2019 Storm Trysail Club Block Island Race
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Block Island Race
1 Class 1 IRC-DH IRC
1 Class 1 PHRF-DH PHRF_ToT
1 Multi-Hull ToT
2 Class 2 PHRF PHRF_ToT
2 Class 3 PHRF PHRF_ToT
3 Class 2 IRC IRC
4 Class 5 PHRF PHRF_ToT
5 Class 6 PHRF Plus 1 PHRF_ToT
6 Class 7 PHRF PHRF_ToT
7 Class 3 IRC IRC
8 Class 8 PHRF PHRF_ToT
9 Class 4 IRC IRC
Racing Area: Plum Island Course
3 Class 4 PHRF PHRF_ToT

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Bow Sail Number Yacht Name Skipper/Crew Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Block Island Race
   Class 1 IRC-DH 
   1.   USA 60036 Helios Adrian Little CPYC Newport, RI, USA Sunfast 3600 36 1.051
   2.   USA 93367 Pegasus Hartmut Ludwig Keyport Yacht Club West Windsor, NJ, USA Beneteau First 36.7 36 1.004
 
   Class 1 PHRF-DHToD / ToT
   1. 806   USA 806 806 Tony Leigh YRLIS Norwalk, CT, USA Pogo 2 Mini 21  
   2.   USA 52386 Eclipse Marc Berkowitz YRA LIS Scarsdale, NY, USA Sabre 386 38.7 117.0 / 0.9745
   3.   USA 60628 Max Moritz Hilf New York YC New York, NY, USA Pogo 10.5 34 63.0 / 1.0604
 
   Multi-Hull 
   1.   2 Zibure Francois Mazaud NEMA Riverside, CT, USA Countour 34 Trimaran 34  
 
   Class 2 PHRFToD / ToT
   1.   USA 234 Argo Boris Keselman RUSSAILYC Brooklyn, NY, USA Catalina 400 40 114.0 / 0.9789
   2.   60665 Brisa David Messenger SHYC Westport, CT, USA Jeanneau 409 40  
   3.   USA 51950 Duet Andrian (Andy) Lubimov Glen Island Yacht Club Scarsdale, NY, USA Sun Fast 37 37.33  
   4.   usa 60750 Elena Steven Gordon US Sailing Briarcliff Manor, NY, USA Alden 50  
   5.   USA 8516T Escapade II Tom Bowler NYYC;STC; Beverly Yacht Club; Palm Beach, FL, USA Morris Ocean Series 45'11  
   6.   USA 12262 Jonrob John Storck, Jr Storm Trysail Club Huntington, NY, USA Ericson 39 39 120.0 / 0.9701
   7.   USA 56 Tacktile Jeffrey Wilson Pequot Yacht Club Southport, CT, USA Sabre 42 CB 41'9  
   8.   USA 1781 Towhee Paul Jennings CCA, Off Soundings Branford, CT, USA Cal 40 40 120.0 / 0.9701
 
   Class 3 PHRFToD / ToT
   1.   USA 230 Daydream Gregory Madzio PYC Southport, Ct, USA Beneteau First 36.7 36  
   2.   USA 389 Privateer YCC Hobie Ponting Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA J 105 34.5  
   3. Doyle Sailmakers  USA 402 Raptor Frank Conway Hudson Cove YC/Storm Trysail Club Franklin Lakes, NJ, USA J 105 34.5  
   4.   USA 43681 Sawtooth Peter Schmiedeck SHYC Weston, CT, USA Thomas 35 35  
   5.   USA 324 Young American-324 (YCC) Young American YASA Rye, NY, USA J 105 34.5  
 
   Class 2 IRC 
   1.   USA 315 Carina Rives Potts NYYC/Storm Trysail Club Westbrook, CT, USA McCurdy & Rhodes 48 48  
   2.   USA 42324 Coast Guard - Glory US Coast Guard Academy US Coast Guard Academy New London, CT, USA J 44 44.9  
   3.   USA 10625 Dreamcatcher YCC Mudratz Offshore Race Team Mudratz Stonington, CT, USA Swan 48 48  
   4.   USA 779 Froya Briggs Tobin CCA/STC/Noroton Ridgefield, CT, USA Custom 46 46.25 1.021
   5.   USA 74434 Hiro Maru Hiroshi Nakajima STC/ Stamford YC /CCA / NYYC Stamford, CT, USA S&S Custom 49 1.038
   6.   USA 61183 In Theory Peter McWhinnie Larchmont YC Larchmont, NY, USA JPK 1080 35.5  
   7.   USA 52238 Ragana Darius Peleda CPYC Westport, CT, USA Cape Fear 38R 37.77  
   8.   USA US 9393 Resolute IV Terrence Arndt LYC & STC Saint Louis, MO, USA IMX-40 39.7  
   9.   USA 43600 Vamp Leonard Sitar Storm Trysail Club Holmdel, NJ, USA J 44 44.9  
 
   Class 5 PHRFToD / ToT
   1.   USA 160 Ariel Jeffrey Warren Pequot Fairfield, CT, USA J 109 35 69.0 / 1.0501
   2.   USA 11204 Dauntless Arthur Hanlon American Yacht Club Rye, NY, USA J 112e 36  
   3.   USA 261 Growth Spurt John Greifzu, Jr. Stamford YC/New York YC/STC Darien, CT, USA J 109 35 66.0 / 1.0552
   4.   60032 Moonshine Allen Fligor Nyack Boat Club Valley Cottage, NY, USA Columbia C32 32  
   5.   USA 52 Rascal Rory Cumming Norwalk Yacht Club Norwalk, CT, United States Dehler 38c 38  
   6.   USA 61200 Salacia Mark Nannini Sail Newport Tiverton, RI, USA J 120 40 39.0 / 1.1036
   7.   USA 2112 YYZ Justin Bonar RCYC Stamford, CT, USA Jeanneau 53 53  
 
