2021 Antigua Sailing Week
Preliminary Scratch Sheet

Class Specific Report:   
    Bow Sail Number Yacht Name Owner/Skipper Yacht Club Home Port Yacht Type Length Rating

Racing Area: Antigua Sailing Week
 Division: CSA 
   CSA - Monohull Racing
   1.   USA 61957 Apollo Donald Nicholson SDYC & RStLYC Weston, MA, USA J 121 40  
   2.   GBR 4778R EH01 - GYR Andy Middleton RORC Cowes, IOW, UK Beneteau First 47.7 47  
   3.   GBR 4860R El Ocaso - McFly Chris Body RSrnYC Esher, Surrey, GBR J 122 40  
   4.   SWE 450 Emily of Cowes Richard Oswald RORC Winchester, Hants, UK Elan 450 45  
   5.   GBR 1321L Escapado Germaine Williams RORC London, GBR Beneteau First 40.7 40  
   6.   GBR 9949T Fireball Chris Clark RORC Cowes, Isle of Wight, GBR Beneteau First 40.7 40  
   7.   AUT 2002 Green Dragon Steve Travis CYC Seattle Mercer Island, WA, USA Volvo 70 70  
   8.   ANU 150 High Tide Robbie Ferron AYC Falmouth, Antigua, ANU Dehler 34 34  
   9.   GBR 907 Jua Kali - GYR Andy Middleton RORC Cowes, IOW, UK Grand Soleil 43 43  
   10.   GBR 363X KAI Tim Knight RLymYC Lymington, Hampshire, GBR Pogo 12.50 12.18  
   11.   GBR9660R Lee Overlay Partners II Adrian Lee RORC London, GBR Swan 60 60  
   12.   ANT 104 Liquid Pamela Baldwin AYC Jolly Harbour, ANU J 122 40  
   13.   GBR 1124L Mayhem Plus Colin Baldwin Port Solent yacht club Portsmouth, Hampshire, UK Rocket 31 31  
   14.   GBR 7951R Optimus Pirme Martin Oldroyd RORC Southampton, UK Beneteau First 40 12.24  
   15.   Panda Luis Serpa CDPA Palma, ESP IOR Two Tonner 13.12m  
   16.   FRA 9833 PepsiMax Sophie Langlois Squarcioni Pointe à Pitre Pointe à Pitre, Guadeloupe, FRA FC 10 10,399  
   17.   FRA 972 Perseverare Diabolicum Jean Michel Figueres CN Neptune Sainte Anne, Martinique, FRA Farr 40 12.41  
   18.   GBR 8668 Phan Jeremy Thorp RYS Upper Swanmore, Hampshire, UK GP 42 42  
   19.   ANT 3030 Rebel Sir Hugh Bailey ANU St. Paul's, ANU Farr 45 45  
   20.   GBR 3234L Rocket Dog II Martin Fox Team Slovakia RORC Southampton, County (optional), UK Beneteau First 40 12.24m  
   21.   GBR 1702T Scarlet Oyster Ross Applebey RLymYC/RORC Lymington, Hampshire, GBR Oyster 48 48  
   22.   SBH 26 Speedy Nemo Raymond Magras / Patrick Bernier St Barth Yatch Club Saint-Barthélemy, FRA Dufour 34 34  
   23.   GBR 5058R The Project Andrew Budgen warsash sc fareham, hampshire, UK Sigma 38 38  
   24. Doyle Sailmakers  ANT 1865 Voilactus Eduardo Lentz Carter Lake Sailing CLub Superior, CO, USA Jeanneau Sun Odyssey 44 44  
   25.   BAR 121 Whistler Peter Lewis Barbados Yacht Club Lodge Hill, St. James, BAR J 121 40  
 
   CSA - Sportboat
   1.   ANT 1976 Whiplash Ashley Rhodes Antigua Yacht Club English Harbour, St. Paul's, ANU Melges 24 24  
 
   CSA - Multihull Racing
   1.   USA 6605 Flash Dave Welch Collington YC Atherton, CA, USA HH66 66  
 
   CSA - Jib and Main
   1.   SSR152880 Dragon Magic Mike Krimholtz Barbados Cruising Club The Valley, St George, BAR Dufour 385 38.5  
 
   CSA Bareboat - Cruising Charter Boats Only
   1.   USA 5 High on a Breeze Andreas Krause USA Jeanneau 50 50  
   2.   USA 4 KH&P Barbuda Frauenschiff Evtl USA 40  
   3.   GER 2 KH&P Bavastro Gerd Eiermann GER SO509 51  
   4.   USA 4 KH&P Breakaway Thomas Sparrer GER 50  
   5.   USA 3 KH&P Steady as we Go Ulrich Dobler USA 50  
   6.   USA 4 KH&P Tintoret Martin Sager USA 50  
   7.   GER 6 KH+P Bermuda Nicole Lameter GER Dufour 412 GL Liberty 41  
   8.   SUI 4 KH+P Braque Jakob Oetiker SUI Dufour 520 GL 52  
   9.   GER 7 KH+P Curacao Herbert Muenzel GER Dufour 412 GL Liberty 41  
   10.   GER 5 KH+P IVOIRE Tim Ford USA SO509 50  
   11.   SUI 5 KH+P Moby Sick Tropical, Francois Kunz SUI Dufour 520 GL 52  
   12.   GER 4 KH+P Nardis Peter Kratschmer Brazilian Dufour 412 42  
   13.   GER 4 KH+P Odin II Ingo Althoff GER SO509 51  
   14.   GER 3 KH+P Sea Senora Alexander Pfeiffer GER SO509 51  
   15.   GER 7 KH+P Tropical Update II Max Rieger Württembergischer Yacht Club GER Dufour 412 GL Liberty 51  
   16.   GER 5 SALSA Ulrich Dobler GER Sun Odyssey 509 50  
   17.   USA 6 Take Me Away Alex Vicens USA Beneteau 48 48  
   18.   GER 5 ZANZIBAR Martin Poulsen GER Sun Odyssey 519 51  
 
   CSA Doublehanded - Racing
   1. 63   USA 7016 Hotel California Too Stephen Schmidt Santa Barbara Yacht Club St Thomas, USVI, USA Cruising SC70 69  
 
   CSA Club Class - Spin Optional
   1.   GBR 4427L Boomerang Stephen Stokes RORC Minster, Kent, UK Elan 340 34  
   2.   USA 25725 Heart of the Dolphin Paul Wooley Port Huron Yacht Club Lexington, MI, USA Jenneau 45 DS 45  
   3.   Imagine Of Falmouth Jon Constantine Jolly Harbour Yacht Club St Minver, Cornwall, UK Feeling 39 39  
   4.   5301C Jigsaw Ian Galbraith Clyde Corinthian Glasgow, UK, GBR Oyster 53 53  
   5.   GBR 000 Team Seaview Yacht Club Ben Few Brown Sea View Yacht Club Salisbury, Wiltshire, GBR Jeanneau 47 47  
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020