2019 J/70 UK National Championships
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow   Sail Number Yacht Name Skipper/Crew Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: UK National Championship
 Division: One Design 
   J 70
   1. 44   NOR 976 Agera3 Fredrik Hedlund / Eivind Melleby / Scott Terry / Lasse Berthelsen Buchillon YC & Fredrikstad SF Fredrikstad, odtfold, NOR J70 7
   2. 12   RUS 269 Akhmat Alexander Bozhko / Sheremetev Michail / Sheremetev Maksim / Konstantinov Roman / Khadzhiev Khasan Russia, Chechen Republic Taganrog, Rostov on Don, RUS J 70 7m
   3. 81   CYP 1401 Amaiz Sailing Team Sergei Dobrovolskii / Victor Serezhkin / Egor Terpigorev / Viatcheslav Martynov Cyprus Limassol, CYP J 70 7m
   4. 87   GBR 745 Boat 5 (Corinthian) Robert Orr / Nick Gaynor / Oliver Charlton / Archie Hinde / William Toogood RTYC London, GBR J 70 7m
   5. 29   GBR 828 Brutus (Corinthian) Charles Thompson / Ian Southworth / Tony Hanlon / Andrew McLelland / Craig Burlton Royal Southern Yacht Club London, Middlesex, GBR J 70 7m
   6. 76   GBR 1290 Bryn (Corinthian) Phil Rees / Ali McDonald / Ben Rees / Anthoney Harvey syasa Swansea, UK J 70 7m
   7. 16   MLT 441 Calypso (Corinthian) Jonathan Calascione / Seb Ripard / Tom Ripard / Dave Kohler RYS Kingston Upon Thames, Surrey, UK J 70 7m
   8. 10   USA 180 Catapult Joel Ronning / Patrick Wilson / Christopher Stocke / Victor Diaz De Leon Wayzata Yacht Club Excelsior, MN, USA J 70 22.75
   9. 25   GBR 741 Cosmic (Corinthian) Patrick Liardet / Freddie Liardet / Ancel Davison / Billy Veniss-Ozanne RSrnYC Stockbridge, Hampshire, GBR J 70 7 m
   10. 35   GBR 933 Darcey Clive Bush / John Pink / Paul Childs CYC/ISC Chichester, West Sussex, UK J 70 7m
   11. 70   GBR 1248 DSP (Corinthian) Doug Struth / Geoff Carveth / Dan Schieber / Tom Mallindine / Lauren Mead Royal Southern London, UK, UK J 70 7m
   12. 56   GBR 1451 Eat Sleep J Repeat Paul Ward / Paul Ward / Ruairidh Scott / Charlie Cumbley / Mario Trindade Royal Southern YC Midhurst, West Sussex, GBR J 70 7m
   13. 26   GBR 744 Elizabeth (Corinthian) Fiona Hampshire / Josh Flack / Tim Gratton / Hugo Sloper / Mary Henderson Royal Thames Guildford, Surrey, UK J 70 7m
   14. 71   ITA 1256 Enfant Terrible Alberto Rossi / Alberto Bolzan / Stefano RIzzi / Branco Bircin / Bianca Crugnola C.C. Aniene Ancona, ITA J 70 6,93
   15. 73   BRA 1267 Highlander’s Marcos Soares / Marcos Soares / Mauricio Santa Cruz / Andre Lekszycki / Selmo Nissenbaum Iate Clube do Rio de Janeiro Rio de Janeiro, RJ, BRA J 70 22.75
   16. 65   GBR 1210 Jalapeno Brian Denney / Hannah Le Prevost / Ian Morrin / Sam May / Andy Thornsby RSrnYC Colchester, Essex, UK J 70 7m
   17. 57   GBR 1169 Jeepster Graham Clapp / Josie Glidden / Chris Taylor / James Taylor / Oliver Wells RSrnYC London, GBR J 70 7 m
   18. 69   GBR 1247 JElvis Martin Dent / Mark Lees / Ruby Dent / Matt Haslam Island Sailing Club Cowes Cowes, GBR J 70 7m
   19. 14   GBR 290 Jenga8 (Corinthian) Andrew Barraclough / Peter Watts / John Curtis / Stuart Johnston / Oscar Watts Rickmansworth Chesham Bois, Bucks, GBR J 70 7m
   20. 67   RUS 1217 Joyfull (Corinthian) Denis Cherevatenko / Vladimir Chaus / Viktor Filippov / Artem Markov DCT Moscow, RUS J 70 7m
   21. 85   AUS 7071 Juno Reg Lord / Murray Jones / Tom Grimes / James Hodgson Cruising Yacht Club of Australia Sydney, NSW, AUS J 70 7m
   22. 74   GBR 1282 Mjölnir Thor Askeland / Henry Wetherell / Jack Wetherell / Alejandro Fraile Perez RSrnYC London, GBR J 70 7m
   23. 41   ESP 961 Noticia Jose Maria Torcida / Luiz Martin Cabiedes / Rayco Tabares / Pablo Santurde / Robin Imaz R.C.M.Santander Santander, Cantabria, ESP J 70 22.75
   24. 62   GBR 1206 Offbeat David McLeman / Lucy Kennedy / Alex McLeman / Ben Whaley / Ralph Singleton RSrnYC Sunningdale, Berkshire, GBR J 70 7m
   25. 13   ESP 949 Patakin Luis Albert / Afonso Domingos / Eduardo Fernandes / David Louzao Club de Mar Mallorca Madrid, ESP J 70 7m
   26. 33   ITA 853 Petite Terrible Claudia Rossi / Michele Paoletti / Matteo Mason / Erica Ratti / Giulio Desiderato C.C. Aniene Ancona, ITA J 70 6,93
   27. 04   GBR 118 PHAN Jeremy Thorp / Saskia Clark / Ben Cooper / James Hemingway RYS Upper Swanmore, Hampshire, UK J 70 7m
   28. 28   SWE 786 Pro4u Patrik Forsgren / Magnus Sjögren / Anders Mårtensson / Tore Lewander / Anders Gille KSSS Täby, SWE J 70 7m
   29. 03   USA 25 Rascal Henry Brauer / Brian Kamilar / Karl Anderson / Orrin Starr Eastern Yacht Club Marblehead, MA, USA J 70 22.75
   30. 31   USA 833 Relative Obscurity Peter Duncan / Willem van Waar / Bill Hardesty / Will Felder American Yacht Club Rye, NY, USA J 70 22.75
   31. 55   IRL 1123 Soak Racing (Corinthian) KING/ WILSON / Marshall King / Ian Wilson / Andrew Shorrock / Adam Brushett Royal Southern YC London, UK J 70 7m
   32. 68   USA 1227 Surge Geoffrey Pierini / Nathan Wilmot / Richard Clark / Max Lopez NYYC Perth Amboy, NJ, USA J 70 22.75
   33. 58   BRA 1174 To Nessa Renato Faria / Kadja Brandao / Gabriel Portilho / Henrique Haddad / Pedro Costa Alemao ICRJ Rio de Janeiro, RJ, BRA J 70 22.75
   34. 02   USA 18 Warcanoe Michael Goldfarb / Cole Brauer / Jonny Goldsberry / William Goldsberry / Michael Menninger CYC Seattle Seattle, WA, USA J 70 22.75
   35. 42   GBR 972 Yeti (Corinthian) Jack Davies / Tom Williams / Freddie Davies / Charlie Davies Royal Solent Yacht Club Chester, Cheshire, UK J 70 7m
 