   Class 6 PHRF Plus 1ToD / ToT
   1.   USA 60592 Bellatrix Deric Hetzel YRALIS Irvington, NY, USA Salona 41 41 60.0 / 1.0656
   2. Other  USA 52155 Charlotte Richard West Stamford YC Darien, CT, USA Beneteau First 36.7 36  
   3.   USA 52361 Frequent Flyer Alistair Duke Saugatuck Harbor YC Wilton, CT, USA Beneteau First 36.7 36  
   4.   USA 52554 Jamala IV Hamish Young Old Greenwich YC Old Greenwich, CT, USA Beneteau First 36.7 36  
   5.   USA 52787 Next Boat Mark Ellman NYYC;CCA; STC; Beach Point New York, NY, USA Morris 45 45  
   6.   USA 1131 Soulmates Adam Loory STC/Huguenot YC Mamaroneck, NY, USA Custom Goetz 40 40  
 
   Class 7 PHRFToD / ToT
   1.   USA 26 Black Diamond YCC Midshipman Alex Mueller US Merchant Marine Academy Kings Point, NY, USA J 111 36  
   2.   USA 16 Fireball Bill & Jackie Baxter Riverside Yacht Club Riverside, CT, USA J 111 36.5  
   3. North Sails  USA 32 Libertas John Donovan Pequot YC / NYYC Southport, CT, USA J 111 36.5 27.0 / 1.1265
   4.   USA 60937 threebeans Treef Rosow Pequot YC / NYYC Southport, CT, USA MP 39 39  
   5.   USA 88 Varuna Abhijeet Lele New York Yacht Club New York, NY, USA J 111 36.42  
 
   Class 3 IRC 
   1.   JPN 6860 Crescent IV Akimatsu Hirai Hayama Marina Yacht Club Yokohama-shi, Kanagawa-ken, JAPAN J 121 40  
   2.   USA 45016 Direwolf Lawrence Hennessy Duck Island Yacht Club Middlefield, CT, USA IMX 45 45  
   3.   USA 61121 Eagle Steven Levy Indian Harbor YC/NYYC Greenwich, CT, USA J 121 40  
   4.   USA 60492 Lucy Georgina Peter Bacon Ram Island YC Noank, CT, USA Xp44 44 1.137
   5.   USA 60342 Matador Dale and Michael McIvor Pequot Yacht Club & NYYC Southport, CT, USA J 133 built in France 43  
   6.   USA 60711 Phantom Chris Schoen Larchmont Yacht Club Larchmont, NY, USA XP44 44  
 
   Class 8 PHRFToD / ToT
   1.   USA 37 First Light Dennis Ziemba NYYC Highlands, NJ, USA Class 40 40  
   2. 39   USA 39 Marauder Marcus Cochran Twenty Hundred Club Jamestown, RI, USA Class 40 40  
   3.   USA 51695 Oakcliff Farr 40 Black Oakcliff Sailing Oakcliff Sailing Oyster Bay, NY, USA Farr 40M 40  
   4.   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Oakcliff Sailing Oakcliff Sailing Oyster Bay, NY, USA Farr 40 40  
   5.   USA 46957 Oakcliff Farr 40 Red Oakcliff Sailing Oakcliff Sailing Oyster Bay, NY, USA Farr 40 40  
   6.   USA 51356 Spectre Brian Prinz Branford Yacht Club East Haven, CT, USA J 125 41  
 
   Class 4 IRC 
   1.   USA 50085 Aurora Gus Carlson New York YC / Larchmont YC/STC Bedford, NY, USA Reichel Pugh 66 66  
   2.   USA 39 Christopher Dragon Andrew & Linda Weiss STC Mamaroneck, NY, USA Ker40+ 41  
   3.   USA 51552 Magic Kenneth Laudon AYC/STC Croton on Hudson, NY, USA Santa Cruz 52 52  
   4.   USA 50009 Privateer Ron O'Hanley NYYC Boston, MA, USA Cookson 50 50  
   5.   USA 45045 Pterodactyl Scott Weisman New York Yacht Club/Sunningdale White Plains, NY, USA R/P 45 Custom 45  
   6.   USA 50069 Temptation-Oakcliff Collegiate Arthur Santry New York Oyster Bay, NY, USA Ker 50 50  
 
Racing Area: Plum Island Course
   Class 4 PHRFToD / ToT
   1.   32708 Checkmate Frank Flores Essex Yacht Club/CCA Essex, CT, USA Alden 44 44  
   2.   USA 161 Chicken Wing Mike Chapell Breakwater Irregulars Stamford, CT, USA Ranger 33 33.17  
   3.   USA 60695 eXhaLe Oliver Repenning Riverside YC Riverside, CT, USA XP33 32'10  
   4.   USA 61169 Moonglade Todd Murphy MYC Annandale, NJ, USA Jeanneu SO 419 42  
   5.   43006 Valkyrie YCC Erik & Annika Haakonsen CPYC / HBC Trumbull, CT, USA C&C 34R 35.5 102.0 / 0.9969
   6.   USA 35 Yonder YCC Midshipman Jack Stancil US Merchant Marine Academy Kings Point, NY, USA J 88 29  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019