 58 57.5' 0.864
   2.   6913 Hilaria Philippe Thurneyssen Mice, FRA S&S 53 53 0.880
   3. Other  USA 551 Mah Jong Alex Goldhill None Vineyard Haven, MA, USA Yawl 52 0.893 (Spin)
   4.   3 Morgaine Guido frederik jan Schotman Vksj/oga Enkhuizen, Zuid holland, NED One off burgess 12 0.842 (Spin)
   5.   Paloma VI Jordi Agustí arbosse Calonge, Girona, Spain J.M.Alfonso allende 32 0.778 (Spin)
 
   5. Spirit of Tradition Class
   1.   USA 75249 Blackfish Ron Zarrella Great Harbor Yacht Club Rochester, NY, USA Taylor 49 49 0.977 (Spin)
   2.   GBR 3802L Chloe Giselle HGH Limited Tortola, BVI Sean McMillan 64.5 64.5 1.049 (Spin)
   3.   80 Volterra Alexis Lepesteur Monaco La ciotat, bouches du rhone, FRA Palmer Johnson Frers/Alden 80 1.057 (Jib)
   4.   Willpower Don Ward Willikies, St. Phillip, ANT Dykstra Naval Architects 43'9 0.899 (Spin)
 
   6. Traditional Class
   1.   Genesis Alexis Andrews St. Paul's, Antigua and Barbuda Alwyn Enoe 42 0.810 (Spin)
   2.   New Moon Charlotte Hooijdonk no member Amsterdam, NH, NED Carriacou sloop 31.1 0.756
   3.   2 Sweetheart Charles C Morgan Falmouth, St Pauls, Antigua Zepharin McLaren 36 0.749
   4.   Vendia Mark Wibberley None Clark's court, Woburn, GRE Gaff Ketch 70 0.718
 
   7. Classic GPR Class
   1.   5.5 50 Iris J Paul Deeth English Harbour, ANT Bruce King 32.5 32.5 0.793 (Spin)
   2.   H Lazy Leg Juerg Zimmermann zurich jolly harbour, ANT Hinckley Bermuda Yawl 40 0.782
   3.   Petrana Paul Deeth English Harbour, ANT John Alden 50 50 0.823
 
   6. Tall Ship Class
   1.   GBR 1388N Athos Estate Leasing and Finance Breda, EH, Netherlands A.Hoek 183.33 1.400
   2.   Chronos Sailing-Classics CV Roermond, Limburg, NED Klaus Röder 157 157 1.120
   3.   Rhea Sailing-Classics CV Roermond, Limburg, NED Klaus Röder 157 157 1.120
 
   9. Dragon Class
   1.   ANU 8 Hawks Bill Gluca Perego YC Cortina Arcore, MI, ITA Dragon 9m 0.790
   2.   ANU 3 Jabbawock Eric Tulla New York Yacht Club San Juan, Puerto Rico, USA Dragon 9m 0.790
   3.   ANU 1 Jolly Fred Mills St Thomas Yacht Club Middletown, RI, USA Dragon 9m 0.790
   4.   ANU 5 Pigeon Phil Hopton Antigua Yacht Club Antigua & Barbuda, USA Dragon 9m 0.790
   5.   ANU 9 Rendesvous Rocco Falcone AYC Youth Falmouth Harbor, Ant & Barbuda, ANU Dragon 9m 0.790
   6.   ANU 2 Windward Karl James Antigua Yacht Club Antigua & Barbuda, USA Dragon 9m 0.790
 
   10. Historic (Pre 1972 Design)
   1.   ANT 6 Biwi Magic Geoffrey Pidduck Antigua Yacht Club Falmouth, St. Pauls, ANT 6 Meter Class Designed in 1907 33 0.820 (Spin)
   2.   7847 Montana Markus Bocks Trans Ocean Lörrach, GER Swan 48 14,80 0.869 (Asy)
   3.   GBR Rita Tom Paterson Antigua Yacht Club English harbor, ANT Yachting World Diamond 30 0.782 (Jib)
   4.   GBR 486 Sleeper Jonty and Vicky Layfield AYC Hove, GBR Swan 48 48 0.877 (Spin)
 
 
Racing Area: Antigua Classics - Long Course
 Division: CSA 
   1. Vintage Schooner
   1.   Eros Cameron Riddell Manhattan Beach, CA, USA Staysail Schooner 115 0.978
 
   2. Classic Schooner
   1.   3 Columbia Brian D'Isernia Panama City, FL, USA W.Starling Burgess/John W. Gilbert & Sons 141 1.117
   2.   Ocean Star Ocean Education LTD. Sea|mester Road Town, BVI Murry Peterson and Associates 77 0.920
 
   3. Vintage Other Sail Plan
   1.   449 Eilean Stefano Valente Club Nautico Versilia Massarosa, ITA Bermudian Ketch 22.3 0.954
   2.   464 Mariella Carlo Falcone English Harbour, ANT Alfred Mylne 79 0.966
   3.   17 The Blue Peter Mathew Barker Alfred Mylne 65 65 0.924
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019