 


2019 J/70 UK National Championships
Corinthian Teams - Final Scratch Sheet

    Bow   Sail Number Yacht Name Skipper/Crew Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: UK National Championship
 Division: One Design
     J 70
   1. 87   GBR 745 Boat 5 Robert Orr / Nick Gaynor / Oliver Charlton / Archie Hinde / William Toogood RTYC London, GBR J 70 7m
   2. 29   GBR 828 Brutus Charles Thompson / Ian Southworth / Tony Hanlon / Andrew McLelland / Craig Burlton Royal Southern Yacht Club London, Middlesex, GBR J 70 7m
   3. 76   GBR 1290 Bryn Phil Rees / Ali McDonald / Ben Rees / Anthoney Harvey syasa Swansea, UK J 70 7m
   4. 16   MLT 441 Calypso Jonathan Calascione / Seb Ripard / Tom Ripard / Dave Kohler RYS Kingston Upon Thames, Surrey, UK J 70 7m
   5. 25   GBR 741 Cosmic Patrick Liardet / Freddie Liardet / Ancel Davison / Billy Veniss-Ozanne RSrnYC Stockbridge, Hampshire, GBR J 70 7 m
   6. 70   GBR 1248 DSP Doug Struth / Geoff Carveth / Dan Schieber / Tom Mallindine / Lauren Mead Royal Southern London, UK, UK J 70 7m
   7. 26   GBR 744 Elizabeth Fiona Hampshire / Josh Flack / Tim Gratton / Hugo Sloper / Mary Henderson Royal Thames Guildford, Surrey, UK J 70 7m
   8. 14   GBR 290 Jenga8 Andrew Barraclough / Peter Watts / John Curtis / Stuart Johnston / Oscar Watts Rickmansworth Chesham Bois, Bucks, GBR J 70 7m
   9. 67   RUS 1217 Joyfull Denis Cherevatenko / Vladimir Chaus / Viktor Filippov / Artem Markov DCT Moscow, RUS J 70 7m
   10. 55   IRL 1123 Soak Racing KING/ WILSON / Marshall King / Ian Wilson / Andrew Shorrock / Adam Brushett Royal Southern YC London, UK J 70 7m
   11. 42   GBR 972 Yeti Jack Davies / Tom Williams / Freddie Davies / Charlie Davies Royal Solent Yacht Club Chester, Cheshire, UK J 70 7m
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy