2019 Lake Erie Interclub Cruise - 62nd Anniversary
Final Scratch Sheet

Class Specific Report:   
Initial Starting Sequence
Racing Area: 5 Day Interclub / Racing Division
1 Racing Division / Class A / Spinnaker PHRF
2 Racing Division / Class B / Spinnaker PHRF
3 Racing Division / Class C / Spinnaker PHRF
4 Racing Division / Class D / Spinnaker PHRF
5 Racing Division / Class E / Spinnaker PHRF
Racing Area: The Cruising Division C1 (3 Day)
6 Cruising Division / Class C1 / Jib & Main PHRF
Racing Area: The Cruising Division C2 (3 Day)
6 Cruising Division / Class C2 / Jib & Main PHRF

NOTE: Starting sequence above applies to the first race of the day. Subsequent races may be started in different order. Please check the NOR, SI and follow your RC on the water instructions.


    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: 5 Day Interclub / Racing Division
   Racing Division / Class A / Spinnaker 
   1.   USA 2001 Damn Yankee Theodore Johnson Buffalo Yacht Club Buffalo, NY, USA Farr 47 47 -18.0
   2.   56337 Entrada William Coleman Erie Yacht Club Fairview, PA, USA Tripp 56 56 -21.0
   3.   USA 19283 Game Plan Mike Grisko Buffalo Harbor Sailing Club Clarence, NY, USA Beneteau 40.7 40 48.0
   4.   27 Outlaw Michael Mashyna Erie Yacht Club Erie, PA, USA Farr 30 30 45.0
   5. North Sails  USA 52318 Sledge Hammer Tom Lewin Buffalo Yacht Club / BHSC Buffalo, NY, USA J 120 40 45.0
   6.   USA 12066 Storm Warning James Kulwicki Buffalo Yacht Club Hamburg, NY, USA J 120 40 45.0
   7. Doyle Sailmakers  USA 25477 Taz 3 Peter Lund Erie Yacht Club Fairview, PA, USA Beneteau 40.7 40 51.0
   8.   USA 116 Vinyasa Michael Barry Buffalo Yacht Club / BHSC Orchard Park, NY, USA J 111 36 39.0
 
   Racing Division / Class B / Spinnaker 
   1.   USA 52750 Attack Gordon / Niemic Erie Yacht Club Fairview, PA, USA J 109 35 69.0
   2.   USA 1511 Black Sheep Adam Masters Buffalo Yacht Club Buffalo, NY, USA J 35 35 72.0
   3.   367-C Dreamer David Bierig Erie Yacht Club North East, Pa, USA Alden Ketch 65 93.0
   4.   USA 40873 Graffiti Patrick Huntley Erie Yacht Club Erie, PA, USA Soverel 33 33 87.0
   5.   USA 52313 Lanada 2 David Haller Erie Yacht Club Erie, PA, USA Beneteau 36.7 36 78.0
   6.   USA 25215 Polar Express Paul Noel Buffalo Harbor Sailing Club Moodus, CT, USA Thomas 35 35 69.0
   7.   USA 76 QUIXY Cindy Goodin Buffalo Canoe Club Ellicottville, NY, USA J 88 29 78.0
   8.   USA 41012 Raven David Heitzenrater Erie Yacht Club Erie, PA, USA Schock 35 35 72.0
   9.   USA 20819 Second Wind Matthew Wolford Erie Yacht Club Erie, PA, USA C & C 42 Custom 42 84.0
 
