2019 Royal Southern Summer Series – RigIt June Regatta
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Black Group
 Division: IRC 
   IRC 1
   1.   GBR 917R Andrasta Henry Bateson Royal Harwich Harwich, GBR Iceni 39 11.98 1.174
   2.   GBR 8888 N Cobra Michael Blair / Stevie Beckett Royal Thames Derby, Derbyshire, GBR King 40 12.11 m 1.113
   3.   GBR 3213 L Dusty P Richard Patrick RSrnYC Winchester, Hants, GBR Beneteau First 40 12.24 m 1.076
   4.   GBR 5811 R Jagerbomb Paul Griffiths RSrnYC Harpenden, Hertfordshire, GBR J 111 11.1m 1.096
   5.   GBR 1111 X Jitterbug Cornel Riklin RTYC, RLymYC London, London, GBR J 111 11.1m 1.094
   6.   GBR 7751R JourneyMaker11 Chris Jones Royal southern yacht club Hamble, Hants, USA J 111 11.1m 1.098
   7.   GBR 8611R Kestrel Simon Bamford RORC Bristol, Avon, UK J 111 11.1m 1.097
   8.   SUI 2193 Lällekönig Jörg Sigg Zürcher Segel Club Zürich, ZH, SUI J 111 11.1m 1.098
   9.   GBR 111N McFly Tony Mack Royal Southern East Grinstead, Sussex, UK J 111 11.1m 1.095
   10.   GBR 562 R Night Owl 2 Julie Fawcett RORC London, London, GBR MAT 12 12.45 m 1.123
   11.   NED 9111 Red Herring Jan van Berne Haarlemsche Yacht Club Bloemendaal, Noord Holland, NLD J 111 11.15 m 1.092
   12.   Gbr 4013r Sailplane Rob Bottomley Hamble river sailing club Southampton, Hants, UK First 40 12 1.081
   13.   GBR 79 R Skermisher Jonathan Blanshard RORC Northington, Hants, UK Ker 36 11.65 m 1.090
   14. Quantum Sails  GBR 7811 R Snow Leopard Simon Grier-Jones RSrnYC Twickenham, London, GBR J 111 11.15 m 1.092
   15.   NED 8337 Sweeny Paul van Driel Kralingen Oud Beijerland, ZH, NED J111 36ft 1.095
 
   IRC 2
   1.   FRA 35829 Cora Tim Goodhew RORC London, London, UK Sun Fast 3200 R2 9.78 1.000
   2.   GBR 5109R Designstar 2 Roger Phillips Royal Southern Yacht Club London, UK J109 10.74 1.004
   3.   GBR 1250n Elaine Again Mike Bridges Wembley Newton Abbot, Devon, Gbr Jpk1010 10.07 1.010
   4.   GBR 748R Happy Daize Knight Build Ltd RORC Brentwood, UK J 112E 10.9m 1.052
   5.   GBR 5488 R Jongleur Richard Cooper None Burgess Hill, West Sussex, Gbr J/88 8.8 m 1.035
   6.   USA 4448L Raging Bull Tim Tolcher GBR 1.027
   7. North Sails  GBR 965 R Spider Pig Rob & Lucinda Mclean Warsash & RORC Upper Beeding, West Sussex, GBR Cork 1720 (mod) 7.95 1.000
 
   IRC 3
   1.   GBR 581 R Antix John Allen Whitby Yacht Club Leeds, West Yorkshire, UK X-302 9.03 m 0.924
   2.   GBR 221 Catch 22 Mark Jephcott Warsash Horsham, Sussex, GBR Humphrey 8m 0.923
   3.   GBR 1479R Flashheart Jeffrey Dakin RSrNYC Fareham, Hampshire, GBR Qtr Ton Yacht 7.78M 0.890
   4.   GBR 6508 T Gr8 Banter Ian & Tim Handley & James RSrnYC Surrey, GBR Mustang 30 Mk2 9.00 m 0.906
   5.   GBR 5189T J'ronimo David Greenhalgh RSrnYC Southampton, Hampshire, UK J92 9 metres 0.963
   6.   GBR 4710L Panache kevin taylor none Alton, Hampshire, GBR Elan E3 9.25 0.974
   7.   GBR 2522 Scallion Martin and Cara Moody/Golden Royal Southern Yacht Club Southampton, Hampshire, UK Beneteau 25 7.53 0.937
   8.   GBR 754R Xtract Dudley Stock R.Srn.Y.C Southampton, Hampshire, UK X-302 9.02 0.920
 
   HP30
   1.   GBR 4986L Jester Mike Lewis Netley SC Southampton, Hants, GBR V1 Lutra 30 9.14 1.096
   2.   NO SAIL NUMBER, Black Sail MAKO Geoff Poore HYS ESHER, Surrey, UK FarEast 28R 8.5m 2.000
   3.   GBR 251 Mittens’ Revenge Alex Mathers Royal Southern Yacht Club London, GBR FarEast 28R 9.07 1.053
   4. 76   FRA 76 Pegasus DekMarx Malcolm Wootton Cowes Corinthian Yacht Club Hamble, Hampshire, GBR Farr 30 evo 9.43 m 1.071
   5.   GBR 2801 X Toucan Glyn Locke RTYC Yarmouth, Isle of Wight, GBR Farr 280 8.69 m 1.090
 
 
 Division: ToT 
   Club Class - RSrn Club Handicap
   1.   GBR 719 Dido Daniel Anthony Royal Southern Oxford, Oxon, UK Spirit Yacht 14m 1.1840
   2.   GBR 4995 R Moonshine Steve & Tricia Lake RSrnYC Litton, Somerset, GBR Dehler 38 11.30 m 1.0870
   3.   GBR 3564 L Red Five David Hitchcock RSrnYC East Molesey, Surrey, GBR XP38 11.58 m 1.1330
   4.   GBR 7404 Spiritwalker Steve Masters RSrnYC Hayling Island, Hants, UK Beneteau First 40.7 12.92 m 1.1000
 
 
Racing Area: White Group
 Division: One Design 
   J 70
   1.   744 Elizabeth Fiona Hampshire Royal Thames GUILDFORD, Surrey, UK J70 7m
   2.   GBR 1169 Jeepster Graham Clapp RSrnYC London, GBR J 70 7 m  
   3.   GBR 290 Jenga8 Andrew Barraclough Rickmansworth Chesham Bois, Bucks, GBR J 70 7m
   4.   GBR 748 Polaris Alexander James RSrnYC London, UK J 70 7 m  
 
 
 Division: ToT 
   Mixed Sportsboats - RSrn Club Handicap
   1.   GBR 3044 Gold Digger Simon Bottoms RSrnYC Southampton, UK, UK SB20 6.15 m 0.9500
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019