2019 WYC/AIS Bayfield Race Week
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Buoy Racing
1 Buoy PHRF  

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Buoy Racing
    Small Boat (J24, S2 7.9, Capri 25 etc) 
   1.   2516 send it mike signorelli duluth yacht club duluth, mn, USA J24 24  
 
    Sportboat 
   1.   52 52 Kevin Kenny Wayzata Yacht Club St. Louis Park, MN, USA J/70 22.75  
   2. North Sails  USA 120 Beast Mike&Selene Tennant St.Croix Hudson, WI, USA Melges 20 20  
   3.   149 Goombay Smash Gregg Henning Racine Yacht Club Antioch, IL, USA U20 20  
   4.   USA 171 Rasta Racing Sean | Nicolie | Seamus | Kytalin Hendrickson Wayzata Yacht Club Wayzata, MN, USA J 70 22.75  
 
    Buoy 
   1.   USA 41995 Angisina Andy Spence-Parsons WYC Maple Grove, MN, USA Soverel 39 39  
   2.   USA 42250 Chewbacca Bill Peterson WYC Bayfield, WI, USA N/M Int'l 50 50  
   3.   USA 45777 MC^2 Dan Lewis WYC North Oaks, MN, USA R/P 50 50  
   4.   CAN 74094 Pennycress David Clarke Thunder Bay Yacht Club Thunder Bay, Ont, CAN C&C 37 37  
   5.   USA 32676 Quintessence III David Crum WYC/RORC Wayzata, MN, USA Frers 46 46  
 
Racing Area: Jib & Main
    Jib & Main (Non Spinnaker) 
   1.   60674 Impromptu Tony Signorelli WYC SAINT PAUL, MN, USA Irwin Citation 30 30  
   2.   955 Magic Too Dirk Niles None Rochester, MN, USA C&C 34 34  
   3.   USA 253 Pura Vida kathryn erickson wyc Deephaven, mn, USA islander 30  
 
Racing Area: Mid Distance
    Spinnaker 
   1.   USA 18550 Arbitrage Nannah+Mike Myers Duluth Yacht Club Marquette, MI, USA X-Yacht One-ton 40  
   2.   USA 114 Black Swan Rich Baker WYC Excelsior, MN, USA J120 40  
   3.   36216 Dutch Treat Ronald Pool Pikes Creek Blomkest, MN, USA Sabre 36  
   4.   USA 33960 Genesis Samuel Clark DYC Le Sueur, MN, USA C&C 35-3 35  
   5.   26006 Hairy Bear Ken Tennant St Croix Sailing Club Hudson, Wi, USA c&c 29 mk 1 29  
   6. Haarstick Sailmakers  CAN 84185 Northern Harrier Chris Wells Thunder Bay Yacht Club Thunder Bay, Ont, CAN J 41 40.8  
   7. North Sails  USA 40205 Papa Gaucho Keith Stauber DYC Duluth, MN, USA J 35 35  
   8.   USA 52958 Passage Ian and Robin Bentley (Ketchen) Duluth Duluth, MN, USA Beneteau 40 39.8  
   9.   40410 Radio Flyer Chris Friese DYC Duluth, MN, USA J 36 36  
   10.   USA 77899 Red Hawk Ralph Hodek Onigaming Yacht Club Chassell, MI, USA Santa Cruz 40 40  
   11.   USA 60709 Spirit David Lee Bayfield Yacht Club Stillwater, MN, USA Sabre 28 Mk I 28  
 
Racing Area: Mid-Distance
    Multi-Hull 
   1. 8213   USA 3719 Taeping Steve Schick DYC South Range, WI, USA Grainger 44 44'  
 

Back to previous page
Main Menu

Coral Reef Sailing Mount Gay Rum Summit Brewing

Copyright © Interactive Creations 2000-2019