   Racing Division / Class C / Spinnaker 
   1.   7 7 Brenden Conway Buffalo Harbor Sailing Club Orchard Park, NY, USA Elliott 770 25 108.0
   2.   CAN 54 Flyer Edward Bilopavlovic Port Dover Yacht Club Simcoe, Ont, Can J 80 26 120.0
   3.   USA 63253 Joker A.J. Ficcardi Erie Yacht Club Erie, PA, USA J 29 MHOB 29 111.0
   4.   25322 Messenger Scott Marr Port Dover Yacht Club Port Dover, Ont, CAN Beneteau 38 38 105.0
   5. 1049846   440 Nautical Dreamer Ben Schneider Erie Yacht Club Erie, Pa, USA Beneteau 440 44 108.0
   6.   USA 42002 Nyanza James McBrier Erie Yacht Club Erie, PA, USA Hinckley 42SW 42 114.0
   7.   USA 41980 Polestar Adam Croglia Buffalo Yacht Club Amherst, NY, USA C & C 35 35 117.0
   8.   63314 The Fish Paul Schiavoni Buffalo Harbor Sailing Club Depew, NY, USA J 29 29 111.0
   9.   USA 592 Voodoo Frank Jarecki Erie Yacht Club Fairview, PA, USA J 80 26 114.0
 
   Racing Division / Class D / Spinnaker 
   1.   34504 Alexandra Tim Mehl Erie Yacht Club Erie, PA, USA Goman Express 30 30 144.0
   2.   USA 2425 Enchanted Charles Obersheimer Buffalo Yacht Club, Buffalo Harbor Sailing Club Buffalo, NY, USA Hinckley 41 41 144.0
   3.   60433 Hat Trick Andy Fritts Erie Yacht Club Erie, PA, USA Tartan 3700 37 123.0
   4.   122 MAD MAX Richard Ham BHSC/BYC Hamburg, NY, USA Laser 28 Int 28 135.0
   5.   50645 N.E.W.S. Ronald Ragghianti Erie Yacht Club Pittsburgh, PA, USA Olson 911 30 138.0
   6.   CAN 97182 Sequence Brad Smith Port Dover Yacht Club Brantford, Ont, CAN J 30 30 141.0
   7.   038 Sturdy Girl James Kondziela Buffalo Yacht Club/BHSC Amherst, NY, USA Catalina Morgan 45 45 144.0
 
   Racing Division / Class E / Spinnaker 
   1.   USA R29 Altair Jeffrey Nagle Erie Yacht Club Erie, PA, USA Rhodes 29 42 153.0
   2.   140 Caleidoscope Mark Thomas Port Dover Yacht Club Delhi, ON, CAN Cal 31 31 162.0
   3.   800219 Ketch Me Knot William Bredenberg Buffalo Yacht Club Buffalo, NY, USA Hughes 40 40 186.0
   4.   1043 Kokopelli Robert Ketteman Buffalo Canoe Club Williamsville, NY, USA C & C 30 MKII 30 147.0
   5.   CAN 3345 Promise Peter/Donna Murray Port Dover Yacht Club Caledonia, Ont, CAN CS 33 33 153.0
   6.   227 Zoar Mark Stoddard BHSC/DYC Dunkirk Yacht Club Springville, NY, USA C & C 34 34 147.0
 
Racing Area: The Cruising Division C1 (3 Day)
   Cruising Division / Class C1 / Jib & Main 
   1.   54117 Canace1 Janis Demmans Long Point Bay Yacht Club Port Dover, Ont, CAN Nautilus Nautic 36 36 171.0
   2.   382 Escape Michael Bova Erie Yacht Club Erie, PA, USA Beneteau 381 38 161.0
   3.   Can 64097 Islay Larry West Port Dover Bright, Ont, Can C & C Mark 1 29 208.0
   4.   USA 1263 Moonbeam Allan Belovarac Presque Isle Yacht Club Erie, PA, USA Catalina 34 34 166.0
   5.   138 Nebesa Jack Jamison Erie Yacht Club Erie, PA, USA Olson 911SE 30 150.0
   6.   2810 SHAIBU IV Hadley Jackson Port Dover Yacht Club Port Dover, Ont, Canada Nonsuch 30 30 180.0
 
Racing Area: The Cruising Division C2 (3 Day)
   Cruising Division / Class C2 / Jib & Main 
   1.   54264 Pegasus James Sherk SSC Port Colborne, ON, USA C & C 34 34 103.0
   2.   34535 Zulu John Kramer SSC Port Colborne, Ont, CAN C&C 35 117.0
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021