2019 Black Rock Harbor Wednesday Night Series
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: Wednesday Night Series
1 Spinnaker boats PHRF_ToT  
2 Non-spinnaker boats PHRF_ToT  

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Wednesday Night Series
    Spinnaker boatsToD / ToT
   1.   52786 Beneteau 10R Dan deLannoy BRYC Southport, CT, USA Beneteau 10R 34 87.0 / 1.0204
   2.   USA 32 Blue Angel Chris Anto FYC Southport, CT, USA J 92 30 111.0 / 0.9834
   3.   USA 52309 Boondoggle Scott Kirkpatrick Black Rock Yacht Club Fairfield, CT, USA X-Yachts X-37 37 84.0 / 1.0252
   4. Doyle Sailmakers  USA 448 Cush Gardner Horan Black Rock Yacht Club Fairfield, CT, USA J 105 34.5 93.0 / 1.0109
   5.   USA 8 Deadicated Michael Andre FYC Bridgeport, CT, USA Olson 29 29.9 105.0 / 0.9924
   6.   USA 14514 En Charette Colby Jennings Black Rock Yacht Club Greenwich, CT, USA Noe 27 27 141.0 / 0.9407
   7.   USA 51676 Encore! Arseni Radomyselski none ridgefield, CT, USA Beneteau First 36.7 36 81.0 / 1.0301
   8.   4155 Moana Michael Curtin BRYC Fairfield, Ct, USA Hobie 33 33 105.0 / 0.9924
   9.   USA 204 Partnership3 Owners Bobbin, Tortorello, Williams BRYC / FYC Monroe, CT, USA J 109 35 75.0 / 1.0400
   10.   USA 42886 Sapphire Jim Farrell BRYC / STC Fairfield, CT, USA J 35 35.5 75.0 / 1.0400
   11.   USA 337 SeaWolf Ken ODonnell BRYC Southport, CT, USA J 109 35 75.0 / 1.0400
   12.   40638 Solution Jim Hennessey BRYC Fairfield, CT, USA C&C 38-3 38 111.0 / 0.9834
   13.   USA 43640 Wired John Kimberly BRYC Fairfield, CT, USA Tripp 40 40 48.0 / 1.0870
 
    Non-spinnaker boatsToD / ToT
   1.   7 Anemos Christos Mallios None Trumbull, CT, USA Catalina 30 30 210.0 / 0.8553
   2.   111 Brittany Ann Jane Greenwood FYC Bridgeport, CT, USA C&C 24 24 231.0 / 0.8323
   3.   USA 3318 Cochise Michael Mears FYC Fairfield, CT, USA J 24 24 174.0 / 0.8978
   4.   USA 0360 Dawn Treader-3 Larry Fullerton Fayerweather Yacht Club Trumbull, CT, USA Beneteau 345 34 126.0 / 0.9615
   5.   52504 Dream Weaver David Raymond, Thomas Herrmann FYC / BRYC Fairfield, CT, USA Jean 35-2 35.25 126.0 / 0.9615
   6.   225 Jack A Row Chris Fleming South Benson Marina Fairfield, CT, USA Catalina Capri 22 22  
   7.   40820 Mandalay Ralph Sheppard FYC Bridgeport, CT, USA Express 37 37.09 84.0 / 1.0252
   8.   USA 40245 Mystique Thomas Bruton Fayerweather Yacht Club Trumbull, CT, USA Frers 36 36 93.0 / 1.0109
   9.   USA 10252 Saddle Up Salvatore Vassallo South Benson Marina Fairfield, CT, USA C-22 21.50  
   10.   71 Special K William (Brad) Kellogg Port Five Fairfield, CT, USA Cal 27 27 213.0 / 0.8519
   11.   21610 WildFire Kevin Curtis Fayerweather YC Fairfield, CT, USA C&C 34 153.0 / 0.9246
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019